Published using Google Docs
Ф10 Урок 96 Тема Електроємність. Ємність плоского конденсатора
Updated automatically every 5 minutes

237427818.jpgЕлектроємність.

Ємність плоского конденсатора.


elec80a.gif   


Мета.

Освітня. Ввести поняття електроємності та конденсатора. Вивести розрахункові формули для визначення електроємності плоского конденсатора та електроємностей батарей при паралельному та послідовному з’єднаннях. Провести дослідження залежності електроємності плоского конденсатора від відстані між обкладками, площі перекриття пластин, діелектричної проникності середовища.

Розвиваюча. Розвивати логічне та абстрактне мислення, предметну компетенцію.

Виховна. Виховувати культуру наукового мислення та мовлення.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

here.gif

Дидактичні матеріали:

План

  1. Актуалізація опорних знань.
  2. Електроємність. Ємність плоского конденсатора.
  3. Вчимося розв’язувати задачі.
  4. Запитання до уроку.
  5. Домашнє завдання.
  6. Перевір себе.
  7. Для допитливих.

Хід уроку


  1. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.


  1. Електроємність. Ємність плоского конденсатора.

images (12).jpgЕлектроємність провідника. Якщо ми зарядимо відокремлений  провідник, (такий що розміщений достатньо далеко від інших провідників) зарядом q, то він матиме потенціал φ (зрозуміло, однаковий в усіх точках цього провідника). Будемо змінювати заряд q1, q2, q3 ...  qn і, відповідно, потенціал нашого провідника становитиме φ123, ....  φn. При цьому відношення заряду провідника до його потенціалу залишатиметься сталим. В випадку іншого за розмірами чи формою провідника це відношення буде іншим, але теж сталим.

Електроємність провідника - це величина, що характеризує його здатність накопичувати заряд і дорівнює відношенню заряду q, наданого провіднику до його потенціалу : .

Одиниця електричної ємності в СІ – фарад, [C] = Кл/В=Ф.

Оскільки заряд 1 Кл дуже великий, то й ємність 1 Ф дуже велика (наприклад, електроємність земної кулі Сз = 0,7·10-3 Ф). Тому на практиці часто використовують частки цієї одиниці:

Електроємність провідника не залежить а ні від  заряду, а ні від потенціалу, а залежить  лише від розмірів та форми провідника (тобто є його характеристикою) і від середовища, в якому знаходиться провідник (від його відносної діелектричної проникності).

Наприклад, для кулі:  якщо , то .

Під час зарядження двох провідників між ними виникає різниця потенціалів чи напруга. Із підвищенням напруги електричне поле між провідниками підсилюється. Чим меншим є зростання напруги між провідниками зі збільшенням заряду, тим більший заряд можна накопичити.  Напруга U між двома провідниками пропорційна величині електричних зарядів, утворених на провідниках. Тому відношення заряду q одного з провідників до різниці потенціалів між цими провідниками не залежить від заряду, а визначається геометричними розмірами провідників, їх формою, взаємним розміщенням та електричними властивостями навколишнього середовища.

Існують такі конфігурації провідників, при яких електричне поле виявляється зосередженим (локалізованим) лише в деякій області простору. Такі системи називаються конденсаторами, а провідники, що становлять конденсатор, – обкладками.

Система з двох провідників розділених шаром діелектрика, товщина якого мала порівняно з розмірами провідників, називається конденсатором. 

Лейденська банка.jpg

        У 1745 році в Лейдені німецький фізик Евальд Юрген фон Клейст та голландський фізик Пітер ван Мушенбрук створили перший конденсатор — «лейденську банку». Назву винаходу дав французький фізик Жан-Антуан Нолле. Це була закупорена наповнена водою скляна банка, обклеєна всередині і зовні фольгою. Крізь кришку у банку був уведений металевий стрижень. Лейденська банка дозволяла накопичувати і зберігати порівняно великі заряди, порядку мікрокулона. Завдяки Лейденській банці вдалося вперше штучним шляхом отримати електричну іскру. Дослід з лейденською банкою було повторено Ж.Нолле в присутності французького короля. Вчений створив ланцюг із 180 солдатів-гвардійців, що тримались за руки, причому перший у ланцюгу тримав банку в руці, а останній — торкався дроту,

викликаючи проскакування іскри. Ймовірно, звідси бере початок термін «електричний ланцюг».

         Винайдення лейденської банки стимулювало вивчення електрики та електропровідних властивостей деяких матеріалів. Досліди з лейденською банкою стали проводити фізики різних країн, а в 1746–1747 роках перші теорії лейденської банки розробили знаменитий американський вчений Бенджамін Франклін та англієць В. Уатсон. З'ясувалося, що метали — найкращі провідники електрики. Одним з найважливіших наслідків винаходу лейденської банки стало встановлення впливу

електричних розрядів на організм людини, що призвело до зародження електромедицини — це було перше порівняно широке практичне застосування електрики, котре зіграло значну роль у поглибленні вивчення електричних явищ.

