Published using Google Docs
Урок 41 АП 11
Updated automatically every 5 minutes

Урок 41                                                                                 Інформатика (АП)


Можливості та властивості компонентів для реалізації мультимедійних можливостей мови програмування(анімація)


Мета.

Навчальна. Навчитися використовувати можливості та властивості компонентів для реалізації мультимедійних можливостей мови програмування(анімація); створювати анімацію до об’єктів.

Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, самостійність, вміння застосовувати набуті знання до практичних завдань.

Виховна. Виховувати наполегливість, естетичність у оформленні, грамотно висловлювати свої думки, вміння раціонально використовувати час.

Тип уроку. Засвоєння нових знань і навичок.

Матеріали для роботи з учнями:

Графіка в АВСPascal

Графіка в АВСPaskal

http://nabasice.narod.ru/index/0-17

http://www.youtube.com/watch?v=S7UHg1mF6Rw

http://school4-golovko.narod.ru/kopilka/ovseenko_1.htm

http://festival.1september.ru/articles/603812/

http://wap.studactive.borda.ru/?1-1-0-00000032-000-0-0

Робота з діловою графікою засобами мови Паскаль

АВСPascal

Сучасне програмування

Задачка

Відеоуроки

План

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Актуалізація опорних знань.
  3. Мотивація навчальної діяльності.
  4. Мітки. Безумовний оператор.
  5. Розв’язування задач.
  6. Типові запитання до уроку.
  7. Домашнє завдання.

Пам’ятка для учня!

  1. Пригадайте правила техніки безпеки при роботі з ПК.
  2. Через кожні 15 хв. виконуйте вправи для очей та для зняття м’язової втоми.

Хід уроку


1. Перевірка домашнього завдання.

        1. Наявність.

2. Питання.


2. Актуалізація опорних знань.

  1. Яке існує правило перемикання з символьного режиму в графічний? (Зазвичай екран комп'ютера знаходиться в символьному режимі, а для перемикання екрану в графічний режим необхідне підключення модуля graphABC. В результаті цього, екран очищається і переходить в кольоровий графічний режим.)
  2. У графічному режимі весь екран розбивається на окремі крапки - («пікселі»)
  3. За допомогою яких процедур можна отримати висвічування точки на екрані, малювання ліній, прямокутників?

3. Мотивація навчальної діяьності.


4. Вивчення нового матеріалу.

Анимація в Pascal ABC

Анімація без мерехтіння

Дана програма ілюструє застосування процедур LockDrawing і Redraw для реалізації анімації без мерехтіння:

uses GraphABC;
begin
 LockDrawing;
 for var i:=1 to 500 do
 begin
   Window.Clear;
   Brush.Color := clGreen;
   Ellipse(i,100,i+100,200);
 
 Redraw;
   Sleep(1);
 end;
end.

Основна ідея полягає в наступному: відключимо малювання на екрані, викликавши LockDrawing (малювання буде здійснюватися тільки під позаекранного буфері), після чого будемо щоразу формувати новий кадр зображення і виводити його цілком на екран, викликаючи Redraw. При виклику Redraw перемальовується все графічне вікно, тому швидкість анімації обмежена швидкістю виведення позаекранного буфера на екран.

Рух кулі без мерехкотіння.

Здійснюється двома процедурами LockDrawing и Redraw.

Равномерное движение шара.

Programm Dv-chara-rawn;

uses GraphABC;

var

i: integer;

begin

LockDrawing; { Блокирует вывод в графическое окно, осуществляя рисование только во внеэкранном буфере - рисует в памяти. }

for i:=1 to 500 do

begin

ClearWindow; { Очищает графическое окно белым цветом }

SetBrushColor(clGreen); {Устанавливает цвет

кисти, задаваемый параметром color.}

Ellipse(i,100,i+100,200);

Redraw; { Осуществляет перерисовку окна вывода при

заблокированном выводе в графическое окно – стирает

старое и рисует из памяти }

Sleep(1); { Осуществляет паузу в выполнении программы на 1 ms }

end;

end.

