Днiпрянська загальноосвiтня школа I-III ступенiв
Урок музичного мистецтва в 2 класi
Тема семестру: Виражальне та зображальне в музиці
Тема уроку: У колі музичних настроїв
Пiдготувала:
вчитель музичного мистецтва,
I категорiї,
Днiпрянської ЗОШ
Храпанова Олена Федорiвна
2016р
Клас: 2
Урок: 9
Тема уроку: У колі музичних настроїв
Тема семестру: Виражальне та зображальне в музиці
Музичний матерiал: М. Катричко "Два єноти вчили ноти";
Л. ван Бетховен «Весела. Сумна. Інтерактивна вправа «Так чи ні», «Словесне малювання» , «Мiкрофон».
Мета:♦ навчальна: засвоїти з учнями поняття «слухач», «виконавець», «композитор»; сприяти усвідомленню особливості музики конкретного образно-сюжетного напрямку;
♦ розвивальна: розвивати емоційну сферу учнів за допомогою емоційного змісту музики Л. ван Бетховена; творчу уяву, фантазію;
♦ виховна: виховувати інтерес, любов до навчання, природи.
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет композитора Л. ван Бетховен; ілюстрації до музичного твору «Весела. Сумна», карта Океану Музики.
Обладнання: музичний інструмент; музичний центр.
Тип уроку: комбінований урок.
Хiд уроку
I. Організаційний момент.
1. Перевiрка готовностi учнiв до уроку.
2. Музичне привітання.
Урок музики у нас
Запросив усіх у клас
Привітаймось дружно всі,
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі!
Плесніть діти кілька раз,
До роботи всі гаразд!
Привітаймось дружньо всі,
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі!
Психоформула:
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ви часу не гайте
Працювати починайте.
Щоб урок минув не марно,
Вам сидіти треба гарно
Не крутіться на уроках
Як папуга чи сорока.
II. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Сьогодні у нас з Вами надзвичайний урок – урок-подорож Океаном Музики. Ми попливемо Затокою Мистецтв, опинимося у Морі Почуттів, поспіваємо на Мисі Дзвінка пісня, відпочинемо на острові Нот.
Тому ж хай кожна ваша парта стане невеличким кораблем, а Ви – її двома капітанами, які будуть разом направляти вірними відповідями, вірним курсом ваш корабель.
То ж готові?! Рушаймо! (Звучить відповідна казкова музика).
З Океану Музики ми потрапляємо у Затоку Мистецтв. Нас зустрічають знайомі 3 кити. Ви впізнали їх? Як їх звуть?
Діти: - Так! Це пісня, танець, марш.
Кити хочуть з нами пограти i пропонують нам гру «Впiзнай мене»
ІІI. Актуалiзацiя опорних знань
Гра «Впiзнай мене»
Правила гри: зараз я буду показувати вам картки, на яких зображено рiзноманiтнi дiї. Вам необхiдно визначити, що це за дiя - пісня, танець або марш.
1 картка – зображено танцюючу пару (вальс, полька)
2 картка – соловей, шпак (пісня)
3 картка – труба, барабан (марш).
Молодцi дiти. Ви чудово справилися iз цим завданням i кити нам висловлюють свою подяку. Рухаємось далi. І ми опиняємось в Морі Почуттів.
IV. Засвоєння нових знань
Слухання музики.
- Що може виражати музика ? Щоб вам легше було пригадати , я буду показувати картки iз словами та вiдповiдними малюнками, а вашим завданням буде дiбрати вiдповiдну картку.
Гра «Що виражає музика?»
Отже, музика виражає почуття, думки , вчинки людей, малює настрій, або характер людини. А як саме вона це робить, ви дiзнаєтесь з музичних творiв, з якими познайомитеся на уроцi.
Сьогодні ми познайомимось з творчістю Л. ван Бетховена і прослухаємо його п’єсу «Весела. Сумна».
Композитор – людина, яка створює музику (показ iлюстрацiй)
- Як називають людину, яка виконує музику? (таку людину називають- виконавець)
Виконавець - людина, яка виконує музику (показ iлюстрацiй)
- Як називають людину, яка слухає музику? (таку людину називають- слухач)
Слухач - людина, яка слухає музику (показ iлюстрацiй)
а) розповідь про творчість
Лю́двіг ван Бетхо́вен — вiдомий німецький композитор
Людвіг ван Бетховен народився 16 грудня 1770 року у сім'ї музикантів у м. Бонн. Батько був придворним музикантом, викладав вокал та гру на клавесині. Він жадав своєму синові слави клавіриста-вундеркінда, але після перших концертів, які не виправдали його сподівань, дещо заспокоївся. До одинадцяти років малого навчали музиканти знайомі батька. Та в 1779 році в Бонн приїхав відомий композитор Нефе, який зробив з Бетховена вiдомого композитора.
- Зараз ви прослухаєте п’єсу Лю́двіга ван Бетхо́вена пiд назвою «Весела. Сумна», а прослухавши дайте вiдповiдь на таке питання: - Який характер музики має п’єса?
б) слухаємо п’єсу
Питання учням: - Який характер музики має п’єса?
Отже, хоча назва цього твору «Весела. Сумна», композитор не хотів, щоб п’єса мала сумну кінцівку, тому обрав радісніше, веселіше завершення.
в) характеристика прослуханого.
- Якi емоцiї викликав цей музичний твiр? Що ви уявляли, слухаючи даний музичний твiр?
г) словесне малювання.
(На хвилиночку уявіть собі, що ви художники, яку б ви ілюстрацію створили до прослуханого музичного твору)
V. Практична робота
Вокально-хорова робота
Подорожуючі Океаном Музики ми потрапляємо до Мису Дзвінкої Пісні.
1. Вокально-хорова робота
Розспiвування
2. Виконання пiснi М. Катричко "Два єноти вчили ноти".
Фізкультхвилинка
Звучить чарівна музика, яка приводить нас до останньої зупинки нашої подорожі – Острову Нот.
Казка про ноти
VI. Закріплення нових знань
Гра «Так чи нi»
Завдання: Пригадаємо, з якою пiснею познайомилися сьогоднi на уроцi.
Я буду читати вислів і питати –так чи ні. Якщо вислів вірний, відповідайте так, якщо хибний – ні.
Наша подорож дійшла кінця.
- Скажіть, будь ласка, діти, де ми побували на уроці, що бачили, чули, слухали. Що розповімо своїм друзям і батькам? (діти відповідають)
- Що передає музика? Отже, музика перед усім виражає внутрішній світ людини (її стан, настрій, почуття, думки, характер).
VII. Підведення підсумків уроку, оцiнювання учнiв
Завершити підсумок уроку хочеться грою «Мiкрофон»
“ Мікрофон”
-Що ви навчились ?
-Що сподобалось?
-Що найбільше запам’яталось?
VIII. Домашнє завдання
Намалювати малюнок до музичного твору «Весела. Сумна»