Published using Google Docs
написання прикладки
Updated automatically every 5 minutes

Тема: Написання непоширених прикладок через дефіс; прикладки, що беруться в лапки.

Мета:

навчальна: поглибити знання учнів про прикладку;

розвиваюча: формувати вміння   правильно записувати  прикладки-загальні та власні назви, обґрунтовуючи вживання і невживання дефісу або лапок відповідними правилами; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення;

виховна: виховувати любов до природи.

Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок

Методичне забезпечення: підручник, дидактичний матеріал, презентація.

Хід уроку

І Організаційний момент

 Емоційне налаштування на урок

Учитель. Подивіться за вікно. На вулиці стоїть пізня осінь. Дерева майже втратили своє листя. Все частіше зривається холодний вітер, який приносить перші колючи сніжинки. Тож і у нас є Дерево. Але на ньому майже не залишилось листя. Давайте «одягнемо» його.

Учні тримають у руках  різнокольорові папірці. Учитель дає інструкції:

  1. Складіть листок вдвоє, відірвіть його так, щоб утворився листочок з дерева.
  2. Розгорніть папір.

Отже, всі мають рівні права для самореалізації.

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності (слайд 1).

Учитель.  Оскільки тема уроку  «Написання непоширених прикладок», ви повинні визначитись, що хочете взяти для себе із сьогоднішнього заняття. Свою мету запишіть на «листочку» та  «одягніть» його на Дерево Знань. Так ми допоможемо йому у збереженні знань, які зібрали для нас наші предки.

( Учні формують власну мету уроку, «одягаючи» Дерево Знань)

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель. Але надворі холодно. Скоро випаде сніг. Давайте «зігріємось», повторюючи попередній матеріал .

1. «Мовна розминка»

( протягом бесіди вибудовується таблиця, слайд 2):

2. Пошукова робота. У поданих реченнях підкреслити члени речення, виділити прикладки з означуваними словами (слайд 4).

  1. Сторож-дід змете з порога сніг і слід твоїх чобіт. 2. Село Троянівка  потонуло у жовтому листі кленів. 3. Буревій-буран схопив сніжинки в бран, з князів-дубів зірвав іржаві зорі.

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1. Вправа-дослідження.

Прочитати, вказати прикладки( виділити) та означувані слова. На що вказує кожна прикладка?(слайд 5)

Осінь-чарівниця, степи-килими, красуня дівчина, казка «Хуха Моховинка», ріка Горинь, яблуня-красуня, панна Осінь, картина «Золота осінь», матір-природа, богатир дуб, журнал «Соняшник», заєць-русак, музей імені І.М.Кожедуба.

  1. Робота в групах.

 Виписати із попереднього завдання

1група: прикладки, що пишуться через дефіс;

2 група: прикладки, у яких  дефіс не ставиться;

3 група: прикладки, до складу яких входять власні назви.

  1. Робота з підручником.

 Висновок зробити про написання прикладок (за групами), користуючись правилом підручника( сторінка 75-76). Заповнити таблицю на робочих листах згідно свого завдання.

Пишемо через дефіс

Пишемо окремо

 Написання прикладок, до складу

яких входять власні назви

  1. «Обмін» групами.

 Коли завдання виконано, групи «змішуються»:

 «червоні»(1група) пояснюють свій матеріал у 2-й та 3-й групах,

                 «зелені»(2група) пояснюють свій матеріал у 1-й та 3-й групах,

                 «жовті»(3 група)пояснюють свій матеріал у 2-й та 1-й групах.

  1. Висновки(слайд 6). Визначити співвідношення між написанням прикладки та правилом.

5. Гра «Орфографічна заметіль»(слайд 7).

Уставте, де необхідно, пропущений дефіс або лапки. Пояснити написання.

Коси-віти, Дніпро-ріка, ріка Дніпро, сторож-дуб, вулиця Миру, журнал «Стежина», жук-олень, вистава «Осіння пісня», диво-листопад, ворон-птах, заходи пам’яті Олександра Олеся, кінотеатр «Київська Русь».

  1. Творче конструювання  (слайд 8). До поданих слів дібрати прикладки, з утвореними скласти твір-мініатюру «Зима вже стукає у двері» (сильні учні).

Осінь, ліс, дерева, вітер, ворон, заєць, вовк, сніжинка, зима.

V. Підведення підсумків уроку

Клоуз-тест.

  1. Прикладка – це …
  2. Прикладка завжди виражається …
  3. Прикладки можуть писатися з означуваним словом …
  4. Прикладка пишеться через дефіс:
  1. Прикладку пишемо в лапках…

VІ. Рефлексія. «Дерево Знань»(слайд 9).

На уроці я зрозумів…

Я знаю…

Я вмію…

Я вважаю…

VІІ. Домашнє завдання

Учитель. Сенека вчив: «Ми навчаємось не для школи, а для життя», тому опрацюйте  §11, виконати  вправу 109.