Jak powstaje nauka?

- symulacja badań terenowych w ochronie przyrody

Badania naukowe to proces często żmudny i czasochłonny ale w trakcie proponowanych zajęć terenowych skrócimy to do minimum. Każdy naukowiec w zasadzie posługuje się tą samą metodą, tzw. metodą naukową w odkrywaniu natury procesów również biologicznych.

W trakcie symulacji badań uczestnicy postawią hipotezę, określą warunki prowadzenia obiektywnych badań, przeanalizują otrzymane wyniki, przyjmą bądź odrzucą hiptezę oraz zaproponują wnioski. Ponadto określą i zbiorą parametry środowiska za pomocą mobilnych aplikacji dostępnych w telefonach komórkowych jak np. temperatura, wilgotność, wysokość n.p.m., nasłonecznienie, ciśnienie atmosferyczne. Zbierane dane będą wpisywać w przygotowane tabele oraz na ich podstawie będą rysować funkcje wykładnicze. Za pomocą prostych estymatorów (Chao i Jackknife) z pomocą kalkulatora określą całkowitą liczbę gatunków w terenie w trzech różnych pod względem liczby pobranych do badań prób.

W tym celu mając do dyspozycji teren badań (kwadrat z podziałem na 36 parceli) uczestnicy dokonają badania określającego całkowitą liczbę gatunków oraz osobników:

a) z 10 losowo wybranych powierzchni badawczych,

b) 20 losowo wybranych powierzchni badawczych,

c) wszystkich 36 parceli z całej powierzchni badawczej.

Celem badań jest:

1) określenie próby optymalnej użytej do badań i monitoringu przyrodniczego

2) poznanie sposów na prowadzenie badań terenowych oraz

3) sposobów określania całkowitej liczby gatunków na podstawie próby.

Każdy gatunek będzie reprezentowany przez korek o innym kolorze i kształcie. Badania zostaną powtórzone przez te same lub inne grupy a otrzymane wyniki przedyskutowane. Przedyskutowana zostanie również kwestia celowości prowadzenia monitoringu, w stosunku do jakich gatunków, powtarzania badań i wyboru wielkości powierzchni badawczej. Zadania symulacji badań zostaną przeprowadzone zgodnie z zasadą metody naukowej. W przypadku zainteresowania grup dalszymi możliwościami wykorzystania tego typu badań zostaną przeprowadzone obliczenia dotyczące: frekwencji występowania, procentu pokrycia z użyciem innych metod np. transektu. Przeprowadzona będzie dyskusja wyboru najefektywnieszjej metody.