Урок 9 Інформатика 5 клас
Завантаження даних з Інтернету. Авторське право.
Мета:
формування ключових компетентностей:
формування предметних компетентностей:
Основні поняття | Основні знання | Основні вміння |
| Має уявлення про
описує:
| Уміє
|
Тип уроку. Урок формування нових знань та вмінь.
Обладнання: комп'ютери, картки, картки із завданнями, презентація, проектор.
Матеріали для роботи з учнями.
План
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Привітання, налаштування учнів на робочий лад і позитивний емоційний настрій на уроці.
2. Інструктаж з БЖД
3. Актуалізація опорних знань.
4. Вивчення нового матеріалу.
Презентація “Завантаження даних з Інтернету. Авторське право.”
Чи завжди, робота в Інтернаті є безпечною?
За допомогою послуг Інтернету можна навчатися; відшуковувати дані про людей, товари; читати й замовляти погрібні книжки, відео, фото, музику; листуватися з друзями і колегами; брати участь у відеоконференціях чи здійснювати віртуальні тури по музеях та країнах світу; купувати різні товари тощо.
Служби Інтернету створюють нові можливості для навчання і спілкування, але, на жаль, вони можуть зашкодити твоєму здоров'ю, і навіть загрожувати життю. Використовуй сучасні технології для свого розвитку, спілкуйся з професіоналами тих галузей наук, що найбільше тебе приваблюють, але будь обережним. Злочинці та шахраї, що блукають вулицями, успішно можуть «блукати» й просторами Інтернету.
Так, загальнодоступність і поширення Інтернету призвели до появи певної категорії людей, яких називають хакерами, Хакери без дозволу власника комп'ютера використовують або знищують дані чи програми.
Мотиви їх діяльності можуть бути різними: помста, винагорода, самовираження (дехто робить це задля розваги, інші — щоб показати свої вміння). Тому виникла проблема захисту під'єднаних до Інтернету комп'ютерних систем. Адже зі збільшенням кількості користувачів Інтернету збільшилася й кількість різних зламів, так званих атак.
Прояви агресії, ворожого ставлення, ненависті при спілкуванні з іншими мають спонукати тебе припинити таке спілкування, не відповідати на подібні публікації або коментарі.
Запам'ятай важливі правила безпечної поведінки в мережі Інтернет.
Які матеріали з Інтернету можна використовувати для навчання?
Інтернет можна використовувати для навчання: здійснювати пошук навчальних матеріалів, зображень, фотографій, відео, навчальних програм тощо.
Крім того, в Інтернеті є безліч сайтів, які створено спеціалвно для навчання. Серед них — електронні словники, перекладачі, енциклопедії.
Перевірити правопис, знайти тлумачення або переклад слів можна за допомогою електронних словників. Збірки електронних словників можна знайти на сайтах Мова Інфо (www.mova.info), Словопедія (slovopedia.org ма) (мал.185) та інших.
Ті, хто цікавиться українською мовою, можуть скористатись електронною версією словника Бориса Дмитровича Грінченка (htth://wiki.rubg.edu.ua/ «Словарь_української_мови») (мал. 186),
Онлайн-перекладач — це програма для автоматичного перекладу тексту з однієї мови на іншу.
На відміну від словників, програми-перекладачіопрацьовують словосполучення, цілий текст, а не тільки окремі слова. Тому ми отримуємо зв'язний текст іншою мовою, а не просто набір слів. Широкого розповсюдження набули такі онлайн-перекладачі:
Які бувають шїпернет-ещиклопедії?
Інтернет-енциклопедії — це сайти, які містять довідкові відомості з різних галузей знань.
Енциклопедії бувають універсальними, вони охоплюють відомості різної тематики. Інші можуть містити дані з одного із напрямів знань (наприклад, комп'ютерні науки або математика).
Однією з най популярніших універсальних міжнародних онлайн-енциклопедій є Вікіпедія, відомості в якій подаються різними мовами світу. Українська Вікіпедія має таку адресу: uk.wikipedia.org (мал. 188).
Статті у Вікіпедії класифікують за категоріями, а категорії об'єднують у розділи. Пошук потрібних даних можна проводити за категорією або швидким пошуком за ключовими словами.
Вікіпедія започаткована в січні 2001 року. Матеріали енцнклопедії створюються й уточнюються зусиллями всіх бажаючих. При цьому організатори стежать, щоб у кожній статті подавалися правдиві дані, а точка зору дописувачів була нейтральною. Статті Вікіпедії можуть використовувати всі бажаючі.
Прикладом енциклопедії одного з напрямів знань є Всеукраїнська велика енциклопедія тварин (мал. 189). Її можна відкрити за адресою ivarunu.com.ua.
Як зберегти матеріали, знайдені в Інтернеті?
