שאלות, ספקות  וטענות לגבי הירי בביתוניא והצילומים של ארועי אותו היום

זהו נספח לתחקיר הירי שביצעתי כאן. נספח זה אינו ערוך או כתוב בצורה מוקפדת (נא להתעלם משגיאות כתיב ותחביר)  ומטרתו רק לרכז את השאלות והתשובות בנוגע לספקות או חשדות באשר לארוע הירי בביתוניא בו נהרגו שני פלסטינים (בגלל שהמגיבים חוזרים על אותם הדברים שוב ושוב). מסמך זה הוא "מסמך חי" - אני עובד עליו תוך כדי שאנשים שואלים אותי שאלות ומוסיף ומשנה דברים.

עדכון חשוב (12.6.2014 1:37):
הגופה של ההרוג נווארה הועברה לבדיקה פתולוגית ע"י רופאים פלסטינים, ישראלים, אמריקאים ומדנמרק ונקבע חד-משמעית שמדובר בירי חי. הוצאו רסיסים של הקליע מהגופה ואלו יושוו לקליע שמצא האב של הירוי ולנשק של היורה. לקריאה על הבדיקה
http://www.thepost.co.il/news/new.aspx?pn6Vq=E&0r9VQ=FIMIF
http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1062003
http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.2346544

יש לכם שאלות שלא עניתי עליהן? סרטונים שלא הוספתי? הסבר שהחמצתי? שלחו לי בפייסבוק של הבלוג כאן (לא בציניות. פנו אלי!)

השאלות המטופלות עד כה:

1) האם אנשים שנורים בחזה בולמים נפילתם עם ידיהם?

2) מדוע הנורים לא עפו\נפלו עם כיוון הקליע?

3) מה לגבי הסרטון שמראה לכאורה זיוף של פציעה באותו היום ובאותו המקום (הסרטון של הנער שקופץ לאחר ירי גומי לרגל לכאורה)?

4) ראיות פורנזיות שצריכות להבדק

5) האם ניתן לירות קליע חי דרך ההתקן לירי כדורי גומי ("רומה") שמותקן על רובי החיילים בסרטון?

6) איך האמבולנס תמיד מופיע כל כך מהר?

7) מדוע אין דם בסרטים?

8) האם הירוי (נווארה) "החליף בגדים" לאחר הירי?

9) מדוע הקליע נותר שלם?

10) האם הקליע המוצג הוא קליע 5.56 המתאים לירי מ-M16?

11) האם יש תיעוד של הגופות?

12) מה זאת התחבושת המוזרה על הגופה של אחד ההרוגים?

13) מדוע לא בודקים את הגופות עצמן?

14) האם יכול להיות שהצילומים נערכו?

15) האם בדו"ח הרפואי הפלסטיני כתוב שאחד ההרוגים נפגע מ-2 קליעים, למרות שנפגע רק מאחד?

סרטים בהם רואים ירי של טמפון (גלילי גומי) מבלי שנפלט תרמיל (\מתבצעת דריכה מבוססת החזר גזים)

אתם יכולים לדלג על כל מאגר הוידאו שיצורף מיד, הישר אל התשובות (גם ככה אני מפנה לתוכן המתאים בכל שאלה).

מאגר הוידאו של אותו היום:

הסרטון הראשון והערוך שפורסם ע"י DCI ומציג את 2 הפגיעות דרך מצלמות האבטחה || צילום CNN שבו נראה החייל היורה || הירי בנווארה: מצלמת האבטחה לצד צילום CNN (איחוד של הארץ המראה כי הסרטונים מסונכרנים) || סרטוני מצלמות האבטחה הלא ערוכים (שעות של וידאו): מצלמה אחת (1, 2), מצלמה שניה (1, 2, 3), מצלמה שלישית (1,2,3,4), מצלמה רביעית (1,2,3) || צילום גרוע וחתוך של אירועים שונים באותו היום ואותה הזירה || הפצוע השלישי (מוחמד אל-עזי, 15) שנורה בגב, נותן עדות חסרת ערך במיטת בית החולים באנגלית שבורה || סרטון ערוך ומבולגן של Palmedia || כתבה פלסטינית כלשהי ||

תכני וידאו נוספים:

סרטון תעמולה\הנצחה פלסטיני של ההרוגים ||

כתבות וידאו:

כתבת ערוץ 1 על הירי (20.5.2014) || ערוץ 2 מנתח את סרטון CNN || ערוץ 1 20.5.2014 || PressTV 16.5.2014 ||PressTV 15.5.2014 || ערוץ 2 15.5.2014 || חדשות 2 - תיעוד חוקרי צה"ל בודקים את הזירה ||

כתבות טקסט רלוונטיות (לא טורי דעה):

חשיפת "הארץ": חייל ממערך התקשורת של צה"ל ירה לעבר המפגינים בביתוניא || הנער שנפצע בביתוניא: נפגעתי מירי חי || דו"ח פלסטיני: הרוגי יום הנכבה ספגו אש חיה || הירי ביום הנכבה: משפחת ההרוג מוכנה להוציא את גופת הבן לנתיחה ||

סרטונים שטוענים לבימוי (יודגש שהם כולם מאותו היוצר הפרו-ישראלי "זקני ציון" שתמיד מייצרים סרטונים כאלה):

Nakba Day 2014: Pallywood in action - "הפלסטיני הקופץ" (טענה לבימוי המבוססת על פציעת רגל לכאורה (ראו תשובה 3)
The Perfectly Placed Pallywood Photographer - סרטון באמת מגוחך (לא משנה אם אתם חושבים שהארוע מבוים או לא) שבו רואים מישהו יושב עם מצלמה ליד הירי, אחד מאולי עשרות הצלמים שהיו שם ולא אחד מהצלמים שעליהם מסתמכים באף אחד מהניתוחים של הארוע ויוצרי הסרטון חושבים שזה הוכחה למשהו (זה כבר היה יותר מידי בשביל שאני אסביר מה לא בסדר בסרטון הזה.  לא הצלחתי למצוא מה אני אמור להוכיח שלא קרה, כי אני לא מבין מה כן קרה)
Proof that Israel could not have killed the youth on Nakba Day - סרטון המבוסס על הטענה  שלא ניתן לירות דרך ה"רומה" - ההתקן לירי גומי המולבש על הרובים (ראו תשובה 5).

Palestinians supposedly killed by Israel don't bleed - הטענה שלא רואים דם על הריצפה ולכן מדובר בבימוי (ראו תשובה 7)

"הפעם זה חד משמעי: הסרט המקורי של "בצלם" - סרטון מצחיק. לא יודע אם זה ציני בקטע של "ברור שהארוע מבוים" או סתם כך, אבל מומלץ.

***

1) האם אנשים שנורים בחזה\גב עליון בולמים נפילתם עם ידיהם?

