Тема. Координатна площина.
Мета: 1) Формувати в учнів навички зображення точок на координатній площині, знаходити координати даної точки. Показати практичне застосування здобутих знань.
2) Виховувати графічну культуру, самостійність, любов до рідного краю, патріотизм. Здійснювати екологічне виховання.
3) Розвивати уяву, увагу, творчість, вміння аналізувати, світогляд.
Тип уроку Формування умінь і навичок.
Обладнання: роздатковий матеріал, глобус, географічна карта, малюнки, ілюстрації, портрети математиків.
«Математика здає свої фортеці лише сильним, сміливим, і кмітливим.»
(А.Конфорович)
Хід уроку
І. Повідомлення теми, мети уроку
– Урок – подорож по країні координат.
– Що візьмемо з собою в дорогу?
8) Робота з листочками (кожному учневі дається листочок, записати координати точок)
ІІІ. Формування умінь і навичок
Отже, ми зібралися в дорогу, зробили розминку.
Вирушаємо в подорож по країні «Координат».
1. Зупинка «Історична»
Ідея координат зародилася в давнину. Перше їх застосування пов’язане з астрономією і географією, з потребою визначити положення світил на небі та визначених пунктів на поверхні Землі при складанні календаря, зоряних та географічних карт.
Давньогрецький астроном Клавдій Птоломей (І ст. до н. е.) користувався довготою і широтою як географічними координатами.
Сліди застосування прямокутної системи координат (палетки) виявлено на стіні однієї з погребальних камер Стародавнього Єгипту. Прямокутною сіткою користувалися і художники епохи Відродження. Викладання методу координат було вперше опубліковано в «Геометрії» Рене Декарта в 1637 році. Звідси і назва «Декартові координати».
Термін «абсциса» і «ордината» походять від латинського перекладу творів Апполонія і були введені в 70 – 80-х роках XVII ст. Г. В. Лейбніцом. Ним же абсциса з ординатою були названі координатами.
2. Зупинка «Художня»
А зараз ми помалюємо.
Задача 1. З’єднуючи послідовно точки, зобразити те, що є розгадкою загадки:
У зеленому жакеті
Галасую в очереті
Хоч і плавати мастак
Я не риба і не рак.
(Жаба)
Координати: (Малюнок виконується кольоровою крейдою)
Лапки: (-3;-4); (2;-4); (2;-4); (5;-2); (6;-4); (-3;-4).
Тулуб: (2;-4); (4;0); (2;4); (0;5); (0;0); (2;-4).
Голова: (0;0); (2;4); (4;5); (3;7); (2;5) (0;5).
Язик: (2;5); (1;7).
Око: (3;5).
Найбільшою жабою вважається голіаф із Центральної Африки. Її довжина досягає 30см, а маса до 3кг.
3. Зупинка «Біологічна»
Учні в парах (так як сидять за партою) виконують малюнки тварин за координатами, які вчитель роздає на листочках.
Картка 1 (білочка)
(-2;4),(0;6), (0;5), (1;6), (1;5), (2;3), (1;2), (2;-3), (5;4), (7;5), (7;6), (8;7), (9;7), (10;6), (10;4), (3;-6), (2;-6), (0;-7), (-4;-7), (-1;-6), (-2;-5), (-2;-4), (-1;0), (-4;0), (-1;1), (-1;2), (-2;3), (0;4).
Картка 2 (собака)
(- 9; 5), (- 7; 5), (- 6; 6), (- 5; 6), (- 4; 7), (- 4; 6), (- 1; 3), (8; 3), (10; 1), (10; - 4), (9; - 5), (9; - 1), (7; - 7), (5; - 7), (6; - 6), (6; - 4), (5; - 2), (5; - 1), (3; - 2), (0; - 1), (- 3; - 2), (- 3; - 7),
(- 5; - 7), (- 4; - 6), (- 4; - 1), (- 6; 3), (- 9; 4), (-9;5).
Картка 3 (верблюд)
(- 9; 6), (- 5; 9), (- 5; 10), (- 4; 10), (- 4; 4), (- 3; 4), (0; 7), (2; 4), (4; 7), (7; 4), (9; 3), (9; 1), (8; - 1), (8; 1), (7; 1), (7; - 7), (6; - 7), (6; - 2), (4; - 1), (- 5; - 1), (- 5; - 7),(- 6; - 7), (- 6; 5),
(- 7;5), (- 8; 4), (- 9; 4), (- 9; 6).
