Published using Google Docs
урок математики 5 множення та ділення.doc
Updated automatically every 5 minutes

Відділ освіти, молоді та спорту  Чернігівської районної державної адміністрації

районний методичний кабінет

Чернігівська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів «Надія»

                  Відкритий урок з математики

                                   5 клас

Тема. Множення та ділення натуральних чисел

      Урок-гра «Сім чудес світу».

                                                           

                                                                                                                           Бехтер Т.В.,

                                                                                         вчитель математики,

                                                                                         спеціаліст вищої

                                                                                               категорії,  

                                                                                                          «Старший учитель»

                                               Чернігівка 2014 рік  

                     

Тема уроку:  Множення і ділення натуральних чисел.

                      Урок- гра «Сім чудес світу»

Мета уроку: Узагальнити і систематизувати уміння і навички учнів       розв’язування вправ на множення і ділення натуральних чисел; розвивати інтелектуальні і творчі здібності учнів, логічне та абстрактне мислення, інтерес до математики та історії; виховувати любов та повагу до людей праці.

                                                       

                                  Чудеса світу – це не легенда і не казка,

                                   це  творіння людського генія.

                                   Таких чудес сім, але до нашого часу

                                   збереглися не всі.

Хід уроку

Учитель. Наша мандрівка до семи  чудес світу – не лише в  далекі країни,  а й у далеке минуле. Ми з вами побуваємо в Давньому Єгипті, Вавілоні,  Месопотамії та Давній Греції.

   У ІІ ст. до нашої ери грек Філон Візантійський склав опис семи найчудовіших людських створінь.

І зупинка

                                    Єгипетські піраміди

В Африці посеред Лівійської пустелі, від Каїра до Фаюма височать піраміди. До наших часів збереглося близько семидесяти пірамід. Колись їх було більше, але деякі зруйнував всевладний час, інші засипав пісок, що насунувся з пустелі. Давні єгиптяни були вправними інженерами – будівельниками. Вони вірили в життя після смерті. Для померлих фараонів вони будували гробниці – піраміди і клали туди все, що  могло знадобитися в іншому житті  - одяг, меблі, прикраси і особисті речі.

Найдавніша – піраміда фараона Джосера – споруджена біля 5 тис. років тому.

Завдання 1.

Розв’язавши рівняння, ви дізнаєтесь висоту цієї піраміди (у метрах):

840 : х =14                                                                             (х=60)

Найбільша піраміда – це піраміда Хеопса, була споружена 28 ст. до нашої ери зодчим Хемуїном. Ще в давнину вона вважалася кам’яною математичною загадкою. Її чотири грані орієнтовані за чотирма сторонами світу, а висота становить одну мільярдну частину відстані від Землі до Сонця. Від основи до  вершини ця кам’яна гора має приблизно 138 м, а сторона її квадратної основи приблизно 240м.

Завдання 2 .

Знайти відстань, яку треба пройти людині, щоб обійти піраміду Хеопса.

                                                                                        (240х4=960 м)

Завдання 3.

Висота одного поверху будинку 3 м. Із скількох поверховим будинком можна порівняти висоту цієї піраміди?

                                                                          (138:3=46 поверхів)

ІІ зупинка

                                 Висячі сади Вавілона

Учитель. Далі ми мандруємо через Середземне море, де між річками Тигр та Євфрат розташоване друге диво – Висячі сади Семіраміди.  На насипних терасах, які спираються на склепіння, були розбиті висячі сади. Арки підтримували могутні високі колони, розташовані у середині кожного  поверху. Платформи терас являли собою складну споруду. Поверхи садів піднімалися уступами і з’єднувалися широкими положистими сходами, вкритими рожевим і білим каменем. Висота поверхів сягала 50 ліктів.

Завдання 4.

Знайти висоту поверхів у метрах, якщо 1 лікоть дорівнює 40 см.  (Лікоть – це відстань від ліктьового суглоба до кінця середнього пальця)  

                                                                           (40х50=2000 см)=20 (м))

ІІІ зупинка.

Храм Артеміди.

Учитель.У VI ст. до н.е. небувалого розквіту досягнуло давногрецьке місто Ефес.

Покровителькою міста була Артеміда – дочка Зевса. Артеміда була богинею родючості, покровителькою тварин і полювання. Городяни вирішили побудувати на честь своєї покровительки величний храм.

Будівництво храму тривало 120 років. Святилище було величезне, завдожки 110м і завширшки 55 м. Довкола нього йшли два ряди кам’яних колон заввишки до 18 м, їх було 127.

 У головному залі стояла статуя Артеміди, вкрита золотими прикрасами й коштовностями.

Завдання 5

Знайти висоту статуї Артеміди  (в метрах).

                                                                                     

5          х 100                   - 350                      : 10

                                                                                     (5х100=500

                                                                                         500-350=150

150:10=15 (метрів))

IV  зупинка

                                               Статуя Зевса

Давногрецьке місто Олімпія, розташоване у північно – західній частині Пелопоннесу, було релігійним центром, де поклонялися богу Зевсу, і місцем проведення присвячених йому Олімпійських ігор. Тут були зведені чудові храми богів, в одному з яких і знаходилося одне із семи  чудес світу -  величезна і прекрасна  статуя Зевса.

Статуя знаходилася у кінці величезного залу, довжина якого складала 64 м, ширина – 28 м, висота – 20 м, 14 – метровий Зевс сидів на троні, зробленому із слонової кістки, чорного дерева, дорогоцінних металів і каменів.

Завдання 6.

