План-конспект уроку
Вчитель: Непайда О.В.
Дата проведення: 15.01.
Урок № 36
Тема уроку: “ТОВСТИЙ І ТОНКИЙ”. МАЙСТЕРНІСТЬ ПИСЬМЕННИКА У ЗМАЛЮВАННІ ПЕРСОНАЖІВ. РОЛЬ ХУДОЖНЬОЇ ДЕТАЛІ ТА ЗНАЧЕННЯ ДІАЛОГІВ В РОЗКРИТТІ ХАРАКТЕРІВ ГЕРОЇВ.
Мета: розкрити ідейно-художній зміст оповідання А. П. Чехова “Товстий і тонкий”.
Задачі уроку:
Навчальна: організувати роботу учнів над змістом оповідання. Удосконалити вміння характеризувати образи твору, і визначити засоби художньої виразності у творі;
Розвиваюча: розвивати навички виразного читання, усного мовлення учнів, вміння давати розгорнуту відповідь на поставленні запитання, розвивати логічне мислення;
Виховна: виховувати непримиренність до ліцемірства, формувати моральну позицію учнів.
Тип уроку: комбінований урок.
Методи: евристичний метод, метод творчого читання.
Прийоми: аналіз художнього твору, постановка проблемних запитань стосовно змісту і художніх особливостей твору, читання художнього твору в особах.
Обладнання: тексти оповідання “Товстий і тонкий”, ілюстрації до твору.
Хід уроку
І. Орг. момент
ІІ. Оголошення теми та задач уроку
Сьогодні ми з вами продовжимо вивчення творчості А. П. Чехова, розкриємо ідейно-художній зміст оповідання «Товстий і тонкий». З’ясуємо, що ж викриває Чехов у своєму творі, і які художні засоби він використовує для цього. Але спочатку перевіримо, як добре ви засвоїли біографію письменника.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда з учнями.
IV. Робота над темою уроку
1. Виразне читання в особах оповідання «Товстий і тонкий».
2. Літературний коментар учителя.
Колезький асесор — молодший чин у царській Росії (14 класу).
Станіслав (орден Станіслава) — молодший із орденів Російської імперії. Столоначальник — чиновник, начальник «стола», тобто відділення канцелярії з досить обмеженим колом справ.
«Я вже до тайного дослужився» — тобто до тайного радника, одного із найвищих чинів у царській Росії (3 класу).
Флер-д’оранж — одеколон.
Херес — дороге вино.
3. Бесіда за прочитаним.
4. Коментоване читання.
А тепер, будь-ласка, прочитайте про перший момент зустрічі героїв і прокоментуйте, як кожен із героїв сприйняв зустріч з однокласником. (Учні читають та коментують)
5. Переказ учнями епізодів оповідання (3-4 учня).
Перекажіть те, що повідомив про себе своєму колишньому приятелеві «тонкий».
6. Завдання для учнів.
7. Перегляд малюнків учнів (визначення епізодів твору за ілюстраціями).
8. Складання плану твору (письмова робота в зошит).
План
9. Запитання вчителя до класу.
_ Що було «написано» на обличчі «тонкого» наприкінці розмови?
V. Закріплення вивченого на уроці
1. Проблемні запитання.
1) Як ви гадаєте, що змушує людей так поводитися, як це описав Чехов в оповіданні «Товстий і тонкий»?
2) Що, на вашу думку, спотворює людей морально і псує їхні стосунки? Чи винні в цьому самі люди?
3) Поясніть останню фразу твору: «Всі троє були приємно приголомшені». Чим же були приголомшені герої?
2. Розгадування кросворда.
По горизонталі
По вертикалі
1. Жанр, який розробляв Чехов. (Оповідання)
3.Рефлексія. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Найбільше мені запам’яталося (мене вразило)… тому, що…
VI. Виставлення та коментар оцінок
VII. Домашнє завдання
Підготуватись до написання навчального твору за змістом оповідань Чехова.