colour logo (2).jpg

بلوک اعصاب سمپاتتیک کمری

اعصاب سمپاتتیک چه هستند و چرا بلوک آنها کمک کننده است؟

اعصاب سمپاتتیک در سطح کانال نخاعی قرار داشته و داخل نخاع همراه با اعصاب تامین کننده حس و توانایی حرکت پاها  نیستند. این اعصاب  جزئی از سیستم اعصاب اتونوم بوده که عمدتا وظیفه کنترل اعمالی از قبیل جریان خون و تنظیم دمای اندامها، تعریق، ضربان قلب، هضم غذا و فشار خون را به عهده دارند. سیستم اعصاب اتونوم عهده دار کنترل اعمال غیر ارادی بدن ما هستند. با این حال بین سیستم اعصاب مرکزی که تحت کنترل ما است با سیستم اعصاب اتونوم ارتباظ وجود دارد.تنظیم این ارتباط  معمولا متعاقب یک آسیب فعال می شود.زمانی که این ارتباط فعال شد دردهای مختلف از جمله  " سندرم دردهای منطقه ای متعدد"  CRPS) (  که قبلا به آن" دیستروفی واکنشی سمپاتتیک" RSD)) می گفتند، ایجاد می شود.(1)

PICTURE

بلوک اعصاب سمپاتتیک کمری شامل تزریق داروی بی حس کننده اطراف این اعصاب در ناحیه کمر است که با هدایت اشعه ایکس انجام می شود.با انجام این عمل سیستم سمپاتتیک در این ناحیه موقتا از کار افتاده و باعث کاهش یا از بین رفتن درد می گردد.اگر درد حتا تا اندازه ای تخفیف یافت در این صورت علت ایجاد آن به دلیل این اعصاب اثبات خواهد شد. گاهی این اثر از بین برنده درد به دنبال تاثیر داروی بی حس کننده طولانی مدت است. هدف آن است که این اعصاب مجددا در حالت نرمال خود تنظیم شوند. اگر اولین بلوک موفق بود به دنبال آن بلوکهای بعدی تکرار می شود البته تا زمانی که اثر تسکین دهنده درد داشته باشند.(1)

خطرات و عوارض جانبی این درمان چیست؟

معمولا این درمان بی خطر است ، هر چند خطراتی مانند کبودی، درد یا خونریزی در محل تزریق و ندرتا واکنش حساسیتی به داروی بی حس کننده ویا ماده حاجب رادیولوژی، آسیب عصبی، عفونت ویا تشنج به ندرت دیده می شود.

زمان این تزریق چه مدت طول کشیده و آیا این کار دردناک است؟

این تزریق حدود نیم ساعت طول کشیده و ممکن است به دلیل قرار گرفتن سوزن ها که البته بعد از بی حسی موضعی پوست انجام می شود، شما احساس ناراحتی در منطقه تزریق داشته باشید.

تزریق چگونه انجام می شود؟

این تزریق زمانی انجام می شود که شما دمر( به روی شکم ) خوابیده اید. فشار خون، ضربان قلب و سطح اکسیژن خون شما در طی در طی تزریق کنترل شده و ممکن است برای راحت تر بودن شما داروهایی به شما داده شود.ابتدا پوست شما با داروی ضدعفونی کننده تمیز شده و از دستگاه اشعه ایکس و تزریق ماده حاجب برای تعیین محل دقیق سوزنها استفاده می شود.

بعد از تزریق چه اتفاقی می افتد؟

بلافاصله بعد از تزریق ممکن است در اندام موردنظر احساس گرمی کنید که این علامت خوبی است.ممکن است درد شما ازبین رفته یا کاهش یابد. ممکن است به طور موقت احساس ضعف یا خواب رفتگی کنید.

بعد از تزریق چه کاری می توانید انجام دهید؟

کسی باید شما را به منزل برساند. توصیه ما این است که برای یک تا دو روز به خود سخت نگیرید و فعالیت های روزانه را تا حد قابل تحمل انجام دهید. میتوانید برای 15 دقیقه بر روی محل تزریق کیسه یخ بگذارید و از مسکن های خفیف مانند Tylenol یا Advil استفاده کرده تا 24 ساعت از وان یا استخر استفاده نکنید.

اثر دارو چه مدت طول می کشد؟

معمولا چند ساعت طول می کشد تا دارو اثر کند و این اثر برای چند ساعت یا چند روز باقی می ماند. معمولا طول  زمان تسکین درد بعد از هر بار تزریق افزایش می یابد.

لطفا توجه کنید که ما قویا توصیه می کنیم این درمان همزمان با فیزیوتراپی انجام شود. در این کلینیک ما تیم بسیار خبره ای برای این درمان ها داریم.

چند تزریق نیاز است؟

اگر شما به اولین تزریق جواب دادید، به دنبال آن نیاز به انجام تزریقات بیشتری برای درمان دارید. پاسخ به درمان در هر فرد متفاوت بوده و بنابراین تعداد آنها نیز متفاوت است.

آیا این درمان کمک کننده است؟

کسانی که مدت کوتاهتری از شروع بیماری آنها می گذرد بهتر به درمان جواب می دهند و بیماران در مراحل پیشرفته جواب خوبی نمی دهند بنابراین پیش بینی پاسخ به درمان کار مشکلی است.

این درمان برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که به هر یک از داروهای مورد استفاده حساسیت دارند، افرادی که داروی رقیق کننده خون استفاده می کنند، افرادی که عفونت فعال دارند نباید تزریق را انجام دهند. در مورد توقف داروها از پزشک خود سوال کنید. در صورتی که باردار هستید حتما به پزشک اطلاع دهید چون اشعه ایکس برای جنین شما مضر است.

References:

1 Dreyfuss 2008