התשובה הקצרה היא שאין תשובה אחת. ראשית שימו לב שכל "מומחה" שנותן לכם תשובה חד-משמעית, לא מבין כלום בנושא. הסיבה היא נורא פשוטה: החזה הוא אזור - לא איבר. תגובת הגוף לפגיעה בלב שונה מפגיעה בעמוד השדרה, שונה מפגיעה בריאה, שונה מפגיעה באבי העורקים ובוודאי שונה מפספוס איברים חיוניים. להלן תגובה שהתקבלה בבלוג בנושא ומסבירה זאת היטב:

"לגבי אופי הנפילה (עם הידיים קדימה) –
אכתוב בתור רופא, אמנם לא מומחה ברפואה משפטית או בטראומה. נטען שהסרטון מבוים בשל העובדה שהנפגעים נופלים כשידיהם מוטות קדימה.
מבחינה ביולוגית הטיית הידיים קדימה בזמן נפילה היא תנועה רפלקסיבית, כלומר: בלתי רצונית. מדובר ברפלקס המוכר בכינוי "רפלקס הצנחן", אשר מופיע בתינוקות בסביבות גיל 8 חודשים ונשאר למשך כל החיים [
סרטון המציג את הרפלקס]. המטרה של הרפלקס ברורה: כאשר מגיע זמנו של התינוק להתחיל ללכת מופיע רפלקס אשר מגן עליו מפני נפילה על הפנים. באדם בוגר בריא, אשר אין לו רקע של מחלה עצבית כלשהי או פגיעה בעמוד השדרה, יש לצפות לקיומו של הרפלקס בזמן נפילה קדימה [לינקים נוספים על הרפלקס: 1,2]

מתי הרפלקס לא יופעל?
כאשר קיימת פגיעה במערכת העצבים. למשל, אם כדור פוגע בעמוד השדרה ומנתק את המסלולים העצביים. נראה שגם פגיעה במוח, ובאופן ספציפי בצרבלום ("המוח הקטן", האחראי על בקרת האיזון במרחב) תוביל לתוצאה דומה. יש לציין שפגיעה חמורה בכלי דם צווארי עשויה באופן תאורטי לנתק את אספקת הדם למוח ובתוך זמן קצר מאד (שניות) תנטרל את הפעילות העצבית.

לעומת זאת, במצבים אחרים (שנדמה שהם השכיחים יותר בפגיעות ירי), הרפלקס אמור להיות קיים בדקות הראשונות לאחר הפגיעה. למשל: אם האדם נפגע בחזה, הוא עלול למות כתוצאה מפניאומותורקס (חדירה של אוויר לקרומי הריאות), דימום ריאתי, או פגיעה לבבית (טמפונדה). יכולה להיות גם פגיעה בכלי הדם הגדולים של החזה (אבי העורקים למשל). למרות שחלק מהגורמים הנ"ל עשויים לגרום למוות מיידי, בדרך כלל עוברות מספר דקות עד למוות. בדקות הללו מערכת העצבים עדיין מתפקדת אבל מתחת לפני השטח קורים דברים שיובילו למוות בתוך זמן קצר (איבוד מסיבי של דם, הפרעה בחמצון). אפשרות נוספת שקיימת היא חדירה של הכדור אל מתחת לסרעפת ופגיעה באיברי הבטן שעלולה אף היא להיות קטלנית בטווח של דקות או שעות, אבל לא מובילה לשיתוק מיידי של מערכת העצבים.

המסקנה היא שלמעט במקרים של מוות מיידי או פגיעה ישירה במערכת העצבים, כאשר אדם נפגע מכדור ונופל קדימה יש לצפות לקיומו של רפלקס הצנחן (כלומר להטיית הידיים קדימה)"

***

רפלקס הצנחן מתחרה ברפלקסים אחרים (כמו לשלוח יד אל הפצע) ואפילו אם נמנה את כל הרפלקסים, לא בהכרח נמנה את כל התגובות (יש אנשים שחורגים מכך). אבל זה לא העניין. המטרה היא לא להוכיח שחייב שתמיד יהיה רפלקס צנחן (למרות שבהרבה מהמקרים ישנו), אלא רק להסביר שהטענה שהיות ורואים את הרפלקס - את שליחת הידיים להגנה מהנפילה - מדובר בזיוף: זה בוודאות לא נכון (זה לא אומר שאי אפשר לזייף נפילה בשילוב רפלקס הצנחן כמובן, אלא שנפילה עם שליחת זרועות, אינה הוכחה לזיוף).

נוסף על ההסבר הטכני, הכנתי פלייליסט של סרטים ביוטיוב, המקבץ סרטונים של אנשים שיורים בהם (כל מיני תקריות מסביב לעולם). תוכלו לראות שאין תגובה אחת לירי (זה עדיין בעבודה. אתם מוזמנים לשלוח לי סרטים נוספים להוסיף לרשימה). יש כאלה שנופלים מיד, יש כאלה שממשיכים ללכת, יש כאלה שבולמים את הנפילה עם ידיהם וכן הלאה:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLahxoQ9lPgReMbOaaLVl9uEAwE8XTNsWi

2) מדוע הנורים לא עפו\נפלו עם כיוון הקליע?

נוסף על כך שהתגובה משתנה בהתאם לאיברים הנפגעים, היא משתנה גם לפי המרחק ביון היורה לירוי וסוג הקליע. הרבה "מומחים" נוספים קבעו שהירי מחייב שההרוגים יפלו לכיוון מסלול הקליע.

א. השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא: גם אם זה היה נכון, מה זה מוכיח?
הרי שני ההרוגים נפלו לכיוונים הפוכים. אם הטענה שכיוון הנפילה חייב להיות עם כיוון הכדור, אז הרי שההרוג שנורה בגבו, נורה מכיוון החיילים (ראו
תמונה של 'הארץ'). אז מה עכשיו? נתחיל לספר שאחד נורה ע"י "במאי" פלסטיני והשני ע"י חייל ישראלי (ואל תשכחו - היה גם פצוע שלישי עם כדור לריאה שגם כן נפל נגד כיוון החיילים, דהיינו קליע שהגיע מכיוונם)? באותה הזירה ובטווח של שעה? באמת…

http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2334558.1401293742!/image/2074846967.jpg

ב. אבל העניין הוא שזה כמובן לא נכון. קליע של אם-16 (5.56 מ"מ), מטווח של 50+ מטר, אינו זהה לאיזה ירי של אקדח מגנום מטווח אפס. החדירה שלו לגוף היא מאוד חדה, כי הוא קטן ועם ראש חד (לעומת כדורי "הולו-פויינט" ודומיהם עם ראש טוח, רך או מתקפל לאחור). האפקט של ירי כזה יהיה יותר כמו מכה מקומית, מאשר כוח שממש מעיף את הירוי. האפקט של הכוח הזה תלוי בכוח הנגדי, דהיינו כיוון תנועתו של הירוי בעת הירי. ההרוג שנורה בחזה ונופל נגד כיוון הקליע, נמצא באותו רגע בהליכה נגד כיוונו. הוא עושה צעד קדימה ותוך כדי מקבל פגיעה בחזה. המשקל של הגוף תוך כדי התנועה קדימה, היא יותר חזקה (משמעותית) מאשר פגיעת הקליע. לכן יש מעין "תקיעה" של הצעידה שלו, אבל הגוף ממשיך לבסוף עם כיוון הצעידה.

ג. בתכנית הקלילה של דיסקברי, MythBusters ("שוברי המיתוסים"), הקדישו פרק למיתוס שאנשים שיורים בהם עפים עם כיוון הקליע כמו בסרטים. שם התוכנית יכול לגלות לכם שזה לא קורה, אבל תוכלו לצפות בעצמכם כאן. בסוף הם כל כך לא מצליחים להעיף את הגופה (בובה במשקל אדם), שהם עוברים לכדור מפלצתי (50 קאליבר) מטווח של כמה מטרים בודדים - ועדיין זה רק מזיז אותה ס"מ או שניים לאחור (וכמובן שלבובה אין התנגדות של שרירים ורצון, אלא רק התנגדות של פיזיקה של חפץ דומם, כמו כן, הבובה, שלא כמו ההרוג נווארה, אינה הולכת נגד כיוון הקליע).

