КЗ «Темирівський навчально-виховний комплекс «загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»

Перший урок у 2 класі

на тему:

«Всім серцем любіть Україну свою»

                                                                     

2015-2016 н.р.

Тема.  Всім серцем любіть Україну свою

Мета: поглибити знання учнів про Україну як єдину країну, формувати почуття належності до своєї країни, до її історії та традицій;                                                                                                                                                       розвивати критичне мислення, стимулювати прояв інтересу до історії свого народу; сприяти вихованню шанобливого ставлення до всіх людей, що проживають на території України, гордості за свій народ, любові до рідного краю, дбайливого ставлення до скарбів Батьківщини.                                                                                                                                    Обладнання:  слайди: «Державні символи України»,  «Народні символи України», «Заповіді маленького патріота», модель сонечка, пазли карти України, промінчики, серія мультфільмів «Це – наше і це - твоє».

Тип уроку: комбінований з використанням інтерактивних та інформаційних технологій.

Хід уроку

І.  Організація навчальної діяльності

Доброго ранку, сонечко ясне,

Доброго ранку , земле прекрасна,

Доброго ранку , дерева квітучі,

Доброго ранку, квіти пахучі.

Доброго ранку , птахи галасливі,

Доброго ранку, діти щасливі!

II. Мотивація навчальної діяльності

- Країна  знань незвичайна, чарівна. В ній багато  таємниць, несподіваних зустрічей, випробувань. І ось перше випробування.

Загадка

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов'їна,

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься ...

(Україна)

III. Повідомлення теми і завдань уроку

мужнього народу, що віками боровся за свою волю, щастя. Україна — це наша  

найрідніша земля , земля де ми народились, де завжди нас чекає    батьківська

домівка, наша дорога і мила Батьківщина. 

- Громадянин України — це ви і я, це люди, які постійно живуть в Україні, люблять

її і є патріотами своєї Вітчизни. Патріот – той хто любить свою Батьківщину, рідну

мову, відданий своєму народові , готовий для них на жертви й подвиги.

Бесіда.

-А як ви гадаєте,чи є серед сучасних українців, ваших рідних патріоти?

-А як ви вважаєте,патріотами своєї держави можуть бути тільки дорослі ,чи

можуть бути і діти?

-А що треба дитині для того, щоб відчувати себе справжнім патріотом України , її

громадянином?

Заповіді маленького патріота: Слайд 2

1. Добре вчитись , щоб у майбутньому оволодіти спеціальністю та приносити користь.

2. Брати активну участь у житті класу та школи , відчувати свою причетність до шкільного життя і до життя країни.

3. Берегти історичні і духовні пам’ятки свого народу , не руйнувати , а вивчати історію рідного краю.

4. Любити природу , берегти і примножувати її багатства : садити ліси , сади , квіти , розчищати джерельця , щоб не міліли річки.

5. Наполегливо вивчати рідну українську мову, бо це мова нашого народу — державна мова, яку треба знати і нести її у світ.

ІV.  Робота над темою уроку

1. Вступне слово вчителя.

- Кожен із нас живе в родині серед близьких і дорогих людей. Тато, мама, діти – це

родина. Дідусь, бабуся, дядько, тітка,  дядькові і тітчині  діти – рідня. А вся рідня,

теперішня і давнішня, - це рід. Рід від роду – то народ. Від любові до своєї родини

починається велика любов до свого народу, до своєї землі. Сьогодні на уроці ми

будемо говорити і про чарівну землю, багату і щедру, співочу, сповнену краси,

землю, прекраснішої від якої немає в світі.

2. Вірш про Україну

- Уявімо, що ми поети і спробуємо підібрати риму до вірша про Україну.

Ось небо блакитне і сонце в зеніті!

Моя Україна найкраща у …. (світі!)

Моя Україна – це ліс і озерця,

Безмежні степи і чарівні … (джерельця.)

Красиві пейзажі і гори високі,

Маленькі струмочки і річки… (глибокі.)

Міста старовинні і замки прекрасні,

Великі будови і дуже …(сучасні.)

Сади чарівні, мальовничії села,

Моя Україна – це пісня … (весела.)

Це щира, багата, як світ її мова,

Крилата така, мелодійна … (чудова.)

Її обереги верба і калина,

Найкраща у світі – …( моя Україна.)

Бо нам найрідніші Вітчизна і мати.

То як же нам, дітям, її не кохати!

Моя Україна – козацькая слава!

Така волелюбна й мирна …  (держава.)

Вона дорога нам, і рідна, і мила,

Бо світ перед нами, як мати, … (відкрила.)

Вітчизна свята, дорога Україна,

Для кожного з нас ти у світі – … (єдина.)

 3. Розповідь учителя

— Україна — це отча земля, рідний край, де ти народився.  Історія нашої країни

сягає глибини віків. Це держава із цікавим минулим, багатою культурною

спадщиною, давніми народними традиціями.  Широкі й чарівні простори,

прекрасні села та міста. Могутньо котить до Чорного моря хвилі найбільша річка

України — Дніпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади,  ліси.

