Тема: Ґендерні стереотипи української ментальності
Мета: Формування у дітей нової громадської свідомості , розвиток
демократичних цінностей , досягнення ґендерної рівності .
Матеріали : Комп`ютер , екран , проектор , малюнки дітей.
Структура уроку
I Організаційний етап.
II Вступ.
III Основна частина.
IV Підсумок уроку.
І Організаційний етап
Привітання. Формування робочого настрою.
ІІ Вступ.
У далекому минулому людства існував історичний період, для якого характерним було домінування жінок у всіх сферах життєдіяльності. Як доказ, існування матріархату на території сучасної України, маємо спадок: Трипільська культура (IV-пер. пол. III тис. до н.е.) залишила нам чимало глиняних жіночих статуеток, українські степи рясніють «кам`яними бабами» - ідолами скіфо-сарматської доби (VI – ХII ст. н.е.) а у язичницькому пантеоні давніх слов`ян було щонайменше дві потужні богині –Лада та Монош. Жінка як символ самого життя була об`єктом поклоніння, а роль жінок в сакральній сфері була винятком. Та чи означало все це водночас і реальну владу земної жінки у соціальній площині?
Для українців матріархат – не абстракте поняття, його національним втіленням є образ Берегині. В українських сім`ях жінка була хранителькою сімейного вогнища, національних традицій та духовності, жінка-матір користувались винятковими правами і привілеями. Так у художній літературі ми бачимо чимало яскравих жіночих образів. Героїні творів Ольги Кобилянської, Марка Вовчка, Івана Нечуя-Левицького, Квітки-Основ`яненка та інших – це часто сильні, владні, самостійні і самодостатні жінки.
Але, якщо ми згадаємо устрій Запоріжської січі (XV-XVI ст.), то жінок у Січ не пускали, - ані ненька, ні жінка, ні донька, ні сестра не мали права прийти у Січ до свого сина, чоловіка, батька або брата; а хто приведе у Січ кого з жіноцтва, того карали на смерть. Жонаті Запорожці пізніше жили по зімовниках на безкраїх запорожських степах .
Якщо ми подивимось на картину І.Репіна «Козаки пишуть письмо турецькому султану», ми не бачимо жодної жінки.
Так історично сформувались ґендерні стереотипи:
Жінка – берегиня домашнього вогнища, мати, господиня.
Чоловік – здобувач засобів для існування, воїн і захисник.
ІІІ Основна частина.
В сучасному світі для означення статі людини використовується два слова: стать (англ. sex) і ґендер(англ. gender).
Під словом «стать» мається на увазі набір сексуально-біологічних характеристик (генетичних, анатомічних, фізіологічних). Стать належить нам від народження. Її не вибирають.
Ґендер – це набір соціальних ролей. Це костюм, маска, в яких чоловік та жінка виконують свої соціальні ролі. Соціальні ролі чоловіків та жінок створено штучно, зумовлені історичними та культурними факторами і можуть змінюватися.
У суспільній свідомості існує безліч стереотипів щодо ролей та моделей поведеній для жінок та чоловіків.
Пропонується за допомогою відомого інтерактивного метода колективного обговорення «Мозковий штурм» на дошці записати
Чоловічі професії Жіночі професії
-//- -//-
-//- -//-
-//- -//-
Ось так у ващій свідомості закріплені ґендерні стереотипи щодо професій.
54% населення України складають жінки, але 8% з них входять до складу Верховної ради.
В історії людства чоловіки займали домінуючу позицію. Жінкам важче знайти роботу, заробітна плата жінок майже на третину менша ніж у чоловіків. Жінки також більше, ніж чоловіки, витрачають часу на ведення домашнього господарства та виховання дітей.
Але у нашому суспільстві існує чоловіча дискримінація. Так, ще донедавна, відпуску із догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги з державного соціального страхування мали лише жінки. Тепер її також можуть отримати батько, бабуся, дід чи інший родич. Хоча при вирішенні питання, з ким із батьків залишатимуться неповнолітні діти при розірванні шлюбу, закон і не надає переваг жінці чи чоловікові. Але при його застосуванні суди майже завжди стають на бік матері. Інший приклад – чоловіки в Україні мають право всиновлювати дітей нарівні з жінками, але, на відміну від жінок, їм не може надаватися відпустка тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів при усиновленні двох і більше дітей) з виплатою державної допомоги.
Жінки, середня тривалість життя 74 роки, виходять на пенсію у 55 років, а чоловіки, які в середньому живуть 62 роки, - у 60 років. Показово, що чоловіки не вважають себе дискримінованими, бо в суспільстві існує стереотип, що «справжній чоловік» не повинен нарікати чи скаржитися…
Так що потрібно для забезпечення ґендерної рівності:
- прийняти необхідні закони;
- домогтися їх виконання;
- подолати ґендерні стереотипи в суспільстві.
У результаті вжитих заходів у Великій Британії представництво жінок на вищих державних посадах збільшилося до 45-50 %. У Бельгії 8 років тому було прийнято конституційні забов`язання, згідно з якими органами влади, в яких не представлені жінки, вважаються неконституційними.
Законодавство України, насамперед Конституція, також закріплює ґендерну рівність у нашій країні. У статті 24 Основного Закону записано: «Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї; спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров`я жінок, встановленням пенсійних пільг; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям».
В Україні прийнято окремий Закон «Про забезпечення рівних прав і рівних можливостей жінок; чоловіків», який вступив у силу з 1 січня 2006 року, який передбачає покарання за дискримінацію за статевою ознакою.
Діти. Як ви вважаєте, а у вашому житті присутня ґендерна нерівність?
- Трудове навчання хлопчики і дівчатка вивчають окремо;
- існує «література для дівчат» - посібники які навчають, що головне для дівчини бути красивими подругами, дбайливими матерями і хорошими господинями;
- «енциклопедії для хлопців» - розвивають ідеал мужності, фізичної сили.
Подолання тендерних стереотипів – справа кожної(го) з нас окремо й усього загалу в цілому.
Використовуючи інтерактивний метод «Незакінчене речення» сформулюємо своє відношення до цієї теми.
ІV Підсумок уроку.
«Ґендерна рівність – це…»
- це співпраця між чоловіками і жінками;
- це можливість вибирати професію незалежно від статі;
- це рівний розподіл хатньої роботи незалежно від статі;
- це рівна оплата за рівну працю незалежно від статі.
Стереотипи дуже живучі, але вони беззахисні проти освічених, толерантних і демократично налаштованих людей.