Na temelju članka 40.st.3. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju («Narodne novine» br. 10/97. 107/07i 94/13) i članka 99. st. 1 točka 2. Statuta  Dječjeg vrtića Općine Primošten, Upravno vijeće Dječjeg vrtića Općine Primošten uz dobivenu prethodnu suglasnost Osnivača – Općinskog vijeća Općine Primošten ,  na svojoj 09.Sjednici održanoj 22. prosinca 2016.godine , donosi ;

PR A V I L N I K

O  UNUTARNJEM USTROJSTVU I   NAČINU  RADA

I  OPĆE  ODREDBE

Članak 1.

        Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada (u daljnjem tekstu: Pravilnik), pobliže se uređuje ustrojavanje rada, uvjeti i način rada, potreban broj, zadaće, odgovarajuća stručna sprema pojedinih radnika/ca te obnašanje djelatnosti kao javne ovlasti  i druga pitanja u svezi s ustrojstvom, djelokrugom i načinom rada Dječjeg vrtića Općine Primošten,(u daljnjem tekstu: Vrtić).

Članak 2.

        Vrtić se bavi odgojem i obrazovanjem te skrbi o djeci rane i predškolske dobi poradi poticanja cjelovitog razvoja osobnosti djeteta i kvalitete njegova života sukladno Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju (u daljnjem tekstu: Zakon), propisima donesenim na osnovi zakona, Programskom usmjerenju odgoja i obrazovanja  rane i predškolske djece i odredbama Statuta Vrtića.

         

II  UNUTARNJE USTROJSTVO  I  NAČIN  RADA

Članak 3.

        Vrtić ustrojava svoj rad na način kojim će se najbolje ostvariti svrha, ciljevi i zadaće ranog i  predškolskog odgoja i obrazovanja te skrbi o djeci.

        Ustrojstvo i  rad vrtića temelji se na humanističkom, znanstveno utvrđenom, stručnom, profesionalnom, djelotvornom, odgovornom  i  pravovremenom obavljanju  odgoja i obrazovanja te skrbi o djeci i drugih  poslova  i  zadaća utvrđenih  Godišnjim planom i programom rada, Kurikulumom vrtića i normativima utvrđenim Državnim pedagoškim standardom za predškolski odgoj i naobrazbu ( NN br. 63/2008 i 90/2010.)

Članak 4.

        U dječjem vrtiću ostvaruju se:
– redoviti programi njege, odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite, prehrane i socijalne skrbi djece rane i predškolske dobi koji su prilagođeni razvojnim potrebama djece te njihovim mogućnostima i sposobnostima,
– programi za djecu rane i predškolske dobi s teškoćama u razvoju,


– programi predškole,
– programi ranog učenja stranih jezika i drugi programi umjetničkog, kulturnog i sportskog sadržaja.
(2) Ovisno o potrebama djece i zahtjevima roditelja, dječji vrtić može izvoditi programe sukladne odredbama Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe.
(3) Na programe iz stavaka 1. i 2. ovoga članka suglasnost daje ministarstvo nadležno za obrazovanje.
(4) Ako se tijekom obavljanja djelatnosti za koju je dječji vrtić osnovan proširuje djelatnost izvođenjem novih programa ili dječji vrtić mijenja program, dječji vrtić obvezan je prije početka izvođenja programa podnijeti zahtjev radi davanja suglasnosti iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Ako se zbog proširenja djelatnosti izvođenjem novih programa ili izmjene programa iz stavka 4. ovoga članka mijenja odobreni program rada kao jedan od uvjeta za početak obavljanja djelatnosti, dječji vrtić je dužan prije početka provedbe programa podnijeti zahtjev za izdavanjem rješenja o početku rada u promijenjenim uvjetima.
(6) Nakon pribavljene suglasnosti iz stavka 3. ovoga članka te nakon izvršnosti rješenja iz stavka 5. ovoga članka, dječji vrtić može započeti s izvođenjem novih programa odnosno izmijenjenog programa.

Vrtić obavlja svoju djelatnost kao javnu ovlast.

Članak 5.

         Rad vrtića ustrojava se u sjedištu vrtića na adresi  Svetog Josipa 7, 22202 Primošten,Vrtić se ustrojava kao jedinstvena javna ustanova u čijem sastavu djeluje .


                                                       članak 6.

      Ravnatelj i Upravno vijeće odgovorni su za planiranje i ostvarivanje Godišnjeg plana i programa rada vrtića te ukupne zadaće vrtića, a posebno su odgovorni za uspostavljanje stručno utemeljenog, racionalnog i djelotvornog ustrojstva.

Članak 7.

  1. Dječji vrtić obavlja  slijedeće poslove u  koje spadaju :

  1. ODGOJNO-OBRAZOVNI  POSLOVI (odgojno obrazovni radnici)

2.   OSTALI POSLOVI (administrativno-tehnički i pomoćni  poslovi- ostali radnici)

Članak 8.

U dječjem vrtiću na poslovima njege, odgoja i obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite te skrbi o djeci rade sljedeći odgojno-obrazovni radnici: odgojitelj i stručni suradnici ; psiholog/ica ,  pedagog/ica i medicinska sestra kao zdravstveni voditelj/ica.

                                                             Članak 9.

