Урок 7 Інформатика 5 клас
Локальна мережа, використання мережевих папок.
Мета:
формування ключових компетентностей:
формування предметних компетентностей:
Основні поняття | Основні знання | Основні вміння |
| Має уявлення про
описує:
| Уміє
|
Тип уроку. Урок формування нових знань та вмінь.
Обладнання: комп'ютери, картки, картки із завданнями, презентація, проектор.
Матеріали для роботи з учнями.
План
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Привітання, налаштування учнів на робочий лад і позитивний емоційний настрій на уроці.
2. Інструктаж з БЖД
3. Актуалізація опорних знань.
4. Вивчення нового матеріалу.
Презентація “Локальна мережа, використання мережевих папок”
Що таке комп'ютерна мережа?
З терміном «мережа» ми зустрічаємося дуже часто: мережа магазинів, мережа водопостачання в місті, телефонна мережа тощо,
Мережа — це сукупніств взаємопов'язаних об'єктів, що мають однакове призначення та спілвні властивості. До будь-якої мережі може входити різна кілвкіств об'єктів — від двох до великої кількості.
Комп'ютери також можуть бути об'єднані в мережу. Але щоб вони були об'єднані між собою, погрібні додаткові пристрої та спеціалвне програмне забезпечення.
Комп’ютерна мережа — сукупніств комп'ютерів та інших пристроїв, з'єднаних між собою для обміну даними і спільного використання пристроїв.
Комп'ютери об'єднують в між собою для того, щоб отримати доступ до об'єктів файлової системи комп'ютерів мережі; перемістити дані з одного комп'ютера на інший комп'ютер у мережі; отримати доступ до мережного пристрою, наприклад принтера, з можливістю друкування на ньому власних документів.
Одну з перших комп'ютерних мереж було створено й використано в 1960-х роках у СІНА військовими.
Чим відрізняються локальні і глобальні мережі?
Залежно від кількості комп'ютерів у мережі та площі, наякій вони розміщені, розрізняють локальну і глобальну комп'ютерні мережі.
Локальна мережа — це комп'ютерна мережа» що об'єднує комп'ютери та інші пристрої, розміщені на порівняно невеликій відстані один від одного.
Локальними є мережі в школі, будинку, офісі. На малюнку 149 зображено приклад побудови локальної мережі.
Глобальна мережа — мережа, що об'єднує комп'ютерні мережі та окремі комп'ютери, розміщені в різних частинах світу.
Найвідомішою глобальною мережею є Інтернет.
Назва Інтернет походить від англ. inter — між, net — мережа, і означає — мережа мереж.
Істотною відмінністю локальних і глобальних мереж, крім площі, наякій розміщено комп'ютери, є використання різних форм подання даних під час їх передавання. У локальних мережах дані передаються так, як вони зберігаються й опрацьовуються в комп'ютері. Для роботи в глобальній мережі потрібен певний пристрій, що буде здійснювати перетворення даних на вході й на виході комп'ютера. Одним із таких пристроїв є модем (мал. 150).
Сьогодні розвиток технологій відбувається настільки стрімко, що межа між локальною і глобальною мережею стирається. Пристрої для під'єднання до мережі Інтернет вбудовують не лише в комп'ютери, а й у мобільні телефони.
Що таке сервер і клієнтський комп'ютер?
Ти вже знаєш, що між відправником повідомлення та його отримувачем завжди існує канал передавання даних. У мережах обмін даними може відбуватися спеціальними каналами — проводами, або безпровідним способом.
Саме завдяки цим каналам можна налагодити мережну взаємодію між об'єктами мережі.
Мережна взаємодія — обмін повідомленнями між пристроями мережі.
При об'єднанні комп'ютерів у мережі всі об'єкти можуть бути рівноправними учасниками мереж ної взаємодії (мал. 151.а), але існує також інший спосіб створення мережі, при якому окремі комп'ютери використовують для обслуговування інших (мал. 151.б). Такі спеціальні комп'ютери називають серверами (мал. 152).
