Harjutus: Tee  ruudulisele paberilehele liimist ristkülik küljepikkusega 3 x 4 ruutu. Lase liimil kuivada ja lisa seejärel teine liimikiht esimese peale. Tee sellest tegevusest oma nutitelefoniga stoppkaardi-video, kasutades selleks vastavat äppi (nt. iMotion või PicPac) ja laadi see video oma rühma blogisse. Lisa samal moel veel 3 liimikihti ja mõõda viiekordse liimikihi paksus. Mitu kihti liimi oleks vaja lisada ja kui palju aega selleks kuluks, et kuivanud liimist tekiks 3-mõõtmeline (ruumiline) klots kõrgusega 1 cm?  Lisa oma liimikujundi servadele koordinaatteljed (X-, Y- ja Z-telg). Kirjuta oma rühma blogisse, millise kuulsa Prantsuse matemaatiku nime järgi on selline X-Y-Z koordinaatsüsteem saanud oma nime.

Ristküliku kujulised (mõõduga 3x4 cm) paberilehekesed lõikasin välja ruudulise vihiku paberist. Panin tähele, et see leht on väga õhuke, võrreldes A4 formaadis koopiapaberiga. Kleepisin lehed omavahel kokku pulgaliimiga. Pidin jälgima, et ennem ei hakka uut lehte kleepima kui eelnev kleebitud kiht on kuivanud. Ma arvan, et kui lehed omavahel enam ei liigu siis liim ongi kuivanud. Pulgaliim, mida kasutasin on õhukese kihina paberil pandav ja kiiresti haakuv. Omavahel lehed niiskeks ei muutunud. Kui oleks vedela liimiga teinud siis oleks läinud tunduvalt kauem aega.

Oma tegevuse jäädvustasin tahvelarvutiga pildistades. Pildistamisel hoiti näppu ainult nupul ja pilte tekkis iga liigutusega (kokku 252 fotot). Arvan, et selline pildistamise võte annab tegevuse paremini edasi kui ainult mõne pildi klõpsamisel. Stoppkaadri-video lahendasin GIF-animatsiooniga. GIFMaker.me lubab rohkelt pilte üles laadida. Kui pildid olid üles laetud ja paika pandu piltide vahetamise kiiruse sagedus (milleks jäi 500 millisekundit) ja animatsiooni suuruse (100% ehk 1500 x 1120 px) sai anda käsklus “Create GIF Animation” ja  väheke ootamisega saigi GIF faili arvuti salvestada (Lisaks GIF-failile on võimalik teha ka videofail - mp4). Kuna GIF-animatsioon osutus liiga suureks ja GoogleDocsi üles laadida ei õnnestunud siis leidsime lahenduseks fail GoogleDrive üles laadida ja animatsioon sisestada lingiga.

view

Miks tegin stoppkaadri-video GIF-animatsioonina? Mulle tundus, et kuna ennem GIF-animatsiooni ma teinud ei ole siis tahtsin proovida midagi uut. Juhendaja Maris soovitas.  Selle tegemine tundus kuidagi huvitavam. Vaatasin ka äppi iMotion - seal annad start käsu, mille tulemusel hakkab pildistamine pihta ja kui vaja lõpetada siis stop. Faili sai salvestada tahvlisse. Kuidagi väga kiire ja lihtne. Kunagi kindlasti tuleb kasutusse.

Lehtede liimimine võttis aega 1 minut ja 22 sekundit (aega võtsin veebipõhise stopperiga http://www.timeanddate.com/stopwatch/). Kleebitud viie lehe klotsi kõrgus on ~0.5 mm. 1 cm kõrguse klotis jaoks läheks vaja ~100 lehte ja aega kuluks nende kokku liimimisel 27 minutit ja 33 sekundit.

Juhendaja soovitas kasutada ristkorrutise võimalust

1 minutit ja 22 sekundit teisendasin sekunditeks. Hiljem saadud vastuse teisendasin taaskord minutiteks.

IMG_1946.JPG

Y on klotsi lühem külg ja X on klotsi pikem külg, siis z on klotsi kõrgus. Kuna klotsi kõrgus ei õnnestunud küljele joonistada (tegu ~0.5 mm kõrgusega) siis arvasime, et Z võib joonistada klotsile diagonaali alt vasakust nurgast üles paremasse nurka, mis tähistabki klotsi kõrgust.

MTE1ODA0OTcxMjY3MzYwMjY5.jpg

 X - Y - Z koordinaatsüsteem on saanud oma nime René Descartes (1956 - 1650) järgi, kes oli kuulus Prantsuse matemaatik ja ka filosoof ning loodusteadlane. See geomeetriline termin sai alguse ligi nelisada aastat tagasi.