Published using Google Docs
урок в 4 класi - Світ дитячих ігор.docx
Updated automatically every 5 minutes

Днiпрянська загальноосвiтня школа I-III ступенiв

Урок музичного мистецтва в 4 класi

Тема семестру: Музика мого народу

Тема уроку: Світ дитячих ігор 

http://mkrf.ru/upload/iblock/223/223ac73856aea6b7558a04db12e69e06.jpg

Пiдготувала:

 вчитель музичного мистецтва,

                                                                                            I категорiї,

Днiпрянської ЗОШ

Храпанова Олена Федорiвна

2016р

Клас: 4

Урок: 8

Тема уроку: Світ дитячих ігор

Тема семестру: Музика мого народу

Мета:  навчальна: поширити знання учнів про українські інструменти

і народні інструментальні ансамблі;

розвивальна: розвивати в школярів пізнавальний інтерес

до українського мистецтва, фантазію і емоційну сферу, предметні та міжпредметні компетентності, здатність відчувати характер і образ-

ний зміст твору, впізнавати за звучанням українські народні інструменти.;

• виховна: виховувати інтелектуальну й творчу особистість майбутнього знавця й цінителя народного мистецтва. Пробуджувати бажання вивчати й пишатися культурою свого народу

Музичний матеріал: «Сіяв мужик просо» у. н. п.  (повторення),

«Елегія» М. Лисенка.

Тип уроку: урок - подорож

Обладнання: музичний інструмент, ноти, фонохрестоматія, програвач, ілюстрації, портрети композиторів, підручники.

Хiд уроку

I. Організаційний момент

1.  Перевiрка готовностi учнiв до уроку.

2.  Музичне привітання.

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться ви до мене,

Посміхніться і до себе,

Привітайтесь: «Добрий день!»

3. Психоформула

Знову день почався, діти,

Ви зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати,

Кличе в подорож дзвінок.

Сьогодні в нас урок звичайний,

Навчить багато нас чому.

Хай буде він для нас повчальний,

За це подякуєм йому.

II. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

      -Дiти, сьогодні вас чекає захоплююча  подорож до Країни  Інтонація.

Діти! Ми отримали листа від феї Інтонація. Вона залишила нам карту Країни  Інтонація, а також листа до вас. Чи бажаєте ви помандрувати до цієї країни? Як же туди дістатися? Про це ми дізнаємося із листа феї Інтонація.

"Любі діти! Шлях у мою країну буде нелегким. Його треба подолати і підтримати один одного. Сподіваюся, ви зможете одержати ключі від країни Країни  Інтонація. (ключі намальовані на цупкому папері і розрізані на 5 частин). На кожній зупинці та станції ви будете виконувати завдання, пiсля чого отримаєте частини ключів, які в кінці зможете скласти у ключ від країни Інтонація.

Отже, відправляємося у подорож (звучить фонограма поїзда).

III. Актуалiзацiя опорних знань

Першою нашою зупинкою є "Оркестрова"

Жителi цiєї зупинки хочуть, щоб ми їм допомогли. Вони мрiють створити власний оркестр. Справа в тому, що всi їх музичнi iнструменти  переплуталися мiж собою, а у кожного з них є своя група, до якої вони належать , а ще певне мiсце в оркестрi. На жаль цi музиканти не знають музичної грамоти . I через цю плутанину вони не можуть створити оркестр.

Вони просять нас розмiстити музичнi iнструменти за їх групою.

Звернiть увагу на дошку. Там розмiщено 4 конверти з назвами «Духовi», «Струннi», «Клавiшнi» та «Ударнi». Зараз я буду показувати вам зображення музичних iнструментiв, а вам необхiдно буде назвати музичний iнструмент, до якої групи вiн вiдноситься.

Молодцi дiти, ви чудово справилися з цим завданням. Жителi цiєї станцiї нам дуже вдячнi за допомогу i на знак своєї вдячностi дарують нам частинку ключа.

(Діти отримують першу частину ключа). (Звучить фонограма руху поїзда).

IV. Засвоєння нових знань        

Наступна зупинка "Виразна".  О, та тут побував хуліган. Він переплутав усі правила ввiчливостi , майже всi мешканцi cтали грубими та неприязними, тому життя зіпсувалося, усе тепер переплуталося. Жителi цiєї станцiї просять, щоб ми їм допомогли та повернули все назад.

- Діти, допоможемо жителям цього містечка виправити помилки?

Нам необхiдно прочитайте виразно, з iнтонацiєю, українську народну дитячу пісеньку:

Іде, іде дід, дід

Іде, іде дід, дід

Несе, несе міх, міх.

Отакий дідище,

Отакий страшище!

Отакий ногатий,

Отакий рукатий,

Отакий носатий,

Такий бородатий!

Отакий дідище,

Отакий страшище!

– А я – не боюсь!

