Днiпрянська загальноосвiтня школа I-III ступенiв
Урок музичного мистецтва в 5 класi
Тема семестру: Музика як вид мистецтва
Тема уроку: Музика стародавніх епох: Греція
Пiдготувала:
вчитель музичного мистецтва,
I категорiї,
Днiпрянської ЗОШ
Храпанова Олена Федорiвна
2015р
Клас: 5
Урок № 6
Тема семестру: Музика як вид мистецтва
Тема уроку: Музика давніх епох: Греція
Мета:
Навчальна: зосередити увагу учнів на ставлення до народної музичної творчості та її значенні в житті людини, а також на впливі музичного мистецтва на людину та її вчинки;
навчати формулювати та висловлювати свої враження від прослуханої музики;
Розвиваюча: розвивати навички яскравого, образного виконання пісні;
Виховна: прищеплювати зацікавленість історією музичного мистецтва, інтерес до давньої музики та бажання залучатися до втілення цих образів у мистецтві.
Музичний матеріал: К.Глюк. Мелодія Орфея (фрагмент з опери «орфей та Евредика»); Н. Май«Золота зіронька»
Наочні посібники: нотна хрестоматія; зображення кіфари; давньогрецький міф про Орфея та Евредику; картки.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: iлюстраційний матеріал - портрет Крістофа Віллібальда Глюка ; використання технічних засобів – мультимедійна апаратура – презентація Microsoft Power Point*, комп’ютер, фортепіано.
Роздатковий матеріал: зiрочки, картки із текстом пісні,.
Форма проведення: нестандартна (урок – подорож)
Хід уроку
I. Організаційний момент.
1. Перевiрка готовностi учнiв до уроку.
2. Музичне привітання.
Добрий день вам , діти! Я вітаю вас.
- Добрий день, учителю. Здрастуй , рідний клас !
Психоформула:
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ви часу не гайте
Працювати починайте.
Щоб урок минув не марно,
Вам сидіти треба гарно
Не крутіться на уроках
Як папуга чи сорока.
3. Вправа «Мої Очікування».
-Що ви чекаєте від уроку?
- У вас на партi лежать кольорові зірки, напишіть свої очікування на сьогоднішній урок, виразивши їх трьома словами.
ІІ. Актуалiзацiя опорних знань.
(Звучить мелодія танцю «Сiртакi»)
Вчитель: Дiти, хто з вас любить мандрувати?
-А чому ви любите подорожувати? (Діти відповідають - бо можна побачити щось цікаве, познайомитися з новими людьми, отримати нові знання.)
Вчитель: Справді, важко знайти людину, яка б не любила подорожувати. Мандрувати можна подумки, і за одну мить перенестись у найвіддаленіший куточок нашої планети, у минуле чи майбутнє, а ще можна потрапити у світ казковий, який вабить нас своєю незвичністю і загадковістю.
Вчитель: Сьогодні на уроцi ми з вами здійнимо уявну подорож до одного з найбільших та найстарiших міст стародавнього світу - Грецiї. Відвідаємо Афiнський театр, побуваємо на горi Олiмп, послухаємо мiфи давньої Грецiї, ознайомимося з винаходами грецьких жителів, їх побутом та повсякденним життям. А допоможе нам у цьому муза Клiо.
- Чи вiдомо вам, хто така Клiо?
Клiо - одна з дев'яти муз, покровителька історії; зображується, як правило, із сувоєм та грифельною паличкою в руках. Іноді атрибутом Кліо був сонячний годинник, оскільки вона стежила за плином часу.
Вчитель: Перш ніж вирушати в подорож, пропоную провести невеличку розминку, яка допоможе зібратися з силами перед далекою дорогою. Давайте пригадаємо:
- Яку тему ми вивчали на минулих уроках? (Як виникла музика. Мова музики)
- Що нового дiзналися, вивчивши дану тему?
А зараз з’ясуємо, хто з вас найрозумнiший і зіграємо у гру –аукціон «Хто швидше?». Я буду вам зачитувати запитання, а вам необхiдно буде якомога швидше дати вiдповiдь на них. За кожну правильну відповідь ви отримуєте бонус – зiрочку. У кого зiрочок буде найбiльше – той стане переможцем.
Гра –аукціон «Хто швидше?»
