Тема. Обставина. Види обставин
Мета:
навчальна: поглибити знання восьмикласників про другорядні члени речення, засвоїти відомості про різновиди обставин, способи їх вираження;
розвиваюча: сформувати вміння правильно визначати види обставин у реченні, відрізняти їх від інших членів речення; розвивати вміння узагальнювати, систематизувати вивчений матеріал;
виховна: виховувати любов до рідного краю, його мови, традицій.
Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок
Методичне забезпечення: підручник, дидактичний матеріал, ребус
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Перевірка домашнього завдання.
2. Індивідуальні картки.
Картка 1.
Перепишіть речення. Підкресліть додатки. З’ясуйте, чим виражені, їх вид.
Живе Тарас у пам’яті народній. Не буває нині такого дня, щоб не йшли люди на Тарасову гору, не клали на його могилу свіжих квітів, не вклонялися його прахові.
Картка 2.
Перепишіть, ставлячи слова у дужках у потрібній формі. Вкажіть додатки, їх вид.
Немає (приповідка) без (правда). (Голка) (криниця) не викопаєш. (Ложка) (море) не вичерпаєш. Держи (язик) за (зуби).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
(обставина)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
V. Закріплення нових знань
1. Вправа-дослідження
Прочитайте та поясніть зміст поданих нижче прислів’їв та приказок. Якими частинами мови виступають у наведених реченнях обставини?
Взимку бійся вовка, а літом – мухи. До Миколи не сій гречки й не стрижи овечки. Влітку пролежиш, а зимою з торбою побіжиш. Два рази на рік літа не буває. Восени багач, а навесні прохач. Восени і горобець багатий.
Перепишіть. Доповніть текст обставинами із довідки, щоб його увиразнити. Визначте вид обставин.
Чи було що смачніше від житнього хліба з молоком? Коли випадало снідати або вечеряти молоком, ти почувався на сьомому небі.
Пити молоко ти виходив і сідав чи в затінку за хатою, коли стояла спека, або ж на призьбі, коли ранкове чи вечірнє сонечко світило. Пахло молоко, житній дух ішов од скибки хліба, і ти ласував. І мав такий настрій, що все прибирало погідних рис, наче й довколишньому світу передавалася твоя втіха. (За Є.Гуцалом.)
Довідка: надвір, довкола, вранці, увечері, добродушно, тонко, непоспішливо.
Запишіть словосполучення з обставинами, згрупувавши їх за видами: 1) обставинами способу дії, міри й ступеня; 2) з обставинами місця, 3) з обставинами часу; 4) з обставинами причини; 5) з обставинами мети; 6) з обставинами умови; 7) з обставинами допустовості.
Зупинився на кілька хвилин; прийшов на підмогу; задивився вдалеч; голубіло навкруги; ожило завдяки дощу; поговорили один на один; не зневірювався попри всі митарства; прокинувся вдосвіта; підвівся неохоче; пізно встав; утомився від знегод; не було досі; не заб’єш цвяха, не вдаривши молотком; підіймався з низин; тривало сто літ; чекали з дня на день; линули згори; сховаємося на крайній випадок; не оглядався, незважаючи на страх.
Ключ: з останніх букв словосполучень прочитайте закінчення вислову давньоримського філософа Епіктета: «Чого не слід робити, того…»
Вставте потрібні за змістом обставини.
Поширте обставини відповідно до їх виду, зазначеного в дужках. Вкажіть спосіб вираження обставин.
Зразок: Необхідно тренувати душевні сили – постійно ( обставина часу), для довголіття (обставина мети), незважаючи на відсутність часу (обставина допусту), ще більше (обставина міри і ступеня).
VІ. Підведення підсумків уроку
Складіть діалог «Що вивчалось на уроці?»
VІІ. Домашнє завдання
1.Вивчити види обставин.
2. Виписати з художніх творів шість речень з різними видами обставин.