Вчитель: - Як ви думаєте, чи зрозумiли би ви цю пiсеньку, якщо б мляво , не виразно прочитали її? Саме для цього потрiбна iнтонацiя.

Iнтонацiя – це виразне промовляння тексту. Музичнi iнтонацiї є запитальними, стверджувальними та окличними. Давайте прочитаємо ще один невеличкий вiрш, але з рiзною iнтонацiєю:

Запитальною;

 Стверджувальною;

 Окличною

Дощ іде, дощ іде

Дощ іде, дощ іде,

Аж із стріхи капає,

Комар з мухою танцює

Аж підскакує.

Молодцi дiти! Саме завдяки вашiй наполегливостi, ви допомогли повернути до мiстечка "Виразна" ввiчливих людей, тому отримуєте частинку ключа (Звучить музика, мандруємо далі).

Наступна зупинка «Таємничi незнайомцi»

А хто живе у цьому невеличкому мiстечку, ви дiзнаєтесь, вiдгадавши загадку:

1.        Сім сестричок дуже дружних,

Кожній пісні дуже потрібних.

Музику не складеш,

Якщо їх не запросиш. (Ноти)

Ноти вигадали для нас своє випробування. Справа в тому, що вони заховалися вiд нас у словах, на картках. Нам необхiдно знайти назви нот у словах.

Гра «Знайди веселу нотку»

Наступна зупинка "Містечко  талановитих людей".

-Як ви гадаєте, хто тут живе? (талановитi люди)

Так, правильно. Кожна людина має талант. Однi вмiють спiвати, iншi полюбляють танцювати, писати. Сьогоднi ми з вами побуваємо у роллi спiвакiв. Нам необхiдно довести жителям цього мiстечка те, що ми також талановитi.

V. Практична робота

Вокально-хорова робота

1. Вокально-хорова робота

   Розспiвування

2. Розучування пiснi Н. Май «Дитинства свiт»

а) первинне слухання пiснi у виконаннi вчителя;

   Послухайте, будь ласка , дану пiсню i скажiть:

- Про що в нiй спiвається? Якi почуття у вас викликала ця пiсня?

 б) пофразове розучування I, II куплету пiснi та приспiву;

в) первинне виконання  пiснi Н. Май «Дитинства свiт».

3. А зараз на нашому шляху "Музичний семафор ".

У мене на столі лежать сигнальні картки червоного та зеленого кольору. Якщо я пiднiму зелений колiр - потрiбно спiвати, а якщо червоний –мовчати.

Молодці! Ви добре справилися із завданням i отримуєте частинку ключа.

 Семафор показує зелене світло і ми вирушаємо далі.

(Звучить фонограма руху поїзда).

Фiзкультхвилинка

Наступна зупинка - "Галявина почуттiв"

Слухання музичного твору «Базіка» на слова А. Барто, музику С. Прокоф’єва.

1.        Загальні відомості про композитора .

Сергій Сергійович Прокоф’св народився 23 квітня 1891 року в селі Сон- цівка (нині село Червоне Донецької області) у родині вченого-агронома Сергія Олексійовича Прокоф’єва (1846—1910). Виховання сина взяла на себе матір, яка була хорошою піаністкою. Хлопчик почав займатися музикою з

5 років і вже тоді виявляв інтерес до творчості. Мати записувала складені ним п’єси: рондо, вальси, пісеньки. У віці 9-10 років хлопчик-композитор написав 2опери: «Велетень» і «На пустельних островах».

2. Слухання музичного твору «Базіка» на слова А. Барто, музику С. Прокоф’єва.

3. Характеристика прослуханого.

Послухайте цю пісню та схарактеризуйте музику, використовуючи запропоновані слова.

Радісна       Енергійна      Стрімка      Невтомна       Швидка      Хвилююча

Захоплива    Збентежена    Незабутня    Піднесена    Голосна    Переможна

4. Словесне малювання.

(На хвилиночку уявіть собі, що ви художники, яку б ви ілюстрацію створили до прослуханого  музичного твору.)

Iз цим завданням ви справилися швидко та отримуєте частинку ключа.

VI. Закріплення нових знань    

(Звучить музика).

Діти, подивіться, чи повністю склали ви свої ключі. Так, тепер ви маєте ключі від Країни Iнтонацiї, ми можемо відімкнути її для себе. Молодці діти, ви здолали всі перешкоди, пройшли складний, нелегкий шлях і тепер ви жителі цієї країни, це значить, що всі ви отримуєте звання талановитих дiтей.

Сподіваюсь, що в майбутньому ви залишитеся такими.

Iнтерактивна вправа «Так чи нi»

VII.        Підведення підсумків уроку, оцiнювання учнiв        

“ Мікрофон”

-Що ви навчились ?

-Що сподобалось?

-Що найбільше запам’яталось?                        

VIII.        Домашнє завдання        

Намалювати малюнок до твору «Базiка»