Published using Google Docs
Урок 09 ІКТ 11
Updated automatically every 5 minutes

Урок 9                                                                        Інформатика 11(ІКТ)


Використання списків для моделювання зв’язків, настроювання властивостей списків.


Мета.

Навчальна. Ознайомити з можливістю використання списків для моделювання зв’язків, навчити настроювання властивостей списків.

Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.

Виховна. Виховувати культуру мовлення.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Учні повинні знати:

Учні повинні уміти:

Матеріали для роботи з учнями:

План

  1. Організація початку уроку
  2. Правила ТБ при роботі в кабінеті Інформатики.
  3. Мотивація навчальної діяльності.
  4. Актуалізація опорних знань.
  5. Вивчення нового матеріалу.
  6. Запитання до уроку.
  7. Домашнє завдання.

Хід уроку


1. Організація початку уроку.


3. Актуалізація опорних знань.

  1. Що таке зовнішній ключ?
  2. Для чого призначено форми в базах да­них MS Access?
  3. Які є способи подання інформації у фор­мах?
  4. Назвіть сім найпоширеніших елементів керування.

Тестування “Основи баз даних”


4. Мотивація навчальної діяльності.

Створюючи форми, ви мали помітити, що на них можна роз­міщувати не менше двох десятків різноманітних елементів керування. Однак ви працювали лише з трьома: текстовим полем, написом і календарем. У цьому розділі ми опишемо, як використовувати Ще  важливий елемент поля зі спис­ками. Поля застосовують переважно для введення інформації про зв’язки між записами.


5. Вивчення нового матеріалу.

Інтерфейс для введення інформації про зв’язки

В інтерфейсі, розробленому нами в попередньому розділі, є не­зручність, з якою ви зіткнетеся під час введення інформації про класного керівника. Припустимо, вам потрібно вказати, що Томчишин Віктор Георгійович є класним керівником 10Б класу.

Для цього у формі Класи (рис. 7.1) вам необхідно знайти запис 10Б класу і ввести в поле класний керівник номер паспорту цього вчителя. Але, звичайно, користувач бази даних номерів паспортів учителів не пам’ятає, а отже, йому потрібно відкрити форму або таблицю Учителі, знайти вчителя Томчишина, скопіювати номер його паспорта, повернутися до форми Класи і вставити цей номер в поле класний керівник. Погодьтеся, процедура незручна і навряд чи дружнє до користувача програмне забезпечення змушуватиме його виконувати ці дії. У вдало спроектованому інтерфейсі замість текстового поля класний керівник на формі Класи мав би бути розкривний список (його називають ще полем зі списком), з якого користувач міг би вибрати потрібного вчителя. Як перетворювати текстові поля на списки, описано у вправі 7.1.

Вправа 7.1

Забезпечте можливість вибору класного керівника на формі Класи зі списку всіх учителів.

  1. Відкрийте в режимі конструктора форму Класи, яку ви створювали в завданні 6.1. Якщо цієї форми в базі даних школа немає, створіть її за допомогою майстра.
  2. Клацніть правою кнопкою миші текстове поле класний керівник і виберіть з контекстного меню команду Преобразовать элемент в ► Поле со списком.
  3. Перейдіть у вікно властивостей поля зі списком класний керівник, клацнувши його правою кнопкою миші та виб­равши з контекстного меню команду Свойства.
  4. На вкладці Данные вікна властивостей поля зі списком встановіть курсор у поле Источник строк і виберіть з меню кнопки V , що відобразиться справа, таблицю Учителі. У такий спосіб ви вкажете, що елементи розкривного списку мають формуватися з записів таблиці Учителі.
  5. Закрийте вікно властивостей, а потім — вікно конструктора форми, зберігши при цьому зміни. Відкрийте форму як користувач та перевірте, як працює розкривний список. Якщо ви все правильно зробили, у ньому відображатиметься список паспортів учителів (рис. 7.2). Це також незручно, оскільки ви не пам’ятаєте, який паспорт кому належить. Отже, потрібно зробити так, щоб у списку відображалися принаймні номери паспортів, прізвища та імена вчителів.