ד. הכנתי פלייליסט של סרטים ביוטיוב, המקבץ סרטונים של אנשים שיורים בהם (כל מיני תקריות מסביב לעולם). תוכלו לראות שאין תגובה אחת לירי (זה עדיין בעבודה. אתם מוזמנים לשלוח לי סרטים נוספים):

https://www.youtube.com/playlist?list=PLahxoQ9lPgReMbOaaLVl9uEAwE8XTNsWi

3) מה לגבי הסרטון שמראה לכאורה זיוף של פציעה באותו היום ובאותו המקום?

https://www.;youtube.com/watch?v=cBAqzLNpgBk

א. גם אם ישנו בימוי אחד, אין זו הוכחה לכך שארוע אחר מבוים. אין ספק שככל שמתרבים מקרי הבימוי, כך יש לקחת בערבון מוגבל טענות שבאו מאותו צד מביים ואין ספק שכאשר הבימוי התרחש באותו היום של תקרית אחרת, באותו המקום ובאותו הפורום -- הצגת בימוי שכזה בהחלט תטיל צל גם על הארוע הנוסף. אך גם אז אין זה אומר שמדובר בתחליף לבדיקות מעבדה וחקירה רצינית. גם במשטרה הרגילה העוסקת במקרים אזרחיים, יש כל שנה אלפי ועשרות אלפי תלונות שווא עם המצאות וראיות מפוברקות. אבל כל מקרה עדיין טעון חקירה. אנו יודעים למשל שבצה"ל אמרו על הירי בביתוניא שבגלל הרומה (ההתקן לירי גלילי גומי המותקן על הרובים), בלתי אפשרי שהתבצע ירי חי. זה שקר. האם זה אומר שבגלל ששקר זה נוגע לאותה התקרית, כל דבר שצה"ל יאמר בנוגע לאותה תקרית יהיה שקר? כמובן שלא. זה רק אומר שצריכים לבקש ראיות ולא טענות באוויר.

ב. האם בכל זאת הסרטון הנ"ל מציג בימוי?
אכן.  יש בימוי בסרט! אך הוא של מי שערך אותו והוסיף לו את הכתוביות.
האמבולנס שמגיע נמצא שם כל הזמן ( יש 12 שעות של וידאו. אם אתם לא מאמינים לי, צפו בסרטים בעצמכם). מה שאני רואה זה נער חוטף גומי (כנראה) לרגל. הניתור שלו הוא קלאסי לגומי לרגל (או כל מכה יבשה ברגל. תחשבו על הפעם האחרונה שקיבלתם מכה באצבע הקטנה). חבריו קוראים לאמבולנס (יש עוד פציעות ב-12 שעות הללו שאפשר לראות שנעשה אותו הדבר. לדוגמא הירי בנווארה:
הביטו בסנכרון הזה של 4 מצלמות מהירי של נווארה. עכשיו הביטו שוב במצלמה השמאלית למטה - שער הכניסה הצדדי של הבניין -  ותראו שוב אותו הדבר: הנערים קוראים ומסמנים לאמבולנס שיבוא). האמבולנס נמצא בטווח של 200 עד 20 מטר בכל רגע נתון במהלך היום (למעט כאשר יש פינוי לבתי חולים). הירוי ממשיך בצליעה קלה ואומר לחבריו שהוא לא צריך אמבולנס. יש איזה ויכוח קל בין הצדדים (אין סאונד)  ואז הם מאותתים לאמבולנס לחזור. זה למעשה כל מה שרואים בסרטון ואם לא הכתוביות שמדריכות את הצופה עם "אקשן" "קאט" "טייק שני" וכדומה, זה בכלל לא היה נדמה לכם כבימוי של משהו.

אבל התשובה הברורה היא סביב העריכה של אותו אדם שרצה להציג "בימוי" של הפלסטינים. אם זה היה בימוי, הרי שהייתם מצפים שיהיה "טייק שני". הרי הם לא השלימו את "הסרט" (הנער לא נלקח באמבולנס ולטענת עורכי הסרטון, ה"סצנה" התפקששה). אבל אין "טייק" קודם או "טייק" נוסף לאחר מכן!

תחזרו אל הסרט המקורי והמלא כאן.

החלק שנגזר ממנו - הסרטון עם הכתוביות - מתחיל ב-13:41 (השעון שבתוך הוידאו - לא השעון של יוטיוב) ונגמר כדקה וחצי לאחר מכן. עכשיו, בסרטון המלא, קחו את הסרט כמה דקות לאחור. תראו אנשים זורקים אבנים, מפרקים אבנים לקראת זריקה וכדומה. הפגנה רגילה של זריקת אבנים. שום במאי, שום עורך ושום דבר מיוחד. שום הסתרה של זריקת האבנים ו\או ההפגנה ומעשיהם טרם הפציעה.

עכשיו שימו לב לפרטים הבאים (לפי שעון המצלמה הפנימי):

13:40 יש שלל מפגינים ומגיע מפגין אחד מצד שמאל למטה עם דגל ירוק עטוף כשכמיה על גבו.
בסרטון הערוך עם הכתוביות מופיעות בשלב הזה כתוביות על המסך שמושכות את תשומת הלב שלכם, לצד תנועה של זום שהם הלבישו על הוידאו הרגיל. לאחר מכן, כשהחמצתם מה קרה, מופיעה המילה ACTION שמסמנת שמתחילים את "הסצנה" עם חץ אדום לנער שמופיע מנתר עם פגיעה ברגל לכאורה.

ומה החמצתם?
13:41:54  (שעון המצלמה) - כולם רצים לעבר הקיר. כל מי שבוידאו נצמד לקיר הימני. למה הם עושים זאת? החיילים נמצאים בזוית כזאת שמי שצמוד לקיר לא יכול להפגע (ניתן לראות תמונה של המבנים בכתבות על הירי באתר הארץ או להכנס ל-google earth ולהקיש את המיקום). יש 12 שעות של וידאו, תוכל לראות זאת שוב ושוב ושוב.

אבל השאלה היא מתי הם עושים זאת? בסרטונים האחרים מאותו יום (לא מצלמות האבטחה שלהן אין סאונד), ניתן לראות בבירור שבכל פעם שנשמע ירי, הנערים בורחים לקיר. התיאום של כל המעורבים בתמונה, כפי שנצפה לאורך כל היום, מעיד שהם שמעו ירי והתקפלו לעבר הקיר.

ואכן, בדיוק שניה או שתיים לאחר מכן, מופיע אחד הנערים שנראה כאילו ספג גומי לרגל. זו מכה כואבת אבל במרחק הזה (כ-40 מטר) לא נוראית. למה הוא מופיע שם? כי שם הם זורקים את האבנים. שם נקודת ה"אקשן" בינם לבין החיילים. אפשר לראות זאת לכל אורך הסרטון ואין שום הסתרה שהנערים עומדים בדיוק בנקודה הזאת וזורקים אבנים. אחד מהם חטף גומי לרגל. עניין שגרתי לחלוטין. חבריו צועקים לאמבולנס שנמצא כל היום ליד ההפגנה. הוא מסביר להם שהוא לא זקוק לטיפול והם אומרים לאמבולנס לחזור למקומו.

