Урок 66 Інформатика 11(ІКТ)
Ніколи не соромся запитувати про те, чого не знаєш.
Арабське прислів’я
Практична робота № 21
«Розробка сайту в середовищі візуального редактора сайтів»
Мета.
Навчальна. Навчитися використовувати можливості візуального редактора FrontPage для форматування тексту веб-сторінок, створення гіперпосилань, вставлення графіки і таблиць.
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, самостійність, вміння застосовувати набуті знання до практичних завдань.
Виховна. Виховувати наполегливість, естетичність у оформленні, грамотно висловлювати свої думки.
Тип уроку. Засвоєння нових знань і навичок.
Матеріали для роботи з учнями:
- Основи створення комп’ютерних презентацій: Навч. посіб. / О.М. Левченко, І.В. Коваль, І.О.Завадський. - К.: Вид. група BHV, 2009. - 368.
Онлайнові автоматизовані засоби створення веб-сайтів
Редактор сайтів Weebly
Редактор сайтів Ucoz
Редактор сайтів Narod.ru
Редактор сайтів GoogleSites
План
- Організація початку уроку.
- Актуалізація опорних знань.
- Правила ТБ при роботі в кабінеті Інформатики.
- Практична робота.
- Запитання до уроку.
- Домашнє завдання.
Хід уроку
1. Організація початку уроку.
2. Інструктаж БЖД.
3. Актуалізація опорних знань.
4. Практична робота № 21 «Розробка сайту в середовищі візуального редактора сайтів»
!!! Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.!!!
Мета роботи: навчитися використовувати можливості візуального редактора FrontPage для форматування тексту веб-сторінок, створення гіперпосилань, вставлення графіки і таблиць.
Завдання
Створимо невеликий сайт «Рослини України» із трьома рівнями ієрархії сторінок (рис. 4.12). Головна сторінка має складатися з текстової та графічної інформації, розташованої у комірках таблиці. В одну з комірок помістіть зображення, що буде використане як карта посилань. Сторінки розділів мають містити фотографії та текстові описи.

Порядок роботи
- Створіть папку roslyny та розташуйте у ній такі графічні файли: karta.jpg (карта посилань, на якій зображені дерева і квіти), kalyna.jpg (калина), topolya.jpg (тополя), barvinok.jpg (барвінок) та lyon.jpg (льон).
- Відкрийте вікно програми FrontPage. Виберіть у меню Файл (Файл) команду Открыть узел (Відкрити веб-сайт) та виберіть папку roslyny. Програма повідомить про те, що до цієї папки будуть записані ще деякі файли, потрібні для роботи. Клацніть кнопку ОК.
- Створіть сторінки найнижчого ієрархічного рівня — про калину, тополю, барвінок і льон — та збережіть їх у поточній папці у файлах kalyna.htm, topolya.htm, barvinok.htm і lyon.htm. Для цього скористайтеся командою Файл • Создать (Файл • Створити) або кнопкою Создание новой обычной страницы (Створення нової звичайної сторінки) стандартної панелі інструментів.
- Введіть на сторінки опис кожної з рослин.
- Про калину: «Кущ калини біля материної хати — це не лише окраса, а й символ України, наш духовний світ, наша спадщина. Якщо троянди й виноград, за влучним висловом Максима Рильського, символізують красиве й корисне, то кущ калини, увібравши обидві ознаки, опредметнює й духовний потяг до своєї землі, свого оберега, своїх традицій».
- Про тополю: «В українському фольклорі часто зустрічаються згадки про всім відому рослину. Це тополя (Popu- lus) — міфічний образ-тотем давніх українців. Свято тополі проводили наприкінці весни. Обирали найстрункішу дівчину, якій зав'язували над головою руки, на які навішували стрічки, хустки, намисто, водили селом, лугом, полем та співали: «Стояла Тополя край чистого поля, стій, Тополенько, стій не розвивайся, буйному вітроньку не піддавайся...». Особливо свято тополі було поширене в околицях Києва».
- Про барвінок: «Ще однією рослиною, що зустрічається у багатьох легендах та казках українського народу, є барвінок (Vinca). Це трав'яниста багаторічна рослина, яка має видовжене листя, квітки синьо-фіолетового кольору, плід, що складається з двох вільних листків. Барвінок зацвітає в травні-липні. Поширений барвінок в Україні, Білорусі та на Кавказі».
