Урок 1 Інформатика 10 Стандарт
Використання електронних посібників, навчальних програм та мультимедійних курсів з профільного предмету.
Мета.
Навчальна. Ознайомити учнів з використання електронних посібників, навчальних програм та мультимедійних курсів з профільного предмету.
Розвиваюча. Розвивати пізнавальний інтересі, уміння запам’ятовувати.
Виховна. Виховувати культуру оформлення документів видавничої системи.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Матеріали для роботи з учнями:
Комп'ютерні програми для підготовки до ЗНО-2011
Інтерактивні вправи з історії України
План
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
3. Мотивація.
Коли ви виконуєте домашнє завдання, добираєте матеріал для написання реферату, готуєтеся до контрольної роботи, вам потрібні різноманітні джерела інформації: підручники та збірники завдань, атласи, словники, хрестоматії, колекції фотографій тощо. Для виконання навчальних завдань ви використовуєте й різноманітні електронні засоби. Це можуть бути ресурси Інтернету, електронні енциклопедії, галереї зображень, а також прикладні програми загального призначення, які використовуються для проведення розрахунків (наприклад, Калькулятор), для підготовки рефератів (наприклад, текстовий процесор Word 2007), для створення та редагування рисунків (наприклад, графічний редактор Paint) та ін.
Разом з тим, існує цілий ряд програм, які безпосередньо призначені для забезпечення навчання. Такі програми називають програмними засобами навчального призначення, або педагогічними програмними засобами (ППЗ). Прикладами таких програм є Програмно-методичний комплекс «Таблиця Менделєєва», Електронний посібник «Біологія 8—9», Програмне середовище «Система лінійних рівнянь» та інші, які ви могли використовувати на уроках і під час підготовки до навчальних занять у попередніх класах.
Перевагою програмних засобів навчального призначення порівняно з традиційними засобами навчання є наявність зручних у використанні засобів візуалізації навчального матеріалу: статичне та динамічне представлення об’єктів, процесів, явищ, їх складових, графічне представлення закономірностей і результатів проведених учнем експериментів, дослідів, розв’язків задач. Однією з переваг ППЗ є швидкий зворотний зв’язок між користувачем і засобами ІКТ, який забезпечує реалізацію діалогу між учнем і учителем, між учнем і програмним навчальним середовищем. Такий зворотний зв’язок називають інтерактивністю програмного засобу. Завдяки використанню ППЗ, навчання може здійснюватись у тому темпі, який найбільше задовольняє учнів.
4. Вивчення нового матеріалу.
Програмні засоби навчального призначення
Педагогічні програмні засоби можна розподілити на такі групи:
та ін.
Існують комбіновані ППЗ, у яких поєднані програмні засоби з різних груп, наприклад Інтегрований електронний комплекс «Економічна та соціальна географія світу». Вони отримали узагальнену назву мультимедійні, або інтерактивні, курси.
Незалежно від типу педагогічного програмного засобу, можна передбачати наявність у ньому таких складових:
Залежно від типу ППЗ до його складу можуть входити:
Деякі ППЗ розроблені за клієнт-серверною технологією. Вони розраховані на використання в навчальному процесі в умовах класно-урочної системи. Передбачається, що на комп’ютері вчителя встановлюється сер- верна частина таких засобів, на комп’ютерах учнів - клієнтська частина.
Вибір того чи іншого педагогічного програмного засобу залежить від навчального завдання, яке стоїть перед учнем. Наприклад, готуючи повідомлення на урок історії, ви зможете шукати потрібні матеріали в електронному посібнику, хрестоматії, енциклопедії або електронному атласі. Якщо ж вам потрібно підготуватися до контрольної роботи з хімії, корисно буде звернутися до віртуальної хімічної лабораторії, задачника або засобу контролю навчальних досягнень.