Odgojno-obrazovni radnici u dječjem vrtiću moraju imati odgovarajuću vrstu i razinu obrazovanja, položen ispit te utvrđenu zdravstvenu sposobnost za obavljanje poslova iz stavka 1. ovoga članka.

                                                             Članak 10.
Poslove odgojitelja djece od navršenih 12  mjeseci života do polaska u osnovnu školu može obavljati osoba koja je završila preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij odgovarajuće vrste za odgojitelja , odnosno studij odgovarajuće vrste kojim je stečena viša stručna sprema u skladu s ranijim propisima za odgojitelja , kao i osoba koja je završila sveučilišni diplomski studij ili specijalistički studij za odgojitelja.
                                                           

                                                             Članak 11.

Poslove odgojitelja koji ostvaruju program predškole  uz osobe iz  članka 10. mogu obavljati i osobe koje ispunjavaju uvjete za obavljanje poslova učitelja razredne nastave u osnovnoj školi u skladu s posebnim propisom.

                                                              Članak 12.
Poslove stručnog suradnika može obavljati osoba koja je završila diplomski sveučilišni studij ili diplomski specijalistički studij odgovarajuće vrste.

                                                             Članak 13.

Osim odgojno-obrazovnih radnika iz stavka 1. ovoga članka, u dječjem vrtiću rade i druge osobe koje obavljaju administrativno-tehničke i pomoćne poslove (u daljnjem tekstu: ostali radnici).

                                                             Članak 14.

 Odgovarajuću vrstu obrazovanja odgojno-obrazovnih radnika te razinu i vrstu obrazovanja ostalih radnika u dječjem vrtiću pravilnikom propisuje ministar nadležan za obrazovanje.

Članak 15.

 Ravnatelj Dječjeg vrtića bira se na temelju javnog natječaja kojeg raspisuje upravno vijeće u skladu sa zakonom i Statutom Dječjeg vrtića.

       

                                                            Članak 16.

            Radni odnos u dječjem vrtiću zasniva se ugovorom o radu na temelju natječaja.

Odluku o objavi natječaja donosi Upravno vijeće.

          Natječaj se objavljuje na mrežnim stranicama i oglasnim pločama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, te mrežnim stranicama i oglasnim pločama dječjeg vrtića, a rok za primanje prijava kandidata ne može biti kraći od osam dana.

Radni odnos u Dječjem vrtiću ne mogu zasnovati osobe iz članka 25. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.

Članak 17.

         Poslovi odgoja i obrazovanja ranog i  predškolskog odgoja sadrže: neposredan rad s djecom, izvedba programa njege, odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite, prehrane i socijalne skrbi, programa predškole, programa ranog učenja stranih jezika, programa umjetničkog, kulturnog, vjerskog i športskog sadržaja, stručno usavršavanje, suradnju s roditeljima, planiranje i valorizaciju, vođenje pedagoške dokumentacije, poslove stručnih suradnika te ostale poslove utvrđene Godišnjim planom i programom rada.

Članak 18.

        Ostali poslovi u koje spadaju  administrativno računovodstveni poslovi opisani  su u opisu poslova tajnika i administrativno računovodstvenog radnika.

Članak 19.

        Ostali poslovi u koje spadaju poslovi prehrane djece sadrže: organiziranje i nabavku prehrambenih artikala, organiziranje i pripremanje obroka, serviranje hrane, svakodnevno održavanje prostora za pripremu obroka, posuđa za pripremanje i serviranje hrane te čuvanje prehrambenih artikala.

Članak 20.

        Ostali poslovi u koje spadaju poslovi održavanja čistoće obuhvaćaju: čišćenje unutarnjih prostora, podova, prozora i ostalih staklenih površina, namještaja i druge opreme, čišćenje i uređenje vanjskog okoliša te ostale poslove u svezi čišćenja i održavanja prostora i objekata vrtića.

Članak 21.

        Ostali poslovi u koje spadaju poslovi tehničkog održavanja sadrže: čuvanje i održavanje objekata vrtića i drugih prostora, održavanje električnih, vodovodnih i plinskih instalacija i opreme, gromobrana, održavanje i uređivanje vanjskog prostora (okoliša) i objekata, manje popravke i druge poslove održavanja i čuvanja objekata vrtića i prostora.

                                                       

III   RADNICI   VRTIĆA

Članak  22.

           U dječjem vrtiću na poslovima njege, odgoja i obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite te skrbi o djeci rade sljedeći odgojno-obrazovni radnici: odgojitelj i stručni suradnici ovisno o bruju skupina i ukupnom  broju djece.
             Osim odgojno-obrazovnih radnika iz stavka 1. ovoga članka, u dječjim vrtićima rade i druge osobe koje obavljaju administrativno-tehničke i pomoćne poslove (u daljnjem tekstu: ostali radnici).

                                                              Članak 23.

        Ostali radnici u vrtiću  pored općih uvjeta, moraju imati i odgovarajuću stručnu spremu prema odredbama  Zakona i Pravilnika o vrsti stručne spreme stručnih djelatnika te vrsti i stupnju stručne spreme ostalih djelatnika u dječjem vrtiću.

                                                             

                                                               Članak 24.

