Julgemad unistajad kujutavad juba ette, kuidas tulevikus saab 3D-printida toitu, inimese elundeid, relvi, autosid ja palju muud. Kiiresti kasvav huvi 3D-printimse vastu muudab selle tehnoloogia odavamaks ja avardab rakendusvõimalusi.

 Ehk aitab kunagi just 3D-printimine meil pääseda uppumisest oma prügi sisse, kasutades vanu asju prügimäele viimise või põletamise asemel uute asjade 3D-printimise toorainena?

Ülesanne: Arutle oma kaaslastega, kuidas võiks 3D-printimisest tulevikus kasu olla kosmosereisidel, polaarlaagris, meditsiinis, tööstuses, ehituses ja mujal. Kirjutage oma tulevikunägemusest oma blogis.

Õnne-Elisabethi arvamus :)

Arvan, et 3D-printimine on suure tõenäosusega tulevikus kasulik, näiteks:

Meditsiinis saaks tulevikus võibolla isegi DNA-d printida? Mõne artikli kommentaare lugedes võiks isegi tulevikus lapsi printida?

Erinevad sõiduvahendid alustades ruladest ja lõpetades kosmosesüstikutega. Kaevandustööstuses toorainet saades saaks kergesti ja kiiresti valmistooteid valmistada, nt tellised, küünlaalused jm kivimtooted.

Konstruktsiooni trükkimiseks kasutatakse mineraalsetest pulbritest, liivast ja orgaanilisest sideainest materjali, mis on loodussõbralik.

Materjal kivineb 24 tunni jooksul ja trükkimise käigus tekkinud ülejäägid on taaskasutatavad.

Toidu 3D-printer asub nii kodus, koolis, kontoris kui ka toidukauplustes. Need sarvanevad mikrolaineahjule, kus toidu valmimisel võimalus kätte saada pisemas koguses sööki. Piisab ainult mündi sisse panemisest ja toote valimisest ja mõne minutiga see prinditakse valmis. Tagatud on orinaalne maitse ja tervislikkus. NB! kodus olevasse masinasse münti ei pea sisestama ja kui peabki siis see on pigem lastele taskuraha kogumiseks:D

Kiirsti ja soojalt valmistatakse võileibu, pitsat, püreesuppi, saiakesi.

Lisaks soojadele toitudele võimalus teha ka magusat, näiteks küpsiseid, pisemaid torte,

Snäkideks võiks olla juur- või puuvilja kujulisi ampsusi, kartulikrõpsud jm.

Iga tüdruk või naisterahvas saab iseendale  disanida ehteid, kingi.

Tulevand 3D-printer prindib ka siidist, puuvillast ja villast riideesemeid! Eriti kerge oleks talveks villaste sokkide kudumine, kuigi keeruline oleks seda eelnevalt vist disainida.

Olen kindel, et 3D-printimine on kiiresti arenev valdkond ja mida odavamaks muutuvad 3D-printerid, seda laialdasemalt areneks 3D-printimise kasutamine.

***

LISAKS:

Juhendaja Maris soovitas mul koguda mõtteid ka Haljala Gümnaasiumi õpetajatelt. Oma mõtteid jagasid viis aineõpetajat. Nende eelteadmised 3D-printerist ei olnud väga põhjalikud.

Eesti keele õpetaja Külli arvas, et suuri toiduvarusid ei saa kaasa võtta, ehk siis saab printida toitu. Kooli kokk Merle märkis, et kindlasti toidukarbid, mis saaks samamoodi koos toiduga otsa. Siis ei tekiks prügi ka nii palju. Ajaloo õpetaja Egon kirjutas, et saaks printida kosmoselaevade kütust, mis võimaldaks pikemaid reise.

Bioloogia ja geograafia õpetaja Martin arvas, et võib-olla küttematerjali tootmisel? Rõivad ja jalatsid sooja ja veekindlatest materjalidest valmistamine. Kokk Merle tegi ettepaneku, et 3D-printeriga saaks printida üliväikeseks kokku käivad soojad riided, mis võtavad vähem ruumi. Logopeed Kristiina arvas, et võiks saada 3D-printeriga printida kõrge toiteväärtusega tahkeid toiduaineid, mis sisaldavad palju energiat.

Õpetaja Martin arvas, et doonororganite valmistamiseks. Samuti ka kahjustunud koed, ehk ka jäsemed. Õpetaja Külli nõustus eespool öelduga nõus. Kokk Merle lisas lisaks jäsemetele ka hammaste jne tootmine. Logopeed Kristiina arvas, et võiks saada printida ühekordseid instrumente, mida hiljem saab ümber printida ja taaskasutada. Inimsesõpetuse õpetaja Tiina arvas, et tuleb väga kasuks kui tulevikus saaks 3D-printeriga printida kulme, ripsmeid, juukseid, küüsi jne, mis on läbi õnnetuste deformeerunud. Samuti ka silmamunad, mis ongi nagu päris ja nendega inimene näeb. Lõpuks veel mainis, et tuleviku proteesid ei ole plastikust. On kui päris, mis on töökindlad igasugu funktsioonidele ja rakkudega.

Õpetaja Martin arvas, et robotite ja teiste 3D-printerite tootmiseks ehk? Samas arvas, et see on juba ohtliku maiguga. Logopeed Kristiina arvas, et printida tööstuseadmeid ja transpordikonteinerid.

Õpetaja Külli arvas, et arhitektuuris võiks saada printida ilusaid detaile, kaunistusi. Kokk Merle lisas, et aknad, uksed, mööbel. Logopeed Kristiina arvas, et võiks saada printida kergeid, tugevaid ja vastupidavaid ehitusmaterjale (plokke, paneele), samuti ka 3D-projekte/makette.

Kokk Merle arvas, et toitlustuses saaks teha sellised nõud, mis tühjenedes haihtuksid (saaks koos toiduga otsa) - on kui söödavad toidunõud.

Õpetaja Egon arvas, et võiks printida biolagunevaid koolitarbeid, mida kaua ei vajata (näiteks lagunevad suvel pärast õppeaasta lõppu).