Srovnání unpeated BenRiachů

Martin “Nethar” Doležal, 2015-2016

Recenzované lahve

Flagship Range

Wood Finishes

Motivace a metody

Body

Recenze

Co si koupit

Závěr

Recenzované lahve

Recenzoval jsem běžně dostupné (tedy ne limited či premium) unpeated (tedy nenakouřené) lahve z portfolia BenRiachu. To znamená Flagship Range a Wood Finishes.

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/ 

Flagship Range


BenRiach Heart of Speyside (NAS)

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/heart-of-speyside/ 

https://www.whiskybase.com/whisky/1746 

BenRiach 10 yo

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/10-years-old/

https://www.whiskybase.com/whisky/66660 

BenRiach 12 yo

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/aged-12-years/

V současné době není v nabídce (archived).

https://www.whiskybase.com/whisky/223 

BenRiach 16 yo

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/aged-16-years/

https://www.whiskybase.com/whisky/224 

BenRiach 20 yo

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/aged-20-years/ 

https://www.whiskybase.com/whisky/53999 

Wood Finishes

BenRiach 12 yo Sherry Wood Matured

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/sherry-wood-matured-aged-12-years/ 

https://www.whiskybase.com/whisky/8340 

BenRiach 15 yo Pedro Ximenez Sherry Finish

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/pedro-ximenez-sherry-finish-aged-15-years/

https://www.whiskybase.com/whisky/1657 

BenRiach 15 yo Tawny Port Finish

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/tawny-port-finish-aged-15-years/

https://www.whiskybase.com/whisky/225 

BenRiach 15 yo Sauternes Finish

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/sauternes-finish-aged-15-years/

https://www.whiskybase.com/whisky/64607 

BenRiach 15 yo Dark Rum Finish

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/dark-rum-finish-aged-15-years/

V současné době není v nabídce (archived).

https://www.whiskybase.com/whisky/54573 

BenRiach 15 yo Madeira Finish

http://www.benriachdistillery.co.uk/our-whiskies/madeira-finish-aged-15-years/

V současné době není v nabídce (archived).

https://www.whiskybase.com/whisky/1751 

Motivace a metody

Popíjet whisky je fajn. Srovnávat whisky ze vzorků je fajn. Ale je to pár měsíců či možná už let, co jsem poprvé zkusil opravdu ve velkém soustředěně porovnávat konkrétní skupiny lahví. Vyzkoušel jsem si to s Taliskery a Bowmory a velmi mě to bavilo. Koneckonců v mém momentálním stádiu, kdy jsem rozladěn nejenom z bodování whisky, ale vlastně i ze samotného recenzování jednotlivých ze souvislostí vytržených vzorků, je to vcelku pochopitelná zábava. Začal jsem tedy pátrat po další skupině lahví, které bych mohl řádně prozkoumat a mezi sebou porovnat.

Jak správně tušíte, volba padla na nenakouřené BenRiachy. Důvodů bylo více, jedny z nejpodstatnějších jsou ty, že jsem je doposud všechny vlastně jenom vzorkoval, ačkoliv mi chutnaly, a pak také fakt, že mi jejich range přišla velmi nepřehledná a rozhodl jsem se, že už se tou kupou lahví, která mě doposud paradoxně odstrašovala, proderu a že si v tom konečně udělám pořádek, abych věděl, co se stáčí, s čím už přestali, co je limitka, apod.

Nejenom každá whisky chutná jinak, ale i jedna whisky pokaždé chutná trochu jinak. Než jsem tedy sepsal tyto recenze, poctivě jsem se několik měsíců lahvemi propíjel. Popíjel jsem je jen tak, abych se s nimi seznámil, nahodile či systematicky, jak to zrovna přišlo, někdy jsem celý večer popíjel jednu jedinou, abych se s ní skamarádil, jindy jsem je srovnával navzájem. Srovnávat jsem se snažil tak nějak každou s každou, i když samozřejmě hodně jsem jel patnáctky po kupě a základní řadu po kupě.

Několikrát jsem také obtěžoval svoji ctěnou manželku, aby mi z náhodně vybraných lahví nalila do několika skleniček a porovnával jsem naslepo. Vždy jsem psal nové recenze, byť třeba stručné a později je porovnával se staršími zápisky. Postupem času jsem se snažil whisky naslepo poznávat, ale i přesto, že jsem se s nimi jak vidno hodně seznámil, nemohu tvrdit, jak by se někomu zdálo, že je bez problémů rozeznám. Naopak, ty rozdíly jsou mnohdy opravdu jemné, a když není ani možnost odrazit se alespoň od jedné odtajněné, je rozpoznání problematické.