IV         POPIS I OPIS POSLOVA RADNIH MJESTA U DJEČJEM VRTIĆU OPĆINE PRIMOŠTEN  - BROJ  RADNIKA - IZVRŠITELJA  – UVJETI -  OPIS POSLOVA

Naziv radnog mjesta

Ravnatelj

Uvjeti

Prema zakonu i statutu

Broj radnika - izvršitelj

1

Opis poslova

- organizira i vodi rad i poslovanje Vrtića,

- predstavlja i zastupa Vrtiće, poduzima sve pravne radnje u ime i za račun Vrtića i odgovara za zakonitost rada Vrtića,

- predlaže Upravnom vijeću donošenje Statuta i drugih općih akata Vrtića,

- predlaže kurikulum Vrtića,- predlaže Godišnji plan i program rada Vrtića, - provodi odluke Upravnog vijeća,

- brine se za provođenje odluka Odgojiteljskog vijeća i drugih tijela Vrtića,

- donosi samostalno odluke u svezi s radom i poslovanjem Vrtića iz svog djelokruga,

- donosi odluke o zasnivanju radnog odnosa radnika na određeno vrijeme do 60 dana, kad obavljanje poslova ne trpi odgodu,

- predlaže Upravnom vijeću izbor radnika po natječaju za zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vrijeme i određeno vrijeme dulje od 60 dana, - potpisuje ugovore o radu i druge akte Vrtića,

- podnosi izvješće Upravnom vijeću i drugim nadležnim tijelima o radu i poslovanju Vrtića,

- organizira rad i obavlja raspored radnika,

- odobrava službena putovanja i druga izbivanja s rada radnika Vrtića- osniva stručne skupine kao pomoćna tijela u radu Vrtića,

- obavlja i druge poslove utvrđene zakonom, Odlukom o osnivanju,

Statutom vrtića i ostalim općim aktima

Naziv skupine poslova

 

1. Odgojno-obrazovni poslovi

Naziv radnog mjesta

  1. 2.  Stručni suradnik – PSIHOLOG

Broj radnika - izvršitelja

0.20   -   ( 8 sati tjedno )

Uvjeti

  • završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij za
  • psiholog- profesora psihologije ili diplomiranog psihologa odnosno magistar struke
  • položen stručni ispit
  • utvrđena zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta
  • da nije pravomoćno osuđivana i kažnjavana za djela iz članka 25. zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.
  • Probni rad 6 mjeseci

Opis poslova

-Psiholog prati psihofizički razvoj i napredovanje pojedinačnog djeteta,

-postavlja razvojne zadaće i skrbi se o psihičkom zdravlju djece.

-Svojim djelovanjem pridonosi razvoju timskog rada u dječjem vrtiću i sudjeluje u stvaranju temeljnih uvjeta za ostvarivanje dječjih prava. Posebno je važna uloga psihologa u prepoznavanju djece s posebnim odgojno –obrazovnim potrebama ( djece s teškoćama i darovite djece) i promišljanju razvojnih zadaća za njihovo napredovanje prema sposobnostima.

-Radi i s djecom s posebnim odgojno – obrazovnim potrebama i njihovim roditeljima na emocionalno – psihološkome snaženju obitelji za kvalitetniju pomoć u odrastanju djeteta.

-Surađivanje i sudjelovanje u programima stalnog usavršavanja odgojitelja , s roditeljima i lokalnom zajednicom te unaprjeđenje cjelokupnog rada u dječjem vrtiću.

-Povezuje se sa zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne skrbi, koristi se supervizijskom pomoći i sudjeluje u istraživanjima u dječjem vrtiću te javno prezentira rezultate.

Naziv skupine poslova

  1. Odgojno – obrazovni poslovi

Naziv radnog mjesta

 1.3. Stručni suradnik - PEDAGOG

Broj radnika-izvršitelja

  • 0,50  ( 20 sati tjedno )

Uvjeti

  • završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij za
  • profesora predškolske pedagogije/psihologa ili diplomiranog pedagoga/psihologa odnosno magistar struke
  • položen stručni ispit
  • utvrđena zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta
  • da nije pravomoćno osuđivana i kažnjavana za djela iz članka 25. zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.

Probni rad 6 mjeseci.

Opis poslova

Pedagog prati realizaciju odgojno –obrazovnog rada, stručno pridonosi maksimalnoj efikasnosti odgojno – obrazovnih ciljeva te unapređuje cjeloviti odgojno – obrazovni proces ;

-predlaže inovacije, suvremene metode i oblike rada ; predlaže, sudjeluje i pomaže odgojiteljima u ostvarivanju programa stručnog usavršavanja i njihova cjeloživotnog obrazovanja;

-ostvaruje suradnju s roditeljima i pomaže  im u odgoju i obrazovanju djece te rješavanju odgojno – obrazovnih problema;

-surađuje s drugim odgojno – obrazovnim čimbenicima ; pridonosi razvoju timskoga rada u dječjem vrtiću ; javno predstavlja odgojno – obrazovni rad dječjeg vrtića.

Naziv skupine poslova

1.Odgojno – obrazovni poslovi

Naziv radnog mjesta

  1. MEDICINSKA SESTRA KAO ZDRAVSTVENA VODITELJICA

Broj radnika - izvršitelja

0,20  ( 8 sati tjedno )

Uvjeti

Poslove medicinske sestre može obavljati osoba koja je završila preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij sestrinstva , odnosno studij kojim je stečena viša stručna sprema u djelatnosti sestrinstva u skladu s ranijim propisima , kao i osoba koja je završila sveučilišni diplomski studij ili specijalistički studij sestrinstva.