אם תסתכלו שוב על הסרט, מבלי שידריכו אתכם להכניס לתוכו מידע ומבלי שאתם תתעקשו לראות בתוכו מידע שאיננו, תראו שזה כל מה שנראה בסרטון וזה גם ההסבר הכי פשוט למה שרואים בו.

אבל מה עוד עשו עורכי הסרט עם הכתוביות? הם לא הציגו בפניכם את הזוית ההפוכה של המצלמה השניה (לחצו כאן לגשת אל הצילום).

זוית הפוכה:

13:41:40 (זמן מצלמה) - אפשר לראות את הנער עם השכמיה הירוקה חוצה את הכביש ומגיע לעבר הזירה

13:41:55 ירי! כולם נצמדים לקיר מצד שמאל.
13:42:00 הנער שנורה ברגלו (גומי ככל הנראה) מופיע וחבר מגיע לברר מצבו. הוא ממשיך לקפץ (עקב המכה היבשה) וחברים מתאספים סביבו. הביטו ברקע של המסך. עדיין לא רואים אמבולנס. ברקע (קשה לראות במצלמה הזאת, במצלמה 1 זה ברור) אנשים מסמנים וצועקים לאמבולנס להגיע.
13:42:06 הנער נרגע מהפציעה. הוא צולע לעבר הקיר ונעלם חזרה לכיוון החיילים
13:42:08 הרחק ברקע ניתן לראות את האמבולנס מתחיל להופיע

13:42:25 הנער חוזר לתמונה מתחת למצלמה, עת האמבולנס הגיע לזירה. הנערים מסמנים לו שאין פצוע ואין צורך בטיפול. האמבולנס מבצע פרסה ועוזב (ניתן לראות אותו מתמקם מחדש מצד ימין מעבר לכביש).

וטייק שני? אין.

את הנער עם השכמיה אפשר לראות ממשיכים לזרוק אבנים מצד ימין למטה
13:43:50 ירי! כולם קופצים הנער מגונן על פניו. אבל כלום לא קורה.
13:44:41 הנער חוזר מתחת למצלמה ומתרחק מעמדת החיילים
13:44:50 ירי! אין פצועים.
13:44:57 נער אחר מופיע ברקע (בשלב זה הוא צללית בלבד) מהצד השני של הרחוב. הוא הולך לכיוון עמדת החיילים.
13:45:11 ירי! (שימו לב שגם אחרים מגיבים לירי, לא רק הנורה). אנשים רצים לעברו ומרימים אותו.

13:45:19 האמבולנס (אותו האמבולנס שחנה מימין ומאחורה לפני כן) מתחיל לנסוע. נפגשים עם הירוי.
13:46:01 דלתות האמבולנס סגורות והוא מתחיל לנסוע הרחק מהזירה ונעלם במורד הכביש
13:46:57 אפשר לראות את הנער עם השכמיה הירוקה (זה שנפגע ברגלו וקפץ). אין קשר בין הנערים.
13:50:26 ירי! אין נפגעים.
בהמשך ההפגנה מתפזרת ולאחר מכן מתחדשת


קחו את הסרט וצפו 5 דקות לפני "הבימוי" ו-5 דקות אחריו (או שעה ושעה - כמה שבא לכם). יש "טייק שני"? או שלישי? הרי הבימוי התפקשש אומרים לכם, לא? תמשיכו כמה שבא לכם קדימה ואחורה. הסרטון שראיתם הוא פשוט ארוע קטן ושולי שקרה באמת, לא יותר ולא פחות.

ובכלל, למה לביים ארוע של ירי ברגל? כל מה שהם צריכים לעשות זה לצאת לטווח האש של החיילים ויהיה להם תיעוד אמיתי של ירי כזה. מישהו ישב וסרק 12 שעות של וידאו משלל זויות ומה הוא הביא לכם כהוכחה לבימוי? מישהו שלאחר שירו בו ברגל קופץ ואומר שהוא לא צריך טיפול. ממש "בימוי" מדהים.  

מה שראיתם בסרטון הערוך עם הכתוביות, זה "ריוורס-פאליווד": פרו-ישראלים שעורכים סרטון נורמאלי בכדי שיראה כאילו הוא בימוי פלסטיני. דהינו בימוי של בימוי פלסטיני.
יודגש שאין הטקסט הזה רוצה לומר שמעולם לא עשו הפלסטינים בימוי, אלא שלא כל סרטון המערב פגיעה בפלסטינים הוא בימוי וגם לא מרביתם. מה הטענה הראשית של ישראל כאשר מופץ סרטון המציג פגיעה? שהסרטון ערוך. ומה קרה פה? מישהו לקח חצי דקה של וידאו מתוך 12 שעות של וידאו, ממלצמה אחת בלבד מתוך 4 לפחות, ערך את הסרטון, שם עליו אפקטים וכתוביות, ולא השאיר לכם את "הצדדים" (הלפני והאחרי) לצפות בהם. הרי זה בדיוק סוג הדברים שהייתם כועסים (בצדק) אם הפלסטינים היו עושים אותם.

4) ראיות פורנזיות שצריכות להבדק:

שאריות דם בזירה, כלי הנשק של החיילים (לכאורה נבדקו), 2 קליעים (אחד שהוצא מגופה ונוסף שעבר דרך גופו של אחד ההרוגים ונמצא בתיק הגב שלו. ייתכן שהוצאו נוספים משני הפצועים שאושפזו), גופות ההרוגים והפצוע הנוסף שחטף כדור לחזה אך לא נהרג.

5) האם ניתן לירות קליע חי דרך ההתקן לירי כדורי גומי ("רומה") שמותקן על רובי החיילים בסרטון?        

כן. אפשר לירות קליע חי דרך ההתקן הקרוי "רומה" (המיועד לירי גלילי גומי הקרויים "טמפון"). זאת בניגוד למה שאמרו בתקשורת ומה שטענו בצה"ל. לפרטים והוכחות ראו כאן:

http://eishton.wordpress.com/2014/05/29/nakba_day_bitunya_shooting_analysis/

6) איך האמבולנס תמיד מופיע כל כך מהר?

האמבולנס שם. הוא שם לאורך כל היום (תבדקו במאגר הוידאו למעלה). זה נוהל קבוע בהפגנות הללו. הם ממתינים בצד וכשיש ירי עם פצוע, צועקים להם והם מתקדמים לעבר הפצוע (לאורך כל היום האמבלונס נמצא בטווח של 20 עד 200 מטר לערך). אפשר להתווכח לגבי האם זה לא הזוי שאנשים הולכים להפגנות שכל כך צפוי שיפצעו בהן, שנוהל קבוע בהן הוא שמצמידים אמבולנסים. זו שאלה לגיטימית. אבל זה המצב בפועל. גם בישראל יש הפגנות של חרדים, מתנחלים ואוהדי כדורגל, שתמיד מוצמדות להן אמבולנסים ובאופן קבוע יש פצועים. כמה זמן לוקח לאמבולנס שנמצא כבר בזירה להגיע? כלום. וזה מה שאתם רואים בסרטים (כאמור, למפקפקים, צפו בכל שעות הוידאו).

7) מדוע אין דם בסרטים?

א. יש דם, פשוט אי אפשר לראות אותו בוידאו. באותו ארוע, נוסף על צלמי הוידאו, היו גם צלמי סטילס. בצילומי הסטילס רואים דם על הפצע ועל האצבעות של מי שלוחץ על הפצע ושל ההרוג עצמו [מקור].

