Тема уроку: Написання прислівників разом і через дефіс

Мета: Розширити уявлення про правопис прислівників; ознайомити з правилами написання прислівників через дефіс, разом, окремо; вчити користуватись словниками; розвивати в учнів мовленнєві уміння і навички, а саме: лексичні, словотвірні, правописні - орфографічні та пунктуаційні, творчу активність учнів; виховувати культуру мовлення, культуру оформлення письмових робіт.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: таблиці що ілюструють правила правопису прислівників, орфографічні словники, картки для індивідуального виконання учнями

Хід уроку

І. Організаційна частина

Привітання, перевірка готовності до уроку.

- Доброго дня! Зараз урок української мови.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання.

- Що було задано додому на попередньому уроці?

- Як виконали вправи? Чи були труднощі під час виконання? Які саме?

2. Повторення теоретичного матеріалу. Фронтальне опитування.

- Яку частину мови розглядаємо?

- Яку тему з розділу вивчено на попередньому уроці?

- Розкажіть правила правопису не і ні з прислівниками.

- Які існують виключення?

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація.

- Сьогодні на уроці ми познайомимось із особливостями правопису прислівників (разом, окремо, через дефіс).

- Будемо вчитись утворювати прислівники від числівників. Умінню використовувати прислівники в усному мовленні.


- Самостійно формулювати правила правопису прислівників.

- Під час уроку будемо застосовувати правила правопису у тренувальних вправах.

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

1. Дефіс у прислівниках.

1.1. Правопис

- Порівняйте написання прислівників у російській і українській мовах.

- Які висновки можна зробити?

- Пригадайте вивчене вивчене на уроках російської мови про написання дефіса у прислівниках.

1.2. Практична робота. Виконання вправ.

- Відкрийте підручник на с.66, розгляньте вправу 207.

- Випишіть прислівники, поясніть правопис, користуючись таблицею.

- Поясніть правопис прислівників: раз у раз, рік у рік, час від часу, з дня на день, кінець кінцем, врешті-решт.

1.3. Вправи на словотвір прислівників

- Утворіть префіксально-суфіксальним способом прислівники від числівників третій, четвертий, п’ятий.

Приклад: Перший – по-перше.

1.4. Користуючись таблицею перепишіть текст, розкриваючи дужки. Вправа 210. 

- Зробіть фонетичний розбір слова сльози

1.5. Вправа з розвитку мовлення

- Складіть зв’язне усне висловлювання про написання прислівників через дефіс.

2. Написання прислівників разом і окремо.

2.1. Правопис

- Перекладіть українською мовою прислівники:

Влево, без вести, вокруг, сверху, снизу, справа, неудобно, постепенно, иногда, тотчас, одновременно, мимоходом.

- Пригадайте правила їх написання в російській мові.

- Сформулюйте правила написання прислівників разом, використовуючи таблицю.

- Прислівники, які пишуться окремо, перевіряються за словником.

2.2. Робота з підручником.

- Вправа 218. Випишіть з тексту прислівники і поясніть їх написання.

- Поясніть правило вживання двокрапки, лапок, коми і тире при прямій мові, обґрунтування це написання.

- Вправа 222 Випишіть прислівники. Поясніть правопис.

- Зробити фонетичний розбір слова: напам’ять

2.3. Робота зі словником

- Вправа 219. Користуючись орфографічним словником спишіть, розкриваючи дужки.

- Користуючись словником синонімів складіть синонімічні ряди до прислівників:

Даремно, несподівано, удавано, сміливо

2.4. Завдання з розвитку мовлення.

- Опишіть відомий вам трудовий процес, уживаючи прислівники.

V. Домашнє завдання.

Вивчити правила

Підручник, с.66 вправа 213

- Перепишіть, розкриваючи дужки, поясніть випадки вживання дефіса.

Підручник, с.69 вправа 226

- Перекладіть українською мовою, порівняйте написання прислівників у російській та українській мовах.

VI. Підсумок уроку

- Про що нове дізналися? Які правила правопису вивчили?

- Що незрозуміле було?

 Додаткові завдання для реалізації диференційного підходу

Картки для індивідуального виконання

1. Доберіть синоніми до поданих прислівників, поясніть написання цих слів.

ЗРАЗОК: Часто-густо

Тишком…, гидко…, любо…, рано…

2. Утворіть від прислівників коли, де, чому, як, десь, куди нові додаванням префіксів.

3. Доберіть до поданих слів спільнокореневі прислівники, поясніть, як вони утворені.

ЗРАЗОК: Скакати – вскач.