Тема. Офіційно-діловий стиль. Оголошення. План роботи.

Мета:

Навчальна: учні повинні знати ознаки офіційно-ділового стилю, де використовується, основні види цього стилю, учні повинні вміти складати оголошення, план роботи.

Розвиваюча: розвивати логічне мислення, відчуття стилю, культуру усного та писемного спілкування, сприяти збагаченню словникового запасу учнів.

Виховна: виховувати національно свідомого громадянина, патріота України, формувати й утверджувати гуманістичний світогляд особистості, національні й загальнолюдські  цінності.

Тип уроку: зв’язне мовлення , засвоєння нових знань.

 Обладнання: підручники, екран, проектор, презентація, заготовки для букету, тести.

Хід уроку

Гасло. Знання мови ділових паперів – життєва потреба.

1.Організаційний момент (3 хв)  

Слайд 1

Мотивація уроку. 

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Оберніться до гостей.

Привітайтесь:

Подаруйте посмішку собі,

Один одному, мені.

Я дарую посмішку і вам,

Радість допоможе у роботі нам.

Пісня Т. Кароль «Україна –це ти».

Слайд 2

Слайд 5

Знання мови і вміння нею користуватися - це шлях до всебічного розвитку людини.  Мова наша жіночого роду, тому вона, як і будь-яка жінка, бажає бути різноманітною, гарною і стильною . Відповідно до мовленнєвої  ситуації мова змінюється, використовується певний стиль. Згадаймо їх. На форзаці підручника є таблиця, скористайтеся нею.

Слайд 6

2.Актуалізація опорних  знань.  

Дівчина у вишиванці і вінку читає:

Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну,

Красу її ,вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.  

Слайд 7

Дівчина у костюмі і окулярах читає:

Мова-це сукупність засобів, до яких належать слова,словосполучення, речення і тексти. Мовлення-це використання засобів мови з метою спілкування. Мова і мовлення поняття нерозривні.

Слайд 8

Дівчинка говорить:

Любов до свого народу починається зі знання народних традицій,обрядів, історії. Козацтво України вважало своєю покровителькою і заступницею Покрову пресвятої Богородиці. Тому у часи незалежності цей день почали відзначати ще і як День Українського козацтва. Указом Президента України П.О. Порошенка 14 жовтня-свято Покрови - оголошено Днем захисника  України.

- Який це стиль? Назвіть жанри, його використання.

Слайд 9

Дівчинка:

- Агов, друзі!Хвилинку уваги!Я щойно із старостату і маю дещо повідомити вам.

- Що за новина і такий поспіх?

- Наш клас призначили відповідальними за проведення свята Дня Захисника України. Що нам робити? З чого розпочати?

Визначити стиль,  де використовується, жанри.

Слайд 10

- Що ж таке мовний стиль? (Це вибір слів, словосполучень, речень залежно від умов спілкування)

- Діти, що треба зробити, щоб провести свято?(Скласти  план  роботи, оголошення)

-А чи підійдуть для цього раніше вивчені стилі?

-Ні.

-Як ви це визначили?

-Бо план роботи і оголошення не зустрічали у жанрах повторених стилів.

-Так. Оголошення і план роботи-це документи, а вони мають свої особливості оформлення. Можливо, хтось із вас назве стиль, який потрібний для складання ділових паперів?

Тепер  разом сформулюємо тему нашого уроку. Над чим ми працюватимемо?

 Слайд 11

Тема  уроку. Офіційно-діловий стиль. Оголошення. План роботи.

- Запишемо дату уроку і тему. 

Слайд 12

Мета уроку:  розглянути офіційно-діловий стиль:сферу  вживання,  жанри, ознаки  стилю, мовні особливості; навчитися правильно складати оголошення та план роботи

Слайд 13 Гасло уроку.  Знання мови ділових паперів – життєва потреба.

3. Вивчення  нового  матеріалу.

 Щоб виконати це завдання, переглянемо  особливості  офіційно - ділового стилю за    таблицею на форзаці підручника. А більш докладно про цей стиль підготував розповідь Євген  Слайд 14

На екрані: зразки документів; посилання

офіційно-діловому стилю мовлення властиві такі ознаки: Слайд 14

Слайд 15 

Словникова робота

Слайд 16

Фізкультхвилинка .

Слайд 17

 Розділимося на дві групи , щоб опрацювати ці види документів. Учні, що сидять  за  першою партою -

1 група, яка  опрацьовує вправу №54 с.32

За другою партою -

2 група, яка виконує  вправу №106 с.58 . Оберіть собі координаторів. Пам’ятайте про правила співпраці в групах.

Звітують представники груп. Слайди 19-22

3. Закріплення вивченого матеріалу.