ППЗ можуть містити не тільки програмовий матеріал з предмета, а й додатковий, наприклад, теоретичний матеріал, що виходить за межи шкільної програми, задачі підвищеної складності, засоби для проведення навчальних досліджень та ін. Це може бути корисним під час підготовки до олімпіад та інших інтелектуальних і творчих змагань, написанні робіт МАН тощо.
У той же час варто враховувати можливі негативні наслідки активного використання комп’ютерних технологій у навчанні. Користуючись електронними засобами контролю навчальних досягнень, учні звикають до односкладних, стислих відповідей на запитання, що небажано під час усного опитування. У електронних посібниках не передбачена можливість роз’яснювати матеріал іншими словами, якщо учню не зрозуміле деяке формулювання, тому програма не може замінити в повній мірі роботу з учителем. Навчальний матеріал з окремих предметів в електронних засобах може виявитися застарілим, на це варто звертати увагу при користуванні ними.
За вибору того чи іншого програмного засобу варто зупинятися на тих, що рекомендовані Міністерством освіти і науки України. Навчальний матеріал у них підібраний і структурований з урахуванням вимог шкільної програми, перевірений фахівцями на коректність і правильність наведених даних, відповідає педагогічним принципам.
Програмні засоби навчального призначення для вивчення різних предметів можна, наприклад, отримати безоплатно на сайті Острів знань (http://www.ostriv.in.ua) у розділі Сервіси => Файловий архів => Електронні засоби навчання.
Розглянемо особливості роботи з деякими педагогічними програмними засобами, що рекомендовані Міністерством освіти і науки України для використання в навчальному процесі з учнями 10-х класів.
Одним з перших педагогічних програмних засобів в Україні був програмний комплекс для підтримки навчання математики GRAN, розробка якого розпочалася у 1989 році. На сьогодні програмно-методичний комплекс GRAN включає педагогічні програмні засоби GRAN1, GRAN-2D, GRAN-3D, що можуть використовуватися під час вивчення математики та окремих розділів фізики у 6-12 класах.
Демонстраційні версії складових програмного комплексу GRAN можна безоплатно отримати на сайті РУНЦ «ДИНИТ» (http://www.dcnit.com.ua/news/ gran.php).
Особливості використання електронних посібників
Електронні посібники можуть використовуватися з метою повторення, розширення та закріплення матеріалу, що був вивчений під час уроку, та для самостійного вивчення нового матеріалу.
Прикладом електронного посібника є Педагогічний програмний засіб «Фізика» (рис. 4.1).
Головне меню програми містить перелік розділів посібника. Для переходу до ознайомлення зі змістом розділу потрібно вибрати його назву, яка є гіперпосиланням на початкову сторінку розділу.
Електронний посібник містить інформаційний блок з текстовім матеріалом з фізики. Кожна сторінка тексту ілюструється графічними зображеннями. Вибір гіперпосилань у тексті сторінок приводить до відкриття вікон, що містять додаткові зображення або відеофрагменти, які уточнюють і доповнюють теоретичний матеріал.
До кожної теми пропонується добірка тестових запитань для самоперевірки. Перейти до відповіді на запитання можна, вибравши кнопку Самоперевірка. У кожному тестовому запитанні передбачається вибір одного варіанта відповіді з кількох запропонованих. Після відповіді на всі запитання потрібно вибрати кнопку Перевірити тест для отримання результату. За вибору кнопки Правильні відповіді встановлюються позначки поруч з правильними відповідями, після вибору кнопки Повторити всі позначки зникають для повторного проходження тесту. Якщо виникають складнощі під час відповіді на запитання, можна повернутися до теоретичного блоку вибором кнопки Інформаційна частина.
