Урок. Розвитку творчих здібностей

Тема.  Розвиток зорової пам’яті.

Мета. Познайомити з новим поняттям «пам’ять», які бувають види пам»ять; розвивати творче мислення,  зорову пам’ять, мовлення, розумові операції мислення (узагальнення, класифікація), дрібну моторику рук; вчити знаходити суттєвий зв’язок між двома заданими предметами і складати пари подібних предметів; формувати вміння аналізувати предмети сприйняття; удосконалювати швидкість, побіжність, рухомість процесів сприймання, вичленяти окремі контури,; сприяти умінню зосереджуватись; формувати пізнавальну активність та позитивну навчальну мотивацію, виховувати в учнів прагнення до пізнання і саморозвитку.

Тип уроку: комбінований

Обладнання. Малюнок їжачка, картки із зображенняи предметів, кольорові олівці, ручки, робочі зошити за програмою Л. Чмельової.

Хід заняття

І. Організаційна частина.

Учитель:

Учні:

Ось дзвінок сигнал подав,

До роботи час настав,

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо!

Учитель:

– Подивіться один на одного. Усміхніться один одному. Подаруйте свою усмішку мені. Спочатку сідає краса нашого класу, а потім сила і мужність класу.

  Учитель:

  Всі сідайте тихо, діти,

  Домовляймось не шуміти,

  Руки гарно піднімати,

  На уроці не дрімати,

  А знання мерщій хапати.

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати!

Учитель:

Визначте, який у вас зараз настрій

  ІІ. Актуалізація опорних знань.

– До нас на заняття завітав гість. Відгадайте хто він? (Вчитель показує учням аркуш паперу з отвором круглої форми (або іншої форми). Діти дивляться і кажуть різні припущення. Якщо учні впізнали героя, вчитель показує його.)

  - Наш їжачок  незвичайний. Він готується до дня народження і хоче запросити своїх друзів. Їжачок просить  допомоги йому назбирати грибочків, щоб пригостити гостей. Для вас він підготував різні цікаві завдання. Якщо ви виконаєте їх, то отримаєте грибочки і допоможете нашому лісовому товаришу.

– Чи хочете ви йому допомогти?

Їжачок хоче подивитися і перевірити які ви сьогодні уважні.

Гра «Заборонене слово»

Учитель ставить запитання, а учні відповідають на них. Відповіді можуть бути якими завгодно, лише не можна промовляти одне заборонене слово, про яке слід заздалегідь домовитися, наприклад, слово «ні». Учитель попереджає учнів, що потрібно бути максимально уважними, тому що він буде намагатися їх «підловити». Учитель ставить запитання:

1)        Ти спиш у ванні?        4) Ти був на Марсі?

2)        Сніг зелений?        5) Ти любиш солодощі?

3)        Ти вмієш літати?        6) Ти вмієш ремонтувати холодильники?

Учні повинні знайти таку форму відповіді, щоб виконати правила гри. Помилкою вважається, якщо названо заборонене слово або на запитання не дано відповіді.

Гру можна ускладнити, якщо ввести одночасно кілька заборонених слів, наприклад «білий» і «блакитний», не називати двічі один і той самий колір.

Запитання

1)        Чи був(ла) ти у місті?                         7) Якого кольору небо?

2)        Якого кольору трава?                  8) Якого кольору осіннє листя?

3)        Чи був(ла) ти в лікарні?                9) Якого кольору вагони потягу?

4)        Якого кольору халати у лікарів?     10) Якого кольору листя соняшника?

5)        Чи бачив ти квітку ромашки?                 11) Якого кольору сніг?

6)        Якого кольору в неї пелюстки?        12) Яка зараз пора року?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

— Кожна людина має певні здібності, але здібності, як і м'язи, зростають лише за умов тренування. А чи існує гімнастика для розвитку уваги і пам'яті? Відповідь на ці запитання — так.

