Published using Google Docs
Урок 07 5 клас
Updated automatically every 5 minutes

Урок 7                                        Інформатика 5 клас                     


                                             

Локальна мережа, використання мережевих папок.


Мета:

формування ключових компетентностей:

формування предметних компетентностей:

Основні поняття

Основні знання

Основні вміння

  • мережа
  • комп’ютерна мережа
  • локальна мережа
  • глобальна мережа
  • мережна взаємодія
  • сервер
  • кліент
  • доступ
  • обліковий запис користувача
  • сеанс користувача
  • мережна папка
  • навігація локальною мережею

Має уявлення  про

  • побудову локальних мереж;

описує:

  • переваги локальних мереж у використанні ресурсів та для обміну повідомленнями;

Уміє

  • використовувати мережеві папки;
  • виконувати операції з файлами та папками в мережі;

Тип уроку. Урок формування нових знань та вмінь.

Обладнання: комп'ютери, картки, картки із завданнями, презентація, проектор.

Матеріали для роботи з учнями.

План

Хід уроку


1. Організаційний момент.

Привітання, налаштування учнів на робочий лад і позитивний емоційний настрій на уроці.


2. Інструктаж з БЖД


3. Актуалізація опорних знань.

  1. У чому полягає інформаційний процес передавання повідомлень?
  2. Які засоби використовують люди для обміну повідомленнями?
  3. Як можна перенести дані з одного комп’ютера на інший?
  4. Які засоби люди традиційно використовують для спілкування?

4. Вивчення нового матеріалу.

Презентація “Локальна мережа, використання мережевих папок”

Що таке комп'ютерна мережа?                       

З терміном «мережа» ми зустрічаємося дуже часто: мережа магазинів, мережа водопостачання в місті, телефонна мережа тощо,

Мережа — це сукупніств взаємопов'язаних об'єктів, що мають однакове призначення та спілвні властивості. До будь-якої мере­жі може входити різна кілвкіств об'єктів — від двох до великої кількості.

Комп'ютери також можуть бути об'єднані в мережу. Але щоб вони були об'єднані між собою, погрібні додаткові пристрої та спеціалвне програмне забезпечення.

Комп’ютерна мережа — сукупніств комп'ютерів та інших пристроїв, з'єднаних між собою для обміну даними і спільного використання пристроїв.

Комп'ютери об'єднують в між собою для того, щоб отримати доступ до об'єктів файлової системи комп'ютерів мережі; пере­містити дані з одного комп'ютера на інший комп'ютер у мережі; отримати доступ до мережного пристрою, наприклад принтера, з можливістю друкування на ньому власних документів.

Одну з перших комп'ютерних мереж було створено й використано в 1960-х роках у СІНА військовими.

Чим відрізняються локальні і глобальні мережі? 

Залежно від кількості комп'ютерів у мережі та площі, наякій вони розміщені, розрізняють локальну і глобальну комп'ютерні мережі.

Локальна мережа — це комп'ютерна мережа» що об'єднує комп'ютери та інші пристрої, розміщені на порівняно невели­кій відстані один від одного.

Локальними є мережі в школі, будинку, офісі. На малюнку 149 зображено приклад побудови локальної мережі.

Рисунок1.png

 

Глобальна мережа — мережа, що об'єднує комп'ютерні мере­жі та окремі комп'ютери, розміщені в різних частинах світу.

Найвідомішою глобальною мережею є Інтернет.

Назва Інтернет походить від англ. inter — між, net — мережа, і означає — мережа мереж.

Істотною відмінністю локальних і глобальних мереж, крім площі, наякій розміщено комп'ютери, є використання різних форм подання даних під час їх передавання. У локальних мере­жах дані передаються так, як вони зберігаються й опрацьовують­ся в комп'ютері. Для роботи в глобальній мережі потрібен певний пристрій, що буде здійснювати перетворення даних на вході й на виході комп'ютера. Одним із таких пристроїв є модем (мал. 150).

 

Сьогодні розвиток технологій відбувається настільки стрімко, що межа між локальною і глобальною мережею стира­ється. Пристрої для під'єднання до мережі Інтернет вбудо­вують не лише в комп'ютери, а й у мобільні телефони.

Що таке сервер і клієнтський комп'ютер?

Ти вже знаєш, що між відправником повідомлення та його отримувачем завжди існує канал передавання даних. У мережах обмін даними може відбуватися спеціальними каналами — про­водами, або безпровідним способом.

 

Саме завдяки цим каналам можна налагодити мережну взаємодію між об'єктами мережі.

