Published using Google Docs
Перший урок Дерев'янко В. М..docx
Updated automatically every 5 minutes

Комунальний  заклад «Верхньотерсянська   загальноосвітня школа І – ІІІ   ступенів»

Гуляйпільської районної ради

                                          Конспект першого уроку

                                           на тему «Це – наше і це – твоє!»

                                          проведеного   у 1 класі

                                          Верхньотерсянської ЗОШ

                                          Вчитель: Дерев’янко В. М.

        

С. Верхня Терса, 2016 р.

План-конспект

Тема уроку: «Це – наше і це – твоє!»

Автор  розробки:Дерев'янко Валентина Михайлівна

Навчальний заклад, посада:КЗ «Верхньотерсянська ЗОШІ-ІІІ ступенів» Гуляй-пільської районної ради Запорізької області, вчитель початкових класів

Клас: 1

Назва навчальної програми, автори програми: Основні орієнтири      виховання учнів 1 -11 класів загальноосвітніх навчальних закладів

Тип уроку: урок - гра

Компетенції учнів на уроці

Мета уроку: 

Навчальна мета: дати дітям перше поняття про школу, уявлення про правила для учнів, познайомити один з одним; формувати поняття учнів про Батьківщину як спільний дім українського народу, шанування державних символів,

Розвивальна мета: формувати  інтерес до знань учнів, розвивати спостережливість, уяву,  фантазію учнів; розвивати  зв’язне мовлення, пам’ять, уважність, комунікативні якості; збагачувати словниковий запас;  

Виховна мета: виховувати дружелюбність, позитивне ставлення одне до одного, почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю, спонукати учнів до усвідомлення ними необхідності бути корисними своїй державі.

Очікувані результати:  глибоке засвоєння навчального матеріалу з теми; формування навичок роботи під час ігор, роботи з додатковими джерелами інформації, оволодіння новими інформаційними технологіями;

Обладнання уроку

*комп’ютери з підключеним Інтернетом;

*мультимедійна дошка, дошка;

* карта України;

*державні символи;

* малюнки Мудрої Сови;

* український вінок;

* презентація вчителя;

Дидактичні та методичні матеріали

фрагмент відео;

• роздатковий матеріал

Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці

You Tube

Комп’ютерні програми

Програма PowerPoint;


                                                 

                                    Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Добрий день, мої любі діти!
Ви прийшли нині в перший клас.
Вчитись будете і радіти,
І рости кожен день і час.
Школа двері для вас відкрила,
І запрошує вчитись вас,
Бо знання – це велика сила!
То ж навчайтеся! В добрий час!

ІІ. Основна частина.
1. Слово вчителя.
- Діти, сьогодні найрадісніший день – ви переступили поріг школи. Школа із задоволення прийняла вас до 1 класу. Кожного дня ми з вами будемо мандрувати по Країні Знань. Кожного дня будемо відкривати для себе щось нове, цікаве, захоплююче.

2. Гра «Знайомство»
- Ви вже знаєте, що мене звуть Валентина Михайлівна. Деякі дітки знайомі між собою, а деякі прийшли до школи вперше. Давайте ще раз усі перезнайомимося і пограємо у гру «Ім’я».(Діти передають один одному повітряну кульку,називаючи своє ім’я та попереднє).
- Ось ми з вами й познайомились. Сьогодні утворилася наша велика шкільна родина. Саме в цю хвилину і народилася наша шкільна родина, із звичайних хлоп-чиків і дівчаток ви перетворилися на учнів, школярів. І якщо ми з вами так само весело і дружно будемо долати всі незгоди і радіти успіхам кожного,  то наше шкільне життя буде світлим і радісним, цікавим і незабутнім. А для того, щоб закріпити наші бажання, я пропоную піднятися зі своїх місць і утворити коло (діти утворюють коло, взявшись за руки ):
- міцно потисніть руку сусіда ліворуч;
- потисніть руку сусідові праворуч;
- посміхниться сусіду зліва;
- посміхніться сусідові справа;
- візьміться за руки і повторюйте разом зі мною:
«Ми всі – одна сім’я,
Неповторні - ти і я,
Будемо всі дружити,
В мирі і злагоді жити».
3. Поетична хвилинка
А хто знає, чого навчає школа? (відповіді дітей)

1 учень:
Треба добре дітям знати:
В школі вчать дітей читати.
І писати будуть вчити,
На екскурсії водити.
2 учень:
Будуть вчити рахувати,
Танцювати і співати.
Нас навчать, як в світі жити,
З усіма дітьми дружити.
3 учень:
Вчать у школі працювати,
Труднощі перемагати.
Завжди правду говорити,
В світі лиш добро творити.