Сьогодні ми виконаємо спеціальні вправи, спрямовані на розвиток пам'яті та уваги. Ми з вами поговоримо про нашу пам’ять.

         Значення пам’яті  в житті людини дуже велике. Абсолютно все, що ми знаємо, вміємо, є наслідок здатності мозку запам’ятовувати й зберігати в пам’яті образи, думки, пережиті почуття, рухи та їх системи.

         Пам’ять зберігає нам знання, а без знань немислимі ні плідна діяльність, ні успішне навчання.

– А чи знаєте ви, що є чотири види па’мяті. На кожному з наступних занять ми познайомимося з цими видами. Ви навчитеся розрізняти їх.

– Про яку пам’ять ми будемо говорити сьогодні, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадки.

Маленьке, кругленьке, а весь світ бачить.

Круглі озеречка ніколи не замерзають.

– Так, діти, це очі. За допомогою очей ми бачимо кольори, картини, цифри, один одного. Така пам’ять називається зорова.

ІV. Робота над темою заняття.

Робота з зошитом

Завдання 1 «На що схоже». Зошит с. 48-49, завд.1.

– На яку геометричну фігуру подібний наш герой? Перетворіть коло на інші предмети.

Завдання 2. Ігрова вправа «Від великого до малого». (завд.2)

– Їжачок просить вас розташувати малюнки у відповідному порядку. Починати з самого високого будиночка до самого низького.

Завдання 3 «Запам’ятай та повтори».

– Я показуватиму вам картки із зображенням відомих предметів протягом 10 секунд. Ви маєте запам’ятати їх. Потім я їх приберу. А ви маєте назвати предмети, які запам’ятали.

Завдання 4 «Схожі кольори». (завд.4)

– Їжачок намалював малюнки. Розгляньте їх у зошитах, назвіть всі геометричні фігури, з’єднайте лініями кожен предмет з фігурою, на яку він схожий.

Вправа

Виконай штриховку, як показано на малюнку

Вправа «Що зайве?»

Вправа

В кожному ряду знайди дві частини, з котрих можна скласти трикутники, коло чи квадрати.

 

Вправа «Що зайве»

Вправа «Запам’ятай та відтвори»

Варіант 1. Дитині називають числа і просять їх відтворити. Кількість чисел у рядку поступово збільшується.

Варіант 2. Дитині називають слова і просять повторити (від 4 до 10 слів).

Варіант 3. Дитині називають числа (слова) в довільному порядку і просять відтворити у зворотному порядку. Чисел і слів має бути небагато, вони мають бути прості й відомі дитині.

Робота в групах

Ігрова вправа «Запам’ятай та повтори»

Вчитель малює одну за одною (стираючи почергово) 6 простих геометричних фігур. Кожна з них демонст­рується секунд сім, потім стирається, і на її місці малюється нова фігура.

Умови гри: проглянувши всі 6 фігур, діти повинні протягом 5 хвилин на своєму аркуші паперу відтворити по пам’яті побачене.

    

Вправа «Інопланетяни-1»

Для занять вам потрібно малюнок, на якому зображені 3 інопланетянина, кольорові олівці, аркуш паперу.

Ви говорите дитині, що в місто прилетіли 3 інопланетянина і необхідно уважно вивчити їх портрети, запам'ятавши всі деталі зовнішнього вигляду гостей. Після цього демонструється малюнок із зображенням інопланетян. На запам'ятовування дається 30 секунд і малюнок прибирається. Ви даєте дитині завдання: «До тебе в гості поспішає другий інопланетянин. Закрий очі, уяви його зовнішній вигляд і точно намалюй портрет другого за рахунком інопланетянина».