-utvrđena zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta

-da nije pravomoćno osuđivan/a za kaznena djela iz članka 25.Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju ,

-probni rad 5 mjeseci

Opis poslova

  • radi na osiguravanju i unapređenju zaštite zdravlja djece i u timu sa stručnim suradnicima, ravnateljem, odgojiteljima, roditeljima i ostalim čimbenicima sudjeluje u ostvarivanju tih zadataka. 
  • provodi sve zdravstveno preventivne mjere za očuvanje psihičkog i fizičkog zdravlja djece,
  • koordinator je u provođenju zdravstvene zaštite djece u Vrtiću,u suradnji sa Domom zdravlja,i pedijatrima
  • provodi zdravstveni odgoj djece,zdravstveno prosvjećivanje roditelja i zaposlenih u suradnji sa liječnikom radi na ranom otkrivanju zdravstvenih problema djece,
  • provodi nadzor nad higijenskim uvjetima i održavanjem čistoće unutarnjeg i vanjskog prostora gdje borave djeca,
  • vodi brigu o mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije,
  • kontrolira ispravnost rada kuhinje,kvalitetu hrane i svježinu namirnica,
  • sudjeluje u izradi jelovnika za potrebe djece,
  • vodi zakonom propisanu dokumentaciju, 
  • pruža prvu pomoć do konačne obrade,
  • vodi nadzor i evidenciju redovitih pregleda zaposlenih osoba,naročito osoba koje rade s hranom,
  • prati epidemiološku situaciju i provodi protuepidemijske mjere,
  • sudjeluje u organiziranju i realizaciji rekreativnih programa,
  • vodi brigu o nabavi sanitetskog materijala, lijekova,sredstava za dezinfekciju te priručnu apoteku u Vrtiću,
  • sudjeluje u organizaciji i provođenju upisa djece,
  • obavlja prema potrebi i druge poslove i radne zadatke u svezi sa zdravstvenom zaštitom, dobivene od voditelja i  Ravnatelja, 

       za svoj rad odgovara voditelju

Naziv skupine poslova

 1. Odgojno –obrazovni poslovi

Naziv radnog mjesta

1.5.ODGOJITELJ

broj radnika - izvršitelja

   7

Uvjeti

  • Poslove odgojitelja djece od navršenih dvanaest mjeseci života do polaska u osnovnu školu može obavljati osoba koja je završila preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij odgovarajuće vrste, odnosno studij odgovarajuće vrste kojim je stečena viša stručna sprema u skladu s ranijim propisima, kao i osoba koja je završila sveučilišni diplomski studij ili specijalistički studij odgovarajuće vrste
  • položen stručni ispit,
  • utvrđena zdravstvena sposobnost za obavljanje posla,
  • da nije pravomoćno osuđivana za kaznena djela iz članka 25.Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju,
  • probni rad 6 mjeseci

Opis poslova

  • U dječjem vrtiću neposredne zadaće odgoja i obrazovanja predškolske djece od navršenih 12  mjeseci do polaska u osnovnu školu provode odgojitelji.
  • Odgojitelj je stručno osposobljena osoba koja provodi odgojno-obrazovni program rada s djecom rane i  predškolske dobi i stručno promišlja odgojno-obrazovni proces u svojoj odgojno-obrazovnoj skupini.
  • On pravodobno planira, programira i vrednuje odgojno-obrazovni rad u dogovorenim razdobljima.
  •  Prikuplja, izrađuje i održava sredstva za rad s djecom te vodi brigu o estetskom i funkcionalnom uređenju prostora za izvođenje različitih aktivnosti.
  •  Radi na zadovoljenju svakidašnjih potreba djece i njihovih razvojnih zadaća te potiče razvoj svakoga djeteta prema njegovim sposobnostima.
  •  Vodi dokumentaciju o djeci i radu te zadovoljava stručne zahtjeve u organizaciji i unapređenju odgojno-obrazovnog procesa.
  • Surađuje s roditeljima, stručnjacima i stručnim timom u dječjem vrtiću kao i s ostalim sudionicima u odgoju i naobrazbi djece predškolske dobi u lokalnoj zajednici.
  • Odgovoran je za provedbu programa rada s djecom kao i za opremu i didaktička sredstva kojima se koristi u radu.

Naziv skupine poslova

 2.  Ostali poslovi (administrativno-tehnički i pomoćni poslovi)

Naziv radnog mjesta

2.1.TAJNIK/ICA

Broj radnika - izvršitelja

Uvjeti

  • završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij –odgovarajuće struke.
  • utvrđena zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta
  • da nije pravomoćno osuđivan/a za kaznena djela iz članka 25. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju,
  • probni rad 6 mjeseci