Слайд 23

Виконання вправ №53,  прочитали завдання, 1група опрацьовує оголошення правої колонки, 2 група – лівої. Впр.107 зразок плану с.58. Згадаємо види планів (перспективні, піврічні, квартальні, щомісячні,щотижневі та щоденні)

  То ж до якого виду за терміном виконання належить зразок?

За якою формою складений план роботи і які частини він включає?

Слайд 24

 Виконання вправи №55 «Я – редактор»

Слайд 25

Завдання на екрані:

 1 групі скласти  план роботи до Дня захисника України.  Яким видом плану ми скористаємося?

2 групі скласти оголошення до проведення свята Дня захисника України.

Координатори груп міняються місцями. І починаємо роботу над складанням документів.

(Група, яка виконала завдання швидше, відповідає на тестові завдання, котрі лежать на ваших партах)

Орієнтовні відповіді:

№  

Назва заходу              

Дата

Відповідальний за виконання  

Відмітка про виконання

Скласти сценарій заходу  

  19. 09

Дубініна К.  

Підготувати концертні номери.    

22. 09  

Примаченко Д.

Підписати листівки учасникам АТО  

08. 10

Ющигіна Л.

Написати і розвісити оголошення. 09. 10  

10.10

Ющигіна Я.

Приготувати букети.

13.10

Ронжина А.                                      

     

Оголошення

14.10.2016 року о 12-00 в приміщенні Новопилипівської ЗШ 1-3 ст. відбудеться урочистий захід до Дня захисника України. Вхід вільний.

Організаційний комітет

 Слайд 26

Групи зачитують складені документи. Чи відчутна була допомога координаторів під час роботи над документами?

Давайте проаналізуємо наші тести. Група , яка працювала з тестами називає відповіді, а інша їх оцінює

4. Оцінювання, д/з, підсумки

Слайд 27

Ви впоралися із завданням. Я, гадаю, що захід до Дня захисника України пройде успішно.

 Діти, як ви гадаєте, чи досягли ми мети уроку?

Чи потрібні нам знання офіційно-ділового стилю? Чи є це потребою часу? 

(Уживання слів в прямому значенні; уживання спеціальних слів(термінів); використання усталених мовних зворотів; відсутність емоційно забарвлених слів)

Зверніть увагу на слайд, ця книга допоможе у складанні документів.

Ви добре попрацювали, навчилися складати оголошення,  план роботи. І отримуєте такі оцінки за урок.

Слайд 28

Домашнє  завдання с. 32, 58 вправа №56. Щоб отримати вищий бал, треба  скласти план роботи на осінні канікули.

Якщо залишається час Слайд 29-31, а якщо ні посилання

Пропоную виконати тестові завдання:

1. Сфера використання офіційно-ділового стилю мови — це:

А офіційне спілкування в державно-політичному, громадському й економічному житті;

Б громадсько-політична, суспільно-культурна, виробнича діяльність, навчання;

В наукова діяльність, науково-технічний прогрес суспільства, освіта.

2. До основних ознак офіційно-ділового стилю належать:

А образність, поетичність, естетика слова, експресія;

Б динамічність, інформаційність; політична, суспільна оцінка того, про що мовиться;

В документальність, стабільність, стислість, чіткість, сувора регламентація тексту.

3. Основною функцією офіційно-ділового стилю є:

А пізнання світу, повідомлення про результати досліджень, доведення теорій, систематизація знань;

Б повідомлення громадянам, установам і організаціям законів, постанов, розпоряджень та іншої офіційної інформації;

В активний вплив на читача, пропагування ідей, знань, здорового способу життя.

5. Рефлексія. Діти, пропоную вам скласти букет плана розвитку власного «Я». Виходимо до столу і ось на цю основу прикріплюємо квітку.

Я- розкриваю і розвиваю свої  здібності.

Я-поспішаю робити добро, намагаюсь розділяти радість і горе інших;

Я- прагну стати сильним,витривалим, сміливим, потрібним людям.

 Я - пізнаю, бережу і примножую красу в усьому, розумію, що до істини веде багато шляхів,відшукую з них свій;

Я- утверджую себе в праці, шаную будь-яку корисну роботу.

Я-вивчаю, утверджую та примножую традиції і святині свого народу, України;

Я - прагну жити в мирі та дружбі з дітьми інших народів, пам’ятаючи: Земля - наш спільний дім.

Хай цей букет нагадуватиме про те, що нам постійно треба працювати над собою.

Чим досконалішим буде кожного з нас  власне «Я»,тим щасливішим буде наше суспільство.

Слайд 33. Дякую за роботу. Урок  закінчено.