- Про льон: «У нашій країні льон висівають переважно в зоні Полісся, саме тому його ще називають поліським шовком. Поліщуки добре знають, коли, в яку пору краще сіяти, збирати, слати, тіпати льон, з приводу чого склалося багато народних прикмет. Так, вважали, що сіяти льон найкраще у п'ятницю чи суботу, несучи насіння в поле у білій скатертині».
- Для оформлення сторінок різними темами виконайте для кожної сторінки команду Формат • Тема (Формат • Тема), виберіть в області завдань Тема (Тема) одну з тем і призначте її для оформлення сторінки, клацнувши значок теми.
- Збережіть сторінки з відповідними назвами за допомогою команди Файл • Сохранить (Файл • Зберегти) або однойменної кнопки стандартної панелі інструментів. Оскільки для їх оформлення використані вбудовані теми, під час записування з'явиться вікно з повідомленням, що сторінка буде збережена разом із додатковими файлами. На рис. 4.13 зображено веб- сторінку третього рівня ієрархії, для якої застосовано стандартну тему оформлення.

- Створіть сторінки другого рівня ієрархії про дерева та квіти. Використайте зображення як посилання на сторінки третього рівня ієрархії. Збережіть сторінки у файлах з іменами dereva.htm Takvity.htm.
Для цього спочатку на новій сторінці про дерева сформуйте заголовок, а потім виділіть його текст, введений в окремому абзаці, і застосуйте до нього стиль Заголовок З (Заголовок третього рівня), вибравши відповідне значення зі списку Стиль (Стиль) на панелі інструментів Форматирование (Форматування). Потім за допомогою команди Рисунок • Из файла (Малюнок • Із файлу) меню Вставка (Вставка) вставте на сторінку малюнки калини та тополі.
- Розмістивши зображення на веб-сторінці, настройте їх розмір у діалоговому вікні Свойства рисунка (Властивості малюнка). Щоб його відкрити, виділіть малюнок за допомогою миші та виберіть у меню Формат (Формат) команду Свойства рисунка (Властивості малюнка). Задайте прийнятний розмір зображення у полях Ширина (Ширина) та Высота (Висота). Для збереження його пропорцій має бути встановлений прапорець Сохранять пропорции (Зберігати пропорції).
- Зробіть кожен малюнок посиланням на сторінку з описом відповідної рослини. Для цього для кожного малюнка виконайте команду Вставка • Гиперссылка (Вставка • Гіперпосилання). У вікні, що відкриється, виберіть потрібний файл і клацніть кнопку ОК. Вигляд сторінки dereva.htm показаний на рис. 4.14.

- Так само створіть сторінку про квіти.
- Створіть головну сторінку. Для структурування інформації використайте таблицю без відображення меж. Виберіть команду Таблица • Вставить • Таблица (Таблиця • Вставити • Таблиця) і задайте для таблиці кількість рядків — 2 та кількість стовпців — 3. У поле Размер (Розмір) області Границы (Межі) введіть О (межі відсутні). Решту значень не змінюйте. Після клацання кнопки ОК таблицю буде вставлено на веб-сторінку. Об'єднайте комірки першого рядка, виділивши їх та виконавши команду Таблица • Объединить ячейки (Таблиця • Об'єднати комірки).
- Введіть в об'єднану комірку текст «Рослини України» і призначте для нього стиль Заголовок 1 (Заголовок першого рівня). У комірки другого рядка введіть подані далі тексти.
- У ліву комірку: «Людство живе в оточенні величезної кількості різноманітних рослин. Кожен із нас може по-різному характеризувати будь-яку рослину, але слід знати, що у природі нема нічого зайвого, тому кожна рослина може бути по-своєму корисною. Наші предки це добре розуміли, тому використовували у лікувальних цілях різні рослини».
- У праву комірку: «В українському фольклорі зустрічаються згадки про величезну кількість рослин, багато з яких мають лікувальні властивості. Проте лише деякі з них здобули особливу любов українського народу та стали символічними для національної культури українців.
Лікарських рослин, які використовують у народній і професійній медицині, дуже багато. Вони бувають:
- трав'янисті
- дерев'янисті».