   При проведенні досліджень з банкою було встановлено, що кількість електрики, накопиченої у банці, пропорційна до розміру обкладок і обернено пропорційна товщині ізоляційного шару. Перший плоский конденсатор створив у 1783 італійський фізик Алессандро Вольта.

Найпростіший конденсатор – система із двох плоских провідних пластин, розташованих паралельно одна одній на малій в порівнянні з розмірами пластин відстані й розділених шаром діелектрика. Такий конденсатор називається плоским. Електричне поле плоского конденсатора в основному локалізоване між пластинами; однак, поблизу країв пластин і в навколишньому просторі також виникає порівняно слабке електричне поле, яке називають полем розсіювання. У цілому ряді завдань приблизно можна зневажати полем розсіювання й вважати, що електричне поле плоского конденсатора цілком зосереджене між його обкладками.

1421337337_0006-007-elektroemkost-i-kondensatory.jpg  

Конденсатори бувають плоскі, циліндричні, сферичні.    

   

За видом шару діелектрика розрізняють паперові, електролітичні тощо.

 img34.jpg

Мал. Будова паперового конденсатора.

Часто використовують конденсатори змінної ємності з повітряним або твердим діелектриком.

images (3).jpg   P2085736.JPG

condesator premennoi emcosti.jpg

Конденсатор змінної ємності призначений для демонстрації будови і його роботи. Являє собою набір металевих чи пластмасових рухомих та нерухомих пластин, електрично з’єднаних між собою. Максимальна ємність конденсатора не менше 600 пФ. Дозволяє продемонструвати залежність електроємності конденсатора від площі перектриття рухомих і нерухомих пластин та наявності діелектрика.

images (12).jpgЕлектроємність плоского конденсатора. Електроємність плоского конденсатора прямо пропорційна площі обкладок і обернено пропорційна відстані між обкладками.

     P9197672.JPG

Анімація. Конденсатор.

Електроємність плоского конденсатора:

   ,

S – площа пластини, d – відстань між пластинами,  – діелектрична проникність діелектрика, 8,85·10-12 Ф/м - електрична стала.

Ємність конденсатора з n пластин: 

.

Основними параметрами довільного конденсатора є його ємність і максимальна напруга, яку він може витримати без пробою діелектрика. Щоб підібрати потрібну електроємність для заданої робочої напруги, конденсатори з'єднують у батареї. Можливими є три типи з'єднань конденсаторів: послідовне, паралельне і змішане.

Паралельне з’єднання:

 

Напруги на всіх конденсаторах однакові:

U1=U2=…=Un

q = q 1+ q2 + … + qn

Тоді

Послідовне з’єднання:

 

Заряди усіх конденсаторів при послідовному їх з’єднанні однакові :

()

Загальна електроємність:

 .

Для двох конденсаторів: .

images (12).jpgЗастосування конденсаторів. Енергія конденсаторів звичайно не дуже велика, зате вони здатні накопичувати її впродовж тривалого часу, а під час розрядження віддають її майже миттєво. Саме ці якості конденсаторів використовують найбільше на практиці. Основне застосування конденсатори знаходять в радіотехніці. Їх використовують як згладжувачі пульсацій у випрямлячах змінного струму, в електромагнітних коливальних контурах, для накопичення великої кількості енергії, під час проведення експериментів у галузі ядерної техніки і керованого термоядерного синтезу.


  1. Запитання до уроку.

interrogacao_verde.pngЗапитання 96.1. Яка фізична величина називається електроємністю? Як обчислити електроємність окремого тіла? Одиниці вимірювання електроємності.

interrogacao_verde.pngЗапитання 96.2. Будова конденсатора. Основна властивість конденсатора. Для чого застосовують конденсатори? Історія відкриття найпростішого конденсатора.

interrogacao_verde.pngЗапитання 96.3. Будова плоского конденсатора. Як з’ясувати від яких параметрів залежить  ємність конденсатора? Формула електроємності плоского конденсатора.

interrogacao_verde.pngЗапитання 96.4. Визначення електроємності батарей паралельно та послідовно з’єднаних конденсаторів. Порівняйте значення електроємності  складових конденсаторів  батареї з електроємністю батареї при послідовному та паралельному з’єднаннях.


  1. Домашнє завдання.

books.pngПідручник: § 43.

interrogacao_verde.pngУсне опитування по запитаннях до уроку.


  1. Перевір себе.


  1. Для допитливих.

abiturientga.pngІнформаційна сторінка. Звідки береться потенціал електричного поля Землі? Система “Земля-Іоносфера” діє як гігантський конденсатор, ємність якого становить 1,8 Ф. Враховуючи величезний розмір площі поверхні Землі, на 1 м2 поверхні припадає всього 1 нКл електричного заряду.

Саме блискавки, які б’ють на поверхню Землі є тим джерелом, що заряджає її поверхню негативним зарядом. Блискавка має струм порядка 1800 А, а кількість розрядів і блискавок за добу становить близько 300. <<Читати детальніше>>