PALESTINIAN-ISRAEL-CONFLICT-NAKBA : News Photo

[מקור]

http://vid.alarabiya.net/images/2014/05/15/1f3a3f8f-9013-4269-9f3e-ba0cc1d4c941/1f3a3f8f-9013-4269-9f3e-ba0cc1d4c941_16x9_600x338.jpg

ב. דם בכמות גדולה, לא מופיע במהירות שכזאת, למעט בסרטי הוליווד. השאלה שלכם היא למעשה הפוכה. אם היה המון דם, היה זה יותר סביר שמדובר בזיוף. כאשר הפציעה לא מנתקת איבר (חיצוני) או נתח בשר, לא יהיה המון דם. הפציעות של ירי כדור 5.56 ממרחק כזה הן פציעות קטנות. יש נזק פנימי, אבל פצעי הכניסה והיציאה קטנים יחסית. על כן, הסבירות שיעוף משם דם מאוד נמוכה (יכול להיות דימום פנימי רציני ביותר, אבל כמו צינור שבור בתוך הקיר, רק לאחר זמן ספיגה מסוים של הקיר, יתחילו לצאת מים בכמות משמעותית החוצה). מה שיקרה לרוב זה שהפעילות הטבעית של הלב תדחוף דם החוצה דרך הפציעה. בכדי שיהיה כתם, פעולה זו צריכה להמשך זמן מה (במיוחד כשיש בדרך בגדים שסופגים או תיק גב). במקרה שלנו הנורים הורמו מהכביש\מדרכה תוך 10-20 שניות, כך שאין סיבה שיהיה דם ניכר לעין על הרצפה.

ג. אם אינכם מאמינים לי צפו בריכוז סרטי ירי שהכנתי בפלייליסט ביוטיוב ותראו שלרוב לא רואים דם שניכר לעין מיד לאחר הירי:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLahxoQ9lPgReMbOaaLVl9uEAwE8XTNsWi

ד. כל זה לא אומר שלא צריכים להיות רסיסים של דם מהפגיעה בגוף (blood spatter). דבר זה ניתן לבדוק ע"י חוקרי מז"פ בזירה ולאשש בבדיקת מעבדה. חוקרי צה"ל אכן היו בזירה.  בערוץ 1 אמרו שהם לקחו בדיקות דם של מהקרקע. עד כה דובר צה"ל לא פירסם שום מידע מאותן בדיקות.

ה. אביו של ההרוג נווארה, הציג דפים עם מה שנראה כמו דם מתיקו של בנו (ההרוג שנורה בחזה, עם יציאה דרך הגב ואל תוך התיק שנשא)

http://electronicintifada.net/sites/electronicintifada.net/files/styles/large/public/140527-book.jpg?itok=KJTObCrt

8) האם הירוי (נווארה) "החליף בגדים" לאחר הירי?

תמונה של נווארה לפני התקרית (מקור):

http://electronicintifada.net/sites/electronicintifada.net/files/styles/large/public/nadeemsiyamnawara.newsalert.16may2014.jpg?itok=LrvS6XMz

את רגע הירי בדיוק והנפילה של נווארה, רואים בסרטון מצלמות האבטחה (0:26 הוא מגיע מצד שמאל. אפשר לראות שאלו אותם הבגדים עם התיק והכל). תמונה של נווארה רגע לאחר הירי (מקור):

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/10291858_278981768941795_6988135984140563619_n.jpg

ההרמה של נווארה אל האמבולנס (מקור):

http://revolution-news.com/wp-content/uploads/2014/05/BoHyTR_IAAMicVU.jpg

בסרטון שאביו מציג את התיק (כתבת ערוץ 1 או CNN), ניתן לראות שזה אותו התיק. בחדר המתים של בית החולים הוא כבר ללא חולצה ובהלוויה זה כבר לא ממש רלוונטי, אבל הוא מכוסה בסדין ודגלים וכל מיני דברים שכאלה, כאשר לגופו חולצה (שאני מניח שהביאו לו מהבית). אם למישהו יש תמונה שבה נראית בעיה כלשהי או אי-התאמה בלבוש, הוא\היא מוזמנים להציגה בפני.  

9) מדוע הקליע נותר שלם?

א. הקליע לא נותר שלם. בסרטון של CNN שממנו נלקח הצילום של הקליע שמרביתכם ראיתם, רואים אותו מזוית אחת. בכתבה של ערוץ אחד (2:09) תוכלו לראות שחלק מהקליע חסר או מעוך בחלקו האחורי. המומחה בערוץ 2 (יוסף יקותיאל) המדבר על מצב הקליע, עושה זאת על סמך התמונה מ-CNN (בה ניתן לראות שהקליע עבר שימוש, אבל לא ניתן לראות פגיעה ממשית בו). כמו כן, יש על הקליע סימנים שמראים שהוא נורה (סימנים המושארים בכל קליע כאשר הוא נדחס ומסתובב בתוך הקנה. הקוטר של הקנה של רובים, קטן בכ-0.1 מ"מ מהכדורים שהם נועדו לירות).

תמונה מכתבה פלסטינית המציגה את הקליע:

ב. חלק מהאנשים ברשת (וגם המומחה יוסף יקותיאל שגם טען שלא ניתן לירות חי דרך רומה) טוענים שקליע חי שעובר דרך גופו של אדם, חייב להתעקם\להמעך לחלוטין. האם אפשר שקליע יעבור דרך גופו של אדם ויצא במצב הנראה בתמונות שהציגו הפלסטינים?

תמונה של קליע מעוך זו לא הוכחה שכל קליע תמיד נמעך, כשם שלהציג תמונה של קליע לא מעוך, זו לא הוכחה שקליע אף פעם לא נמעך. אני מניח שמרביתכם ראיתם תמונה (ברשת באיזה ויכוח שמישהו אמר שהקליע מזויף)  של כדור מעוך לחלוטין כמו זה:

http://2014.uploaded.fresh.co.il/2014/06/01/85502685.jpg

צורה זאת ("פרח") אופיינית לפגיעה בחפץ שטוח וקשה (כמו קיר). אינני יודע כמה היא אפשרית בקליע רגיל (קליע 5.56 צה"לי או משטרתי עשוי מעופרת קשה המצופה מתכת. עופרת זאת איננה אלסטית במיוחד ולכן מתפרקת לחתיכות ולא מתקפלת), אבל היא מאוד אופיינית לכדור "הולו-פוינט" (לקריאה על הכדור או בעברית) או ל"כדור מתרחב", כמו כדור ה"דאם-דאם" שהרג את רבין (לקריאה). בכדורים האלה צורת הפרח מתקבלת גם בירי בבשר או אפילו מים. לכדורי הולו-פוינט יש ראש שטוח או מקומר כלפי פנים (יש חלל בראש שלהם אבל אני לא סמכות לנושא הטכני ולא אכנס אליו. פרטים ב-3 הלינקים האחרונים). מטרת הכדור הזה היא להתרחב בעת פגיעה כך שיהיה מקסימום מכה יבשה וסחיפת ריקמות ואיברים ומינימום חדירה (לכן, בלית ברירה, משתמשים בהם במטוסים בכדי שלא יחדרו את גוף המטוס). תוכלו לצפות בסרטון המדגים את ההתקפלות שלהם כאן (זה לא כדור 5.56, אלא הולו פוינט אחר, אבל זה אותו העיקרון).


