Published using Google Docs
Урок звуки я,ю....doc
Updated automatically every 5 minutes

Тема. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв Я, Ю, Є, Ї

Мета. Дати учням поняття про співвідношення звуків і букв в українській мові, звукове значення літер я, ю, є, ї; розвивати усне й писемне мовлення учнів, уміння виділяти головне, узагальнювати й систематизувати матеріал; сприяти вихованню любові до рідного слова, мови.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Методи роботи. Робота у групах, «Незакінчене речення», проблемне запитання, «Мікрофон», групове дослідження, «Асоціативний ряд».

Обладнання. Таблиця «Співвідношення звуків і букв», дидактичний та ілюстративний матеріали.

Епіграф. Мова - духовне багатство народу.

                                                      В.Сухомлинський

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

      «Незакінчене речення»

1. Фонетика – це… (розділ науки про мову, що вивчає звуки мови та мовлення).

2. Звук - … (найменша одиниця мови й мовлення).

3. Звуки творять … (органи мовлення).

4. Голосні звуки утворюються за допомогою … (тільки голосу).

5. Голосних в українській мові … (шість).

6. Приголосні звуки утворюються за допомогою … ( голосу й шуму або тільки з шуму).

7. Приголосних в українській мові … (32).

8. Приголосний Й завжди …(м’який).

9. не мають пар м’яких такі приголосні … (губні: б, п, в, м, ф; шиплячі: ж, ч, ш, дж) .

10. Літера – це…(знак, що слугу для позначення на письмі звука).

11. Графіка – це…(розділ науки про мову, який вивчає знаки).

12. Алфавіт – це…(розташовані в певному порядку літери).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

? Проблемне запитання.

Як пояснити те, що в українській мові 38 звуків, а в алфавіті 33 букви?

(відповідь діти дають вкінці уроку).

ІV. Сприймання й засвоєння учнями навчального матеріалу.

Учитель. Звуки мови позначаються на письмі буквами. Букви є великі й малі, друковані й писані. Повної відповідності між звуками і буквами в українській мові немає. Про співвідношення звуків і букв ми з вами й поговоримо.

Сьогодні будемо працювати в групах: 1-ша група – «Буква Я», 2-га група – «Буква Ю», 3-тя група – «Букви Є та Ї».

Робота  таблицею.

Співвідношення букв і звуків

Букви

Звуки

Приклади

1

щ

2

ш+ч

щока [ шчока ]

1

ї

2

й+і

 їжак [ йіжак ]

1

я

ю

є

2

2

2

й+а

й+у

й+е

яблуко[ йаблуко ]

п’ю [ пйу ]

єднає [ йеднайе ]

1

я

ю

є

1

1

1

а

у

е

пісня [ п’іс’н’а ]

люди [л’уди]

ллє [ л’:е ]

1

ь

-

-

день [ ден’  ]

2

дж

1

дж

джміль [ джм’іл’ ]

2

дз

1

дз

дзвінок [ дзв’інок ]

2

дж

2

д+ж

підживлювати [ п’ідживл’увати ]  

2

дз

2

д+з

підземний [ п’ідземний ]

Учитель. Подані слова запишіть за допомогою транскрипції. У кожному слові вкажіть кількість літер і звуків. (працюємо колективно)

1.День (4 б., 3 зв.), поїзд (4 б., 5 зв.), юний (4 б., 5 зв.). 2. Ясний (5Б., 6 зв.), їдальня (7 б., 7 зв.), дьоготь (7 б., 5 зв.). 3. Джунглі (7 б., 6 зв.), щирий (5 б., 6 зв.), послання (8б, 7зв.).

Учитель. До слова запрошуються  декламатори.

1-ша група – «Буква Я»                             2-га група – «Буква Ю»

Гірша я хіба за Ю,                                         -Не остання я стою, -

Щ останньою стою?-                                     Заявила буква Ю,-

Я уголос міркувала.-                                      Алфавіт не замикаю,

Маю слів і я немало.                                      Слів своїх багато маю.

І чому всі так зі мною?                                   Їх назву я просто так:

Хочу бути головною,                                      Ювілей, юнкор, юнак.

І попереду стояти,                                           Робить ювелір каблучки,

Алфавітом керувати!-                                     І сережки,  обручки.

Буква Я це промовляла,                                  Якби Ю юрист не мав,

Та свої слова назвала:                                     То в суді б не працював.