Золотистим морем розливається по безкраїх нивах жито-пшениця. Тут живуть

працьовиті волелюбні люди. Якою б мовою вони не розмовляли, в якому б куточку

країни вони не жили – це єдина нація, і Україна для нас – єдина неподільна

держава, це наш спільний дім.

Державні символи України. Слайд 3

-  24 серпня 1991 року проголошено незалежність України . І як кожна незалежна

держава   Україна має свої державні символи.

- Давайте згадаємо державні символи  нашої Вітчизни.

До державних символів  України  належить:  Державний Прапор України,

Державний Герб, Державний  Гімн.

Герб – це офіційна емблема держави, символ влади. Золотий тризуб на блакитному

тлі – дуже давній знак. Він використовувався ще за часів Київської Русі. Отже,

нашому гербу – більше тисячі літ.

Національний прапор України – синьо-жовтий стяг. Синій колір – колір

чистого мирного неба. Жовтий – це колір пшеничної ниви , колір хліба , зерна.

Кольори ще мають інше значення – «мир» і «багатство»,бо народ наш є мирний та

працьовитий. Працею здобував він славу рідній землі.

Гімн – це найголовніша пісня країни. Її автор – український поет Павло

Чубинський. До тексту підібрана ніжна і одночасно горда, непокірна мелодія

Михайла Вербицького. Всі найбільші свята українського народу проходять з

урочистим виконанням нашого Гімну.

- Як потрібно себе поводити коли звучить Гімн України?

Національні символи України. Слайд 4

- А ще народ України має свої споконвічні народні символи. Мамина пісня,

батькова хата, дідусева казка, бабусина вишиванка, рушник, калина біля вікна,

барвінок, верба, чорнобривці — все це наші символи.  

- Калину садили у кожному подвір'ї. Вважали її оберегом від усього злого. Вербу вважали святим деревом.

- Рушник – ще один національний оберіг, народний символ України. Все життя

українця пов'язане з рушниками. З  рушником вшановували появу на світ немовля,

зустрічали дорогих гостей хлібом – сіллю на вишитому рушнику, проводжали в

далеку дорогу, молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду. Вважалося, що

візерунок вишивки оберігає від лиха та захищає від хвороб. Червоний колір

символізує любов, а чорний – журбу.

- Чорнобривці настільки поширені в Україні, що аж не віриться –  кілька століть

тому наші давні предки не знали, що такі квіти взагалі існують.

Для матерів чорнобривці – символ синівської чоловічої сили, святості, чистоти,

хлоп’ячої краси й добра. Діти ж пов’язують ці квіти з образом матері, для них це

символ отчого дому, материнської любові, Батьківщини.

V. Фізкультхвилинка.

(Вправа виконується сидячи. Діти виконують певні рухи.)

Якщо ви знаєте, що треба берегти природу, економити чисту воду, - дайте один

одному руку.

Якщо ви вважаєте, що кожен повинен любити і піклуватись про нашу Батьківщину

– Україну, - сплесніть у долоні.

Якщо ви вивчаєте рідну мову, дбаєте про її чистоту,  бережете українську пісню,  -

сплетіть руки вгорі.

Якщо ви впевнені, що треба з повагою ставитись до Герба, Прапора і Гімна, -

встаньте.

Гра «Мікрофон»

- Ви  -  майбутнє  України. То ж своїми знаннями, працею, здобутками

примножуйте її культуру, своїми досягненнями славте її. Будьте  гідними своїх

предків, любіть рідну землю так, як заповідав великий Тарас, бережіть  волю і

незалежність України, поважайте  свій народ і його мелодійну мову.  Шануйте

себе і свою гідність, і шановані будете  іншими.

- Як ви можете вже примножити нашу державу?

 

VI. Підсумок уроку.

Заключне слово вчителя

- Сьогодні, нажаль, нам доводиться захищати свою незалежність та єдність. Та

українці сильній і незалежний народ. Про це свідчить історія. Ми впевнені, що в

нашій країні завжди пануватиме мир та спокій.

- Діти у кожного з вас на парті лежать частинки пазлу, візьміть їх і розмістіть на

сонечку яке висить на дошці утворюючи форму України.

- Молодці, тепер наша Україна сяє  як сонечко, але чогось не вистачає щоб зігріти

нашу Батьківщину, як ви гадаєте чого?

- Правильно, не вистачає ясних промінчиків. Але спершу ви повинні написати на

них ваші найщиріші побажання для України, які будуть зігрівати її в будь-яку пору

і в будь-який час.

- Дуже добре, тепер я бачу, що ви справжні маленькі патріоти своєї Держави.

- А зараз для вас сюрприз: мультфільм про те, чим може гордитися українець.

Список використаних джерел:

1. Лемішевська Л. І. Виховна година. Всім серцем любіть Україну свою [Електронний ресурс] / Л. І. Лемішевська, О. В. Рибаченок. – 2014.