Published using Google Docs
І ця культура розвинулась до тої висоти
Updated automatically every 5 minutes

„І ця культура розвинулась до тої висоти, яка дає право поставити Гетьманщину часів… Розумовського на один рівень із найбільш освіченими краями тогочасної Європи”

Д.Дорошенко

Мета:

Охарактеризувати стан розвитку української культури в період Гетьманщини (1750-1764рр.); показати, що незважаючи на іноземне поневолення українська культура досягла високого рівня розвитку; розвивати навички порівняння й критичного аналізу; виховувати в учнів інтерес до культурних надбань українського народу

Обладнання:

Карта України  ХVIIIст., фотографії, ілюстрації з „Дитячої енциклопедії”.

Хід уроку

Методи роботи вчителя

Форми діяльності учнів

Висновок

І.Оргмомент

Вступне слово

ІІ. Актуалізація опорних знань

Завдання на картках

Картка 1

  1. У період правління якої імператриці було ліквідовано Гетьманщину?
  2. У якому році було ліквідовано Гетьманщину?

Картка 2

  1. Хто був останнім гетьманом?
  2. Які причини ліквідації російським царизмом Гетьманщини?

Фронтальне опитування

  1. Чим завершилися спроби козацької старшини зберегти гетьманство?
  2. Як склалася доля гетьмана?
  3. Мета скасування гетьманства
  4. Хто очолив Другу Малоросійську колегію?
  5. Рік прийняття указу про остаточне прикріплення селян до місць їхнього проживання.

Відповіді на запитання

Метод „мікрофон”

  1. Скасування гетьманства
  2. Отримав компенсацію, останні роки жив в Україні
  3. Знищив залишки української автономії
  4. П.Рум’янцев
  5. 1783

Активізація раніше отриманих знань

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Перетворення Глухова на значний культурний центр України
  2. Реформа освіти

  1. Спроби відкрити університет

Постановка проблеми: чи вдалося зробити з глухівської резиденції маленький Петербург?

Складання порівняльної таблиці

Фрагмент шкільної лекції

Повідомлення учня

Складання коротких тез

Вияснення особливостей перетворення Глухова (додаток 1)

Засвоєння суті реформи освіти (додаток 2)

Вияснення принципів політики російського уряду щодо нововведень (додаток 3)

VI. Закріплення нових знань

Запитання до учнів

  1. Які нововведення свідчать про перетворення Глухова на значний культурний центр?
  2. В чому полягала суть реформи освіти?

  1. Чи сприяв царський уряд спробам відкрити університет в Україні

„Мозковий штурм”

Відповіді учнів

  1. Опера, кав’ярні, пансіони, моди, англійський парк і ін.

  1. Обов’язковість для козацьких дітей, збільшення кількості шкіл; військова підготовка
  2. Політика була спрямована на те, щоб не допустити в Україні існування університету. Київську Академію російський уряд штучно вів до упадку

Перевірка засвоєння теми уроку

V.Підсумки уроку

Підведення підсумків (Московський терор і політика виснаження духовних, фізичних та економічних сил українськогго народу, що проводилась російським урядом, довго не могли знищити української культури)

Виставлення оцінок

Запис в щоденнику

Стимулювання навчальної діяльності учнів

Викорристання допоміжної літератури

VI. Домашнє завдання

Конспект, підручник з історії України для 9 класу

Запис в щоденнику

Використання допоміжної літератури

Додаток 1

Основні положення повідомлення учня:

  1. Забудова Глухова новими будинками в західно-європейському стилі
  2. Розбиття англійського парку
  3. Концерти італійської опери
  4. Французький пансіон для дітей старшини
  5. Кав’ярні та французьки кімоди.

Додаток 2

  1. 1750р. – 866 шкіл по всій Гетьманщині
  2. 1764р. – 143 школи лише в Чернігівському полку

      124 школи в Слобідській Україні, які існували за кошти сільської громади

  1. Обов’язкове навчання козацьких дітей в школах де, крім загальних знань, вводилася військова підготовка.