Časem jsem se zlepšoval, ale občas zase přišly ochutnávky, kde jsem byl vedle jak ta jedle. Co však mohu říct, že skoro vždy jsem bez problémů poznal NAS Heart of Speyside, která je sama o sobě ještě akceptovatelné pití, ale ve srovnání s ostatními evidentně ztrácí a chlastovatí, což můžu nezatížen předsudky jednoznačně tvrdit ze slepých ochutnávek. Z opačné strany žebříčku pak vždycky svým velkým výrazem zabodovaly 15 PX a 15 Sauternes, které jsou sladké a voňavé, s čokoládovo-vanilkovým dozvukem. Tyto jsem také poznal snad skoro vždy, ač někdy jsem je prohodil (obzvlášť když byla ve výběru jenom jedna z nich). Komplexní zážitek pak poskytují starší kousky základní řady.

Takže byla to “tvrdá dřina”, kterou jsem si užíval. Ve většině lahví ještě dost whisky zůstává, takže bavit se budu i nadále. Toto povídání však už ale uzavřít můžu, koneckonců Whisky Festival v Malé Morávce je za dveřmi a někomu se takové recenze můžou hodit při vyběru vzorků na baru.

Body

Jak známo jsem odpůrce bodování. Důvody jsem už několikrát popisoval na fóru. Přesto jsem svolil, že v tomto případě milovníkům čísel udělám radost a BenRiachy oboduju. Mohu si to dovolit proto, že jsem je opravdu mezi sebou všechny srovnával, dělal jsem to dlouhodobě, a tak ta čísla mohou mít nějakou váhu. Zároveň však musím přiznat, že jsem později svého rozhodnutí stejně trpce litoval, protože i v takovéhle specifické chvíli jsem se škatulkováním hodně nespokojen. Ať už jsou ty body jakékoliv, každá z těch whisek má co říct. Jedna je lepší ve vůni, druhá v chuti, jedna se mi hodí na běžné pití, druhou si dám opravdu do klidu, když si ji můžu pořádně vychutnávat… Berte tedy prosím na vědomí skutečnost, že to je stejně taková střelba od boku a všechny ty lahve jsou něčím zajímavé a mohu je doporučit. I ty co skončily nejhůře se zase do vaši přízně mohou vetřít nižší cenou. Rozhodl jsem se whisky nejprve obodovat na žebříčku od 1 do 10, později jsem zjistil, že je to zbytečné, takže jsem to snížil na 1 až 5, jednička je nejhorší, pětka nejlepší. je to však jenom žebříček pro tyto BenRiachy a nesouvisí nijak se všemi ostatními whiskami světa. Tím chci říct, že jsem se jím snažil tak nějak vystihnout rozdíly mezi těmito lahvemi, ale neznamená to, že 1 by byla nejhorší whisky všech dob a 5 nejlepší.