1. Мистецтво, що «змальовує» життя людей, навколишнiй свiт i «розмовляє» зi слухачем мовою звукiв.(Музичне мистецтво)
2. «Три кити» музики. (Пiсня, танець, марш)
3. Великий колектив музикантiв, якi грають на різних музичних інструментах? (Оркестр)
4. Великий колектив музикантiв - спiвакiв?(Хор)
5. Людина, яка створює музику.(Композитор)
6. Основа музики, її характер. Вони бувають запитальними, стверджувальними та окличними. (Iнтонацiї)
7. Упорядковане чергування звукiв рiзної тривалостi.(Ритм)
8. Одноголосна музична думка, що передає рiзнi настроїї, почуття, образи .
У перекладi з грецької означає «спiв пiснi», «наспiв».(Мелодiя)
9. Cила, гучнiсть музичного звучання,(Динамiка)
10. Швидкiсть руху музики.(Темп)
Визначення переможця гри.
III. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Молодцi дiти, ви чудово впоралися iз цим завданням. Отже, ми вирушаємо. На нас чекає Давня Греція, ця дивовижна держава, колиска європейської культури. А чи можемо ми вирушити в подорож без квитків? Звичайно ж, ні! Та сьогодні нашими квитками стануть знання, кмітливість та творчість. Уявіть себе мандріниками, які прибули до Греції. Муза Кліо передала нам маршрутний лист, згідно з яким ми повинні рухатись.
І перша зупинка на нашому шляху — «Музична»
IV. Засвоєння нових знань.
Вчитель: - Чи знаєте ви, що слово "музика" грецького походження.
Музика - "мистецтво муз", мистецтво дев'яти богинь давньогрецької міфології, покровительок поезії, мистецтв і наук, супутниць давньогрецького бога Сонця і мудрості, покровителя мистецтв, бога музики Аполлона.
Розвиток музики Стародавньої Греції охоплює близько 20 століть. Музика грала важливу роль у житті греків. Для грекiв навчання музичному мистецтву було обов'язковою частиною виховання та освіти. Змагалися між собою співаки-солісти, хори, інструменталісти, поети-автори віршів і пісень.
Нотні записи давньогрецького пісенного фольклору відсутні. Спів з танцями був важливою частиною народних святкових дійств, пов'язаних з землеробськими роботами, збором врожаю і прославлянням богів-покровителів полів, виноградників і хліборобської праці. Вона звучала під час одружень і поховань, домашніх свят і військових походів, спортивних та художніх змагань, театральних вистав. Найпоширенішими в Давній Греції вважалися духові інструменти – флейта й авлос. Їх зображення можна побачити на давньогрецьких вазах. Мелодію духових супроводжували ударні інструменти – бубни й металеві тарілки кимвали. Провідними струнними музичними інструментами були ліра та кіфара.
Для того, щоб потрапити до наступної зупинки , Муза Кліо пропонує нам розучити пiсню Н.Май «Золота зіронька»
V. Практична робота.
1. Вокально-хорова робота
Розспiвування
2. Розучування пiснi Н.Май «Золота зіронька»
1. вступна бесіда;
2. показ пісні вчителем;
3. аналіз змісту і характеру мелодії:
- Про що в нiй спiвається? Якi почуття у вас викликала ця пiсня?
4. пофразове розучування пісні (робота над ритмом, фразуванням та диханням);
5. первинне виконання вивченого.
Гра «Ехо»
Вчитель: Я буду голосно співати, а ви повторюйте тихенько після мене.
Фізкультхвилинка
Молодцi учнi, ви чудово впорались із завданнями – розучили пiсню, тому рушаймо далі.
Наступна зупинка на нашому шляху — «Міфологічна»
Вчитель: Міфи Давньої Греції містять багато розповідей про те, як боги та звичайні смертні любили музику та вірили в її чудодійну силу. Ось як згадується в міфах про силу музики: «Ніхто не міг встояти перед співом Орфея, він навіть примушував плакати камені. Щойно Орфей торкався струн кіфари і починав співати про свою вічну любов, про золоті дня щастя та весни, які він провів разом зі своє дружиною Евридикою. – тієї ж миті ця мелодія починала керувати світом, і все навкруги підкорялося цій чарівній музиці».
- А якi мiфи вiдомi вам? (розповiдi учнiв)
Ви цiкаву iнформацiю знайшли про міфи Давньої Греції , тому рушаймо далі. Наступна зупинка на нашому шляху — «Глюкiвська»
Вчитель: ця зупинка названа на честь вiдомого композитора - Крістофа Віллібальда Глюка.
1. Розповiдь про життєвий i творчий шлях Крістофа Віллібальда Глюка.
