05.09 6 клас урок №1
Тема. Література як вид мистецтва.
Мета: Ознайомити, поглибити знання учнів про різні види мистецтва, особливості літератури як мистецтва слова; розвивати інтерес до літератури, критичне мислення,творчі здібності; виховувати любов до мистецтва, думливого читача, свідому творчу особистість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник О.М. Ніколенко.
Хід уроку
І Вступна частина
1.Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
2.Знайомство з учнями, представлення учителя.
3.Ознайомлення з будовою та змістом підручника для 6 класу.
4.Підпис зошита.
ІІ Оголошення теми та завдань уроку.
Література як вид мистецтва.
ІІІ Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Мистецтво — це совість людства.
Замислимося на хвилиночку над таким: різні країни, різні нації та народи, різні часи, а люди думають однаково і цінують однакове – добро, справедливість, любов, родину,батьківщину, мову, саме життя та здоров’я. Казки, прислів’я, приказки, загадки містять схожі мотиви. «Коли збився зі шляху, то можна повернутися, коли ж схибив словом, то вже нічого не вдієш», - говорять китайці. «Загоюється рана від стріл, знову підіймається зрубаний сокирою ліс, але не загоюється рана від злого слова», - говорять індійці. Значення слова відзначають німці й поляки: «Лагідне слово смачніше за пиріжок», «Слово не має крил, проте облітає весь світ».
Пізнаючи усну народну творчість, світову художню літературу, ми розширяємо наш кругозір, долучаємося до духовних скарбів людства. Тож сміливо рушаймо безмежним книжковим морем.
1.У цьому навчальному році ми продовжимо вивчати зарубіжну літературу. Пригадайте, що означає поняття «зарубіжна література».
2. Які твори зарубіжної літератури ви прочитали в минулому навчальному році?
3. Пригадайте, зі зразками літератури яких країн ви ознайомилися в попередніх класах?
4. Які твори ви прочитали влітку?
5. Які художні фільми ви переглянули під час канікул?
6. Який мистецький твір із тих, з якими ви нещодавно ознайомилися, сподобався вам найбільше? Чому?
На питання про мистецький твір, що сподобався вам найбільше, ви дали різні відповіді, але жоден із вас не поставив мені запитання: «А що таке мистецький твір?». Тож я можу зробити висновок, що кожен із вас має уявлення про поняття «мистецький твір» або «твір мистецтва». Але чи замислювалися ви над питаннями: «Що таке мистецтво? Чому воно існує? Яку роль мистецтво виконує в суспільстві, житті людини? Чому є різні види мистецтва? Скільки видів мистецтва існує? Чим вони відрізняються? Що вони мають спільного? Що спонукає митця до творчості? Чому у світі, де існує безліч книжок, кінофільмів, картин, щодня з’являються нові? Чому одна книжка подобається багатьом різним людям? Чому деякі твори живуть у віках, а інші втрачають популярність за кілька років?» На ці та інші питання ми спробуємо сьогодні дати відповіді. І це, у свою чергу, допоможе нам краще зрозуміти твори, які ми читатимемо в цьому навчальному році, відкрити в кожному з них красу мистецтва. Давайте з вами запишемо, що ж таке мистецтво.
Мистецтво- важлива складова культури людства, форма відображення і пізнання світу.
Види мистецтва:
Та інші витвори людської майстерності.
Я вам наведу приклади. А ви мені скажете до якого виду мистецтва вони належать.
-Намалювати, виліпити із глини, витесати з каменю… — образотворче мистецтво.
- Розповісти про образ, описати його словами — література.
-Зіграти на музичному інструменті або записати нотами мелодію — музичне мистецтво.
-Показати за допомогою акторів — театр, кіно.
Зробіть висновок, що таке література. (Література — це мистецтво слова.)
Зробіть висновок, що таке літературно-художній образ. (Літературно-художній образ — це особливий, притаманний мистецтву спосіб творення уявного світу; сформований фантазією письменника світ, який тією чи іншою мірою співвідноситься зі світом реальним.)
Як ви вважаєте, які види мистецтва найдавніші? Обґрунтуйте свою думку.
Поміркуйте, у яких творах уперше поєдналися різні види мистецтва — словесне й музичне.
ІV Рефлексія
Виконання завдань підручника (6). Творче завдання 1,2.
V Підсумок уроку. Оцінювання.
VI Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріали підручника с.4-6.
2. Опрацювати конспект уроку.