Крім запитань, учням пропонується розв’язати задачі з теми. Вікно з умовами задач можна відкрити, вибравши кнопку Задачі (рис. 4.2). Умова кожної задачі також супроводжується наочними матеріалами. Після виконання завдань можна перевірити правильність результатів, вибравши кнопку Перевірити. Якщо для розв’язання задачі потрібно провести деякі обчислення, то можна скористатися вбудованим калькулятором. Для його виклику потрібно вибрати кнопку Калькулятор у нижньому лівому куті вікна програми вікна. Дані, потрібні для обчислень, можна отримати з Довідки, що входить до складу посібника.
Виклик Довідки здійснюється вибором кнопки Допомога ? у верхньому правому куті вікна або натисненням клавіші F1. Крім того, у Довідці містяться формули для обчислення значень фізичних величин, таблиці зі значеннями властивостей об’єктів вивчення, одиниці виміру фізичних величин, основні історичні відомості про вчених-фізиків, означення понять, що вивчаються в курсі фізики.
Після опрацювання матеріалів розділу можна виконати лабораторну роботу, інструкцію до якої наведено в посібнику. Для переходу до виконання лабораторної роботи потрібно вибрати кнопку Експеримент у нижньому рядку вікна. Обладнання та хід лабораторної роботи моделюється на комп’ютері та демонструється з використанням анімації. За потреби, демонстрацію можна повторювати з іншими значеннями властивостей об’єктів дослідження.
На рисунку 4.2 наведено сторінки електронного посібника з інформаційними та демонстраційними матеріалами, лабораторною роботою та задачами для розв’язування.
Детальніше з особливостями роботи з програмою можна ознайомитися, звернувшись до розділу Довідки по роботі з програмою.
Особливості використання електронних (віртуальних) практикумів
До віртуальних практикумів належать програмні засоби, основним призначенням яких є надання можливостей застосувати отримані знання на практиці під час здійснення тренувальної, дослідницької, експериментальної діяльності. До них належать віртуальні лабораторії з фізики, хімії, біології, які містять інструкції для виконання лабораторних робіт, моделюють і контролюють хід їх проведення. Математичні дослідження можуть бути організовані з використанням прикладних математичних пакетів. У них реалізовані можливості виконання обчислень, побудови графіків функцій, знаходження наближених значень розв’язків рівнянь і систем рівнянь, обчислення площ геометричних фігур і об’ємів тіл та ін.
Електронні тренажери імітують реальні ситуації та призначені для формування й вдосконалення техніки виконання певних дій. Електронні задачники не лише пропонують добірки задач із різних тем курсу для практичного розв’язання, а й забезпечують систему допомоги, звертання до довідкових джерел, рекомендації щодо ходу розв’язування задач, перевірку правильності виконання.
Розглянемо більш детально особливості використання Віртуальної хімічної лабораторії. Головне вікно цього педагогічного програмного засобу наведено на рисунку 4.3.
На вкладках цього вікна відображається перелік демонстрацій, які можна переглянути, лабораторних дослідів і практичних робіт, з якими рекомендується ознайомитися учням різних класів.
Крім того, із цього вікна можна звернутися до Довідника та Тлумачного словника, переглянути хімічні реактиви, ознайомитися з особливостями запису хімічних рівнянь. Для цього потрібно вибрати відповідну кнопку в нижній частині вікна.
Після вибору завдання в списку розділів головного вікна слід вибрати кнопку Почати.
За вибору Демонстрації відкривається вікно, у якому транслюється ві- деофрагмент з демонстрацією досліду та поясненням його особливостей.
За вибору Лабораторного досліду або Практичної роботи відкриється відповідне вікно (рис. 4.4). Вибравши в цьому вікні відповідну кнопку, можна ознайомитися з метою виконання роботи, потрібними реактивами, обладнанням, правилами техніки безпеки під час роботи в хімічній лабораторії, ходом виконання роботи.
Робота супроводжується відеозаписами. Відеофрагмент демонструється у верхній частині вікна програми. Збільшити розмір області перегляду відеофрагмента можна вибором довільної точки цієї області. Демонстрацію досліду можна призупинити, продовжити або повторити спочатку, використовуючи кнопки керування переглядом.