Додаток 3

Тези

  1. Проект університету в Батурині
  2. Проект перетворення Київської Академії на університет.
  3. Російський уряд уперто відкідає усі проекти вищої школи на Україні.
  4. Принципи політики російського уряду щодо нововведень в Гетьманщині.


Дидактична гра „Правда – неправда”

( історія середніх віків,  7 клас )

  1. Варварами греки називали жителів Месопотамії, Індії, Китаю, долини Нілу (ні)
  2. Варвари мали добре розвинене хліборобство, будували міста, їх світ був поділений на багатих і бідних (ні)
  3. На кордонах Римської імперії жили три великі групи варварських племен : кельти, германці і слов’яни (так)
  4. Прабатьківщиною германців є Центральна Європа (ні)
  5. Важливе місце серед занять германців посідало полювання (ні)
  6. Германці були християнами (ні)
  7. Великим переселенням народів називають епоху з IV до VII століть, коли кельти, слов’яни, геранці та інші племена покинули краї, де вони жили і рушили на нові землі (так)
  8. У 376 році вестготи завдали поразки Римській імперії (ні)
  9. У 395 році Римська імперія остаточно була поділена між двома імператорами (так)
  10. Гуни увійшли до Риму 10 серпня 424 року (ні)
  11. Книга „Про Град Божий” належить до найвідоміших робіт Стиліхона (ні)
  12. На думку Аврелія Августина падіння Риму є покаянням за гоніння на християн (так)


Всесвітня історія

Запитання і завдання (До §16,  9 клас)

  1. Захист національних виробників
  1. Англію називали
  1. Англійський флот
  1. Фритрейдери були прибічниками
  1. Білль про нову виборчу реформу вніс на розгляд
  1. Індія була завойована повністю
  1. Сипаї – це
  1. Їх повстання відбулося в:
  1. Домініон – це:
  1. Домініоном раніше стала:


Зоряний час з всесвітньої історії

9 клас

У команді знавців — 6-8 гравців. Обов'язково потрібно запросити журі, до якого можуть увійти вчителі-історики, учні старших класів, гуртківці (якщо в школі є історичний гурток) тощо. До журі можна включити також по  1 представнику від болільників або творчої групи кожної команди, які б спостерігали за чесністю та об'єктивністю гри. Арбітри нараховують та фіксують бали, стежать за часом і порядком під час гри.

Команди слід розташувати так, щоб виключити можливість підказки з боку болільників.

1-й гейм. Кожна команда отримує 9 завдань: тести, нескладні запитання, на обміркування кожного з яких відводиться по 10 секунд. Правильна відповідь на кожне запитання — 1 бал.

2-й гейм. 9 більш складних завдань, на обміркування яких відводиться до 1 хвилини, правильна відповідь — 2 бали.

3-й гейм. Конкурс болільників у вигляді вікторини. Кожна правильна відповідь болільників певної команди додає до її скарбнички по 1 балу.

4-й гейм. Індивідуальний. Ведучий ставить запитання кожному гравцеві окремо, за відповідь на нього гравець отримує 1 бал. Якщо команда впоралася із завданням, не припустившись жодної помилки, журі нараховує їй додатковий бал.

5-й гейм. Гра із болільниками суперників, яким пропонуються питання, складені заздалегідь протилежною командою (1 бал за кожну відповідь).

6-й гейм. Марафон. Протягом 3-5 хвилин команді потрібно відповісти на якомога більшу кількість запитань, кожне з яких оцінюється в 1 бал.

Назва геймів може бути інша, але у грі слід обов'язково передбачити різноплановість та зміну однієї діяльності на іншу: аналіз змінюється бліц-ерудицією, стислість та лаконічність — поглибленими знаннями тощо.

Гра дає можливість відзначити всю команду в цілому і конкретний внесок кожного учасника, відповідно до якого гравець отримує оцінку за урок чи тему.

Для участі у змаганні формуються   2 команди, які самі вигадують собі історичні назви. Капітан повинен стисло пояснити, чому команда взяла таку назву. Вчитель розробляє шкалу оцінювання і доводить її до відома гравці. У шкалі можна передбачити як преміювальні (за оригінальність, доповнення тощо), так і штрафні (відсутність єдності в команді, порушення правил гри, підказки і т. ін.) бали.