- В якому класі ви вчитеся?
- Це наша класна кімната. Тут ви будете кожного дня отримувати подарунки, але не цукерки, ні печиво, ні ляльки, не машинки, а … знання. Я навчу вас усьому, що знаю сама, щоб ви виросли розумними, добрими, чесними, працелюбними. (пісня «Чому вчать у школі»)

4. Поява Мудрої Сови. (додаток 1)
- До нас у гості завітала Мудра Сова. Вона буде з нами на протязі нашого навчання, буде теж вас навчати. Діти, хто знає, чому Сову звуть Мудрою? (відповіді дітей)
- Мудра Сова прилетіла до нас із завданнями-загадками, хоче перевірити, чи готові ви до школи.  ( додаток 2 )

5. Відгадування загадок.
1. Не дерево, а з листочками,
Не сорочка, а зшита,
Не поле, а засіяне. (книга)

2. Чи в лінійку, чи в клітинку
Чистим був, та за хвилинку
Мерехтить від цифр і літер…
Здогадались, що це, діти?
Ручці він говорить: «Прошу!»
Це шкільний учнівський… (зошит)

3. Тоненький хлопчик
Та й заліз на стовпчик.
І де носом поведе –
Там заміточку кладе. (олівець)

4. Намалювати можна нею
Будинки, хмари і поля,
Зелену, затишну алею,
Високі гори і моря.
Зачарувати можна нею –
Така вона чудова й гарна!
Її зовуть, звичайно, … (фарба)
5. Я беру в свою правицю
Із пенала помічницю.
Я писати тільки вчуся,
Зосереджуся, зберуся.
Крапка, рисочка, карлючка…
Наче пишемо, я і … (ручка)

- Молодці, діти! Мудра Сова побачила, що ви готові до навчання у школі.

6. Клятва першокласника.
- А тепер, дітки, давайте дамо обіцянку-клятву, як ми будемо навчатися у школі, трудитися, здобувати знання. Повторюйте разом зі мною:
1. Обіцяєм не лінитись,
добросовісно учитись.
Рано з сонечком вставати,
щоб у школу не проспати.
2.Не хвилюйтесь, мамо й тато,
будем знати ми багато.
Ми ж бо вас не підведем –
в школу з радістю підем!
3.Вчитись будемо сумлінно
і поводитись відмінно,
Щоб батьки могли радіти,
що такі в них гарні діти.

7.  Розповідь про Україну. Перегляд презентації.
- Діти, сьогодні ми стали єдиною шкільною родиною. Але в кожного з нас є своя родина - сім’я, свої мама і тато, бабуся й дідусь. Усі маленькі родини об’єдную -ться у велику родину, яка зветься Україною, нашою Батьківщиною, а ми з вами - українці. Народна мудрість говорить: « Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини!» ( слайд 2)


У всьому світі – кожен знає –
Батьківщина лиш одна є.
І в нас вона одна–єдина.
Це наша славна Україна.

- Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій, багатій і мальовничій землі.
- Діти, що для вас є Україна?
- Україна – це наша держава. Ви – українці, її маленькі сини й дочки. Україна – це теплота наших осель, ваша сім’я, це наша рідна українська мова. Україна – це багата природа, високі гори, зелені ліси, бурхливі води. Україна – це красиві міста і мальовничі села. Все, що нас оточує, - це все наше, все – твоє. ( На дошці карта України)

- Як називають людину, яка любить свій народ, свою Батьківщину? (Патріот.)
- Чи можете ви пояснити, що означає слово «патріот»? ( слайд 3)
- Громадянин України — це ви і я, це люди, які постійно живуть в Україні, люблять її і є патріотами своєї Вітчизни, готові захищати її, працювати на її розвиток і процвітання, добре вчитись, шанувати традиції, знати права і обов’язки, добре знати історію Батьківщини, традиції, мову, культуру, бути добрими, чесними, милосердними, працелюбними. ( слайд 4)
- А що треба дитині для того, щоб відчувати себе справжнім патріотом України, її громадянином?

1 учень. Добре вчитись, щоб у майбутньому приносити користь Україні.
2 учень. Любити природу, берегти її.
3 учень. Знати державні символи нашої Батьківщини.
- У кожної держави є свої символи. Свої державні символи має і наша Україна. Як вони називаються? ( слайд 5)
- Які кольори має наш прапор? Що вони символізують?
Із блакиті й колосків
В небі прапор наш розцвів,
Увібрав він синє небо
В золотисту пору жнив.

- А яке слово можна прочитати, дивлячись на наш Тризуб?
- Коли співають урочисту пісню – Гімн України? Як він називається?
- Яке місто є столицею України?
4 учень. Справжній патріот знає свою рідну мову.

- А ще справжній патріот розвиває свої здібності і таланти, щоб Україна могла пишатися ним. Треба гартувати своє тіло і волю, бути міцним і витривалим, щоб захищати свою землю.
5 учень. Бути добрим, чуйним, працелюбним, допомагати іншим людям.