אלו אינם כדורים שמשתמשים בהם בארץ (או לפחות לא בשימוש רגיל של צה"ל והמשטרה). בארץ משתמשים בכדור רגיל עם ראש שפיצי ומלא שמטרתו לחדור את הגוף. היות ונווארה למשל נפגע בחזה, אך הכדור יצא מגבו ואף לתוך התיק, דוקא אם הייתם רואים כדור שמקופל בצורה הזאת, אז למעשה היה מדובר בפיברוק, כי כדור שמקופל ככה אולי היה חודר את גופו, אבל כמעט בלתי אפשרי שהיה גם מבצע פצע יציאה וגם כניסה לתוך התיק (במיוחד ממרחק של 70 מטר).

 עקרונית, אם הקליע עובר דרך הגוף ללא פגיעה בעצמות (קליע רגיל - לא הולו-פוינט), זה אפשרי לחלוטין שישאר שלם. מעבר דרך הריאה למשל (ללא עצמות), הוא מעבר דרך כמה רקמות עור ובשר (הריאה עצמה היא כמו ספוג ומלאה בחללים). זה תוצאות מחקר רלוונטי בנושא (החוקר: מרטין פקלר - תוכלו למצוא לינקים למחקרים שלו בלינק):

התמונה מראה את הפירוק של קליעי 5.56 (M193 המשמש את צה"ל והמשטרה ו-M855) לאחר פגיעה בג'ל בליסטי, שהוא החומר בו משתמשים בבדיקות בכדי לדמות פגיעה בעור ובשר (לא עצמות) במהירויות שונות (המהירות מופיעה לצד כל תמונה). ניתן לראות שיש שלל אפשרויות שונות בהתאם למהירות (יש עוד השפעות כמובן. פה מדובר רק על ההשפעה של המהירות). באותו אופן שאוטו שהתרסק לתוך קיר ב-200 קמ"ש לא יראה כמו אותו שנכנס בפגוש של אוטו אחר ב-40 קמ"ש, כך התוצאה משתנה גם בכדורים.

אז ראשית אנחנו צריכים לחשב את המרחק בין היורה לנווארה. ב'הארץ' חישבו 80 מטר:

http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2334558.1401293742!/image/2074846967.jpg

התמונה של הארץ לקוחה מהמפות של גוגל (אתם מוזמנים לבדוק). אנחנו לא נאמין ל'הארץ'. ראשית צריך לקבוע היכן בדיוק נפל נווארה. כפי שאתם רואים בהגדלה של הארץ (משמאל), יש שני מבנים - אחד מלבני עם גג תכלת וצמוד אליו ריבוע עם גג לבן. להלן הנקודה בה נווארה נופל בסרטון האבטחה (40:39 שעון יוטיוב):

עכשיו אנו צריכים תמונה שמראה את הגגון ומיקומו בכדי להבין באיזה מהבניינים מדובר. סרטון של שוטרים ישראלים שמתקדמים במעלה אותו רחוב בדיוק ובאותו היום, מראה היטב את כל האזור (לצפיה. זה מתחיל מצד שמאל וניתן לראות את עמדת החיילים היורים מאחורה ולמעלה ואז הם מתקדמים ימינה ואפשר לראות את שני המבנים):

עכשיו מאותו סרטון, הבה נסתכל היכן ממוקם גגון הבטון:

אז אנחנו יודעים עתה שנווארה נורה מול גגון הבטון של מבנה 2 ושהגגון נמצא בדיוק במרכז המבנה. עכשיו למיקום החיילים, אנחנו הולכים לסרטון של CNN המציג את רגע הירי:

עכשיו אנחנו צריכים לזהות היכן בדיוק הנקודה הזאת. ניקח תמונה משיחזור שביצע צלם פלסטיני:

איך אנחנו יודעים שהמקום נכון? שימו לב לעץ עם הפרחים האדומים משמאל לאיש. הביטו למעלה בתמונה של CNN. אז אנחנו יודעים שהחיילים היו קצת שמאלה ממרכז המבנה. לצורך הקלות ובכדי למנוע ויכוחים, נניח שהיו בדיוק במרכז המבנה. כזכור לכם, נווארה נפל בדיוק במרכז מבנה 2. עכשיו נותר רק למדוד את המרחק בין מרכז המבנה עליו עמדו החיילים, למרכז מבנה 2 בו נורה נווארה. אנחנו הולכים לאתר הזה, בו ניתן לחשב מרחקים על פני מפות של גוגל (בחיפוש הכניסו את הנתון - 31.8854829, 35.1750734 - שיקח אתכם לזירה) ומניחים שתי נקודות בשני המקומות הרלוונטים:

78 מטר הם קו אווירי. נעשה פיתגורס לפי גובה מינימאלי של המבנה עליו עמדו החיילים של 5 מטר (ראו תמונה אחת אחורה) ונקבל מרחק יחסית מדויק של 78.16 מטר.

עכשיו אנחנו רוצים לדעת מה תהיה המהירות של קליע M-16 חי (במקרה שלנו M-193), במרחק הזה. נחזור שניה לתוצאות הניסוי של התפרקות הקליע במהירויות שונות בפגיעה בג'ל בליסטי:

המהירות הכי גבוהה (השורה העליונה שאתם רואים), היא למעשה המהירות הגבוהה ביותר שאפשרית בכלל בירי מ-M16 (ובוודאי ב-M4 הקצר יותר). זאת המהירות שתהיה לקליע במטרים הראשונים מהקנה. היות שאנחנו 80 מטר מהקנה, אנחנו כבר יודעים שמי שטען שהקליע צריך לההרס לחלוטין, לא מבין על מה הוא מדבר. מנגד חייבים לציין שתלוי ברוח, בזוית, בסוג הפגיעה (אילו איברים, עצמות וכמה) יש סיכוי ממש לא קטן (בחלק מהמחקרים שקראתי נכתב 50%) שבמהיריות הביניים (שתי השורות האמצעיות), למרות התוצאה הצפויה, יקרה ההפך (זאת אומרת ששורה 2 -מבחינת המהירויות - עלולה להראות כמו 3 - מבחינת התוצאה - או להפך).

לפי טבלאות שונות ברשת, לא מצאתי מספר מדויק (וגם אין מספר מדויק, כי זה משנתה מקליע לקליע בעקבות הפרשים קלים בכמות אבק השריפה ולפי התנאים בשטח, ממש לרמת הלחות, הרוח, הפרשי גובה, זוית ועוד), נשק עם קנה קצר (בערך 14.5 אינץ') כפי שירה בו החייל (נדמה לי שזה M4 אבל אולי זה אחד מהמקוצררים\מנוסרים שצה"ל משפצר בעצמו), צריך לירות קליע עם מהירות יציאה מהקנה של כ-3000 פיט לשניה ובמרחק 78~ מטר מהקנה (היכן שהיה נווארה), המהירות תהיה בין מקסימום של 2800 למינימום של 2400 פיט לשניה (אם מישהו יכול להפנות אותי למחקר מקיף טוב יותר, אשמח). בטבלה נראה שזה האזור של שתי השורות המרכזיות.