- У центральну комірку другого рядка вставте малюнок, який буде картою посилань (рис. 4.15). Зауважте, що межі таблиці, які мають нульову ширину, у режимі Конструктор (Конструктор) зображені пунктирними лініями. Після переходу в режим Просмотр (Перегляд) їх не буде видно.
- Для призначення гарячих областей зображення скористайтеся кнопкою панелі інструментів Рисунки (Малюнки), що визначає область гіперпосилання прямокутної форми.
Якщо панель не відкрита, виберіть команду Вид • Панели инструментов • Рисунки (Вигляд • Панелі інструментів • Малюнки). Виділіть верхню частину малюнка із зображенням дерев і у діалоговому вікні, що відкриється, призначте зв'язок цієї області з файлом dereva.htm (рис. 4.16).

- У той самий спосіб зробіть нижню прямокутну область малюнка гіперпосиланням на файл kvlty.htm.
- Перейдіть у режим HTML. Знайдіть у HTML-коді рядки, де визначена карта гіперпосилань, та відредагуйте їх, дописавши у тег <AREA> атрибут TITLE, значенням якого є пояснювальний текст, взятий у лапки. Для верхньої області введіть пояснення «Ознайомтеся з дерев'янистими рослинами», для нижньої — «Ознайомтеся з трав'янистими рослинами» (рис. 4.17). Тепер у разі наведення вказівника миші на гарячу область відповідний текст буде показаний у спливаючому прямокутнику. Так можна інформувати відвідувача про призначення гарячої області.

- Зробіть гіперпосиланнями на ці самі файли, dereva.htm та kvity.htm, елементи списку, який міститься у тексті, що розташований праворуч, — «трав'янисті» та «дерев'янисті». Для цього виділіть потрібне слово, відкрийте контекстне меню, виберіть у ньому команду Гиперссылка (Гіперпосилання) і у діалоговому вікні встановіть зв'язок із відповідним файлом. Збережіть цю сторінку як index.htm.
Сторінка в режимі Просмотр (Перегляд) показана на рис. 4.18. Інформація на ній розташована в комірках таблиці, хоча цього не помітно, бо межі таблиці відсутні. Видно підказку для нижньої гарячої області карти посилань — навівши на неї вказівник миші, відвідувач бачить пояснювальний текст.
- Збережіть усі створені сторінки сайту і перевірте його роботу в браузері.

5. Підбиття підсумків уроку
Оцінювання робіт учнів.
6. Домашнє завдання
- Повторити теоретичний матеріал.
- Підготуватися до тестування.
Тест
- Використання візуальних редакторів веб-сайтів порівняно з написанням HTML-кодів надає такі переваги:
а) візуальні редактори веб-сайтів мають набагато більше можливостей для оформлення веб-сторінок, ніж мова HTML;
б) за допомогою візуальних редакторів процес створення сайту відбувається швидше, ніж у разі написання HTML-КО- дів;
в) сайт, створений у візуальному редакторі, займає менше пам'яті, ніж написаний у HTML-кодах;
г) створення сайту у візуальному редакторі є зручним, оскільки нагадує роботу в текстовому редакторі та не потребує знання тегів мови HTML;
д) на екрані відразу видно, який вигляд матиме веб-сторін- ка у вікні браузера.
- У програмі FrontPage використовувати матеріали з інших програм Microsoft Office можна так:
а) документ з іншої програми Microsoft Office зберігають як веб-сторінку, яку потім відкривають і використовують у програмі FrontPage;
б) ці матеріали потрібно наново набирати у програмі FrontPage;
в) фрагмент документа з іншої програми Microsoft Office копіюють у буфер, а у FrontPage його вставляють в HTML-код веб-сторінки зі збереженням форматування;
г) фрагмент документа з іншої програми Microsoft Office переносять через буфер на веб-сторінку, відображену у FrontPage у звичайному режимі зі збереженням форматування;
д) фрагмент документа з іншої програми Microsoft Office переносять через буфер на веб-сторінку у FrontPage у звичайному режимі без збереження форматування.
- Переглядати веб-сторінки у FrontPage можна у режимах:
а) Конструктор (Конструктор), Код (Код), Просмотр (Перегляд);
б) Конструктор (Конструктор), Папки (Папки), Просмотр (Перегляд);
в) Страница (Сторінка), Папки (Папки), Отчеты (Звіти), Переходы (Переходи);
г) Редактирование (Редагування) і Просмотр (Перегляд);
д) Страница (Сторінка), Папки (Папки), Просмотр (Перегляд).