Щоб перейти до наступного кроку досліду або практичної роботи, потрібно вибрати кнопку Далі, повернутися до попереднього - кнопку Назад.
У нижній частині вікна відображається опис дій, що виконуються в ході досліду або практичної роботи. Після перегляду досліду рекомендується дати відповіді на запитання за результатами спостереження. Якщо вибрано правильний варіант відповіді, то колір тексту в ньому змінюється на зелений, за хибної відповіді - на червоний. Завдання виду Складіть рівняння реакції виконуються в зошиті. Для контролю правильності потрібно вибрати кнопку Перевірити, після чого відображається правильний запис рівняння. У висновку пропонується вибрати правильні твердження, що можуть бути отримані в ході виконання роботи.
У деяких роботах пропонується виконати тестове завдання. Для цього потрібно вибрати кнопку Тестування. У ході тестування потрібно утворити правильні твердження, перемістивши написи із частинами тверджень і розмістивши їх у правильній послідовності, після чого вибрати кнопку Перевірити для здійснення контролю.
Повернення до головного вікна віртуальної лабораторії здійснюється вибором кнопки Зміст.
Особливості використання мультимедійних засобів довідникового спрямування
Електронні атласи, хрестоматії, енциклопедії містять структуровану за темами добірку матеріалів певного виду або різних видів. Ці засоби, як правило, мають можливості організації пошуку даних та їх друку.
Розглянемо як приклад особливості використання Електронного атласу з курсу «Історія України» для 10-го класу.
Електронний атлас містить добірку мап, які відображають події в історії України з 1914 по 1939 рік (рис. 4.5).
Для відкриття змісту потрібно вибрати кнопку Зміст у лівій частині вікна. У змісті атласу мапи розподілені по темах, що відповідають темам програми 10-го класу. За вибору теми зображення відповідної мапи виводиться в головному вікні.
Зображення можна збільшити, вибравши кнопку Збільшити у верхньому рядку вікна, або зменшити вибором кнопки Зменшити . Для кращого перегляду збільшену мапу можна переміщувати перетягуванням або з використанням навігатора, виклик якого здійснюється вибором кнопки Навігатор. За потреби зображення можна скопіювати до Буфера обміну або надрукувати. Для копіювання потрібно вибрати кнопку Копіювати карту. Вікно попереднього перегляду та підготовки до друку можна відкрити, вибравши кнопку Друк.
Картографічні дані доповнюються текстовими описами подій, фото та іншими ілюстративними матеріалами, відеосюжетами. Додатково до колекцій графічних і відеоматеріалів та текстового блока в атласі міститься блок для контролю або самоперевірки знань учнів. Для звернення до цих матеріалів використовують кнопки, призначення яких наведено в таблиці 4.1.
Хронологічна таблиця у складі атласу містить короткий опис усіх основних подій названого періоду. У словнику атласу зібрані основні терміни, що використовуються в тексті для опису історичних подій, та їхні пояснення.
За результатами тестування учні мають можливість не лише дізнатися кількість правильних відповідей, але й побачити та проаналізувати власні відповіді, порівняти їх з наведеними правильними відповідями.
5. Практичні завдання.
y=x+4 – зеленим кольором;
y=0,5x2-1 – червоними кольором.
6. Завдання до уроку.
а) підготовка до лабораторної роботи з хімії;
б) написання твору з української літератури;
в) розв’язування задачі з економіки;
г) написання науково-дослідницької роботи з географії;
д) підготовка повідомлення про визначні наукові відкриття XX століття.
З’ясуйте, які із цих ППЗ, що призначені для вивчення предметів вашого профілю, доступні на сайті Острів знань (http://www.ostriv.in.ua) у розділі Сервіси => Файловий архів => Електронні засоби навчання. Визначте, до яких груп ППЗ вони належать.
7. Питання до уроку.
8. Домашнє завдання.