8. Фізкультхвилинка ( слайд 6)
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться!
За щасливий день вчорашній,
І до сонця потягніться!
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться,
Раз присядьте, два присядьте,
І за парти тихо сядьте!

9. Розповідь про вишиванку.

- У кожної країни є ще і народні символи. А у нас – українців – верба і тополя, калина і барвінок, лелека над батьківською хатою, хліб на вишитому рушнику, барвистий віночок, трембіта і кобза. Це все – наше, все – твоє! (слайди 7 і 8)

Нашу вишиванку вважають витвором мистецтва та навіть створили на її честь свято!
— А хто підкаже, коли відзначають Всесвітній день вишиванки?
— Так. Третього четверга травня уся Україна майорить червоними та чорними, синіми та блакитними, зеленими та білими кольорами і дивний візерунок простирається від Ужгорода до Луганська, від Чернігова до Севастополя: великі й малі, молоді та літні, чорняві й русяві – усі зодягаються у вишиванку. Візерунки на вишитих сорочках та рушниках – не просто орнаменти – це прада-вні обереги. Давайте уважно переглянемо невеличкий ролик: можливо, чогось про вишиванку ми іще не знаємо?
 Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮСПЛЮС «Знана у всьому світі вишивка — наша» ( додаток 3)

— Що нового ви дізналися з відео?
— А про що вже вам було відомо раніше?
— Розгляньте зразки вишиваних візерунків, які є сьогодні в нашому класі. Що ви на них бачите? Які рослини ви впізнаєте у цій вишивці?

10. Обереги – невід'ємна частинка душі українського народу.

Та не лише сорочка й рушник були оберегами нашого народу. Давайте переглянемо відеоролик і дізнаємося, які ж ще обереги славлять українців у всьому світі.

Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮСПЛЮС «Легендарні обереги – наші!» (Додаток 4)

— Отже, які ще обереги характеризують українську націю?
— На вашу думку, чому ляльку-мотанку виготовляють без голки і ножиць?
— Саме так. Обмотуючи і обв'язуючи ляльку-мотанку кольоровими нитками і стрічками, майстрині подумки бажали майбутньому власнику ляльки здоров'я, любові, добра. Вважалося, що голка чи ножиці можуть пошкодити «ниточку здоров'я» чи «стрічечку достатку» і саме тому ці інструменти ніколи не використовувались при виготовленні ляльки-мотанки.
11. Виготовлення «Символу класу»
— Ми сьогодні у класі теж створимо свій оберіг – свій віночок, який буде нашим символом. Погляньте-но сюди – це український вінок. І кожна рослинка в нім – то знак:

Волошки сині – символ чистоти,
Колосся в ньому – то мотив багатства,
А маків цвіт – любові й доброти,
Ромашки білі – символ миру й щастя.

Калини листя у вінок вплели,
Щоб про красу ми теж не забували:
Краса обличчя – то не ж назавжди —
Краса душі – оце навіки з нами! (А.Ткаченко)

— Ось який символічний у нас віночок! Що ж у ньому головне, на ваш погляд?
— Саме так. Краса душі – то найважливіша людська риса, адже народна мудрість каже: добра душа – то повна криниця, а темна душа – криниця пуста.
— Кожен з вас – це невтомне дзвінке джерельце. Кожен з вас дарує цьому світові і людям навколо часточку добра. Давайте ми вплетемо у наш віночок стрічечки і побажаємо один одному, усім українцям та людям світу чогось доброго.
(Учні прикріплюють паперові кольорові  стрічки на  символічний   вінок. Прикріплюючи стрічку, кожен каже: я бажаю  миру, добра, сонця, любові, щастя і т. ін.) (Додаток 5)


- Діти, прослухайте віршик із пропущеними словами, спробуйте їх відгадати і хором назвати.
На землі великій є одна країна:
Гарна й неповторна, мила …(Україна).
І живуть тут люди добрі, працьовиті,
І скажу, до речі, ще й …(талановиті).
Землю засівають і пісні співають,
На бандурі грають і вірші … (складають).
Щоб жила й раділа кожна родина,
Щоб була щаслива наша …(Батьківщина)!
Перегляд відеоролика. Тіна Кароль та Голос.Діти «Україна – це ти» (Додаток 6)
ІІІ. Підсумок уроку. ( слайди 9 і 10)
- Ось і добіг до кінця наш перший урок.
- Що вам сподобалося на уроці? Що запам’яталося?
- Чи зрозуміли ви, як треба жити у школі?
- В якій державі ми живемо?
- Кого можна назвати патріотом України?
- Що для цього треба робити?
- Я буду щасливою щоранку бачити ваші радісні оченята і привітну усмішку. Бажаю, щоб доріжка знань, на яку ми сьогодні із вами ступили, була рівною, цікавою, радісною, чистою, ясною. Хай вам щастить! Бажаю всього найкращого вашим родинам!