Opis poslova

  • rukovodi pravnim i općim poslovima,
  • prati pravne propise, primjenu istih u praksi, te s tim u vezi inicira promjenu, odnosno donošenje normativnih akata,
  • izrađuje prijedloge akata, prijedloge izmjena istih te pročišćene tekstove izrađuje ugovore koje Ustanova sklapa sa radnicima, korisnicima usluga, dobavljačima, izvođačima radova, donatorima itd., te
  • te brine o njihovom arhiviranju i evidenciji te rokovima za obnovu
  • priprema materijale za sjednice Upravnoga vijeća u suradnji s Ravnateljem i Predsjednikom upravnog vijeća, kontrolira zakonitost prijedloga odluka, izrađuje ih i vodi brigu o njihovom izvršenju,
  • sudjeluje na sjednicama Upravnog vijeća, daje pravna obrazloženja i upute bez prava glasa i o istima vodi zapisnike
  • sudjeluje na sjednicama odgojiteljskog vijeća, daje pravne savjete i o istima vodi zapisnike
  • ostvaruje pravovremene prijave i odjave radnika na HZZO i HZMO
  • priprema i objavljuje tekstove natječaja sukladno odlukama Ravnatelja i Upravnog vijeća
  • pravovremeno vodi matičnu knjigu  radnika, evidencije zaposlenih i evidencije osoba na stručnom usavršavanju
  • vodi brigu o ispunjavanju svih obveza vezanih uz rad kadrovske službe
  • vodi brigu o pravovremenom informiranju Ravnatelja vezano uz ostvarivanje materijalnih prava radnika (jubilarne nagrade, regres, božićnica…)
  • izrađuje i izdaje rješenja prema zakonu o općem upravnom postupku a po nalogu Ravnatelja
  • vodi brigu o postupanju s dokumentacijom u skladu s Pravilnikom o zaštiti i obradi arhivskog i registraturnog gradiva te je odgovoran za urudžbiranje i arhivu vrtića
  • zastupa Vrtić pred sudom po punomoći u zakonskim okvirima, u  svim predmetima iz domene građanskog i kaznenog prava,
  • obavlja sve poslove vezane za ostvarenje nenaplaćenih potraživanja pri Policijskoj upravi  i nadležnom Sudu,
  • obavlja sve radnje i kontakte vezane za poslove osiguranja radnika, imovine i djece Vrtića,
  • obavlja sve pravne poslove vezane za statusne promjene Vrtića,
  • obavlja i druge poslove po nalogu Ravnatelja,
  • za svoj rad odgovara Ravnatelju.

Naziv skupine poslova

2.  Ostali poslovi (administrativno-tehnički i pomoćni poslovi)

Naziv radnog mjesta

2.2. ADMINISTRATIVNO-RAČUNOVODSTVENI DJELATNIK

       

Broj radnika- izvršitelja

 1

Uvjeti

  • SSS ekonomskog usmjerenja ili VŠS upravnog ili ekonomskog smjera
  • da nije pravomoćno osuđivan/a za kaznena djela iz članka 25. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju,

     -     1 godina iskustva na  srodnim poslovima

     -     probni rad 6 mjesec

Opis poslova

  • svakodnevno priprema poštu za slanje i plaćanje poštarine putem e-pošte i vodi internu knjigu pošte  i dostavnu knjigu pošte
  • zaprima i protokolira svu pristiglu poštu (dostava i e-mail), vodi urudžbeni zapisnik, upisnik upravnog postupka I. stupnja te upisnik upravnog postupka II. stupnja,
  • vodi brigu o postupanju sukladno Pravilniku o zaštiti osobnih podataka te vodi Upisnik o zahtjevima, postupcima i odlukama o ostvarivanju prava na pristup informacijama i brine o pravovremenom postupanju po istom
  • svakodnevno zaprima i kontrolira račune, vodi knjigu primljenih računa te iste dostavlja u računovodstvo
  • priprema i izdaje narudžbenice po nalogu ravnatelja
  • objedinjuje dokumentaciju za nabavu i plaćanje računa (obrasci za nabavu, narudžbenice…)
  • priprema putne naloge radnika po nalogu ravnatelja, vodi knjigu službenih putovanja, zaprima ispunjene putne naloge i dostavlja u računovodstvo
  • objedinjuje individualne evidencije prisutnosti radnika, priprema jedinstvenu listu mjesečne evidencije prisutnosti radnika i dostavlja je u računovodstvo u svrhu obračuna plaće
  • vodi posebnu evidenciju o prekovremenim satima i korištenju slobodnih dana  i godišnjeg odmora radnika te u suradnji s tajnikom priprema rješenja o korištenju godišnjih odmora radnika
  • priprema mjesečne evidencije prisutnosti djece te ih pravovremeno dostavlja računovodstvu
  • vodi analitičku evidenciju dužnika u svezi s participacijom roditelja i drugih korisnika usluga
  •  poduzima potrebne mjere u cilju naplate dugovanja, u suradnji s ravnateljem,
  • vodi brigu o obvezama radnika vezanim uz sanitarne preglede, tečajeve higijenskog minimuma i druge edukacije sukladno Zakonu o zaštiti na radu i aktima vrtića
  •  vrši mjesečnu kontrolu evidencija HACCP-sustava u svim objektima
  • sudjeluje u radu povjerenstva za inventuru te po nalogu ravnatelja priprema, vodi i zaključuje liste i zapisnike
  • vodi materijalno knjigovodstvo vrtića
  •  vrši usklađenje količinsko sa skladišnom datotekom i financijsko sa financijskim knjigovodstvom,
  • prati propise u svezi materijalnog poslovanja,
  • izrađuje potrebne analize stanja sredstava i zaliha,
  • vodi evidenciju sitnog inventara putem kartoteke i knjige sitnog inventara,
  • vođenje knjige materijala, praćenje utroška i svi poslovi koji su vezani uz upućivanje istog rukovateljima
  • radi sa strankama u vezi obračuna boravka djece u vrtiću
  • preuzima gotovinu i vodi blagajnički dnevnik
  • u dogovoru s Ravnateljem prikuplja ponude od dobavljača i analizira cijene
  •  obavlja i druge poslove po nalogu ravnatelja
  •  za svoj posao odgovara ravnatelju

Naziv skupine poslova

1.Ostali poslovi (administrativno- tehnički i pomoćni radnici )

Naziv radnog mjesta

2.3. KUHARICA

Broj radnika -izvršitelja

 1

Uvjeti

  • KV srednja škola
  • Utvrđena zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta
  • da nije pravomoćno osuđivan/a za kaznena djela iz članka 25.

Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju,

  • probni rad u trajanju od tri mjeseca

Opis poslova

  • priprema hranu za jelo,vodi brigu o provođenju i poštivanju utvrđenih standarda i normativa pri izradi jelovnika,
  • odgovorna za pravovremeno i kvalitetno pripremanje hrane, higijenu osoblja i inventara kuhinje,
  • za pravovremeno serviranje obroka,za provođenje mjera zaštite na radu i protupožarne zaštite i za inventar kuhinje,
  • vodi brigu o pravovremenoj nabavi namirnica,te vodi evidenciju o ulazu i izlazu iste.
  • priprema stolove za jelo,servira obroke,rasprema i čisti stolove nakon obroka,pere suđe nakon obroka.
  • provodi HACCP sustav
  • obavlja i druge poslove prema općim aktima vrtića
  • za svoj rad odgovara Ravnatelju.

Naziv skupine poslova

1. Ostali poslovi (administrativno-tehnički i pomoćni radnici)

Naziv radnog mjesta

  1. SPREMAČICA

Broj radnika - izvršitelja

1,5

Uvjeti

  • NSS- osnovna škola
  • utvrđena zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta
  • da nije pravomoćno osuđivan/a za kaznena djela iz članka 25. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju,
  • probni rad u trajanju od jednog mjeseca

Opis poslova

  •  održava čistoću u sobama dnevnog boravka i ostalim prostorijama u terasama i dvorištu,
  • brine o higijeni odjeće i ruku i dezinfekciji posuđa i ostalih predmeta u vrtiću,
  • obvezno koristi propisanu radnu odjeću i obuću i zaštitna sredstva,
  • brine o zatvaranju prozora i vrata po završetku radnog vremena,
  • zajedno s odgojiteljima dezinficira igračke za djecu,
  • preuzima i predaje posteljinu i drugo rublje sa pranja i na pranje,
  • održava čistoću prostorija vrtića
  • svakodnevno postavlja ležaljke i posprema ih,
  • pravodobno isključuje ili gasi električne i druge peći,
  • obvezno se pridržava uputa za zaštitu na radu i koristi propisana zaštitna sredstva,
  • obavlja i druge poslove dobivene od Ravnatelja
  • za svoj rad odgovara Ravnatelju.

                                                       

                                                           Članak 25.

Odgojitelj  koji se prvi put zapošljava kao odgojitelj, odnosno stručni suradnik ili kuhar u dječjem vrtiću zasniva radni odnos kao pripravnik.

Članak 26.

V. ORGANIZACIJA RADA

  1. Programi Vrtića

Članak 27.

        Vrtić obavlja djelatnost na temelju Godišnjeg plana i programa rada i kurikuluma vrtića  koji se donosi za pedagošku godinu, koja traje od 01.rujna do 31.kolovoza sljedeće godine.

        Godišnji plan i program rada i Kurikulum vrtića  donosi Upravno vijeće do 30.rujna tekuće godine.

Članak 28.

              U Vrtiću se ostvaruju programi iz članka 4. Ovoga Pravilnika.

Vrtić može izvoditi i druge programe, u skladu s potrebama djece i zahtjevima roditelja.

Članak 29.

        Programe iz prethodnog članka Pravilnika Vrtić može ostvarivati ukoliko ima program odobren od strane nadležnog ministarstva, te osigurane stručne kadrove i financijska sredstva za provođenje tih programa.

        Programe ranog učenja stranih jezika, umjetničkog, kulturnog, vjerskog i sportskog sadržaja, te druge programe u skladu s potrebama djece i zahtjevima roditelja, Vrtić može organizirati ako se za svaki pojedini oblik kraćeg programa prijavi najmanje 10 polaznika, ako su osigurani kvalitetni kadrovi za realizaciju programa.

Članak 30.

        Programi njege, zaštite, odgoja i  obrazovanja  te rehabilitacije djece s teškoćama u razvoju, provode se uz  odgovarajuću primjenu individualiziranih postupaka i stručnog tretmana, integracijom djece u redovne odgojne skupine.        

Članak 31.

        U ostvarivanju programa  Vrtić je dužan stvarati primjerene uvjete za rast i razvoj svakog djeteta i dopunjavati obiteljski odgoj i svojom otvorenošću uspostaviti djelatnu suradnju s roditeljima i neposrednim  dječjim okružjem.

Članak 32.

        U vrtiću se u pravilu provode primarni programi 5,5-satnog i 10-satnog dnevnog boravka djece.

        Mogu se organizirati i provoditi  primarni programi s kraćim vremenskim boravkom djece u Vrtiću,  ali ne kraći od 3 sata dnevno.

        Godišnjim planom i programom rada utvrđuje se vrsta primarnog programa, s mjestom njegova provođenja.