 Щоб дізнатися з якого металу була виготовлена статуя Зевса, потрібно виконати завдання і результати записати в таблицю:

9               300                   40                    9000                 1600                  70

Обчисли зручним способом

1) (5 х 7) х 2 =                                                                     (О)

2) 34 х 16 + 66 х 16 =                                                          (Т)

3) 4 х 15 – 4 х 5 =                                                                (Л)

4) 50 :  10 + 40 :10 =                                                            (З)  

5) 4 х 3 х 25 =                                                                      (О)

6) 5 х 9 х 200 =                                                                    (О)

На жаль, прекрасна статуя владики Олімпу не збереглася до наших днів. Витвір видатного скульптора згорів під час пожежі.

V зупинка

                                   Мавзолей у Галікарнасі

Гробниця була споруджена для Мавсола в IV ст. до н.е. царицею Артемісією. Галікарнаський Мавзолей – триярусна споруда. Перший ярус оперізувала стрічка рельєфу з білого мармуру. Тут міститься заупокійний храм площею в 5000 м2 і заввишки близько 20 м.

Другий ярус утворювала струнка мармурова колонада, а третій – пірамідальна покрівля теж з мармуру.

Урочиста споруда сягала 45 метрів заввишки.

Завдання7.

Одноповерхова будівля має висоту 3 метри. У скільки разів урочиста споруда була вища за будівлю?

                                                                                  (45 : 3 = 9 разів)

Завдання 8.

Розгадайте кросворд і назвіть ім’я дружини Мавсола.

  1. Одиниця вимірювання кутів
  2. Кут, сторони якого утворюють пряму
  3. Кут, градусна міра якого більша за 900, але менше за 1800
  4. Промінь, який ділить кут на два рівних кути
  5. Кут, градусна міра якого дорівнює 900
  6. Скільки існує чудес світу?
  7. Кут, який менше 900 
  8. З яким предметом, пов’язаний наш урок?
  9. Остання буква в арифметичних діях.

VI зупинка

                                                         Колос Родоський

Острів Родос розташований у східній частині середземного моря, в архіпелазі Південні Спороди.

Це один з центрів єгипетської культури. Численні твори античного мистецтва острова Родос дійшли до наших днів, і одним із них є статуя Геліоса – Колоса Родоського.

Це один із семи чудес світу було споруджене в 292-280р. до н.е. в честь успішної оборони острова. Колос Родоський зустрічав короблі, що прибули в бухту міста.

Завдання 9.

Якщо кількість чудес світу помножити на 9, до знайденого добутку додати 9 і  результат поділити на 2, то отримаємо число, яке показує скільки метрів висоти мала статуя юнака.

                                                                                                               (36 м)

VIІ  зупинка

                                            Фороський маяк

Одним із семи чудес світу є Олександрівський, або Фороський маяк, який світиться, споруджений у 283р. до н.е. На будівництво цього гіганта пішло 20 років. Маяк складався з трьох веж, поставлених одна на одну.

А побудовано його для того, щоб кораблі могли пройти рифи на шляху до Олександрійської бухти.

Вночі, на найвищій терасі запалювали вогнище, яке було видно на відстані 50-60 км. Система дзеркал підсилювала світло від вогнища, що не раз допомагало морським мандрівникам під час шторму.

Маяк був увінчаний величезною восьмиметровою бронзовою статуєю заступника морів Посейдона.

Завдання 10.

Знайти висоту маяка, розв’язавши рівняння

                                              х : 3 = 39                                        (х = 117 м)

 Домашнє завдання:

 Повторити п.16;17,

Письмово№527;529,

    Задача від мудрої сови №533.         

∙Самостійна робота

Множення і ділення натуральних чисел

І варіант

ІІ варіант

  1. Знайти значення

а)° 36  2418;

      1456 : 28

б)• (546  31 – 6114) : 53

2. Обчислити найзручнішим способом:

 а)° 5  37  2;

      31  7 + 3  31

 

б)• 52  187 – 52  43 -52  44

3.

а)° Першого дня велосипедист їхав 8 годин зі швидкістю 19км/год, а другого – 6 год зі швидкістю 27 км/год. Якого дня велосипедист проїхав більший шлях і на скільки?

б)• Від однієї пристані в протилежних напрямах одночасно відійшли два пароплави. Швидкість першого пароплава – 27 км/год, а другого – 35 км/год. Яка відстань буде між ними через 3 години після початку руху?

  1. Знайти значення

а)° 24  1246;

      1856 : 32

б)• (224  46 – 3232) : 34

2. Обчислити найзручнішим способом:

 а)° 4  41  25;

      23  8 + 2  23  

б)• 64  258 – 64  39 - 64  19

3.

а)° Першого дня туристи рухались пішки 8 годин зі швидкістю 5км/год, а другого – 4 год пливли катером зі швидкістю 12 км/год. Якого дня туристи подолали більший шлях і на скільки?

б)• З одного міста в протилежних напрямах одночасно вирушили два автомобілі. Швидкість одного автомобіля – 72 км/год, а швидкість другого – 64 км/год. Яка відстань буде між ними через 3 години після початку руху?

Підсумок уроку.

       Вислів «Сім чудес світу» залишився, а чудес побільшало. Новітні дива творить сучасна інженерна думка та техніка.  Але у великому списку чудес, якими багата наша планета, цих сім назавжди залишаться першими.

            Ось і закінчилася наша подорож країнами Старого Світу. Ми з вами милувалися творіннями людського генія, які дивували і зачаровували подив всіх часів та народів.

                Закінчилась подорож,

                Закінчилася гра.

                І закінчувати урок

                 Вже настала пора.

                Сьогодні наші команди

                Не витрачали час,

                Тому є кандидати

                Для нагород у нас.

(Підбиття підсумків, нагородження переможців.)