Published using Google Docs
конспект уроку "С.Носань "Ялинка". О.Олесь "Ялинка"
Updated automatically every 5 minutes

Конспект уроку літературного читання у 2 класі.

 

Тема. С.Носань «Ялинка», Олександр Олесь «Ялинка».

 

Цілепокладання: ознайомити учнів з новими творами; удосконалювати навички усвідомленого, правильного, плавного читання цілими словами вголос, уміння відтворювати під час читання почуття, настрій дійових осіб. Розвивати  мислення, пам'ять, уміння аналізувати текст, самостійно робити висновки з прочитанного твору. Формувати оцінні судження, бажання бути кращим. Виховувати кращі риси справжньої людини, любов до природи, бажання її берегти.

                              

Очікуваний  результат: Зацікавленість дітей новими творами,набуття ними навичок правильного читання цілими словами та вміння відтворювати настрій героїв твору; вміння аналізувати прочитане, робити висновки, оцінні судження; прояви кращих рис справжньої людини.

 

Мета:

- ознайомлення учнів з новими творами; удосконалення навичок  усвідомленого, правильного, плавного читання цілими словами вголос, уміння відтворювати під час читання почуття, настрій  дійових осіб;

- робота над розвитком  мислення, пам'яті, умінням  аналізувати текст, самостійно робити висновки з прочитаного твору;

- формування оцінних суджень, бажання бути  кращим;

- виховання кращих рис справжньої людини, любові до природи,бажання її берегти.

 

Тип уроку: комбінований.

 

Обладнання: портрети авторів,  мультимедійна установка,  надрукований матеріал для словникової, групової та індивідуальної роботи, ялинкові іграшки, ялинка.

 

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Девіз уроку

-          Виразно читаємо,

Чітко слова промовляємо,

Мову та творчість свою розвиваємо.

 

ІІ. Перевірка д/з.

Читання розповідей, складених вдома.

Читання творів, вивчених на попередньому уроці.

 

ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Мовна розминка.

Фонетична зарядка.

- Як вітер виє взимку? (У-У-У)

- Як дерева шелестять голими вітами? ( Ш-Ш-Ш)

- Як земля від морозу тріщить? (ТРІСЬ-ТРІСЬ-ТРІСЬ )

- Нам холодно взимку.Давайте погріємо долоньки.(ХУХ-ХУХ-ХУХ)

        

 

Робота з чистомовками.

Лю-лю-лю-дуже зиму я люблю.

Оз-оз-оз-надворі мороз.

Ік-ік-ік-на порозі Новий рік.

Ра-ра-ра-рада святу дітвора.

 

ІV. Актуалізація опорних знань.

1.Художня сторінка.

- Сьогодні на урок зима намалювала малюнок? (Ялинка)

 

2. Створення «Асоціативного куща».

- Що постає у ваших думках, коли ви чуєте слово «ялинка»?

 

 

V. Повідомлення теми і мети уроку.

Наша ялинка прийшла до нас у гості,  на урок,не випадково. Вона хоче вам передати  листа від своїх сестричок.

1. Вправа на швидко читання і розвиток мовного здогаду.

        - Прочитайте вірш, подумки вставляючи пропущені букви.

             Я ял..ночка зел..на,

             Є до вас прох..ння в мене,

             Серед лісу я зрост..ю,

             Зайч..ка в гіллі хов..ю,            

             Тож бл..гаю, любі діт..,  

             В переддень Нового р..ку         

             Не поводьтеся жорст..ко!

             Не рубайт..! Зупиніться!

             Змилуйт..сь і схаменіться!

- Чому серця ялинок тремтять саме  перед Новим роком?

Мабуть, цього листа свого часу прочитали й відомий український поет О.Олесь та письменник С.Носань, які дуже любили природу(показ портретів названих авторів).

Отже, сьогодні на уроці ми з вами опрацюємо твори О.Олеся та С.Носаня з однаковою назвою «Ялинка».

За  роботу   будете  отримувати ялинкові іграшки, це буде оцінка ваших старань. Ними ми прикрасимо нашу класну ялинку.

 

 

 

VІ. Вивчення нового матеріалу.

Сергій  Носань був дуже талановитим хлопчиком. Вже в 5 класі він написав і поставив для шкільного  театру спектакль, все своє життя він боровся за збереження рідної природи. І можливо саме це спонукало його до написання оповідання «Ялинка».

1. Первинне читання вчителем.

Запитання перед сприйманням тексту:

- В яку пору року відбуваються події?

2. Словникова робота.

Прикрашаємо                                      нищити                      неодмінно

щонайменше                                       болісно                       заборонив

погомоніли                                          красуню                     по-людському

карбованці                                           втіхи                           смітник

 

-  Доберіть близькі за значенням слов:

втіха (радість),

неодмінно (обов’язково);

протилежне за значенням до слова заборонив (дозволив).

 

Фізкультхвилинка «Ялинка».(відео)

 

3. Напівголосне читання.

 

4. Читання тексту ланцюжком.

 

5. Бесіда за прочитаним твором.

- Яку ялинку прикрашає Оленчина  родина після зустрічі  з  лісником?

- Що несла сім′я з базару?

- Які почуття оволоділи лісником?

- Що зробив би Карпо Іванович, якби мав змогу?

 

6. Робота над виділеними словами.

- Прочитайте виділені слова. Чи передають вони головну думку твору?

- Чи погоджуєтесь ви з думкою лісника? Чому?

 

Фізкультхвилинка.

Діти, до нас на урок завітав Зайчик. Він хоче, щоб ви разом відпочили.

Я малюю зайчика для вас.

Це у нього,бачте, голова,

Це у нього вуха догори.

Це стирчить у нього хвостик сірий.

Це очиці весело горять.

Ротик,зубки-хай морквинку ість.

Шубка тепла хутряна на нім.

Ніжки довгі,щоб гасав він лісом.

Ще навколо посаджу дерева.

І хай сонце сяє з піднебесся.

 

 

7. Опрацювання вірша О.Олеся «Ялинка».

 О.Олесь виріс серед мальовничої природи,співу пташок. Він писав твори для свого маленького сина Олежки. Одним з цих творів і є вірш «Ялинка».

 Послухайте цей вірш в оригіналі і подумайте від чийого імені ведеться розповідь у вірші? (аудіо запис)

 Сьогодні ми познайомимося з уривком цього вірша.

 

Словникова робота.

Запрягся, кожушинка, ледащо.

 

8. Мовчазне  читання.

 

9. Читання в особах.

Хлопчики читатимуть слова хлопчика, дівчата – слова зайчика.

 

10. Рольова гра.

 

11. Аналіз вірша.

- На що схожий вірш?

- Що тут казкового?

- Що спільного у змісті вірша з попереднім оповіданням ?

- А що ваша родина робить, для  збереження ялинок?

 

VІІ. Рефлексія.

Вправа «Мікрофон».

- Чи зрозумів хлопчик, що ялинки треба оберігати, а не рубати? А ви?

- Мої очікування від уроку здійснилися. А ваші?

(Я зрозумів, що...  Тепер я знатиму...  )

- Якими враженнями ти поділишся вдома ?

 

VІІІ. Домашнє завдання.

 1. Прочитати оповідання і створити словесний малюнок.

 2. Вивчити вірш О.Олеся «Ялинка» напам′ять.

 3. Завдання пошукового  характеру (за бажанням).

 -  Розпитати ровесників,батьків,прочитати в Інтернеті,в газетах про те,як можна захистити ялинку перед Новим роком.

 

ІX. Виставлення оцінок.

Прикрашання іграшками ялинки

.