Мережна взаємодія — обмін повідомленнями між пристроя­ми мережі.

При об'єднанні комп'ютерів у мережі всі об'єкти можуть бути рівноправними учасниками ме­реж ної взаємодії (мал. 151.а), але існує також інший спосіб ство­рення мережі, при якому окремі комп'ютери використовують для обслуговування інших (мал. 151.б). Такі спеціальні комп'ютери нази­вають серверами (мал. 152).

Сервер — це комп'ютер, що надає послуги або ресурси за від­повідними запитами іншим комп'ютерам.

Сервери розрізняють як за розмірами, такі за їх потужністю та іншими властивостями. Звичайний комп'ютер за потреби можна використати як сервер.

Сервер забезпечує зберігання і передавання даних до комп'ютерів локальної мережі або через Інтернет та надає відпо­відні послуги іншим об'єктам мережі. Комп'ютери, що викорис­товують ресурси сервера, називають клієнтськими, або просто клієнтами. Ресурси мережі — це апаратні, програмні й інформа­ційні об'єкти мережі.

Клієнт — це комп'ютер у мережі, що використовує ресурси сервера.

Наприклад, зібрання всіх творів українських письменників в електронному вигляді у файлах може зберігатися на сервері школи. Файл із цієї збірки можна скопіювати в папку, що збері­гається на одному з комп'ютерів локальної мережі, наприклад до комп'ютера, уст зловленого в кабінеті української .літератури, або роздрукувати на принтері, установленому в комп'ютерному класі.

У цьому випадку комп'ютери, установлені у класах чи кабінеті директора, є клієнтами цього сервера(мал. 153).

 

Як правило, на сервері розміщують програми, інформаційні дані, документи. До сервера можуть бути приєднані різні при­строї, наприклад, принтер або сканер. Вони можуть бути доступ­ними для використання з інших комп'ютерів.

Які права можуть надаватися користувачам локальної мережі?

Для того щоб налагодити мереж ну взаємодію між об'єктами мережі, потрібні спеціалвні програми, зокрема мережна опера­ційна система- Операційна системаЖіїміоіие 7 забезпечує роботу локалвної мережі. За її допомогою можна управляти доступом користувачів до комп'ютера і до мережних ресурсів.

Доступ — це право на використання деякого ресурсу.

Розрізняють такі рівні доступу: повний, частково обмежений — з правом використовувати лише окремі ресурси, та обмежений.

Управління доступом на рівні ко­ристувачів дає можливість призна­чати паролі для доступу до ресурсів конкретного комп'ютера чи до будь-якого іншого комп'ютера локаль­ної мережі (мал. 156). При роботі з мережною операційною системою можна вказувати конкретних ко­ристувачів (мал. 157), що мають доступ до ресурсів для спільного використання. Потрібні відомості зазначаються при створенні облі­кового запису користувача.

Обліковий запис користувача — сукупність відомостей про користувача та його права при роботі з об'єктами операційної системи й мережі.

Оскільки за одним комп'ютером можуть працювати кілька користувачів, кожен може мати свій обліковий запис. Обліко­вий запис використовується для розпізнавання користувача при завантаженні операційної системи. Це, як правило, ім'я користувача та пароль, який зберігається в зашифрованому вигляді.

Наприклад, у випадку спільного використання домашнього комп'ютера, користувачами можуть бути батько, мама, син-учень і його брат-студент. Для початку сеансу роботи потрібно обрати ім'я користувача та ввести пароль.

Сеанс користувача — це робота за комп'ютером з обліковим записом користувача.

Але не обов'язково кожен користувач повинен мати власний обліковий залис; можна створити обліковий запис, наприклад, для користувача «учень» для роботи в локальній мережі школи. У такий спосіб визначають рівні доступу до папок, дисків, прин­тера. В обліковому записі учня вказується, з якими ресурсами йому дозволено працювати та які дії виконувати, наприклад, копіювати файли із мережної папки. Обліковий запис «адміні­стратор» може бути наданий вчителю інформатики, який буде створювати та надавати доступ учням до певних мережних папок, установлювати погрібні програми тощо.

Кожний користувач у мережі може мати різний доступ до ресур­сів та об'єктів локальної мережі. В операційній системі Windows 7 можна заборонити всім користувачам локальної мережі до­ступ до мережного ресурсу, дозволити лише перегляд даних з комп'ютерів, що об'єднані в деяку групу, визначити перелік користувачів, яким надані особливі права тощо.

Як переглянути об'єкти локальної мережі ?