Документи, знайдені в Інтернеті, можна зберігати на власному комп'ютері. Якщо пошук здійснювався для створення власного документа, наприклад презентації чи текстового документа, то зазвичай знайдені матеріали зберігають в окремій папці. У власному документі на останній сторінці чи слайді створюють список Використані джерела, де вказують назву сайта, з якого було збережено матеріал та його адресу.
Веб-сторінки, а також зображення та фрагменти текстів з них можна зберігати на носіях даних для подальшого використання без підключення до Інтернету. Наприклад, для підготовки до практичного заняття з історії про життя в античних полісах на території України вам може знадобитися опис і зображення давньогрецького міста із сайта Національного історико-археологічного заповідника Ольвія (olbio.ochakiv.infо). Ці матеріали ви плануєте використати для створення комп’ютерної презентації. Отже, вам потрібно підібрати кілька фотографій і кілька речень тексту, що описують зображене на них.
Якщо на веб-сторінці корисними є більшість тексту та зображень, то можна зберегти на носії даних весь її вміст. Для цього потрібно:
У результаті у вибраній папці буде збережено файл, ім’я якого збігається з іменем веб-сторінки, з розширенням імені htm, а також папка з таким самим іменем з додатком _files. У цій папці будуть збережені файли з усіма зображеннями та іншими об’єктами, пов’язаними з веб-сторінкою. Файл збереженої веб-сторінки можна відкривати та опрацьовувати, навіть коли підключення до Інтернету відсутнє.
Якщо вас цікавить невеликий фрагмент тексту з веб-сторінки, то його можна виділити так само, як фрагмент текстового документа та скопіювати в Буфер обміну (рис. 5.21, а), після чого вставити в текстовий документ у середовищі текстового процесора (рис. 5.21, б) або в текстовий об’єкт у редакторі презентацій.
Зверніть увагу, що під час вставлення в текстовий документ фрагмента тексту, скопійованого з веб-сторінки, може зберігатися частина форматування. Тому документ із цитатами з веб-сайта бажано форма- тувати для надання всім частинам тексту єдиного формату.
Для збереження зображення з веб-сторінки потрібно:
Частину тексту веб-сторінки зберігають за допомогою буфера обміну: необхідно виділити потрібну части ну тексту, скопіювати його до буфера, а потім вставити у відкритий документ так, як це виконується в середовищі текстового процесора чи редактора презе нтацій.
Окреме зображення зберігають, викликавши контекстне меню й обравши команду Зберегти зображення як... (мал. 191).
Авторське право та Інтернет
Усі ресурси Інтернету: тексти, зображення, музичні твори, відео тощо - мають своїх власників. І права на ці матеріали належать саме власникам. Лише вони мають право розповсюджувати ці матеріали, підписувати своїм іменем, отримувати за них винагороду тощо. Ці права називають авторськими, і їх охороняє закон про захист авторських прав. Існує навіть міжнародний знак охорони авторського права © - копірайт (англ. copyright - право на створення копій).
Ви знаєте, що брати чужі речі без дозволу не можна. Так само не можна розповсюджувати без дозволу та видавати за власні чужі тексти, зображення та інші дані, які розміщені в Інтернеті. Це порушує чиїсь авторські права. Якщо людина видає чужі матеріали за свої, ставить своє прізвище під чужим текстом або фотографією, то таке порушення називають плагіатом. Якщо ви отримали з Інтернету та підписали своїм прізвищем реферат або презентацію - це також вважається плагіатом.
Плагіат (лат. plagium - викрадення) - привласнення авторства на чужий твір науки, літератури, мистецтва або на чуже відкриття, винахід, а також використання в своїх працях чужого твору без посилання на автора.
Використовуючи чужі матеріали з Інтернету - копіюючи їх на носії даних, вставляючи в презентації чи текстові документи, потрібно дотримуватися певних правил, щоб не порушити закон про захист авторських прав:
Цитата (лат. cito — приводити в рух, доводити правоту) - короткий уривок з літературного, наукового чи іншого твору, який використовується іншою особою в своєму творі, щоб зробити зрозумілішими свої твердження.
До конспекту.
5. Фізкультхвилинка.
А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт,
Починаємо наш старт.
Ось зігнули так ручата
Й полетіли, мов качата.
Ніжками затупотіли,
Потім разом всі присіли.
До сонечка потяглися
І у боки так взялися.
Вправо разом нахилились,
Вліво, щоб не помилились.
Руки вниз ми опустили
Й трохи ними потрусили.
Шию трішки розім'яли
І за парти посідали.
А тепер мерщій до справ,
Кожен вченим з нас щоб став.
7. Усвідомлення вивченого матеріалу.
Фронтальне опитування
8. Закріплення вивченого.
Виконати завдання -.
9. Завдання до уроку.
10. Робота з комп’ютером.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
11. Найважливіше на цьому уроці.
12. Підсумки.
Рефлексія
13. Домашнє завдання.