1-й гейм — «Візитні картки»

Дати стисле, але повне визначення своїй назві і пояснити, чому саме її обрали (до 5 речень).

1 команда — «Лицарі»

Лицар — кінний воїн з великим мечем, якого захищають залізні лати. Як правило, до військової служби готувалися з дитинства, удосконалюючи свою майстерність та загальнолюдські якості. Усе життя лицарі проводили у війнах, а їх улюбленою розвагою були мисливство Та турніри для знатних дам.

Таку назву ми обрали тому, що головними рисами лицаря вважалася хоробрість, щедрість, великодушність, вірність країні та королю. Вони завжди захищали слабких та скривджених, а сьогодні такі якості дуже потрібні, тому назва нашої команди — «Лицарі».

2 команда — «Атланти»

Атлант — за грецькою міфологією титан, шо тримає на своїх плечах небо, сильна, смілива, мужня людина. Якщо Атлант випустить дорогоцінну ношу — планета може загинути. На наші плечі час незабаром теж покладе відповідальність за долю своєї планети, її майбутнє. Тож нам хочеться бути такими ж сильними й мужніми, як Атлант, щоб не тільки утримати важку ношу, але й зробити життя на планеті Земля кращим.

І тур. Далі, далі, далі…

І команда

  1. Представницький орган у Німеччині (рейхстаг)
  2. „Ми не підемо в Каносу” сказав (Бісмарк)
  3. „Майстернею світу” називали (Англію)
  4. Військово-політичний блок, до якого входила Англія називався (Антанта)
  5. Помірковані ресбубліканці у Франції отримали призвісько (опртуністи)
  6. Соціальний клас найманих робітників (пролетаріат)
  7. Найбільш поширеною формою монополії в росії були (синдикати)
  8. Військові правителі Японії з роду Тогукава (сьогуни)
  9. Національна релігія Японії (синтоїзм)

ІІ команда

  1. Голова уряду Німецької імперії (канцлер)
  2. Боротьба за культуру в Німеччині отримала назву (культуркампро)
  3. „Перлиною Британської корони” була (Індія)
  4. Частина населення у Франції, яка жила на відсотки від прибутків (рантьє)
  5. Конвеєр у виробництві автомобілів уперше у світі запровадив (Генрі Форд)
  6. Невелика частина багатих селян, що важкою працею багатіла (куркулі)
  7. Теоретиком анархізму в Росії був (Бакунін)
  8. Родовитий військовий стан в Японії (самураї)
  9. Могутні концерни в різних галузях економіки Японії ( дзайбацу)

ІІ тур „Темний коник”

  1. Спробуйте визначити принциповий зміст імператорської влади в Японії згідно з Конституцією 1889 року: конституційна монархія чи абсолютна монархія
  2. В чому була суть сталінських реформ?
  3. Чим відрізнявся російський марксизм від поглядів самого Маркса?
  4. Що таке народництво?
  5. Чому США почали проводити політику за переділ світу?
  6. Яку роль відігравали залізниці в розвитку економіки?
  7. Чим можна пояснити зближення Франції та Росії наприкінці ХІХ ст.?
  8. Розкажіть про напрямки експансії Великої Британії в 1870-1914рр.
  9. Назвіть основні напрямки реформи Бісмарка в соціальній сфері й релігійній політиці.

ІІІ тур „Ти – мені, я – тобі”

Команди задають питання одне одному

IV тур „Гонка за лідером”

