Лабораторна робота №2
Вимірювання об’єму твердих тіл, рідин i сипких матеріалів.
Мета.
Навчальна. Навчитися вимірювати об’єми твердих тіл (правильної і неправильної форм), води та сипких матеріалів. Навчитися оцінювати точність результатів вимірювань.
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, культуру проведення та записів результатів експерименту.
Виховна. Стежити за дотриманням правил техніки безпеки при проведенні лабораторної роботи
Тип уроку. Комбінований.
Дидактичні матеріали:
План
|
Хід уроку
Перевірка домашнього завдання.
Для вимірювання об’єму рідини або сипкого матеріалу за допомогою мірного циліндра необхідно:
а) перелити рідину, або висипати сипкий матеріал у мірну посудину: вони набудуть форми посудини, а їхня вільна поверхня розташується на певній висоті (необхідно домогтися, щоб вільна поверхня рідини або сипкого матеріалу була горизонтальною);
б) визначити, навпроти якої позначки шкали розташована поверхня стовпа рідини або сипкого матеріалу;
в) знаючи ціну поділки шкали, з’ясувати об’єм рідини (або сипкого матеріалу).
| |
Рис. При вимірюваннях потрібно дивитися на рівень води (сипких матеріалів) як показано на фотографії. |
Для вимірювання об’єму твердого тіла за допомогою мірної посудини необхідно:
а) налити в мірну посудину воду об’ємом , причому води слід налити стільки, щоб можна було занурити це тіло й вода не перелилася б через край посудини;
б) занурити у воду тіло та виміряти загальний об’єм води разом із тілом;
в) обчислити об’єм витісненої тілом води як різницю результатів вимірювань об’єму води до і після занурення тіла: .
Відео. Вимірювання об’єму твердих тіл, рідин і сипких матеріалів (Час показу 12:12 хв).
Лабораторну роботу виконайте згідно плану в зошиті на друкованій основі (ст. 4-6).
Запитання 08.1. На якому з малюнків хлопчик правильно підготувався до визначення об’єму рідини у мірному циліндрі?
|
Запитання 08.2. Як можна визначити об’єм твердого тіла правильної форми?
Мал. до запитання 08.2. | Мал. до запитання 08.3. |
Запитання 08.3. Як можна визначити об’єм твердого тіла неправильної форми?
Запитання 08.4. Запропонуйте спосіб визначення об’єму тіла неправильної форми за допомогою зливної посудини.
Запитання 08.5. Як за допомогою мензурки визначити об’єм однієї краплі води, що капає з крана?
Запитання 08.6. У вас є коробка кнопок. Як виміряти за допомогою мензурки об’єм однієї кнопки?
Запитання 08.7. Як виміряти об’єм повітря, що знаходиться у літровій банці з піском? Які вимірювальні прилади для цього потрібні?
Запитання 08.8. У мензурку налили 241 мл води. Коли в неї занурили картоплину, вода в мензурці піднялася до поділки, позначеної числом 254. Обчисли об’єм картоплини.
Підручник. § 4-5 - повторити.
Домашня лабораторна робота №2: “Вимірювання об’єму твердих тіл, рідин i сипких матеріалів”.
Усне опитування по запитаннях до уроку.
Оціни свою роботу над уроком смайликом на полях у робочому зошиті! |
Вправа 08.1. Об’єми побутових посудин. |
Вправа 08.2. Визначення об'єму тіла неправильної форми. |
Експериментальні задачі:
Задача 08.1.Е. Визначте площу поверхні та об’єм тенісного м’ячика. Які вимірювання для цього вам потрібно провести, яким чином їх організувати?
Мал. до задачі 08.1.Е. | Мал. до задачі 08.2.Е. |
Задача 08.2.Е. Під час археологічних розкопок була знайдена старовинна прозора пляшка, нижня частина якої має форму паралелепіпеда. Верхня частина пляшки має неправильну форму. Як, маючи лінійку, корок та достатню кількість води, визначити об’єм цієї пляшки?
Задача 08.3.Е. Яку частину об’єму в піску займає повітря?