Сервер — це комп'ютер, що надає послуги або ресурси за відповідними запитами іншим комп'ютерам.
Сервери розрізняють як за розмірами, такі за їх потужністю та іншими властивостями. Звичайний комп'ютер за потреби можна використати як сервер.
Сервер забезпечує зберігання і передавання даних до комп'ютерів локальної мережі або через Інтернет та надає відповідні послуги іншим об'єктам мережі. Комп'ютери, що використовують ресурси сервера, називають клієнтськими, або просто клієнтами. Ресурси мережі — це апаратні, програмні й інформаційні об'єкти мережі.
Клієнт — це комп'ютер у мережі, що використовує ресурси сервера.
Наприклад, зібрання всіх творів українських письменників в електронному вигляді у файлах може зберігатися на сервері школи. Файл із цієї збірки можна скопіювати в папку, що зберігається на одному з комп'ютерів локальної мережі, наприклад до комп'ютера, уст зловленого в кабінеті української .літератури, або роздрукувати на принтері, установленому в комп'ютерному класі.
У цьому випадку комп'ютери, установлені у класах чи кабінеті директора, є клієнтами цього сервера(мал. 153).
Як правило, на сервері розміщують програми, інформаційні дані, документи. До сервера можуть бути приєднані різні пристрої, наприклад, принтер або сканер. Вони можуть бути доступними для використання з інших комп'ютерів.
Які права можуть надаватися користувачам локальної мережі?
Для того щоб налагодити мереж ну взаємодію між об'єктами мережі, потрібні спеціалвні програми, зокрема мережна операційна система- Операційна системаЖіїміоіие 7 забезпечує роботу локалвної мережі. За її допомогою можна управляти доступом користувачів до комп'ютера і до мережних ресурсів.
Доступ — це право на використання деякого ресурсу.
Розрізняють такі рівні доступу: повний, частково обмежений — з правом використовувати лише окремі ресурси, та обмежений.
Управління доступом на рівні користувачів дає можливість призначати паролі для доступу до ресурсів конкретного комп'ютера чи до будь-якого іншого комп'ютера локальної мережі (мал. 156). При роботі з мережною операційною системою можна вказувати конкретних користувачів (мал. 157), що мають доступ до ресурсів для спільного використання. Потрібні відомості зазначаються при створенні облікового запису користувача.
Обліковий запис користувача — сукупність відомостей про користувача та його права при роботі з об'єктами операційної системи й мережі.
Оскільки за одним комп'ютером можуть працювати кілька користувачів, кожен може мати свій обліковий запис. Обліковий запис використовується для розпізнавання користувача при завантаженні операційної системи. Це, як правило, ім'я користувача та пароль, який зберігається в зашифрованому вигляді.
Наприклад, у випадку спільного використання домашнього комп'ютера, користувачами можуть бути батько, мама, син-учень і його брат-студент. Для початку сеансу роботи потрібно обрати ім'я користувача та ввести пароль.
Сеанс користувача — це робота за комп'ютером з обліковим записом користувача.
Але не обов'язково кожен користувач повинен мати власний обліковий залис; можна створити обліковий запис, наприклад, для користувача «учень» для роботи в локальній мережі школи. У такий спосіб визначають рівні доступу до папок, дисків, принтера. В обліковому записі учня вказується, з якими ресурсами йому дозволено працювати та які дії виконувати, наприклад, копіювати файли із мережної папки. Обліковий запис «адміністратор» може бути наданий вчителю інформатики, який буде створювати та надавати доступ учням до певних мережних папок, установлювати погрібні програми тощо.
Кожний користувач у мережі може мати різний доступ до ресурсів та об'єктів локальної мережі. В операційній системі Windows 7 можна заборонити всім користувачам локальної мережі доступ до мережного ресурсу, дозволити лише перегляд даних з комп'ютерів, що об'єднані в деяку групу, визначити перелік користувачів, яким надані особливі права тощо.
Як переглянути об'єкти локальної мережі ?
