Published using Google Docs
узагальнення до теми 3 11 клас
Updated automatically every 5 minutes

Урок узагальнення

до теми

„Україна в умовах політичної та економічної лібералізації суспільства (середина 1950-х – середина 1960-х років) ”

Мета: перевірити ступінь засвоєння навчального матеріалу; розуміння історичних подій і явищ, що відбувались у даний період, сформувати вміння давати виважені, логічні відповіді на поставлені запитання; аналізувати, характеризувати події та явища, виховувати вміння спільно знаходити рішення; сформувати „почуття команди”, поваги до „суперника”; інтерес до вивчення історії.

Вид заняття: історична вікторина.

Обладнання: дошка, підручник з історії України для 11 кл (авт. Струкевич О.К., Романюк І.М., Дровозюк С.І.), інструктивні картки.

Підготовчий етап

        Урок потребує детальної підготовки, під час якої вчитель розробляє організаційно-методичне забезпечення (порядок роботи, систему оцінювання, інструктивні картки із переліком конкретних завдань, пам’ятку, тощо).

        На одному з попередніх занять учитель повідомляє учням необхідну інформацію: тему уроку, дату його проведення; знайомить з правилами вікторини, критеріями оцінювання, складом журі; розподіляє ролі; видає; надає перелік джерел, необхідних для самостійної підготовки; знайомить з пам’яткою учасника вікторини.

Пам’ятка учасника вікторини

  1. Будьте уважними й чемними.
  2. Умійте спокійно вислухати думку вашого співбесідника.
  3. Намагайтеся довести свою точку зору за допомогою знань та фактів.
  4. Не підвищуйте голос при обговоренні питань.
  5. Відповіді на поставлені запитання повинні бути короткими, чіткими й логічними.
  6. Завжди будьте готові аргументувати свою відповідь.

Структура уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Історична вікторина.

ІІІ. Підведення підсумків.

ІУ. Домашнє завдання.

Хід уроку

І Організаційний момент

        Учитель оголошує тему і правила проведення вікторини, знайомить із командами, капітанами.

ІІ. Історична вікторина.

        Умови проведення: пропонується система запитань, які розташовані за тематикою і рівнем складності ( таблиця з тематикою і «вартістю» запитань готується на дошці заздалегідь). Команди по черзі обирають тему і „вартість” завдання (в залежності від кількості балів). На обговорення дається одна хвилина. Підрахунок балів доцільно вести окремо командний і окремо особистий. За неправильну відповідь віднімати ту кількість балів, яку «коштує» запитання.

Особистість

Містами республіки

Пам’ятай події

     Ерудит

Терміни

5

5

5

5

5

10

10

10

10

10

15

15

15

15

15

20

20

20

20

20

25

25

25

25

25

30

30

30

30

30

 

Запитання

„ Особистість „

5 балів – Перший українець – перший секретар ЦК КПУ (О. Кириченко)

10 балів – Уродженець Полтавщини, „лицар українського відродження” (Василь Симоненко).

15 балів – Став керівником КПУ у липні 1963р. (П. Шелест).

20 балів – Уродженець Чернігівщини, учасник Другої світової війни, випускник юрфаку Московського університету. Створив Українську робітничо-селянську спілку (Л. Лук’яненко).

25 балів – Академік Академії наук УРСР, очолював цю установу з 1962р. (Борис Патон).

30 балів -  Відомий український історик, опублікував у 1955р. в журналі „Культура” статтю „Новий Переяслав” (І. Лисяк - Рудницький).

„ Містами республіки„

5 балів – Легкове автомобілебудування розвивалося у місті .. (Запоріжжя).

10 балів – Найбільші у світі суховантажні кораблі, риболовецькі траулери випускали у …….. (Миколаєві).

15 балів – У цьому місті в листопаді 1952р. розпочав роботу перший телецентр (Київ).

20 балів – Це місто до 1954р. називалося Проскурів (Хмельницький).

25 балів – Тут на авіазаводі випускали ТУ – 104 (Харків).

30 балів – Це місто опинилося на дні Кременчуцького водосховища (Новогеоргіївськ).

„ Пам’ятай події „

5 балів – Прийняття закону „Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу Української РСР” (26.04.1954р.).

10 балів –ХХ з’їзд КПРС, на якому прозвучала доповідь „Про культ особи та його наслідки” (14-25.02.1956р.).

15 балів – ХХІІ з’їзд КПРС, заява Хрущова про будівництво в СРСР комунізму (осінь 1961р.).

20 балів – М.Хрущов поставив завдання „у найближчі роки наздогнати та перегнати США по виробництву м’яса, молока та масла на одну особу” (1957р., весна).

25 балів – Закон ВР УРСР „Про зміцнення зв’язку школи з життям і про подальший розвиток системи народної освіти в УРСР” (квітень 1959р.).

30 балів – Виходець з України Л.Брежнєв став головою Президії Верховної Ради СРСР (1960р.).

„ Ерудит „

5 балів -  Цю культуру вирощували навіть у Архангельській області (Кукурудза).

10 балів – Які екзотичні на той час продукти з’явилися у магазинах? (апельсини, лимони)

15 балів – Про що зазначає М. Хрущов: «Тепер буває так: лежить копійка на тротуарі, людина проходить і не нахиляється, щоб підняти її. А коли будуть нові гроші, копійка не буде валятися, її обов’язково  піднімуть, бо це – коробка сірників»? (грошова реформа 1960-1961р.р.)

20 балів – Хто не підлягав реабілітації у 50-х – 60-х роках? (колабораціоністи, активні діячі ОУН – УПА, жертви політичних репресій до 1934р.)

25 балів – Розшифруйте абревіатуру ГАС (гнучкі автоматизовані системи).

30 балів – Щоб продати вирощену важкою працею сільськогосподарську продукцію, колгоспник повинен був пред’явити… (довідку з сільради).

„Терміни„

5 балів – Якісний революційний стрибок у розвитку науки, техніки та матеріального виробництва (НТР).

10 балів – Одна з форм державного правління, при якій політична влада належить невеликій групі осіб (Олігархія).

15 балів - Ідеологія світового громадянства, яка надає пріоритетне значення загальнолюдським цінностям і другорядне -  національним проблемам. (космополітизм)

20 балів - Глибокі зміни у свідомості, світосприйнятті та творчості митців 1960-х років спричинили виникнення явища, відомого під назвою … („шістдесятництво”).

25 балів - Рух в Україні як форма протесту проти дій партійно-державного апарату та порушення ним радянських законів (дисидентський рух).

30 балів - Суб’єктивні довільні рішення без урахування реальних умов суспільного життя, можливостей економіки, тощо (волюнтаризм).

ІІІ. Підведення підсумків

        Оголошується загальна сума балів, яку набрала кожна команда протягом вікторини. Визначаються та оголошуються команда-переможець та найактивніші учні. Оцінювання досягнень учнів.

ІУ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати текст підручника.
  2. Підготувати повідомлення про П.Шелеста та В.Щербицького.