BenRiach NAS

1

BenRiach 10 yo

2

BenRiach 12 yo

3

BenRiach 16 yo

5

BenRiach 20 yo

4

BenRiach 12 yo Sherry

2

BenRiach 15 yo PX

5

BenRiach 15 yo Sauternes

5

BenRiach 15 yo Tawny Port

4

BenRiach 15 yo Dark Rum

2

BenRiach 15 yo Madeira

3

Podrobnější komentář naleznete v recenzích. Tady jen zopakuji výše zmíněné, že NAS je vskutku nejhorší, nejenom papírově, ale prostě je. Naopak finiše 15 PX a 15 Sauternes jsou moc dobré. 10 i 12 jsou dobré pití, třeba dvanáctka mě moc potěšila, taková krásná střední cesta, teď už to můžu napsat i trochu škodolibě, protože z Flagship Range nedávno evidentně zmizela. Tak už to bývá. Zatímco patnáctky jdou tak nějak výrazně za svým cílem a jsou chutné, výrazné a bohaté, jsou tak nějak bohaté jedním směrem. Oproti nim klasické 16 yo a 20 yo můžou zprvu působit slaběji (a věřím, že v záplavě nějakého vzorkování se ztratí), ale jsou to komplexní a vymazlené whisky, ke kterým je radost si v dlouhém večeru hledat cestu. 12 Sherry byla vždycky mým vzorkovým favoritem, rád jsem si ji dával, když už jsem nevěděl co by jiného, krásná výrazná a sladce voňavá, v tomto testu si to u mě však hodně pohoršila, většinou jsem nebyl spokojen a dost mě to zamrzelo. Ztrácela se v konkurenci. Naopak Dark Rum jsem měl dřív za “divný” pokus, jak rumové whisky bývají, ale nějak jsem se s ní spřátelil. Madeira i Tawny Port jsou pak takové typické nadstandardně dobré BenRiach lahve. Jestli sáhnout spíš po nich nebo třeba po základní řadě, to už je otázka momentální nálady.

Recenze

Všechny zásadní dojmy píšu přímo do jednotlivých recenzí. Jak je dobrým zvykem, popisuji aroma (vůni), chuť (dojem v ústech) a dozvuk (doznívání po polknutí). Whisky jsem pil až na výjimky z glencairnů, při pokojové teplotě, bez vody. Čtvrtou částí recenze je shrnutí, kde občas trochu sumarizuji předchozí části skládanky, ale také hlavně píšu různé poznámky, jak dopadla vůči mému očekávání, jak jsem na ni postupně měnil názor a podobné blbůstky.

V recenzi píšu i barvu, čísluju standardně jako na fóru -3 až +3. Barva nevypovídá nic o kvalitě. Nutno říct, že aby se neřeklo, dávám zde body -1 až +1, ale jsou to tak drobné rozdíly, že by to všechno možná mohla být 0. Některé jsou prostě trochu tmavší, jen snad Dark Rum je tak dark, až je nejsvětlejší, ale při slepých ochutnávkách jsem to nesledoval, všiml jsem si toho vlastně až úplně na závěr při dolaďování recenzí. A Tawny Port je načervenalý.

Také si prosím povšimněte obsahu alkoholu, který má určitě svůj vliv na vyznění whisky. NAS má jako jediný jenom 40 %, zbytek Flagship Range je 43 % a Wood Finishes jsou 46 %.

Benriach Heart of Speyside

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/1746 

Barva:

0

Alkohol:

40 %

Aroma:

dřevnaté, lesně nahořklé, kokosové, nakyslé, až tak chlastovitě, spíše jednodušší, tenké, citrusy, rebarbora, mírně zatuchlé, celkově takové jakési neotesané, což ji většinou bezpečně mezi ostatními ve slepých testech prozradilo

Chuť:

stylový Speyside průměr, vodičková, trochu dřevitá, ale ne hořká, spíš tak kořenitě zhrublá, oproti ostatním prostě ne tak uhlazená a vyrovnaná

Dozvuk:

sladký, chutný, skořicový, kratší, karamelově-oříškový, se stopami oné chlastovitosti

Shrnutí:

Ač recenze může vyznít vcelku negativně, je nutno prostě brát ohled na celou sestavu - v ní je bezpečně nejhorší a jsem si tím jist ne proto, že je to NAS a nestojí jmění, ale proto, že jsem ji jako nejhorší pokud vím vždy identifikoval i ve slepém testu. Pokud se popíjí samostatně, což jsem pár večerů taky zkoušel, tak to není žádná hrůza, prostě cena odpovídá kvalitě.

Benriach 10 yo

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/66660 

Barva:

0

Alkohol:

43 %

Aroma:

proti NAS hutnější úder, vůně má “plné tělo”, kůže, jemně nasládlý, zároveň trochu nakyslého ovoce, čerstvě uříznutá smrdící umělá hmota, nasmrádlost nahnilé trávy

Chuť:

řidší, drobná ledaigovitá zatuchlost, ale hlavně hodně sladkosti

Dozvuk:

sladký, středně dlouhý a intenzivní, a zase sladký se stopou nahořklosti, spíš takové příjemné karamelovo-kakaové

Shrnutí:

Testoval jsem samozřejmě unpeated BenRiachy, ale tenhle mi z nich přijde nejvíc “nakouřený”. Ten dojem je takový až trochu ledaigovitě nasmrádlý. V chuti a dozvuku je pak hodně sladký. Dobré pití, příjemná střední třída.