  1. Скільки монархій увійшло до Німецької імперії? (22)
  2. Якій німецькій державі належало панівне становище в імперії? (Прусії)
  3. Верхня палата парламенту називалася (    Союзна Рада )
  4. Виразником інтересів юнкерства був канцлер (Отто фон Бісмарк)
  5. Ідея переходу Німеччини до так званої „світової політики” належала (Вільгельму ІІ)
  6. Було скорочено шлях з Європи до Індії завдяки (Суецькому каналу)
  7. 4 вересня 1870 року у Франції була проголошена (республіка)
  8. Верхня палата у Франції (сенат)
  9. Державним гімном Франції стала пісня („Марсельєза”)
  10. Ліквідація рабовласницького господарства призвела до звільнення (4 мільйонів) рабів
  11. Яка країна у 1890р. за обсягом промислової продукції посіла І місце у світі (США)
  12. „Справедливий курс” почав проводити президент (Рузвельт)
  13. Еру нової свободи та демократії оголовив президент (Вільсон)
  14. Обіцяв царю за 2 десятиліття вивести Росію на рівень перших держав світу (Вітте)
  15. Найбільші синдикати в Росії (Продамет)
  16. Молоді люди, які ставилися різко негативно до релігії (нігілісти)
  17. Лідером російськіх марксистів був (Ленін)
  18. Перемогу в Російсько-японській війні отримала (Японія)
  19. Представницький орган в Росії (Державна Дума)
  20. Країна світанкового сонця (Японія)
  21. „Знання запозичуватимуться в усьому світі і таким чином підвалини імперії будуть знищені” проголошував (імператор Японії)


Запитання і завдання                                                         9 клас (всесвітня історія )

  1. Кликати Русь до сокири закликав
  1. Перша залізниця будується в
  1. Олександр ІІ підписав Маніфест про ліквідацію кріпосного права в Росії
  1. За садибу і наділ – запроваджувався
  1. Міську реформу було проведено
  1. Самостійно розгромити Османську імперію прагнув
  1. 1853р. Росія окупувала
  1. Турецькій флот в Синопській бухті знищила ескадра адмірала
  1. Оборона Севастополя тривала
  1. Паризький мирний трактат було підписано
  1. Росія Кримську війну
  1. У квітні 1877р. Російський уряд оголосив війну Османській імперії під гаслом

Історія України ( 9 клас)

Доповнити речення

  1. Останній кошовий отаман Задунайської Січі (Йосип Гладкий)
  2. Чергова російсько-турецька війна розпочалася у (1806) і тривала з перервами до (1812р.)
  3. Мобілізація до війська була проведена у (6) губерніях
  4. Жорстокі бої розгорнулися за фортецю (Ізмаїл)
  5. У травні (1812р.) було підписано (Бухарестський) мирний договір
  6. У червні 1812р. (французька) армія вступила у російські володіння
  7. У (1816р.) всі прівілеї у козаків було відібрано
  8. Окреме Запорізьке військо було перейменовано в (Азовське козаче військо)
  9. Разом із сім’ями в цьому війську було (11 тисяч) осіб
  10. На кінець XVIIIст. В Україні проживало (10 млн осіб)
  11. А наприкінці ХІХ століття вже (36 млн)
  12. Крім українців в Україні проживали (поляки, росіяни, німці, болгари, євреї)
  13. На момент включення території колишнього Кримського ханства до складу Російської імперії там проживало 250 тисяч (татар)
  14. Антиукраїнський характер діяльності російського уряду ще більше посилився за царювання (Миколи І)
  15. Офіційно замінило слово „Україна” слово (Малоросія)
  16. Українців позбавляли права на власну (освіту, мову, культуру)
  17. Після багатьох десятиліть волі українське селянство знову (закріпачувалось)
  18. Крім того, кріпосні селяни відбували (рекрутчину)
  19. Правлячі кола імперії використовували в Україні стародавній принцип („Поділяй і володарюй”)

Завдання для зрізу з історії у 9 класі

І рівень

  1. Хто був останнім гетьманом України?

а) П.Орлик

б) К.Розумовський

в) І.Мазепа

  1. Які держави претендували на землі Української козацької держави – Гетьманщини?

а) Росія

б) Австро-Угорщина

в) Польща

г) Туреччина

  1. Революція у Франції відбулася:

а) 1789-1799рр.

б) 1791-1798рр.

в) 1789-1791рр.

ІІ рівень

  1. Встановіть відповідність між датами і подіями

а) 1775 а) російсько-французька війна

б) 1815-1825 б) рух під приводом Устима Кармалюка

в) 1813-1835 в) діяльність декабристів

г) 1812 г) зруйнування Запорізької Січі

  1. Доповніть текст:

Україну було розділено на _______________губерній

Панщина іноді сягала _______днів на тиждень.