Рівноприскорений рух кулі.

Programm Dv-chara-ru;

uses GraphABC;

var i: integer;

begin

LockDrawing; { Блокирует вывод в графическое окно,

осуществляя рисование только во внеэкранном буфере. }

for i:=1 to 500 do

begin

ClearWindow; { Очищает графическое окно белым цветом }

SetBrushColor(clGreen); {Устанавливает цвет

кисти, задаваемый параметром color.}

k:=i*i;

Ellipse(k,100,k+100,200);

Redraw; { Осуществляет перерисовку окна вывода при

заблокированном выводе в графическое окно}

Sleep(5); { Осуществляет паузу в выполнении программы на 5 ms }

end;

end.

Центральне зіткнення двох куль з однаковими масами.

( один шар движется, другой покоится )

uses GraphABC;

var i, k: integer;

begin

LockDrawing; { Блокирует вывод в графическое окно, осуществляя

рисование только во внеэкранном буфере. }

for i:=1 to 250 do

begin

ClearWindow; { Очищает графическое окно белым цветом. }

SetBrushColor(clGreen); { Устанавливает цвет кисти,

задаваемый параметром color.}

Ellipse(i,100,i+100,200); { Рисует движущийся шар}

SetBrushColor(clRed); { Устанавливает цвет кисти,

задаваемый параметром color.}

Ellipse(350,100,350+100,200); { Рисует

неподвижный шар}

Redraw; { Осуществляет перерисовку окна вывода при заблокированном

выводе в графическое окно}

Sleep(5); { Осуществляет паузу в выполнении программы на 5 ms }

end;

for i:=350 to 500 do

begin

ClearWindow; { Очищает графическое окно белым

цветом. }

SetBrushColor(clGreen); { Устанавливает цвет кисти,

задаваемый параметром color.}

Ellipse(250,100,250+100,200); { Рисует

неподвижный шар}

SetBrushColor(clRed); { Устанавливает цвет кисти,

задаваемый параметром color.}

Ellipse(i,100,i+100,200); { Рисует движущийся шар}

Redraw; { Осуществляет перерисовку окна вывода при

заблокированном выводе в графическое окно}

Sleep(5); { Осуществляет паузу в выполнении программы на 5 ms }

end;

end.


6. Самостійне робота.

  1. Написати програму, що реалізовує рівномірний рух кольорового квадрата по вертикалі.
  2. Написати програму, що реалізовує абсолютно пружне зіткнення кулі з вертикальною стінкою.
  3. Написати програму реалізовує абсолютно непружне центральне зіткненні- вение двох куль з рівними масами (один куля рухається , другий спочиває ) .


7. Підсумки уроку.

  1. У чому полягає особливість програмування з використанням графіки?
  2. Що таке ініціалізація графічного режиму? Яким чином відбу­вається налагодження програми на роботу з необхідним типом монітора в певному режимі?
  3. Які процедури модуля Graph дають змогу виводити на екран монітора прості геометричні фігури?
  4. Які процедури модуля Graph дають змогу працювати з кольо­рами? Які їх особливості?
  5. Які процедури і функції модуля Graph реалізують роботу з текс­тами?

9. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати теоретичний матеріал.
  2. Виконати вправу.
  1. Написати програму, що реалізовує вільне падіння кольорової кулі по вертикалі.
  2. Написати програму, що реалізовує центральне абсолютно пружне зіткнення двох куль з однаковими масами , що рухаються назустріч один одному з однаковими швидкостями. Маси куль і швидкості задаються користувачем.
  3. Написати програму, що реалізовує центральне абсолютно непружне зіткнення двох куль з різними масами , що рухаються назустріч один одному з різними швидкостями. Маси куль і швидкості задаються користувачем.