Benriach 12 yo

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/223 

Barva:

0

Alkohol:

43 %

Aroma:

sice intenzitou slabší než desítka, ale krásně uhlazená, hodně moc super sladká, ananas, stopy marcipánu, smetanovomáslové sušenky, mírně nanoňavkovaná, vanilková - jedna z nejzajímavějších vůní sestavy, čerstvá tráva

Chuť:

svěží, jemná, stylově tady už klasická, po chvilce převalování v ústech bohužel docela hořkne

Dozvuk:

vanilkový dozvuk jako by bourbonově americký s nepěkným bonusem v podobně umělohmotné hořkosti, ale jen tak chvilku, pak ovocná sladkost, bílá čokoláda

Shrnutí:

Tahle whisky krásně voní, je možná v součtu nejsladší z core range, škoda že jí to kazí ta nahořklost, jinak by s přehledem převálcovala i starší kolegy, takhle to je tak nějak “každá má něco”. Je to taková jedna z těch rozporuplnějších a klamajících tělem, hlavně tam záleželo na té hořkosti v chuti, která se většinou dostavila, ale ne vždy.

Benriach 16 yo

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/224 

Barva:

0

Alkohol:

43 %

Aroma:

Zase po 12 yo jdeme zpátky k hutnějšímu a těžšímu výrazu, ale zdaleka ne tak daleko, abychom došli až k desítce. Mírně nasládlá, opatrnější, přesto však svěží ovoce. Přidává se jakási kořenová kyselá zeleninová vůně, tímhle směrem trochu víc kysele zaštipuje proti dvanáctce, kávová čokoláda, a furt ta sladkost, časem vylézá více na povrch, už snad ani nemusím psát, že je bohatší a komplexnější než předchozí whisky, protože těch “hlavních” dojmů tam je jak vidět hodně.

Chuť:

velmi jemná, nikdy ne hořká, tady prostě válí, mně se to moc líbí, i když není to žádný ostrý cloumák, takže někoho může nudit

Dozvuk:

sladký, příjemný, dřevitě “nakouřený”, karamelový, velmi dlouhý, jemný

Shrnutí:

tato whisky se dostala do mé trojice nejlepších ve Whisky roku 2015 10-16 let a je to jednoznačně zasloužené, krásná komplexní whisky, kterou mohu s čistým svědomím doporučit

Benriach 20 yo

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/53999 

Barva:

+1

Alkohol:

43 %

Aroma:

Tady se ubírá na sladkosti a ubírá se vlastně i na intenzitě. Ale není to vysloveně na škodu, můžeme se aspoň krásně dlouho rochňat v jemňoučkých vůních. Meruňky, angreštový kompot, čerstvost sena. Je tak krásně sladkokyselá jako ty kompoty.

Chuť:

jemná, sladká, hladivá, nikoliv nudně řídká

Dozvuk:

Není to úplně tak markantní (a skoro až nepříjemné) jako ve dvanáctce, ale opět znatelný vanilkový přiděl, pomerančová kůra v mléčné čokoládě. Sladce-dřevitě-exotický.

Shrnutí:

Opět parádní whisky, i když bohužel taky výrazně dražší, z celé sestavy pochopitelně nejdražší. Když má člověk klid na něco komplexního a vymazleného, tak 16 a 20 jsou k tomu ne jako stvořené, ale stvořené. Přesto u mě 16 asi o kousek vítězí. 20 mi ale lépe voní, i když možná ne tak rozvětveně.

Benriach 12 yo Sherry Wood

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/8340 

Barva:

0

Alkohol:

46 %

Aroma:

Proti normální dvanáctce snad ani ne tak výrazná, jsem zklamán proti svým vzpomínkám z Marpeků a festivalů, apod. Není tak voňavkově afektovaná jako dvanáctka, suché sherry, budiž, jablka spíše nakyslá, trochu kožené zatuchlosti. Sladké ovoce, svěží i těžké, mísící se s dřevitostí. Ostře štípe silnější alkohol.

Chuť:

Trochu ostřejší než Flagship Range, i ty 3 procenta navíc jsou tedy znát. Pepřovitá proti všem ostatním. Ostřejší dřevitost, kořenitá.

Dozvuk:

Přijde mi nudnější než většina core range a to mě překvapuje a mrzí. Leč doznívá dlouho, sladkoostře. Chilli čokoláda. Možná to není kritika téhle dvanáctky, možná je to pochvala pro Flagship Range.

