Тема. Сполучник як службова частина мови. Сполучники сурядності й підрядності, їх види
Мета. Ознайомити учнів з особливостями сполучника як службової частини мови; формувати вміння розпізнавати сполучник в реченнях; дати поняття про будову сполучника, сполучники сурядності та підрядності. Розвивати пам'ять, увагу, творче мислення. Виховувати повагу до визначних пам’яток України.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання. Підручник, таблиці, технічні засоби (комп’ютерна презентація).
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда. 1. Над яким мовним матеріалом працювали?
2. Що знаємо про службові частини мови?
Погляньте на екран. Я пропоную три запитання. Подумайте, на які з них ви можете дати відповідь, а які викликають трудність? (слайд 1)
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. (слайд 2)
Це і буде темою нашого сьогоднішнього дослідження. Ви ознайомитесь із роллю сполучника у мові, дізнаєтесь про будову цих слів, поуправляєтесь розпізнавати сполучники в реченні.
Відповідь на ці питання ви зможете дати наприкінці уроку.
(запишіть число, кл. робота, тему)
На уроці ми не лише збагатимось лінгвістично, а й здійснимо мандрівку рідним краєм. (слайд 3) Переконаємось, що немає на світі більш рідної, кращої землі, ніж наша Україна. Ми хоч на мить торкнемося вічності – нашої національної історії та культури, духовних святинь та скарбів.
ІV. Опрацювання матеріалу.
(слайд 4) За роллю в мові.
Завдання 1. (слайд 5, текст) Прочитайте речення, доведіть, що це текст, відшукайте сполучники, з’ясуйте, для чого використані, що сполучають? Лексичне значення слова пам’ятки (те, що є свідченням чогось, залишок минулого)
Нестримно спливають століття. У вогні пожеж й запеклих воєн гинули твори мистецтв і будівничих. На місці старих виростали нові міста та храми, бо ніщо не має влади над часом. Із плином століть ми важче зрозуміємо життя й інтереси людей минулих часів, проте кожна епоха залишає за собою пам’ятки архітектури, які є душею народу.
Скористайтеся правилом на ст..245 Два учні с.245.
Мандруємо Україною. (слайд 6. Ужгород)
На схилі Замкової гори в Ужгороді розташований музей, який сплановано як невелике самостійне село, окрасою якого є Михайлівська церква 18 ст. Там можна ознайомитись з побутом різних етнографічних груп населення Закарпаття: бойків, лемків, гуцулів, культурою румунів та угорців.
Учитель. За будовою сполучники бувають різні. На дошці – а, та, бо, як, і як+що, немов+би, про+те через те що, у міру того як. Поміркуйте, на які три групи за будовою поділяються сполучники. Свої міркування звірте з матеріалом у підручнику на ст.. 248.
Учитель. Мандруємо далі. Пирогів. (слайд 7)
Поблизу Києва, у Пирогові, розташований музей проти неба, відкритий у 1976 році. Загальна площа – понад 130 га. У ньому представлені майже 300 архітектурних експонатів з усієї території України. У фондах музею зберігається понад 70 тисяч предметів побуту, творів народного мистецтва, знарядь праці. Це найбільший у світі музей проти неба.
Завдання 2.Творче реконструювання. (слайд 8)
Дані пари речень поєднайте за допомогою сполучників, що у довідці. Визначте розряд сполучників (сурядні чи підрядні), групу , за будовою.
1.Треба рідний край любити. …Добре жити.
2. Вічний народ. … Береже свою історичну пам'ять.
3. Архітектурні пам’ятки – вічний скарб народу. … Його треба берегти … збагачувати.
Довідка. Щоб, аби, тому що, бо, який, і, й, та.
Чому не можна і, й ?
Рубрика «Запам’ятай»
«Поступити» до вузу (вступити), треба «поступати» по закону (діяти , чинити за законом), «поступила» пропозиція (надійшла)
Учитель. (слайд Переяслав-Хмельницький)
Музей народної архітектури та побуту є третім за величиною музеєм проти неба в Україні. На його території розташовано 185 об’єктів. Найдавніші пам’ятки, похоронні саркофаги повертають глядачів в епоху міді та бронзи, трипільської культури, скіфського часу. Тут можна побачити і житло доби Київської Русі, і козацьку церкву 1606 року. Родзинка пам’ятки – Музей рушника, Музей лікарських рослин, Музей бджільництва.
Завдання 3. Вправа 480 (самостійно 1,2,4 реч.)
(робота біля дошки – синт. розбір реч. 2) Орфографічний аналіз слова розлогий.
Завдання 4. Творче завдання. Відшукай зайве слово.
1.А, але, та, однак, і(суряд) 2. Як, немов, чи(розділов), наче, мов
3. Щоб(мети), доки, як, коли 4. У, попід, в, коли(часу), за
Завдання 5. Вибірковий диктант. Ст.151
V. Підсумок уроку.
Повертаємося до початкового слайду. Чи є складними питання? Чим збагатилися на уроці?
Оцінювання.
Домаш. завдання. Впр.485, ст..244-248.