Published using Google Docs
Інформатика 10 (ІКТ) Урок 39
Updated automatically every 5 minutes

Урок 39                                                                        Інформатика (ІКТ)


Створення та форматування електронних таблиць. Автовведення. Введення прогресій.


Мета.

Навчальна. Ознайомити учнів з поняттям поняття формату клітинки та формату даних, перегляд, введення й редагування даних, форматування клітинок, створення та форматування електронних таблиць, автовведення, введення прогресій.

Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, самостійність, вміння застосовувати набуті знання до практичних завдань.

Виховна. Виховувати наполегливість, естетичність у оформленні, грамотно висловлювати свої думки.

Тип уроку. Засвоєння нових знань і навичок.

Матеріали для роботи з учнями:

Microsoft Exel у профільному навчанні. Завадський І.О., Забарна А.П.

Інформатика 11 клас: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів: рівень стандарту / Й.Я. Ривкінд, T.I. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В. Шакотько

План

  1. Введення в тему.
  2. Знайомство з програмою Microsoft Exel.
  3. Автоматичне заповнення клітинок.
  4. Автозавершення тексту.
  5. Автозаповнення діапазону клітинок.
  6. Прогресія.
  7. Друк електронних таблиць.
  8. Практичні завдання.
  9. Типові запитання до уроку.
  10. Домашнє завдання.

Пам’ятка для учня!

  1. Пригадайте правила техніки безпеки при роботі з ПК.
  2. Через кожні 15 хв. виконуйте вправи для очей та для зняття м’язової втоми.

Хід уроку


1. Введення в тему.

  1. Кількість годин відведених на вивчення теми.
  2. Основні навички, якими повинен оволодіти учень по закінченню вивчення теми.
  3. Інструктаж з ТБ при роботі з ПК та в комп’ютерному класі.


2. Актуалізація опорних знань.

  1. Які ви знаєте види даних?
  2. Які ви знаєте об’єкти вікна текстового процесора? Для чого їх використовують?
  3. З чого складаються і для чого використовують таблиці в текстовому документі?
  4. Яке призначення клавіш Yome, End, Page Up, Page Down у текстовому процесорі Word?

3.  Автоматичне заповнення клітинок. Автозавершення тексту.

Автоматичне заповнення клітинок.

Програма Excel здатна допомогти користувачеві вводити текст і числові значення у разі, коли цей текст вже зустрічався у стовпці, а також коли йдеться про різного виду послідовності (назви міся­ців, днів тижня, числа, що утворюють прогресію, тощо).

Автозавершення тексту.

Дані в стовпці можуть повторюватися (наприклад, в таблиці з ін­формацією про надходження товару в регіони можуть повторю­ватися назви міст). У такому разі, щойно ви введете одну чи дві перші літери слова, яке вже зустрічалося в стовпці, програма Excel автоматично запропонує його закінчення і вам залишиться тільки натиснути клавішу Enter (рис. 1.14).

Якщо зазначена функція не працює, виконайте команду Сервіс ► Параметри, у вікні, що відкриється, перейдіть на вкладку Правка та встановіть прапорець Автозавершення значень комірок.

 

Автозаповнення діапазонів клітинок

Процес створення таблиць значно прискорює функція автозапов­нення. Для автозаповнення суміжних клітинок використовують маркер автозаповнення — маленьку чорну позначку в правому нижньому куті виділеного діапазону. Курсор миші у разі його встановлення на маркер автозаповнення набуває вигляду чорного хрестика (рис. 1.15).

Функція автозаповнення допомагає заповнювати даними діапазон суміжних клітинок у стовпці (рядку) за певними правилами. Під час її використання програма перевіряє, чи є введене вами зна­чення елементом одного зі стандартних списків автозаповнення.

Наприклад, за потреби заповнити рядок (стовпець) назвами міся­ців, достатньо ввести назву одного з них, підвести курсор миші до маркера автозаповнення та протягнути його над усім діапазоном. Якщо введене слово є елементом стандартного списку, клітин­ки заповнюються значеннями зі списку в заданій послідовності, якщо ні, відбувається копіювання цього слова.

ПРИМІТКА. Щоб заповнити весь діапазон клітинок лише одним елементом списку автозаповнення, під час протягування маркера автозаповнення слід утримувати натиснутою клавішу Ctrl.

За допомогою зазначеного маркера можна заповнювати клітинки, що мають містити однакові значення. Наприклад, щоб заповнити однаковими значеннями рядок, достатньо ввести текст у крайню ліву його клітинку, виділити цю клітинку, встановити курсор миші на її маркер автозаповнення і протягнути курсор вправо вздовж рядка.

Заповнити суміжні клітинки у стовпці (рядку) можна також пере­тягуванням маркера автозаповнення за натиснутої правої кноп­ки миші. Коли її буде відпущено, на екрані з'явиться контекст­не меню (рис. 1.16), за допомогою якого можна обрати спосіб автозаповнення.