Крі́стоф Ві́ллібальд Глюк— німецький композитор, представник музичного класицизму. Автор 107 опер, К. В. Глюк вважається реформатором оперного мистецтва, що відкрив нові шляхи розвитку жанру.
Крістоф Віллібальд Глюк написав оперу «Орфей і Евредика», утіливши в ній життєствердну силу музики завдяки наспівам грецької кіфари, передаючи майстерність гри давньогрецького музики – Орфея. Прослухайте фрагмент цієї опери – мелодію Орфея – та дайте відповідь на запитання:
- Якi емоцiї викликав у вас цей музичний твiр? Що ви уявляли, слухаючи його?
2. Слухання музичного твору Крістофа Віллібальда Глюка «Мелодія» з опери «Орфей та Евредика».
3. Характеристика прослуханого.
- Якi емоцiї викликав у вас цей музичний твiр? Що ви уявляли, слухаючи його?
4. Словесне малювання
(На хвилиночку уявіть собі, що ви художники, яку б ви ілюстрацію створили до прослуханого музичного твору.)
VI. Закріплення нових знань
Інтерактивна вправа «Чарiвнi долоньки».
Завдання: Пригадаємо, з якою пiснею познайомилися сьогоднi на уроцi.
Я називатиму твердження i якщо воно є правильним, ви маєте швидко його «впiймати в долонi» (оплеском). Якщо ви з ним не згоднi, то сидiть тихо.
1. Я стверджую, що пiсня «Золота зіронька»- це українська народна пісня.(Учнi заперечують.)
2. Я стверджую, що ця пiсня написана в мажорі. (Учнi плескають у долонi.)
3. Я стверджую, що пiсня «Золота зіронька» виконується в швидкому темпі. (Учнi заперечують.)
4. Я стверджую, що ця пiсня спокійна, наспівна. (Учнi заперечують.)
6. Я стверджую, що ця пiсня про дощ. (Учнi заперечують.)
VII. Підсумок уроку.
Наша подорож підійшла до кінця. Ви молодці, працювали швидко і правильно, але час повертатись додому.
Звучить мелодія танцю «Сітракі». Учні підраховують свої «сувеніри». Визначаються та нагороджуються переможці.
-Завершити підсумок уроку хочеться грою «Мiкрофон»:
• Сьогодні на уроці мене вразило…
• Мені було цікаво дізнатися про …
• Найбільше запам’яталось про …
А зараз звернемось до «Ваших очiкувань» i дiзнаємось, чи здiйснилися вони щодо уроку. Оцiнювання учнiв.
VIII. Домашнє завдання. Намалювати малюнок до музичного твору «Орфей і Евредика» Крістофа Віллібальда Глюка.
Лiтература
1. Букреєва Г. Б. Цiкава музика. Музично-дидактичнi iгри. 5-8 класи. Навчальний посiбник для учнiв основної школи. – Тернопiль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 104 с.
2. Учитель музичного мистецтва: Спецiалiзований журнал / За заг. ред. Т. Г. Вовк. – Київ: МЦФР – Україна, 2013.- № 0 (вересень).С. 4-9.
3. Смаглiй Г. А. Сольфеджiо: Пiдручник. У 4 ч. Ч. I. – Х.: Факт, 2005. – 80 с.
4. Дидактичні ігри на уроках: [Досвід вчителів різних предметів] // Все для вчителя. – 2003.-№9 (березень).С. 9-24.
5. Жорник О. Формування пізнавальної активності учнів у процесі спільної ігрової діяльності // Рідна школа. – 2000. - №1. – С. 26-28.
6. Затямина Т. Об опыте использования педагогических технологий на уроках музыки: // Музыка в школе. – 2005. – № 5. – С. 28-33.
7. Зязюн І. А., Миропольська Н. С., Хлєбнікова Л. О. та ін. Виховання естетичної культури школярів. – К.: ІЗМН, 1998. – 156 с.
8. Казанцева І. П. Дидактичні ігри в системі особистісно орієнтованого навчання школярів // Проблема імітаційно-ігрового підходу до організації навчального процесу у вищій школі: 3б.наукових праць. – Кривий Ріг: КДПУ, 2001. – С. 105.
9. Кравцова І. Ігрова діяльність учнів в процесі навчання та формування інноваційної особистості. // Педагогіка вищої та середньої школи. – Кр.Ріг, КДПУ 2007. – Вип..17. – С. 337-344.