מכאן נובע שהקליע שהוצג ע"י הפלסטינים הוא קליע אפשרי לפגיעה בנווארה. כמובן שלא ניתן לקבוע חד-משמעית איך קליע בפועל יראה, אבל הקליע הוא בתחום הסביר. קליע מרוסק לחלוטין - בניגוד לדברי המבקרים - היה לא הגיוני וכך גם קליע שלם לחלוטין. קליע עם נזק מתון השומר בגדול על צורתו או לפחות צורת חלקו הקדמי, הוא הקליע שצריך להמצא לאחר שעבר בגופת אדם במרחק שכזה (בהנחה שלא פגע בעצמות בדרך וכאמור, אין חובה שיפגע). בנוגע לרסיסים רק ראוי לציין שהם כמובן - שלא כמו בתמונות מבחני המעבדה - יתפזרו בגוף. כאשר מדובר במקרה מוות, סביר שהאדם יקבר עם הרסיסים (באדם חי יעשו צילומים וינקו היטב). כך שבדיקת הגופות צריכה להראות שאריות שיוכיחו שמדובר בקליע חי או יסתרו זאת.

כך שהמחקר הנ"ל מציג תוצאה שמאוד מתאימה לקליע שנמצא. המעוניינים להציג מחקרים סותרים מוזמנים לפנות אלי. תוכלו ליראות כאן וידאו של אדם המדגים ירי של 5.56 לתוך ג'ל בליסטי. הוא מחלץ את הקליע מהג'ל בסוף הסרטון (דקה 7 ואילך) ותראו שהוא נותר יחסית שלם למעט החלק האחורי שמתעקם (זה כמובן משתנה לפי הרובה, המרחק וכן הלאה, אבל הסרטון ייתן לכם קנה מידה כללי). אין כמובן את צורת הפרח של ההולו-פוינט. תסתכלו על הצורה שהוא מקבל בג'ל ואז תסתכלו שוב  בכתבה של ערוץ אחד (2:09) על הכדור שמציג אביו של נווארה. הם לא זהים כמובן (לא עברו את אותם הדברים בדיוק ולא באותה המהירות בדיוק)  והצילום לא באותה איכות ואותה זוית, אבל אפשר לראות בבירור שהתוצאה יחסית דומה (שבר או קימוט בחלק האחורי של הקליע ושמירה על הצורה הכללית בחלקו הקדמי).


(יובהר שהקליע, לפי מה שהציג האב לא התנגש בספרים שבתיק. אין מכה על הספרים מהירי, מה שאומר - בהנחה שאין הדבר המצאה - שהקליע נעצר לפניהם או האט מספיק בכדי שהמכה תהיה שולית. נדמה לי שהאב מראה שמצא את הכדור בחלל הזה שבו מכניסים משענת לפעמים בתיקי ילדים או שמים לפטופ).

הערה: המומחה בערוץ 2, יוסף יקותיאל,  גם לא מתייחס בכלל למרחק ו\או למהירות הקליע בניתוח שלו (יודגש שירי בג'ל בליסטי נעשה דרך 30 ס"מ עד מטר של ג'ל, בצפיפות זהה לשל בשר של בני אדם. משמע שזה מסלול הרבה יותר קשה מאשר דרך גוף אדם רגיל שהמרחק בין החזה לגב אצלו הוא כ-30 ס"מ לכל היותר, במיוחד אצל ההרוג הרזה שלנו). התייחסות זאת נוגדת את התחום המדעי של ניתוח שאריות קליעים (בליסטיקה פורנזית, בליסטוגרפיה ובליסטיקה טרמינלית). אם לחזור על אותו דימוי קודם: יהיה זה כמו מומחה לתאונות דרכים שיראו לו רכב  והוא יקבע שהנזק לרכב בלתי אפשרי, מבלי להביע שום עניין במהירות שבה הרכב נע, לפני שהתרסק בחפץ שהיה מולו.

ג. זה לא נושא לבדיקת וידאו - זה נושא לבדיקת מעבדה. בקנה של כל רובה יש חריצים שמועכים את הקליע שיוצא ממנו ומסובבים אותו. אלה ניתנים לבדיקה. יש שלל טכניקות לבדיקת קליעים (להרחבה). היות ולא היו הרבה חיילים ושוטרים מעורבים באותו יום ותקרית (לכל היותר כמה עשרות), כנראה שאפשר להתאים את הקליע לרובה (או לפסול זאת כמובן).

ד. אם אתה מעלה תאטרון שלם של רמאות (ואתה פלסטיני שחי תחת כיבוש - מוצדק או שלא - כבר עשורים רבים ויודע היטב איך נראים קליעים), אתה כבר פשוט תקח קליע משומש או תירה אחד ותרסק אותו בצורה עקומה במיוחד על איזה תרנגולת מהסופר או משהו. העניין הוא שקליעים לא מתעקמים כמו שמרבית האנשים חושבים שהם יתעקמו, כאשר הירוי במרחק של 70-80 מטר וכשהקליע הוא 5.56 רגיל.

ה. הפצוע (נוסף לשני ההרוגים היה פצוע פלסטיני שנורה בחזה) העיד כי נורה מאש חיה. דו"חות הפלסטינים מעידים כי נורה מאש חיה. יש צילומי וידאו שלו בבית החולים ויש לו פצע כניסה בחזה ויציאה בגב (דבר שהוא די בלתי אפשרי עם גומי ולחלוטין בלתי אפשרי עם גומי ממרחק של עשרות מטרים). האם הוא משקר והדו"חות מזוייפים? משלחת של רופאים ביקרה אותו בבית החולים. לא גופה - אדם נושם וחי עם פצעים שהוכרזו פצעי ירי חי. בין הרופאים היו 2 רופאים ישראלים שבדקו אותו. הם הגיעו שלא על מדים. היכן הדו"ח שלהם? לא פורסם עד כה. האם נראה לכם הגיוני ששני רופאי משרד הביטחון בדקו את הפצוע שטוען כי נורה מאש חיה, מצאו שהוא משקר ולא נורה מאש חיה ולא אמרו כלום? שום דו"ח?


ו. לינקים למקרים מתועדים בהם הקליע נותר שלם לאחר פגיעה באנשים:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2129335/Doctors-retrieve-bullet-lodged-inside-man-40-years.html

http://nypost.com/2014/03/17/woman-lived-with-bullet-in-head-for-48-years/

10) האם הקליע המוצג הוא קליע  5.56 מ"מ המתאים לירי מ-M16?

כן. הקליע הוא קליע 5.56 רגיל. ראו כאן (שימו לה להבדל שבין כדור, המורכב מהתרמיל הגדול והקליע הקטן, לבין הקליע בלבד). תוכלו להשוות לסרטים הרלוונטים בו הקליע מוצג (כתבת CNN וכתבת ערוץ אחד). על הקליע הסתכלו מיליוני אנשים מסביב לעולם. הטענה כי אינו הקליע המתאים לרובה, היא טענה מקושקשת מהרשת בלבד (אפילו המומחה בערוץ 2, הלין על מצב הקליע, אבל לא על סוג הקליע).

11) האם יש תיעוד של הגופות?

כן. לפי צילומים מחדר הקירור בביתו החולים היו לפחות כמה עשרות צלמי וידאו וסטילס. בהלוויה (כרגיל) הוצגו הגופות לאלפי אנשים ומצלמות רבות. (בעבודה כרגע)

וידאו של הגופות במקרר בית החולים (1:10).


1:22 והלאה
במיוחד צפו ב-6:44 והלאה

https://www.youtube.com/watch?v=EFPWjfxT1hIכ

https://www.youtube.com/watch?v=F5Jmothi9VA

https://www.youtube.com/watch?v=-StO4PKmX0E

תמונות סטילס של הגופות (חלק מהצלמים הם ישראלים שנכחו לצד הגופות):

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ,21

אם תמונות אלו לא מספיקות לכם, להלן מספר תמונות אלימות יותר (אזהרה: התמונות מציגות פצעים ודם):

1,2,3,4

12) מה זאת התחבושת המוזרה על הגופה של אחד ההרוגים?