Картка 4 (птах, можливо лелека)
(0; 0), (- 1; 1), (- 3; 1), (- 2; 3), (- 3; 3), (- 4; 6), (0; 8), (2; 5), (2; 11), (6; 10), (3; 9), (4; 5),
(3; 0), (2; 0), (1; - 7), (3; - 8), (0; - 8), (0; 0).
Картка 5 (сидяча собака)
(- 8; - 9), (- 6; - 7), (- 3; - 7), (1; 1), (1; 3), (4; 7), (4; 4), (7; 2,5), (4; 1), (6; - 8), (7; - 8), (7; - 9), (5; - 9),
(3; - 3), (1,5; - 6), (3; - 8), (3; - 9), (- 8; - 9).
Картка 6 (жираф)
(-2;-14), (-3;-14), (-3,5;-10), (-3,5;0), (-4;2), (-7;16,5), (-8;16,5), (-11;17), (-11;17,5), (-9;18), (-7,5;19), (-6,5;20), (-6;19,5), (-6;19), (-5;18), (-4;13,5), (0;5), (6;3), (8;0), (6;2), (7;0), (8;-5), (9,5;-14), (8,5;-14), (7,5;-8,5), (4,5;-3,5), (0,5;-3,5), (-1;-5,5), (-1,5;-9), (-2;-14).
3)Діти, а які тварини (з намальованих вами) мешкають в нашій місцевості?
В області існують сприятливі умови існування багатьох видів тварин. Значна розораність степу вплинула на тваринний світ. Тому фауна степу представлена лише кількома хижаками (лисиця, степовий тхір, ласка). Більш численні степові гризуни (різноманітні полівки, малий сірий ховрах, великий тушканчик, хом’як, заєць-русак та інші). Серед мисливських видів зустрічаються: дикий кабан, козуля, муфлон, лань, єнотоподібний собака, ондатра. На рівних ділянках гніздяться великий та хохлатий жайворонки, сіра куріпка, просянка, жулан, зозуля, безліч жайворонків. З хижих птахів можна зустріти боривітер, шуліку, луня, степового орла і стрепета.
Фауна України налічує близько 45 тис. видів тварин. Але чисельність цих видів тварин, як і рослин, під впливом погіршення екологічного стану довкілля і людської діяльності швидко скорочується. Пам’ятайте! На планеті кожну годину зникають 5– 6 видів тваринного і рослинного світу. Бережіть природу!
4. Зупинка «Географічна» (Глобус)
Добре відомі нам географічні координати є сферичними, оскільки Земля має форму кулі. Задання тільки однієї з двох координат на її поверхні визначає деяку лінію – коло. Цей факт ліг в основу романа Жюля Верна «Діти капітана Гранта». Його герої знали лише одну з координат місця загибелі корабля – широту 37011/ – і тому змушені були оглянути всі можливі точки цієї паралелі. А щоб визначити положення супутника над Землею, потрібно вже не дві координати, а три: широта, довгота і висота на поверхнею Землі.
Крім сферичних координат, в географії широко застосовують і прямокутні декартові координати для потреб геодезії та картографії, оскільки порівняно невеликі ділянки Землі розглядаються як частини площини.
5. Зупинка «Творча»
Задача 4. Побудуй чотирикутник KLMN, якщо K(2;-3), L(2;4),M(-2;4) і N – побудувати самостійно. Знайти його площу і периметр (за одиничний відрізок взяти 1см).
S = a b,
S = 4∙7 =28 (см2);
P = 2(a + b),
P = 2∙(4+7) = 22 (см).
IV. Підсумок уроку
Запитання
Я задоволений (не задоволений) результатом власної діяльності на уроці,тому що…
На уроці найважливішим відкриттям для мене було… .
Мої враження після уроку такі…..
Закінчити наш урок мені хотілося б притчою.
Йшов мудрець, а назустріч йому три чоловіки, які везли під гарячим сонцем візки з камінням для будівництва. Мудрець зупинився и задав кожному по запитанню. У першого запитав: “Що ти робив цілий день?” І той з неприязною посмішкою відповів, що цілий день возив прокляте каміння.
У другого запитав: “ А що ти робив цілий день?” А той відповів: “А я добросовісно виконував свою роботу”.
А третій посміхнувся, його обличчя засяяло радістю і задоволенням: “ А я приймав участь в будівництві храму!”
Запам'ятайте цю притчу. На все, що оточує нас, можна дивитися по різному, виражати різними словами, але з будь-якої ситуації повинні зробити висновок, який рухатиме вас вперед!
VI. Домашнє завдання: Повт. параграф 53,
Виконати №1519(замінивши координати точок відповідними
буквами, ви прочитаєте назви міст України),
№ 1532 («Малюємо за координатами» Дізнаєтеся,
яка тварина вам посміхається)