Ви можете створити власний список автозаповнення. Для цього слід виконати команду Сервіс ► Параметри, у вікні, що відкриєть­ся, перейти на вкладку Списки (рис. 1.17), у полі Елементи списку набрати список, вводячи кожен його елемент з нового рядка, і клацнути кнопку Додати.

Прогресія

Функція автозаповнення надає можливість заповнювати діапазони клітинок прогресіями різних видів (рис. 1.18). Найчастіше викори­стовують арифметичні прогресії. Наприклад, номери, під якими прі­звища учнів перелічено у класному журналі, утворюють арифметичну прогресію з першим членом 1 і різницею 1, а числа місяця — про­гресію дат. Якщо скопіювати дату так само, як і текстове значення, буде створено арифметичну прогресію дат з різницею 1. Щоб створи­ти прогресію з іншою різницею, слід ввести два перші її члени, виді­лити клітинки, що їх містять, і протягнути маркер автозаповнення.

ПРИМІТКА. Якщо скопіювати за допомогою маркера автозаповнення число, прогресію не буде створено. Щоб створити арифметичну прогресію число­вих значень із кроком 1, слід під час протягування маркера автозаповнення утримувати натиснутою клавішу Ctrl або, як уже зазначалося, ввести два перших члени прогресії та протягнути маркер.

Прогресії інших видів можна створювати за допомогою діалого­вого вікна Прогресія (рис. 1.19), яке відкривається однойменною командою контекстного меню автозаповнення. У цьому вікні мож­на задати параметри прогресії:

Друк електронних таблиць

Щоб надрукувати таблицю, виконайте команду Файл ► Друк. У вік­ні, що відкриється (рис. 1.20), можна вибрати принтер, орієнта­цію паперу, спосіб його подавання для друку, кількість сторінок тощо. Перед друком аркуші варто попередньо переглянути. Це можна зробити за допомогою кнопки Перегляд у вікні Друк. Після друку або попереднього перегляду деякі межі клітинок буде по­значено пунктирними лініями — вони вказують, де пролягати­муть межі сторінки у разі друку документа.


4.  Практичне завдання.

Вправа 1.2.

Створимо таблицю чергування старшокласників по школі. Після введення та форматування даних таблиця має набути такого вигляду, як на рис. 1.21.

  1. Запустіть програму Excel і відразу збережіть новий документ на диску під іменем Вправа_1_2.xls.
  2. Виділіть усі клітинки таблиці та за допомогою панелі інструмен­тів Форматування задайте для них шрифт Arial розміром 14 пт.
  3. Уведіть назву та шапку таблиці.
  1. Виділіть клітинку А1 і введіть до неї Таблиця чергування старшокласників по школі.
  2. Об'єднайте клітинки A1:G1: виділіть цей діапазон та клацніть кнопку (Об'єднати та розмістити в центрі) на панелі інструментів Форматування.
  3. До клітинки А2 введіть текст День тижня, а до клітинки В2 текст Клас.
  4. Виділіть діапазон А2:АЗ і виконайте команду Формат клітинок контекстного меню діапазону. На вкладці Вирівнювання зі списків по горизонталі та по вертикалі виберіть пункт по центру. Встановіть прапорець об'єднання клітинок. Клацніть ОК.
  5. Об'єднайте клітинки B2.G2 та розмістіть по центру їх уміст.
  6. Для діапазону B2:G3 встановіть форматування Вирівнювання по горизонталі — по центру.
  1. Заповніть перший стовпець таблиці назвами днів тижня. Для цього до клітинки А4 введіть текст Понеділок. Виділіть клітин­ку А4. Установіть курсор на маркер автозаповнення (малень­кий чорний квадратик у правому нижньому куті рамки) та за допомогою лівої кнопки миші протягніть його до клітинки А9. Якщо діапазон А5:А9 не заповнився назвами днів, то створіть користувацький список і повторіть операцію автозаповнення для клітинок А5:А9.
  2. Розширте стовпець А, а стовпці В—G зробіть вужчими.
  3. Оздобте таблицю.
  1. Змініть заливку клітинок В4, С5, D6, Е7, F8, G9. Для цього виділіть клітинку В4, натисніть клавішу Ctrl і послідовно клацніть усі інші клітинки. Відкрийте контекстне меню, виберіть команду Формат клітинок, на вкладці Візерунки виберіть колір заливки (рис. 1.22).
  2. Установіть межі для клітинок отриманої таблиці, виділивши попередньо діапазон A2:G9 та скориставшись кнопкою (Межі) панелі інструментів Форматування (тип межі — Усі межі).
  3. Для діапазонів A4:G9 та A2:G3 встановіть тип межі Товста зовнішня межа. Збережіть таблицю.


5.  Типові питання до уроку.


6.  Домашнє завдання.

1.  Вивчити конспект.

2. Відформатуйте клітинки електронної таблиці так, щоб отри­мати орнамент, зображений на рис. 1.29. Для цього створіть повторюваний фрагмент орнаменту і скопіюйте його потрібну кількість разів.