Якщо комп'ютер підключено до локальної мережі, то у вікнах папок при роботі з операційною системою Windows 7 відображуються розташовані на інших комп'ютерах об'єкти, до яких надано спільний доступ (мал. 158). Усі ресурси локальної мережі, до яких можна отримати доступ з певного комп'ютера, відображуються в системній папці Комп'ютер. За замовчуванням при виборі системної папки Мережа в робочій області вікна папки Комп'ютер відображуються всі відкриті для спільного доступу диски і папки на комп'ютерах локальної мережі.
При виборі будь-якого мережного ресурсу (диска, папки або файла) в рядку стану відображується встановлений рівень доступу до нього.
Надати спільний доступ можна за допомогою вказівок вікна папки, що містяться у списку Дозволити спільний доступ для,,, (мал. 159) чи за допомогою вказівок контекстного меню виділеного об'єкта (мал. 160).
Надати доступ користувачам мережі до ресурсу певного комп'ютера може лише користувач облікового запису з правами адміністратора комп'ютера. Якщо користувач облікового запису має обмежені права в мережі, то йому будуть доступні лише окремі вказівки зі списку Дозволити спільний доступ для.., зокрема Жоден та Певні користувачі.
Примітка. Як правило, у локальній мережі школи права адміністратора має вчитель інформатики.
Якщо створити локальну мережу з ноутбуків учнів класу, де учні мають рівні права, то надавати доступ до об'єктів операційної системи різних комп'ютерів зможе кожен учень.
Як працювати з об'єктами локальної мережі?
Об'єкти операційної системи спільного використання в локальній мережі — це об'єкти, розміщені в одній із загальних папок Бібліотеки (мал. 161), До загальних папок також може бути надано спільний доступ. Тоді будь-який файл або палка, створені чи скопійовані до загальної папки, стають доступними для інших користувачів локальної мережі. Також загальні об'єкти, як правило, розміщуються в домашній групі. Це можуть бути як файли чи папки, такі пристрої, зокрема принтер (мал. 162).
У Windows 7 передбачено автоматичне налаштування домашньої групи, але лише з комп'ютерами, на яких установлено операційну систему Windows 7.
Щоб відкрити об'єкт, який розташований наіншому комп'ютері локальної мережі, необхідно його обрати серед об'єктів мережі (мал. 162) та двічі клацнути на його значку. У такий спосіб здійснюють навігацію локальною мережею.
Навігація локальною мережею — це перегляд вмісту об'єктів операційної системи, що розміщені на комп'ютерах локальної мережі.
Навігація — від. англ. tо navigate — переміщуватись.
Залежно від наданих прав доступу користувач може переглядати, копіювати або переміщувати файли чи папки, розташовалі на різних комп'ютерах мережі. Ці дії виконуються так само, як і при роботі на власному комп'ютері.
Шлях до ресурсів, розташованих на інших комп'ютерах мережі, записується дещо інакше, ніж шлях до папок і файлів на комп'ютері. Для цього на початку шляху замість імені диска і символу двокрапки записують подвійний символ \ (\\) та ім'я комп'ютера.
Наприклад, запис \\teacher\Canon може бути шляхом до папки Canon, розташованої на комп'ютері з іменем teacher; або до принтера Саnon підключеного до цього комп'ютера.
До конспекту.
5. Фізкультхвилинка.
А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт,
Починаємо наш старт.
Ось зігнули так ручата
Й полетіли, мов качата.
Ніжками затупотіли,
Потім разом всі присіли.
До сонечка потяглися
І у боки так взялися.
Вправо разом нахилились,
Вліво, щоб не помилились.
Руки вниз ми опустили
Й трохи ними потрусили.
Шию трішки розім'яли
І за парти посідали.
А тепер мерщій до справ,
Кожен вченим з нас щоб став.
7. Усвідомлення вивченого матеріалу.
Фронтальне опитування
8. Закріплення вивченого.
Виконати завдання -.
9. Завдання до уроку.
10. Робота з комп’ютером.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
11. Найважливіше на цьому уроці.
12. Підсумки.
Рефлексія
13. Домашнє завдання.