Третину експорту становив _______, який йшов через чорноморські й азовські _________

В українськіх містах українці опинялися в меншості. Там переважали такі національності ________________.

ІІІ рівень

  1. З перелічених історичних подій виберіть ті, які є причинами революції у Франції:

а)  англійська революція XVIIIст.

б) поділ суспільства на стани

в) формування нової ідеології – Просвітництва

г) правління династії Романових у Росії.

  1. Заповніть таблицю

Виступи

Дата

Місце виступу

Хід та результати

IV рівень

  1. Яка подія вважається початком французької революції?
  2. У чому полягає історичне значення діяльності Кирило-Мефодіївського братства?


1 команда

1. Першою організацією, яка ставила перед собою завдання боротьби за державну самостійність України були

а) Братство тарасівців

б) громади 60-х рр.

в) громади 70-х рр.

г) молоді громади

2 команда

1. Відновлення громадівського руху припало на

а) 60-ті рр.

б) 70-ті рр.

в) 80-ті рр.

1 команда

2. Проведена реформа кріпосницької системи

а) 1861р.

б) 1864р.

в) 1874р.

2 команда

2. Політичний внесок у національно-визвольний рух зробив

а) Михайло Вербицький

б) Михайло Драгоманов

в) Михайло Грушевський

1 команда

3. Проголошено, що „малоруської мови не було, немає і не може бути”

а) Емським указом

б) Валуєвським циркуляром

в) „Чернігівським листком”

2 команда

3. Заборонялося друкувати українською мовою книжки, тексти до музичних нот, ставити театральні вистави:

а) Емським указом

б) Валуєвським циркуляром

в) Братством тарасівців

1 команда

4. Східна Україна після реформи ________р. переживала бурхливе піднесення. В 60-90-ті рр. в Україні сформувались промислові центри _________. В степовій Україні вирощували _______. На Правобережжі були величезні плантації__________. Довгий час в аграрних відносинах тісно поєднувалися дві системи господарювання __________, яка була прямим залишком панщини, і ________ яка грунтувалася на вільнонайманій праці і аоступово витісняла відробіткову.


Історія України ( 9 клас)

Запитання і завдання

На Лівобережжі розширювалися посіви

Поміщицькі господарства давали

Гостру кризу в економічному і суспільно-політичному житті посилила Кримська війна

Рух селян до Криму на водах називали

Спроба підняти національно-визвольне повстання в Україні належала

Невдоволення кріпосницькою системою охопило

Таємний комітет для підготовки селянської реформи заснований

Недоїмки це:

Ліквідація кріпосного права в Російській імперії

Після реформи селяни здобули ряд громадянських прав і:

Площа селянськіх наділів

Відрізок – це:

Землю селяни викупляли

Реформу 1861 року називали


Тема: Тематичне оцінювання

Мета: повторити, закріпити і узагальнити матеріал теми, розвивати вміння, навички, які формувалися на уроках; виховувати в учнів почуття патріотизму, толерантності, поваги до історичного минулого своєї держави.

Тип уроку: перевірка й облік знань учнів

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ. Оцінювання і перевірка знань учнів

Тести і завдання

  1. Лук’ян Кобилиця очолив селянські виступи в:

а) Галичині

б) Буковині

в) Закарпатті

  1. Найшвидше панщину відмінили в:

а) Галичині

б) Буковині

в) Закарпатті

  1. „Холерні бунти” відбулися в:

а) 1825р.

б) 1831р.

в) 1834р.

  1. Альманах „Русалка Дністрова” було видано:

а) 1832р.

б) 1837р.

в) 1842р.