Članak 33.

        Rad s djecom provodi se u jasličkim i vrtićkim odgojnim skupinama.

        Broj djece u skupinama određuje se prema Državnom pedagoškom standardu predškolskog odgoja i naobrazbe te aktima osnivača.

Članak 34.

        Za vrijeme rada odgojitelji i drugi radnici dužni su biti primjereno odjeveni, odnosno nositi urednu i čistu zaštitnu odjeću i obuću.

         Dnevni odmor (stanku)  radnici koriste tako da se osigura redovito ostvarivanje programa, nadzor nad djecom i komuniciranje sa strankama.

Članak 35.

        Roditelji mogu razgovarati s odgojiteljima  i stručnim suradnicima  u dane primanja roditelja ili iznimno u vrijeme koje odredi odgojitelj odnosno stručni suradnik.

  1. Programiranje i planiranje

Članak 36.

        Godišnjim planom i programom rada utvrđuje se opseg i sadržaj rada, nositelji programa, mjesto, vrijeme i način ostvarivanja programa odgoja i obrazovanja i skrbi o djeci rane i  predškolske dobi.

Članak 37.

        U skladu s Godišnjim planom i programom rada Vrtića utvrđuju se operativni planovi  i programi (izvedbeni planovi i programi) za pojedine skupine poslova.

Članak 38.

        Operativne planove i programe, u smislu njihove realizacije, nadziru ravnatelj i Upravno vijeće.

  1. Radno vrijeme                

Članak 39.

                

          Radno vrijeme Vrtića mora biti usklađeno s potrebama djece i zaposlenih roditelja.

          Raspored radnog vremena utvrđuje se Godišnjim  planom i programom  rada vrtića.

Članak 40.

        Tjedno radno vrijeme raspoređuje se u pet radnih dana, u pravilu od ponedjeljka do petka , u dvije smjene .

        U slučaju utvrđene potrebe roditelja i djece za korištenjem programa subotom, mora se odrediti drukčiji tjedni raspored radnog vremena za potreban broj djece.

Članak 41.

        Djeca mogu boraviti u vrtiću samo u vremenu određenom za izvođenje odgojno-obrazovnog programa i drugih oblika rada.

        Roditelji ili skrbnici dužni su djecu, čistu i urednu dovesti u Vrtić.

Članak 42.

        Dnevno radno vrijeme zaposlenika utvrđuje se u  jednokratnom trajanju u smjenskom radu.

Članak 43.

        U jednokratnom dnevnom trajanju radnog vremena svoje poslove i zadatke obavljaju:

Članak 44.

        U jednokratnom trajanju u smjenskom radu svoje poslove obavljaju zaposlenici koji neposredno izvode odgojno-obrazovni rad s predškolskom djecom.

Članak 45.

        

        Dnevno radno vrijeme zaposlenika na poslovima održavanja higijene i čistoće

unutarnjih i vanjskih prostora, svojom odlukom utvrđuje ravnatelj Vrtića, vodeći računa o naravi posla i radnom vremenu Vrtića.

Članak 46. 

        Struktura dnevnog radnog vremena zaposlenika, koji neposredno izvode odgojno-obrazovni rad i stručnih suradnika, utvrđuje se Godišnjim planom i programom rada Vrtića, sukladno zakonu i propisima donesenim na temelju zakona.

Članak   47.

        Zaposlenik odlazi s posla po isteku radnog vremena, odnosno nakon primopredaje posla drugom zaposleniku, u slučaju smjenskog rada.

        Zaposlenik može raditi, odnosno biti nazočan u Vrtiću, nakon završetka radnog vremena jedino uz prethodno odobrenje ravnatelja.

Članak 48.

        Vrtić vodi evidenciju o dolasku zaposlenika na posao.

        Način vođenja evidencije propisana je Pravilnikom.

Članak  49.

        Zgrade i prostorije Vrtića moraju biti zaključane sukladno  vremenu navedenom u Odluci  koju donosi ravnatelj.

        O zaključavanju i otključavanju zgrada i prostorija Vrtića, te o čuvanju ključeva skrbe zaposlenici koje odredi ravnatelj.

Članak 50.

        Djeca mogu boraviti u vrtiću samo u vremenu određenom za izvođenje odgojno-obrazovnog programa i drugih oblika rada.

        Roditelji ili skrbnici dužni su djecu, čistu i urednu dovesti u Vrtić.

                                                       

                                                          Članak 51.

        Roditelji i skrbnici, građani i druge stranke, za vrijeme uredovnog radnog vremena, imaju pravo ući u Vrtić i tražiti odgovarajuće informacije i obavijesti.

        U davanju odgovarajuće informacije i obavijesti postupa se sukladno  Zakonu  o pravu na pristup informacijama, Statutu i ostalim aktima vrtića.

  Članak 52.

        Roditelj ili skrbnik koji ne izvršava svoju dužnost, utvrđenu ovim Pravilnikom, te sigurnosno zaštitnim i preventivnim programom i procedurama krši kućni red Vrtića.

 Članak 53.

        U prostoru Vrtića zabranjeno je:

  1. pušenje
  2. nošenje oružja
  3. unošenje i konzumiranje alkohola i narkotičkih sredstava
  4. pisanje po zidovima i inventaru vrtića
  5. unošenje sredstava, opreme i uređaja koji mogu izazvati požar ili eksploziju
  6. unošenje tiskovina nepoćudnog sadržaja.
  7. odgojitelji i roditelji ne smiju bez odobrenja ravnatelja dovoditi u Vrtić strane osobe
  8. svim osobama zabranjeno je dovoditi životinje u prostorije i radni okoliš Vrtića.