- Вкладка Конструктор (Конструктор) у режимі Страница (Сторінка) призначена для:
а) перегляду списку сторінок, створених для сайту;
б) перегляду структури папок сайту;
в) створення та редагування веб-сторінки візуальними засобами;
г) створення та редагування веб-сторінки засобами мови HTML;
д) попереднього перегляду сторінки у тому вигляді, в якому вона відображатиметься у браузері.
- Шаблон у FrontPage — це:
а) зразок сайту або сторінки, який FrontPage пропонує наповнювати вмістом у міру необхідності;
б) детальна інструкція щодо створення сайту на задану тему;
в) набір малюнків, які використовують для формування тла сторінок;
г) документ, де визначено формати шрифтів, абзаців, тла для нових веб-сторінок;
д) набір сайтів на одну тему.
- Майстер FrontPage — це:
а) список HTML-кодів із поясненням їх можливого використання;
б) інтерактивний засіб для створення сайту на задану тему;
в) зразок сайту або сторінки, який FrontPage пропонує наповнювати вмістом у міру необхідності;
г) набір спеціальних форм для створення веб-сторінки на основі наданих відповідей із попереднім розміщенням частини інформації;
д) програма, що імпортує веб-сторінки, які створені за допомогою інших програм, у призначену папку для роботи у FrontPage.
- Фреймсет — це:
а) сторінка, в яку вставлена таблиця;
б) сторінка, текст якої поділено на кілька колонок;
в) сторінка, на якій в окремих фреймах розміщено кілька документів;
г) сторінка з розміщеною на ній картою гіперпосилань;
д) кілька веб-сторінок в одному вікні.
- Текстову інформацію у програмі FrontPage форматують:
а) лише за допомогою тегів HTML;
б) аналогічно до форматування в текстових процесорах, зокрема у програмі Word;
в) текст фор матують у текстовому редакторі, а пізніше копіюють у програму FrontPage;
г) за допомогою команд головного меню програми; є можливість робити це за допомогою тегів HTML;
д) за допомогою спеціальної інструкції програми FrontPage.
- Щоб розмістити малюнок із файлу на веб-сторінці, потрібно:
а) у меню Файл (Файл) вибрати команду Открыть (Відкрити);
б) у меню Вставка (Вставка) вибрати команду Файл (Файл) ;
в) вибрати команду Вставка • Рисунок • Из файла (Вставка • Малюнок • Із файлу);
г) клацнути кнопку для вставлення зображення на панелі інструментів Рисунки (Малюнки);
д) клацнути кнопку для вставлення зображення на панелі інструментів Стандартная (Стандартна).
- Щоб перетворити виділений фрагмент тексту або малюнок на гіперпосилання, необхідно:
а) у меню Формат (Формат) вибрати команду Гиперссылка (Г іперпосилання) ;
б) у меню Вставка (Вставка) вибрати команду Гиперссылка (Гі- перпосилання);
в) у меню Файл. (Файл) вибрати команду Открыть гиперссылку (Відкрити гіперпосилання) ;
г) виконати команду Гиперссылка (Гіперпосилання) контекстного меню;
д) ввести відповідні теги мови HTML у режимі Конструктор (Конструктор).
- Для вставлення таблиці на веб-сторінку потрібно:
а) у меню Таблица (Таблиця) вибрати команду Вставка • Таблица (Вставити • Таблиця);
б) у меню Вставка (Вставка) вибрати команду Таблица (Таблиця);
в) у меню Формат (Формат) вибрати команду Таблица (Таблиця);
г) намалювати таблицю, використовуючи інструменти панелі Рисунки (Малюнки);
д) вибрати команду Файл • Создать • Таблица(Файл • Створити • Таблиця).
- Щоб структурувати інформацію на веб-сторінці за допомогою таблиці так, щоб самої таблиці не було видно на екрані, слід:
а) об'єднати всі комірки таблиці;
б) призначити для меж таблиці колір тла;
в) призначити для меж таблиці товщину 0;
г) у меню Формат (Формат) вибрати команду Таблица (Таблиця) і настроїти властивості таблиці в діалоговому вікні;
д) вставити таблицю, розмістити інформацію у іі комірках, після чого скасувати форматування таблиці.