Shrnutí:

Nevím, jestli to je konkrétní lahví, nebo jestli postupem času zhoršili, nebo jestli jsem se prostě v minulosti mýlil, ale na tuhle láhev jsem se hodně těšil, protože jsem ji považoval za jednoho z jistých favoritů, aspoň co se poměru cena/výkon týče, ale nepotěšila mě. Možná byla jenom konkurence příliš tvrdá. Ani tak tmavá jak si ji pamatuju není :-)

Benriach 15 yo Pedro Ximenez

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/1657 

Barva:

+1

Alkohol:

46 %

Aroma:

Úžasná vůně, jednoznačně je na špici (neříkám že samotná) celé sestavy. Sladká, perníková, švestky, rýžový nákupy s grankem. Jemná, marcipánová, až rumová. Při úplně první ochutnávce po načnutí lahve jsem byl naprosto nadšený, jedna z nejlepších vůní, co jsem kdy ve whisce cítil. Leč tato radost byla pomíjivá, tu nejnádhernější marcipánovou čokoládu, co jsem cítil poprve, jsem už poté bohužel nikdy neuolovil a je to smutek nad smutek. Marshmallow, vanilka, na pozadí kůže, les a ovocná svěžest.

Chuť:

“jemná ale silná”

Dozvuk:

po polknutí jemná vanilka, tedy jde trochu do Ameriky, ale upřímně řečeno vůbec ne nepříjemně, v tomto stupni je mi to naopak milé, není to sice ta čistá hutná čokosladkost, kterou bych si přál, ale i tak velká dobrota. Oříšky, čokoláda hlavně během samotného polknutí. Tady s tím sladkým vanilkovočokoládovým dozvukem si je hodně blízká s 15 yo Sauternes Finish, navzájem jsem si je ve slepých testech několikrát spletl, či spíše si vůbec nebyl jistý a jenom hádal, která je která.

Shrnutí:

Tohle je jedno z nejlepších pití, co můžete v této sestavě najít. Parádní whisky šmrncnutá sladkým PX, čokoládovo-vanilkový dozvuk, ta prostě umí. Pokud chcete ubrat intenzity a přidat komplexnosti, sáhněte pak třeba po nějaké šestnáctce.

Benriach 15 yo Sauternes

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/64607 

Barva:

+1

Alkohol:

46 %

Aroma:

Středně výrazný, sladkokyselé ovoce, vanilka, takový spíš jednodušší, stará kůže, jemná sladkost, celkově vzato je moc fajn. Marcipán, nugátová čokoláda.

Chuť:

sladká cukrová vata, hodně blízký k PX

Dozvuk:

V podstatě si můžete přečíst recenzi k PX, tak moc podobné mi přišly. Výrazně vanilková (bourbonovitá, obilná…), sladká, nahořklá čokoláda, dlouhý, sladko-kořenitý marcipánový.

Shrnutí:

Také výborná whisky, dojmy podobná Pedro Ximenez finiši. Já bych řekl že tahle tak moc výrazně nevoní jako PX, o to více silněji vanilkově pak zase doznívá, tak záleží, co máte radši. U mě to o kousek vyhrává PX.

Benriach 15 yo Dark Rum

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/54573 

Barva:

-1

Alkohol:

46 %

Aroma:

Příjemná sladkost, jemné tóny vanilky, čokolády a suchého sherry, možná trochu do oříšků, žádná typická rumovost, snad nějaká kořenitá Angostura (teď koukám, že tak jsem popisoval kdysi i vzorek, více ve shrnutí), voní hezky, těžce. Takže zasmrádlejší, postupně přidává tóny koření. Vanilka.

Chuť:

podivná zatuchlost, pochcaná sláma, je to sladké a olejové

Dozvuk:

Kávovokožený, trochu sladké čokolády, ale žádný extra velký rumový cukroušek, jak bych snad čekal, spíš zatuchlý stařec posypaný cukrem, samozřejmě mírně věkem zahořklý. Ale jo, občas jsem zachytil i klasické rumové tóny.