Članak 54.

        Dužnost je radnika i drugih osoba koje borave u Vrtiću skrbiti se o imovini vrtića prema načelu dobroga gospodara.

Članak 55.

        Radnici Vrtića moraju se racionalno koristiti sredstvima Vrtića koja su im stavljena na raspolaganje. Svaki uočeni kvar na instalacijama električne struje, plina ili vodovoda, grijanja ili drugi kvar, radnici su obavezni prijaviti ravnateljici.

Članak 56.

        Radnici Vrtića dužni su se kulturno odnositi prema roditeljima i drugim osobama koje borave u Vrtiću.

Članak 57.

        Nakon isteka radnog vremena radnici su dužni uredno pospremiti radne materijale, zatvoriti prozore, isključiti električne aparate i zaključati radne prostorije.

        

Članak 58.

        Zaposlenik odlazi s posla po isteku radnog vremena, odnosno nakon primopredaje posla drugom zaposleniku, u slučaju smjenskog rada.

        Zaposlenik može raditi, odnosno biti nazočan u Vrtiću, nakon završetka radnog vremena jedino uz prethodno odobrenje ravnatelja.

Članak 59.

        Vrtić vodi evidenciju o dolasku zaposlenika na posao.

        Način vođenja evidencije propisana je Pravilnikom.

Članak 60.

        Zgrade i prostorije Vrtića moraju biti zaključane nakon radnog vremena koje određuje ravnatelj.

        O zaključavanju i otključavanju zgrada i prostorija Vrtića, te o čuvanju ključeva skrbe zaposlenici koje odredi ravnatelj.

  1. Upisi polaznika

                                                           Članak 61.

        Pravo na ostvarivanje programa Vrtića imaju djeca od navršenih dvanaest mjeseci života do polaska u osnovnu školu, a prema planu upisa kojeg donosi Upravno vijeće uz suglasnost osnivača.

Članak 62.

        Prijave za upis polaznika u Vrtić podnose se svake godine u mjesecu svibnju i u roku naznačenom u „Javnoj objavi za upise“ – ovo je tako formulirano u našem postojećem pravilniku o upisima

        Postupak i način provođenja upisa, kao i zaštita prava i interesa roditelja, uređuje se Pravilnikom o upisu i mjerilima upisa djece u dječji vrtić kojeg donosi Upravno vijeće, uz prethodnu suglasnost osnivača i Ugovora o međusobnim pravima i obvezama davatelja i korisnika usluga kojeg donosi Upravno vijeće.

VI. ODNOS PREMA RODITELJIMA POLAZNIKA VRTIĆA

Članak 63.

        Vrtić će osigurati roditeljima pravovremeno i kontinuirano pružanje informacija o ostvarivanju programa rada, te im davati stručna obrazloženja, informacije i upute ili pak drugu stručnu pomoć za postizanje boljih rezultata u odgoju i obrazovanju, njezi i zaštiti polaznika Vrtića.

Članak 64.

        Roditeljima se omogućava uvid u dokumentaciju Vrtića, koja je u neposrednoj vezi s odgojno-obrazovnim radom  i napredovanjem djeteta u razvoju, a koji se odnosi isključivo na njegovo dijete.

Članak 65.

        Vrtić je dužan izvješćivati roditelje i javnost o svome radu i zadaćama koje ostvaruje.

Članak 66.

        Podatke i obavještenja daju ovlaštene osobe Vrtića.

        O podacima koji su poslovna ili profesionalna tajna obavještenja može dati samo ravnatelj, odnosno po njemu ovlaštena osoba.

Članak  67.

          Roditelji imaju pravo podnošenja predstavki i žalbi na pojedinačne akte ili radnje uprave Vrtića, ukoliko smatraju da su oštećeni ili uskraćeni u svome pravu.

        Predstavke i žalbe iz stavka 1.ovog članka podnose se Upravnom vijeću Vrtića, putem tajništva.

Članak 68.

        Roditelji su dužni uredno izvršavati svoje obveze prema Vrtiću, odazivati se sastancima roditelja i sudjelovati u ostvarivanju programa Vrtića.

VII. ODNOS VRTIĆA PREMA DRUGIM USTANOVAMA I INSTITUCIJAMA

Članak 69.

U cilju uspješnog i pravovremenog ostvarivanja programa rada, Vrtić surađuje s organima, ustanovama, građanima i građansko-pravnim osobama.

        Suradnja se provodi putem ravnatelja ili druge ovlaštene osobe.

Članak 70.

        Zastupanje i predstavljanje Vrtića obavlja se u skladu sa Zakonom i Statutom Vrtića.

VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 71.

  Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada Dječjeg vrtića  Općine Primošten  od   27.svibnja 2015.godine.

Članak 72.

        Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave na oglasnoj ploči Vrtića.

                           

                                                                          PREDSJEDNICA UPRAVNOG VIJEĆA

                                                                               ______________________________

                                                                                                                                                                       

                                                                          Ravnateljica:

KLASA:601-07/16-01/01

UR.BROJ:2182/1-12/5-1-02-16-2                                   __________________