גופתו של מוחמד אבו טאהר בבית החולים (מוחמד הפסיק לנשום כבר בין מקום הפציעה לאמבולנס וככל הנראה לא טופל בבית החולים). רק לפני שיתחיל עוד ויכוח: לא… מתים לא בהכרח יהיו עם עיניים סגורות ולא תמיד אפשר לסגור להם את העיניים ידנית (כפי שנהוג לעשות).

אז מה התחבושת?
אני לא יודע. יכול להיות שהלסת נשמטה מסיבה כלשהי ורצו לסגור את הפה. יכול להיות (היות וכיסו את הפצעים באזור החזה למען דיווחי המערב שלא משדרים פצעים שכאלה), שהחליטו להוסיף תחבושת תאטרלית. יכול להיות שהיתה פציעה מסוימת שאני לא מודע לה בשלב זה. יכול להיות שבגלל שמוחמד מת בשטח ולא בבית החולים, פשוט העבירו אותו ישירות מהאמבולנס לחדר המתים והתמונה היא לפני שהסירו ממנו דברים. בכל מקרה, זה די דבילי לזייף ארוע בהקף שכזה ואז לזרוק תחבושת מפגרת על הראש של אחד מההרוגים (אם יש רופאים בין הקוראים עם ניסיון חדר מיון, אתם מוזמנים לחוות דעה). בעיני נושא שולי וקטנוני, אבל כאמור, אין לי תשובה של ממש.

13) מדוע לא בודקים את הגופות עצמן?

אני לא יודע. אם ישראל בטוחה בקייס שלה, היא צריכה להסכים לבדיקה ואף לדרוש אותה מול מצלמות רשת בינלאומית. ואם הפלסטינים יסרבו, אז יהיה ברור שהם מסתירים משהו. הפלסטינים לבינתיים (המשפחות של ההרוגים) הודיעו בפומבי שהם מסכימים להוציא את הגופות לבדיקה ע"י גורמים בלתי תלויים (די לגיטימי. גם ישראל, במצב הפוך בו היה ויכוח לגבי הרוג ישראלי, לא היתה מסכימה לתת לפלסטינים לבדוק את הגופות בעצמם). האם זה מתקדם בפועל? אם לא, למה לא? בשלב זה אני לא יודע לענות (אינני מאשים את ישראל או הפלסטינים. פשוט לא פירסמו מידע של ממש בנושא זה). בערוץ 1 אמרו שהרשות הפלסטינית הקימה ועדה עם גורמים בינלאומיים (בסוף הקטע תראו את האב מסביר לערוץ 1 בפירוש שהם פנו לגורמים בינלאומייםלהשתתף בהוצאת הגופה מהקבר  והם מזמינים את ישראל להיות חלק בנתיחה שלאחר מהוות).

יש לציין שנוסף על 2 הקבורים, יש פצוע שלישי בבית החולים. [אני מצטט מתשובה 9] "משלחת של רופאים ביקרה אותו בבית החולים. לא גופה - אדם נושם וחי עם פצעים שהוכרזו פצעי ירי חי.
בין הרופאים היו 2 רופאים ישראלים שבדקו אותו. הם הגיעו שלא על מדים (אפשר שהם היו חלק מהועדה הבינלאומית שהקימו הפלסטינים). היכן הדו"ח שלהם? לא פורסם עד כה. האם נראה לכם הגיוני ששני רופאי משרד הביטחון בדקו את הפצוע שטוען כי נורה מאש חיה, מצאו שהוא משקר ולא נורה מאש חיה ולא אמרו כלום? שום דו"ח?".

14) האם יכול להיות שהצילומים נערכו?

לא. תחזרו לתחילת הנספח. יש ספרית וידאו של כל הוידאו של אותו היום (זה למעשה לא כל הוידאו, אלא כשעה וחצי  עד שלוש שעות סביב הארועים כפול 4 מצלמות אבטחה. מי מכם שמעוניין בכל ה-12 שעות, יכול לקפוץ למשרדי בצלם ויצרבו לו עותק). אני צפיתי בתוכן. אתם יכולים להאמין לי ואתם יכולים לבדוק בעצמכם - אבל אין עריכה. הוידאו רציף, כשאנשים זזים בזמן מסוים ממצלמה אחת לתוך השדה של אחרת, רואים את התנועה בדיוק בזמן הנכון. יודגש שהוידאו הועבר גם לצה"ל ששומר על שתיקה בהקשר זה. המצלמות גם מסתנכרנות עם עם הצלמים האחרים שהיו שם (הארץ ביצע סינכרון שכזה שתוכלו למצוא גם כן בתחילת הנספח).

15) האם בדו"ח הרפואי הפלסטיני כתוב שאחד ההרוגים נפגע מ-2 קליעים, למרות שנפגע רק מאחד? 

לא. הניסוח מבלבל (גם אני התבלבלתי). כתוב שיש כניסה דרך החזה לצד חדירה לבטן. הכוונה היא שהכדור, במהלכו בתוך הגוף (אזכיר לכם שכדורי 5.56 ידועים כ"טיילנים" - במיוחד במרחקים שכאלה שהם כבר מאטים - ושהחיילים היו בעמדה גבוהה מהרחוב לפחות 3-4 מטר) חדר אל הבטן. להלן תרגום בתשלום שהוזמן ע"י אחד מקוראי הבלוג. המקור בערבית:

There was a bullet entrance at the right side of the ribs cage (thorax) 1 cm away from the sternum, along with a penetration (entrance) of the abdomen from the upper (right [seems like the word right]) side.

סרטים בהם רואים ירי לכאורה של טמפון (גלילי גומי) עם רומה על הנשק, ללא דריכה אוטומטית ויציאת תרמיל:

1:15

https://www.youtube.com/watch?v=KjgngNdnxso

0:40

https://www.youtube.com/watch?v=V3ye4Yb60Es

http://news.walla.co.il/?w=/550/2746712

0:58 - פעמיים ירי בתבור עם רומה. בשני המקרים רואים את הטמפון. לא רואים פליטת תרמילים. בראשון רואים את שאריות כיסוי הטמפון אז היינו מצפים לראות תרמילים אם היו.

http://in.reuters.com/.../palestinian-stone-throwers...

סרטון מצוין. 5 מקרים של ירי גומי מלפני חצי שנה בקלנדיה. ב-4 מהם רואים בבירור את הטמפון ברומה. בכולם אין פליטת תרמיל.

https://www.youtube.com/watch?v=onm9VfidKA4

עימותים בביתוניא לפני שנה.

0:30 – ירי עם רומה בלי פליטת תרמיל. ברקע חייל אחר מטעין טמפון.

https://www.youtube.com/watch?v=Y_9cumo114w

0:12 – אין פליטת תרמיל. ניתן לראות טמפון.

0:41 - אין פליטת תרמיל.

סרטים זהים שכן נמצא שתועד בהם דריכה אוטומטית:

2:10 (עדיין יש תקיעה מיד לאחר הדריכה. תרמיל נפלט אבל כנראה שהכדור הבא לא הצליח לעלות למכלול)

https://www.youtube.com/watch?v=16whA8zesPg