Якщо комп'ютер підключено до локальної мережі, то у вікнах папок при роботі з операційною системою Windows 7 відображу­ються розташовані на інших комп'ютерах об'єкти, до яких на­дано спільний доступ (мал. 158). Усі ресурси локальної мережі, до яких можна отримати доступ з певного комп'ютера, відобра­жуються в системній папці Комп'ютер. За замовчуванням при виборі системної папки Мережа в робочій області вікна папки Комп'ютер відображуються всі відкриті для спільного доступу диски і папки на комп'ютерах локальної мережі.

При виборі будь-якого мережного ресурсу (диска, папки або файла) в рядку стану відображується встановлений рівень досту­пу до нього.

Надати спільний доступ можна за допомогою вказівок вікна папки, що містяться у списку Дозволити спільний доступ для,,, (мал. 159) чи за допомогою вказівок контекстного меню виділе­ного об'єкта (мал. 160).

 

Надати доступ користувачам мережі до ресурсу певного комп'ютера може лише користувач облікового запису з правами адміністратора комп'ютера. Якщо користувач облікового запису має обмежені права в мережі, то йому будуть доступні лише окре­мі вказівки зі списку Дозволити спільний доступ для.., зокрема Жоден та Певні користувачі.

Примітка. Як правило, у ло­кальній мережі школи права адміні­стратора має вчитель інформатики.

Якщо створити локальну мережу з ноутбуків учнів класу, де учні ма­ють рівні права, то надавати доступ до об'єктів операційної системи різних комп'ютерів зможе кожен учень.

Як працювати з об'єктами локальної мережі?

Об'єкти операційної системи спільного використання в локаль­ній мережі — це об'єкти, розміщені в одній із загальних папок Бібліотеки (мал. 161), До загальних папок також може бути на­дано спільний доступ. Тоді будь-який файл або палка, створені чи скопійовані до загальної папки, стають доступними для інших користувачів локальної мережі. Також загальні об'єкти, як правило, розміщуються в домашній групі. Це можуть бути як файли чи папки, такі пристрої, зокрема принтер (мал. 162).

 

У Windows 7 передбачено автоматичне налаштування домашньої групи, але лише з комп'ютерами, на яких уста­новлено операційну систему Windows 7.

Щоб відкрити об'єкт, який розташований наіншому комп'ю­тері локальної мережі, необхідно його обрати серед об'єктів мережі (мал. 162) та двічі клацнути на його значку. У такий спосіб здійснюють навігацію локальною мережею.

Навігація локальною мережею — це перегляд вмісту об'єктів операційної системи, що розміщені на комп'ютерах локальної мережі.

Навігація — від. англ. tо navigate — переміщуватись.

Залежно від наданих прав доступу користувач може перегля­дати, копіювати або переміщувати файли чи папки, розташовалі на різних комп'ютерах мережі. Ці дії виконуються так само, як і при роботі на власному комп'ютері.

Шлях до ресурсів, розташованих на інших комп'ютерах ме­режі, записується дещо інакше, ніж шлях до папок і файлів на комп'ютері. Для цього на початку шляху замість імені диска і символу двокрапки записують подвійний символ \ (\\) та ім'я комп'ютера.

Наприклад, запис \\teacher\Canon може бути шляхом до пап­ки Canon, розташованої на комп'ютері з іменем teacher; або до принтера Саnon підключеного до цього комп'ютера.


До конспекту.


5. Фізкультхвилинка.

А тепер у нас розминка,

А тепер фізкультхвилинка.

Встали рівно біля парт,

Починаємо наш старт.

Ось зігнули так ручата

Й полетіли, мов качата.

Ніжками затупотіли,

Потім разом всі присіли.

До сонечка потяглися

І у боки так взялися.

Вправо разом нахилились,

Вліво, щоб не помилились.

Руки вниз ми опустили

Й трохи ними потрусили.

Шию трішки розім'яли

І за парти посідали.

А тепер мерщій до справ,

Кожен вченим з нас щоб став.


7. Усвідомлення вивченого матеріалу.

Фронтальне опитування


8. Закріплення вивченого.

Виконати завдання -.


9. Завдання до уроку.


10. Робота з комп’ютером.

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил без­пеки та санітарно-гігієнічних норм.


11. Найважливіше на цьому уроці.


12. Підсумки.

Рефлексія


13. Домашнє завдання.

  1. Вивчити теоретичний матеріал (підручник Ривкінд, 6 клас  п.п. 5.1, 5.2).
  2. Вправи за підручником №.
  3. Виконати вправи у робочому зошиті:
  4. Виконати вправу працюємо з комп’ютером.