Гра «Рука все пам’ятає» 

Вчитель розкладає на столі 6—10 різних предметів, які необхідно запам’ятати за 20—30 секунд. Він зав’язує очі одному з гравців, називає два предмети і пропонує йому поміняти їх місцями, запам’ятавши нове місце їхнього розташування. При цьому треба безпомилково покласти руки на ті предмети, які називає вчитель. За першої ж помилки гравець позбавляється права продовжувати гру. Якщо ж він упорався із завданням, йому пропонують поміняти місцями наступні два предмети і т. д. Переможе той, хто зуміє перекласти більшу кількість предметів.

Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився

І наліво похилився?

Треба дружно всім встават

Фізкультпаузу почати

Працювали, потомились,

Відпочити захотілось.

Руки вгору підняли,

Трохи ними потрясли.

Нахилились вліво-вправо

Та цього іще замало.

Руки вгору, руки вниз,

Раз присіли, піднялись,

Головою похитали

Й працювати знов

Почали.

 Малювання зі слів

Учитель показує картинку одному з гравців,а потім хо­ває її. Той, хто її побачив, пошепки переказує другому, що на ній зображено. Другий пошепки переказує те, що почув, третьому і т. д. Останнім узнає зміст картинки той, хто її зображатиме.

Те, що ним намальовано, порівнюється з самою картинкою, потім оцінюється якість усної розповіді про неї, в якій брали участь всі гравці.

Гра «Які звуки повторюються?»

Варіант 1. Учитель зачитує 4-6 слів, у кожному з яких зустрічається один певний звук. Наприклад: хліб — відро — пролісок — камінь. Учні визначають звук, який повторюється в кожному слові.

Варіант 2. Дається набір слів, у яких повторюються 2 звуки. Наприклад: книжка — нитка — тканина — нирка — ноги.

Тест «Наскільки ти уважний та кмітливий»

Учитель ставить учням жартівливі запитання на кмітливість.

•        У вівчаря було 10 овець. Усі, крім дев'яти, зникли. Скільки залишилось? (Дев'ять)

•        Ви — пілот літака від Парижа до Москви з посадкою в Берліні. Скільки років пілотові? (Стільки, скільки мені зараз.)

•        Кожний місяць закінчується ЗО або 31 числом. У якому місяці є число 28? (У кожному)

•        Палицю треба розпиляти на 5 частин. Скільки буде розпилів? (Чотири)

•        На руках 10 пальців. Скільки пальців на 4 руках? {Двадцять)

Робота в парах

Вправа «Танграм»

 Танграм — найдавніша китайська гра. Правила гри винятково прості. Із семи вихідних геометричних фігурок треба скласти силует заданої фігури. Під час складання заданої фігури обов'язково використовуються всі сім вихідних фігурок. При цьому їх не можна накладати одну на одну, хоча б частково. Вони мають щільно прилягати одна до одної.

У вас на парті лежать розрізані геометричні фігури з танграмом. Вам потрібно з цих геометричних фігур утворити якись предмет (живу або неживу істоту).

1.Корова

Цікаво знати!

Юлій Цезар пам'ятав імена й обличчя всіх своїх солдатів, а їх було ЗО тисяч!

Академік Йоффе знав напам'ять усю чотиризначну математичну таблицю.

Генріх Шліман, який знав 50 іноземних мов, деякі з них вивчав за 6, а то

й за 2—3 тижні.        

V.      Підсумок  заняття

-Що сподобалось сьогодні на занятті?

-Що було важким?

- Що цікавого дізнались?

- Що нового навчились?

—        Пам'ять та увагу слід тренувати з дитинства. Але тільки пам'ятати ін

формацію — мало, треба вміти осмислювати і накопичувати її. Адже просто

зазубривши параграф підручника, можна підготуватися лише до наступного

уроку, але не можна вважати такий спосіб навчання ефективним: незрозуміла

інформація швидко забувається. Щоб отримати справжні знання, потрібно по

стійно тренувати мозок.

Давайте з вами зараз дізнаємося, який у вас настрій в кінці уроку (діти підіймають смайлики)

Їжачок вам щиро дякує за вашу працю і активність на уроці!