- Якість, яблуко, янтар,

Ягода, яєчня, яр.

3 – тя група « Букви Є та Ї»

Буква Є сором’язливо:                                     Мовчки буква Ї стояла,

- Хто ж не бачив того дива?                            Та не втрималась, сказала:

Взагалі, - додало Є, -                                        - Можна з С до столу сісти,

Все існує, як я є.                                               Але як без мене їсти?

Стану в речення – й готово!                            Всім живим істотам свіжа

З мене однієї – слово.                                       На щодень потрібна їжа.

                                                                            А без неї, й діти знають,

                                                                            Всі істоти повмирають.

                                                                            Всім потрібна я одна

                                                                            І тому я – головна!

Учитель. То яка ж літера найголовніша?

Аналізуємо текст.

Випишіть з вірша слова з літерами «Я» (1 гр.), «Ю» (2 гр.), «Є», «Ї» (3 гр.). Запишіть х фонетичною транскрипцією. Дослідіть, у яких із них букви позначають один звук, у яких – 2.

1-ша група                                                                                  2-га група

                 Мова                                                                         Рідна мова                                    

Як парость виноградної лози,                                        Рідне слово, рідна мова,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно                           Ви для мене – все життя,

Політь бур’ян. Чистіша від сльози                                 Повертаюсь до вас знову

Вона хай буде. Вірно і слухняно                                    Я з любові почуттям.

Нехай вона щоразу служить вам,                                    Коли чую рідну мову,

Хоч і живе своїм живим життям.                                    Почуваю радість я,

                                                                                            Рідна мово, рідне слово,

                                                                                            Ви для мене – все життя.

3-тя група                                                                                  

       Ти не загинеш, Україно!

Ти не загинеш, Україно!

І мова прадідна твоя,

Що кожне слово в їй перлина,

Не вмре повік. І світ-зоря,

Твоя свята зоря засяє. Поглянь – слов’янство живає

І сили пробує свої.

Учитель. Творче конструювання

Допишіть прислів’я, дібравши кінцівку з довідки, підкресліть слова з я, ю, є, ї, прокоментуйте їх звуко-буквений склад.

1-ша група

Від красних слів язик …; Діла говорять голосніше, …; Де слова з ділом розходяться, там непорядки … .

Довідка: водяться, як слова, не відсохне.

2-га група

Птицю пізнати по пір’ю, а людину … ; Впік мене тим словом, … ; Красне слово - … .

Довідка: золотий ключ, не треба й вогню, по мові.

3-тя група

Хто мови своєї цурається, хай сам … ; Рідна мова – не полова: її за вітром … ; Добрим словом мур проб’єш, а лихим … .

Довідка: і в двері не ввійдеш; не розвієш; себе стидається.

Учитель.

1-ша група «Четверте зайве». Знайдіть ознаку, що може об’єднувати три слова кожного рядка у групи, вилучіть «зайве» слово.

Маяк, якір, моряк, мрія.

Ялина, троянда, бур’ян, зілля.

Ярослав, Юлія, Надія, Тетяна.

Пісня, нявка, Сян, м'ясо.

Теля, квасоля, будяк, явір.

2-га група «Уважність». Розподіліть слова на дві групи: 1) у яких літера Ю позначає один звук; 2) у яких літера Ю позначає два звуки.

Костюм, володіють,всюди, в’юн, залюбки, заплющити, вибираю, дрючок, капелюшок, колючий, вибачають, верблюд.

3-тя група «Хто що робить?» До кожного слова доберіть з довідки дієслово з літерою «Є». Визначте її звукове значення

Соловейко, діброва, шлях, дитина, завірюха, село.

Довідка: співає, зеленіє, пролягає, грається, виє, видніється.

«Зійдіть сходинками». Доберіть і запишіть слова, що починаються літерою «Ї», відповідно до кількості клітинок.

Довідка: їжа, їзда, їдець, їжачок, їдальня.

Учитель. Складіть асоціативний ряд до поняття мова, використовуючи слова з я, ю, є, ї.

Учитель. Сформулюйте відповідь на питання, що звучало на початку уроку (38 звуків, 33 букви).

Підсумок уроку.

Чого навчилися під час уроку?   Яке завдання було найцікавішим?  Що ви змінили б у нашому уроці?

Домашнє завдання. Впр.        , стор.       . На високий рівень – скласти акровірш «Мова».