  1. Поверніться до конструктора форми та знову відкрийте вікно властивостей поля зі списком. Перейдіть на вкладку Макет і в поле Число столбцов уведіть значення 3. Це озна­чає, що в розкривному списку відображатимуться значен­ня з трьох перших стовпців таблиці-джерела, тобто таблиці Учителі.
  2. Щоб у списку відобразилися значення з трьох стовпців, він має бути широким. Тому поверніться у вікно конструктора форми та розширте область даних, пересунувши вправо її межу. Потім збільште ширину самого списку.
  3. Відкрийте форму Класи як користувач. Тепер розкривний список матиме приблизно такий вигляд, як на рис. 7.3. Перейдіть до запису 10Б класу і виберіть зі списку класно­го керівника — Томчишина Віктора.

Підіб’ємо підсумки: ми створили розкривний список для вве­дення значень у поле класний керівник — зовнішній ключ таблиці Класи. Елементами цього списку є значення первинно­го ключа паспорт таблиці Учителі, на яку посилається згада­ний зовнішній ключ, а також ще двох полів. Неважко описати і загальний випадок, коли у формах доцільно створювати роз­кривні списки.

Розкривні списки створюють для введення значень зовнішніх ключів. Елементами розкривного списку є значення первинного ключа тієї таблиці, на яку посилається зовнішній ключ і, можливо, ще деяких її полів.

Якщо керуватись цим правилом, розкривні списки у БД школа варто створити ще для вибору класу у формі Учні, а також класу і вчителя у формі Викладання. Однак це не настільки важливо, адже назву класу легко ввести і в текстове поле, а форму Викладання ми зробили підлеглою, і вчитель під час роботи з нею визначається автоматично.

Завдання 7.1

Забезпечте можливість вибрати клас на формі Учні зі списку всіх класів.

Для допитливих.

Можна визначати не лише кількість полів таблиці, що відображатимуться у списку, але й їхню шири­ну, перелічуючи відповідні значення через крапку з комою в полі Ширина столбцов на вкладці Макет вікна властивостей поля зі списком. Наприклад, якщо в поле Число столбцов увести число 5, а в поле Ширина столбцов — значення Осм; 2 см; Осм; Осм; 2 см, то відображатимуться тільки другий і п’ятий стовпці, кожен 2 см завширшки.


6. Висновки.


7. Завдання для самостійного виконання.

  1. У базі даних школи створіть форму для введення даних у таблицю Директори, а на ній — розкривний список для вибору директора серед учителів. Зробіть так, щоб у спис­ку відображалося тільки прізвище та ім’я учителя.
  2. Для баз даних, створених у завданні для самостійного ви­конання з попереднього розділу, визначте, у які поля до­цільно вводити дані за допомогою розкривних списків. Створіть два таких списки.

8. Підсумки.

Питання для роздумів

Нижче описано фрагменти предметних областей. Яким із них відповідають бази даних, де мають використовуватися списки? Для введення яких саме даних їх потрібно застосовувати?

а)   Зберігаються відомості про погодні явища і дні, коли вони спостерігалися.

б)  Є дані про бібліотечні фонди. Для кожної книжки відома її назва, шифр, кімната та шафа, де вона зберігається.

в)   У базі даних міститься інформація про людей. Потрібно зберігати відомості про те, хто є чиїми батьками.

г)           Є відомості про лексичний склад певної мови. Щодо кож­ного слова потрібно зберігати відомості про те, до якої час­тини мови воно належить, які має суфікси, префікси, гра­матичні форми тощо.


9. Домашнє завдання.

  1. Вивчити конспект.
  2. Виконати завдання (завдання для досліджень)

ВКАЗІВКА. Скористайтеся параметром Присоединенный столбец на вкладці Данные вікна властивостей списку.