7.EE.3
Visit: Khan Academy |
Solve multi-step real-life and mathematical problems posed with positive and negative rational numbers in any form (whole numbers, fractions, and decimals), using tools strategically. Apply properties of operations to calculate with numbers in any form; convert between forms as appropriate; and assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies.
Estimation strategies for calculations with fractions and decimals extend from students’ work with whole number operations. Estimation strategies include, but are not limited to:
- front-end estimation with adjusting (using the highest place value and estimating from the front end making adjustments to the estimate by taking into account the remaining amounts),
- clustering around an average (when the values are close together an average value is selected and multiplied by the number of values to determine an estimate),
- rounding and adjusting (students round down or round up and then adjust their estimate depending on how much the rounding affected the original values),
- using friendly or compatible numbers such as factors (students seek to fit numbers together - i.e., rounding to factors and grouping numbers together that have round sums like 100 or 1000), and
- using benchmark numbers that are easy to compute (students select close whole numbers for fractions or decimals to determine an estimate).
Example:
- The youth group is going on a trip to the state fair. The trip costs $52. Included in that price is $11 for a concert ticket and the cost of 2 passes, one for the rides and one for the game booths. Each of the passes cost the same price. Write an equation representing the cost of the trip and determine the price of one pass.

2x + 11 = 52 2x = 41 x = $20.5
|
7.EE.4
Visit: Khan Academy
U4L1 U4L2 U4L3 U4L4
7.EE.4
Visit: Khan Academy
U4L1 U4L2 U4L3 U4L4 |
Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical problem, and construct simple equations and inequalities to solve problems by reasoning about the quantities.
- Solve word problems leading to equations of the form px + q = r and p(x + q) = r, where p, q, and r are specific rational numbers. Solve equations of these forms fluently. Compare an algebraic solution to an arithmetic solution, identifying the sequence of the operations used in each approach. For example, the perimeter of a rectangle is 54 cm. Its length is 6 cm. What is its width?
- Solve word problems leading to inequalities of the form px + q > r or px + q < r, where p, q, and r are specific rational numbers. Graph the solution set of the inequality and interpret it in the context of the problem. For example: As a salesperson, you are paid $50 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $100. Write an inequality for the number of sales you need to make, and describe the solutions.
Examples:
- Amie had $26 dollars to spend on school supplies. After buying 10 pens, she had $14.30 left. How much did each pen cost?
Solution: 14.30 + 10p = 26 10p = 11.70 p = 1.17 - Solve:
Solution: subtract 5 from both sides and then multiply by the reciprocal of 5/4 = 12.
Check: 5/4 x (12) + 5 = 20. Correct! - The sum of three consecutive even numbers is 48. What is the smallest of these numbers?
Solution: x = the smallest even number x + 2 = the second even number x + 4 = the third even number x + x + 2 + x + 4 = 48 3x + 6 = 48 3x = 42 x = 14 - Florencia has at most $60 to spend on clothes. She wants to buy a pair of jeans for $22 dollars and spend the rest on t-shirts. Each t-shirt costs $8. Write an inequality for the number of t-shirts she can purchase.
Solution: x = cost of one t-shirt 8x + 22 ≤ 60 x = 4.75, so 4 is the most t-shirts she can purchase - Steven has $25 dollars. He spent $10.81, including tax, to buy a new DVD. He needs to set aside $10.00 to pay for his lunch next week. If peanuts cost $0.38 per package including tax, what is the maximum number of packages that Steven can buy?
Solution: x = number of packages of peanuts 25 ≥ 10.81 + 10.00 + 0.38x x = 11.03 - so Steven can buy 11 packages of peanuts Example: 7–x>5.4 Solution: x < 1.6 Example: Solve -0.5x – 5 < -1.5 and graph the solution on a number line. Solution: x > -7 
Solve ½x + 3 ≥ 2 and graph your solution on a number line.
½x ≥ 2 -3 ½x ≥ -1 x ≥ -2 
|