Shrnutí:

No zachutnal mi. Kupodivu. Není to žádná špíce typu PX, ale je to dobrá whisky. Jak mě 12 Sherry zklamalo, tak naopak od Dark Rumu jsem čekal spíš hrůzu, protože ty rumové finiše mě moc neoslovují a vzorek kdysi mi přišel prostě divný. Ale s celou lahví jsem se spřátelil a vůbec mi doma nevadí ;-) Za 12 sherry bych ji vyměnil. Klíčová slova: zatuchlost a koření.

Benriach 15 yo Tawny Port

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/225 

Barva:

+1

Alkohol:

46 %

Aroma:

Dřevitá koženost, pozvolná sladkost, kandované ovoce, nesmělá čokoláda. Nic moc intenzita proti PX a Sauternes, ale ta jemnost je příjemná a nechlastová. Hodně těžko se zařazuje, je to takové pomezí stylů. Ani kožený, ani vysloveně sladký, ani ovocný, ani čokoládový, ale přesto od každého trochu.

Chuť:

Čokoláda, kakao, moc příjemná. Oříšky

Dozvuk:

Dlouhý, povidla, rumové pralinky, čokoláda, oříšky, moc fajn.

Shrnutí:

Povedené pití. Jak to tak teď uzavírám, říkám si, že on byl furt nenápadně v pozadí. Žádná bomba, která na sebe upozorní, žádný divný pití. Prostě taková povedená stařená patnáctka, že jsem ji tak nějak ochutnával, průměrně ohodnotil a zapomněl na ni. Ale to je škoda. Na její počest ještě postopadesáté přechutnávám a jo - tohle je bezva pití. Barevně se mírně odlišuje od ostatních, je načervenalý.

Benriach 15 yo Madeira

WhiskyBase:

https://www.whiskybase.com/whisky/1751 

Barva:

0

Alkohol:

46 %

Aroma:

Jemné, svěží, jablečný kompot, skořice, ovocně šťavnaté, citrony. Tohle je asi takový “nejšťavnatější” BenRiach z testované sestavy.

Chuť:

Ok, nasládlá, časem trochu hořkne, ale nic zásadního. Spíše zapomenutelná.

Dozvuk:

Sladký, dlouhý, příjemný.

Shrnutí:

Je hezky ovocně svěží ve vůni, ale jinak ničím moc nevybočuje a spíš nudí. Počítám, že si ji budu nechávat spíš jako jednu z posledních, ale zároveň jsem si jistý, že si na ni pochutnám. Takže povedený finiš, ale mezi tvrdou konkurencí zaujme leda vůní, pak už ztrácí.

Co si koupit

“Nebaví mě to číst. Má cenu za to utrácet? Kterou si mám koupit?” - je tohle něco, co se vám honí hlavou? Pak čtete správný odstavec. Nejdřív bych vám chtěl říct, ať si teda trhnete nohou :-P, protože mi to dalo docela práci, nicméně stručně a jasně:

Bohatá a intenzivní - BenRiach 15 PX, případně BenRiach 15 Sauternes

Komplexní, jemná, na úrovni - BenRiach 16 yo, případně BenRiach 20 yo

Low budget - BenRiach 10 yo, případně voda z kohoutku

Nakouřená pochoutka - takže vy jste fakt nečetli ani nadpis?

Sudová síla - neblbněte, tyto recenze psal Nethar

Závěr

Doufám, že mé srovnání přijde aspoň někomu vhod. Pokud ano, budu moc rád za nějakou reakci. Stejně tak uvítám vaše názory, dojmy z těchto lahví, připomínky, apod. Že by to vůbec nikomu vhod nepřišlo se nebojím, protože vím aspoň o jednom člověku, komu to velkou radost udělalo a to jsem já :-) Moc jsem si pochutnal a až za pár týdnů či měsíců dorazím všechny zbytky v lahvích, už se moc těším, že se zase pustím do nějakého podobného experimentu, protože to je zase úplně jiný druh vychutnávání si whisky a hraní si s ní. V té úplně nejbližší době (pominu-li festival, pominu-li další přípravené vzorky a pominu-li další nedopité lahve), si těchto jedenáct lahví pohraje ještě s pár dalšími vzorky BenRiachu, které se mi nahromadily, něco je rašelinného, jen tak tuhle palírnu zatím opouštět nebudu, resp. zcela ji asi těžko vůbec někdy opustím, to bych byl sám proti sobě.

Tak děkuji za pozornost, Sláinte!

Martin “Nethar” Doležal

duben 2016