  1. Михайло Остроградський, Тимофій Осиповський, Михайло Максимович зробили внесок у розвиток…
  2. Твори „Енеїда”, „Наталка Полтавка”, „Москаль-чарівник” належать…, а повість „Пан Халявський” і п’єса „Сватання на Гончарівці”…
  3. Започаткуваввся український національний театр в містах…
  4. Назвіть українських художників першої половини ХІХ століття. Які їхні картини вам відомі?
  5. Особливо виділявся кобзар з Прилуччини…
  6. Серед відомих будівель з парками відзначалися палаци…
  7. Музичне життя зосереджувалося переважно в Києві, Харкові, Полтаві, Одесі. У цих містах виникли і діяли…
  8. Поряд з представниками корінної нації – українцями, в Західній Україні оселилося чимало…
  9. Австрійську імперію інакше називали

а) „клаптикова імперія”

б) „весна народів”

в) королівство Галичини і Лодомерії

  1. Реформи Марії-Терезії і Йосипа ІІ:

а) панщина 30 днів на рік

б) панщина 6 днів на тиждень

в) некатолики не допускаються до державної служби

г) католицька, протестанська та греко-католицька церква були зрівняні в правах

д) українське населення не встигло сповна скористатися плодами реформ

  1. Хто таки опришки – народні герої чи крімінальні злочинці?
  2. Що вам відомо про діяльність просвітницького товариства у Перемишлі?
  3. Розкажіть про діяльність „Руської трійці”
  4. Охарактеризуйте термін „весна народів”
  5. Причинами українсько-польського протистояння були:

а) утворення Центральної ради народової

б) закон про скасування панщини

в) утворення Головної руської ради

г) петиція австрійському цісарю

д) видання „Зорі Галицької”

  1. Визначте перелік діяльності українських депутатів в австрійському парламенті
  2. Чому закарпатські українці не підтримали Угорську революцію?
  3. Коли і за яких обставин відбулося збройне повстання у Львові?


Історія середніх віків ( 7 клас)

Тести і завдання

  1. Як звали найвідомішого вождя гунів, який отримав поразку від Леція на Каталаунських полях (Аттіла)
  2. В якому році загинула Західна Римська імперія

а) 475р.

б) 476р.

в) 489р.

  1. Династію Меровінгів заснував

а) Хлодвіг

б) Одоакр

в) Меровей

  1. Збірник законів германців називався

а) Салічна правда

б) звичаєве право

в) Божий суд

  1. Чи прийняв Хлодвіг християнство?

а) так

б) ні

  1. Завідував двором короля

а) герцог

б) майордом

в) граф

  1. Історію франків написав

а) Левдаст

б) Григорій Гурський

в) Хільдерик І

  1. З названих племен виберіть ті, які переселилися на територію Британії у V ст. з Європи: брити, юти, пікти, сакси, англи, скотти.
  2. Боротьбу бриттів з загарбниками очолив король… (Артур)
  3. Скільки королівств утворили сакси в Британії?

а) 2

б) 5

в) 3

  1. За допомогою якої церкви почало поширюватися християнство серед варварів Британії

а) ірландської

б) римської


7 клас

Зріз знань

І варіант

  1. В якому році Володимир хрестив киян?

а) 542

б) 988

в) 1042

  1. Пригадайте, за яким з руських князів закріпилися ймення:

а) Віщий –        Олег

б) Великий –     Володимир

в) Мудра –         Ольга

  1. Дайте відповідь на запитання

а) наука, яка вивчає історію суспільства за речовими пам’ятками це …. (археологія)

б) форма первісного родового суспільства, при якій родинні зв’язки встановлюються по жіночій лінії – це … (матріархат)

в) давній кам’яний вік (від появи до 10 тис. р. до н.е.) – це … (палеоліт)

  1. У чому полягало значення офіційного запровадження християнства в Київській Русі? Коли і як воно відбулося?

ІІ варіант

  1. В якому столітті було засновано місто Київ?

а) І століття

б) V століття

в) Х століття

  1. Пригадайте, за якими з руських князів закріпилися ймення

а) Мудрий – Ярослав

б) князь-воїн – Святосла

в) Окаянний – Святополк

  1. Дайте відповідь на запитання

а) форма первісного суспільства, при якій родинні зв’язки, встановлюються по чоловічій лінії – це… патріархат

б) люди, що переходять з місця на місце разом зі своїм житлом – це… кочовики

в) середній кам’яний вік – це мезоліт

  1. Яким чином Святослав реформував систему державного правління? Яке це мало значення?