გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა -
1)მოსწავლეები გაიწაფებიან სიმრავლეებზე მოქმედებების ვენის დიაგრამებითა და ცხრილებით წარმოდგენაში.
2)დააკავშირებენ და შეადარებენ ამ 2 წარმოდგენას.
3)იმსჯელებენ ამა თუ იმ სიტუაციაში რომელიმეს უპირატესობაზე
4)გაეცნობიან სიმრავლეთა თეორიის მრავალმხრივ გამოყენებას.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები - დიაგრამების საშუალებით შეასრულონ სიმრავლეებზე მოქმედებები.ამოცანების ამოხსნისას აყალიბებენ საკუთარ პოზიციას. ეცნობიან სიმრავლეთა თეორიის გამაერთიანებელ როლს და მისი გამოყენების შესაძლებლობებს.
ეროვნული გეგმის სტანდარტი: მათ. X-8. X -4
წინასწარი ცოდნა - სიმრავლე, ქვესიმრავლე, მოქმედებები სიმრავლეებზე, სიმრავლეების გამოსახვა, სიმრავლეებზე მოქმედებების გამოსახვა ვენის დიაგრამებით
შეფასების საგანი და პროცედურები - ვაფასებ მოსწავლეთა გაკვეთილის პროცესში ჩართულობას ,კითხვებზე პასუხის სიზუსტეს,ინდივიდუალური დავალების შესრულების დონეს,საკუთარი მოსაზრების ლოგიკურად ჩამოყალიბებას.ვიყენებ ინდივიდუალური შეფასების განმსაზღვრელ ტიპს.
საწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები- სასკოლო სახელმძღვანელო.
გაკვეთილის მსვლელობა:
1 )მოსწავლეთა ორგანიზება, სიის ამოკითხვა- 2 წუთი
2)საშინაო დავალების გამოკითხვა - 3 წუთი
3)მოსწავლეთა პროვოცირების მიზნით ვსვამ ფრონტალურ კითხვებს.
4)მინი - ლექციის სახით ბავშვებს ვაცნობ ვენის დიაგრამისა და სიმრავლეებზე მოქმედებათა როლს ამოცანების შესრულებაში. 5 წუთი .
5)ახსნილი მასალის მიხედვით ვსვამ კითხვებს - 5 წუთი.
6)მოსწავლეთათვის ახალი თემის უკეთ გასაცნობად დაფასთან გამომყავს 2 მოსწავლე, რომლებიც ახდენენ მათი ცოდნის დემონსტრირებას - პარალერურად პასუხობენ მოსწავლეთა კითხვებს --15 წუთი. 7)მთელ ჯგუფს ახსნილი მასალის მიხედვით ვაძლევ სახელმძღვანელოდან
სავარჯიშოებს ინდივიდუალურად შესასრულებლად,ვამოწმებ შესრულებულ სავარჯიშოს - 10 წუთი.
8)ვაძლევ საშინაო დავალებას - 3 წუთი.