Президенту України

Зеленському Володимиру Олександровичу

(прізвище ім’я по-батькові)____________________
(адреса листування)__________________

(номер телефону)__________________

(ел. пошта)___________________

ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Володимире Олександровичу,

       25 квітня 2024 року на Консультативній раді при Департаменті охорони культурної спадщини КМДА було розглянуто історичну довідку кан. іст. наук Івана Стичинського для внесення до Переліку пам’яток м. Києва будівлі за адресою: вул. Кониського (колишня - Тургенівська), 22. Садиба 1890 року належала почесному громадянину Києва Євмену Микитовичу Зеленському, сім’я якого проживала тут з 1911 по 1915 і якій будинок завдячує своїй назві.

        Водночас, будівельною компанією ТОВ “Тургенєв білд”, що планує збудувати на місці Садиби житловий комплекс “Тургенев”, було подано інформаційну довідку щодо нецінності та неісторичності 134-річної дерев’яної (обкладеної цеглою) будівлі. Консультативна рада при Департаменті охорони культурної спадщини КМДА прийняла цю довідку, попри те, що подання таких довідок про нецінність історичних будівель не передбачено ані профільним Законом України “Про охорону культурної спадщини”, ані відповідними підзаконними нормативно-правовими актами, що визначають порядок занесення та обліку об’єктів культурної спадщини - зокрема Порядок обліку об'єктів культурної спадщини, затверджений наказом Міністерства культури України № 158 від 11.03.2013 р.

На думку членів Консультативної ради викладені у довідці забудовника факти є достатніми, щоб піддати сумніву історичну цінність, автентичність та значимість Садиби Зеленських. Зокрема, недостатньо збереженості аби надати будівлі статус пам’ятки архітектури.

Втім, як інформаційна довідка забудовника, так і Консультативна рада Департаменту не зазначають про іншу важливу обставину цієї справи. Ще з 2021 р. Забудовник неодноразово вчиняв спроби знести історичну садибу. За умисне пошкодження та руйнкування об’єкту культурної спадщини Київською міською прокуратурою було відкрито кримінальне провадження № 12022100100003564 за ч. 2 ст. 298 Кримінального кодексу України. Для убезпечення історичної будівлі Шевченківським районним судом за клопотанням прокурорів булао накладено арешт на будинку та земельну ділянку. Попри це забудовник не полишає надії зруйнувати будівлю та реалізувати свій проект, для чого звернувся по допомогу вже до профільних пам’яткоохоронних інституцій.

Це дуже небезпечний прецедент, оскільки місяць тому Консультативна рада так само відмовила в наданні пам’яткоохоронного статусу ще одній історичній будівлі - Будинку Замкова, 1899 р., на вул. Франка, 26. Останній планують перетворити на ТРЦ. Тоді Консультативна рада так само прийняла до уваги довідку надану забудовником щодо нецінності 125-річної будівлі. Головним аргументом - було проживання в будівлі Отто Шмідта, радянського полярника. На думку дослідників, що на замовлення забудовника підготували відповідну довідку - в умовах триваючої війни, ми не можемо надавати статуси будівлям в яких проживали російські або радянські діячі.

Однак, такий підхід є фактичною фікцією, бо будь-яка будівля старше 100 років існувала і в московській імперії і в совітському союзі, тож всю історичну забудову за такою логікою можна віддати під ковш екскаватора. Варто лиш загадати, Андріївську церкву або Мар’їнський палац - збудовані на замовлення чужоземних імператорів.

До таких же аргументів вдався і забудовник Садиби Зеленських - зокрема, інформаційна довідка забудовника прийнята Департаментом охорони культурної спадщини прямо зазначала - історична цінність не може бути врахована для надання статусу пам'ятки історії через біографію першого власника садиби - Василя Малініна. Він був викладачем російської мови в Університеті святого Володимира (сучасна назва Національний Університет імені Т. Г. Шевченка), в чому Консультативна рада вбачає роль цього діяча в русифікації України, однак, що на наш погляд, ніяк не впливає на історичну цінність та значення будинку! Для підтвердження непотрібності збереження та захисту Садиби Зеленських Консультативною радою направлено листа в Український інститут національної пам'яті.

     Дані дії є умисними і створюють  безпосередню загрозу збереженості історичної будівлі. Також створюється небезпечний прецедент  використання рекомендацій з Рішення Експертної Ради МКІП з подолання наслідків русифікації та тоталітаризму для виключення існуючих пам'яток культурної спадщини з обліку так і не взяття на облік тих які претендують на даний статус.

Також зауважимо що аргументація, щодо нецінності будівлі Консультативної ради ДОКС КМДА, є нетиповою для данного типу органу, що покликані зберігати спадщину.

З огляду на означене, відповідно до п. 5.5. Розділу V Порядку обліку об'єктів культурної спадщини затвердженого наказом Міністерства культури України № 158 від 11.03.2013 р., ст. 5 Закону України “Про охорону культурної спадщини”,

ПРОСИМО:

  1. Зберегти та захистити історичну Садибу Зеленських, 1890 р., розташовану у м. Києві, за адресою: вул. Кониського, 22 від знищення і забудови шляхом надання будівлі охоронного статусу пам’ятки культурної спадщини.
  2. Винести питання систематичного знищення та руйнування фонової історичної забудови в Києві - столиці України в умовах війни на спеціальне засідання Ради національної безпеки та оборони.
  3. Сприяти втіленню міжнародно-правових гарантій України щодо захисту та збереження цінної історичної забудови, визначені зокрема в “Конвенція про охорону архітектурної спадщини Європи”. Зокрема, інкорпорації європейського пам’яткоохоронного законодавства щодо надання безумовного охоронного статусу для всіх будівель старше 100 років.

_______

(підпис)

__.05.2024 р.

___________
(ім’я та прізвище)




Відправляємо на Dzg@apu.gov.ua

В темі та в тілі листа можна написати “Звернення щодо захисту Садиби Зеленських”.

**перед збереженням та відправкою листа не забудьте видалити цю частину тексту