Published using Google Docs
Право на освіту в Україні
Updated automatically every 5 minutes

Тема. Право на освіту в Україні

Мета: дати уявлення про юридичний зміст права на освіту в Ук­раїні, навчальні заклади, в яких можна здобути середню освіту і про їх відмінності, розповісти про учасників навчально-виховного процесу та їхні права та обов'язки; формувати вміння: пояснювати юридичний зміст права на освіту в Україні; висловлювати суджен­ня щодо його важливості для людини; наводити приклади навчаль­них закладів, в яких можна здобути середню освіту; розповідати про їх відмінності; називати учасників навчально-виховного про­цесу; описувати, використовуючи положення нормативних актів, їх окремі права та обов'язки; моделювати та розв'язувати правові ситуації, пов'язані з правами та обов'язками учасників навчально-виховного процесу.

Тип уроку: комбінований урок.

Форма проведення: урок з використанням мультимедійних технологій.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Учитель організовує клас до уроку. Перевіряє готовність учнів та настрій.

ІІ. Актуалізація знань учнів

Учні наводять підготовлені вдома приклади, що ілюструють ре­алізацію або невиконання прав та обов'язків, висловлюють власні думки щодо ступеня реалізації права, про яке йдеться.

III.        Мотивація навчальної діяльності

Діяльність вчителя

Учіння учнів

Організація навчально – виховного процесу

1.Дайте  визначення понять: «закон», «право», «правопорушен­ня», «права

людини», «громадянство», «конституція», «галузь права», «правовідносини», «омбудсмен», «правомірна поведінка», «юридична відповідальність», «мораль».

Учні відповідають на питання

 

 

 

 

 

При виникненні труднощів при відповіді учитель наводить  приклади та підсумовує відповіді учнів

 

 

 

 

IV.        Вивчення нового матеріалу

Діяльність вчителя

Учіння учнів

Організація навчально – виховного процесу

Постановка проблеми

Був собі хлопець. Його дуже любили батьки. Так любили, що ні в чому не могли відмовити. І коли, навчившись у першому класі читати, писати й рахувати, він сказав батькам: «Я більше не хочу ходити до школи і взагалі вчитись», — ті не змог­ли йому заперечити. Хлопець залишився вдома. Минали роки. Хлопець виріс, став дорослим, але все ще сидів вдома або гуляв із друзями. Та от настав час, коли його старенькі батьки померли.

Учні виконують завдання

•   Складіть розповідь про подальше життя цього хлопця.

 

Учитель фіксує всі варіанти на дошці та  пропонує учням  завдання запропонувати варіанти вирішення даного питання

Учитель задає питання

1.         Для чого потрібна освіта?

2.         Який рівень освіти потрібен сучасній людині?

3.         Якими є права та обов'язки учнів, вчителів і батьків у навчаль­ному процесі?

 

Учні дають відповіді на питання

Учитель підводить підсумок та фіксує відповідь на дошці у формі «Грона думок»

Учитель. Освіта — основа інтелектуального, культурного, ду­ховного, соціального, економічного розвитку суспільства і держа­ви. Мета освіти — всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей; формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору; збагачення на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу народу, підвищення його освітнього рівня; забезпечення народного господарства кваліфікованими фахівцями. «Освіта в Ук­раїні ґрунтується на засадах гуманізму, демократії, національної свідомості, взаємоповаги між націями і народами», — так записа­но в Законі України «Про освіту».

Утвердження й забезпечення права людини на освіту в будь-якій країні є одним з найважливіших обов'язків держави. Це зумов­лено тим, що освіта в сучасному глобалізованому й інформатизованому світі дедалі більше стає вирішальним чинником суспільного прогресу та національної безпеки, важливою складовою повного розвитку людської особистості, збільшення поваги до прав і свобод людини. Сьогодні цілком очевидно, що без належної освіти людина не зможе забезпечити собі відповідних умов життя і реалізуватись як особистість, а також усвідомити й захистити свої права. Висо­кий рівень освіти населення є важливим чинником, що позитивно впливає на створення сприятливих умов для повної реалізації прав і свобод людини і громадянина.

 

Учні фіксують у зошитах принципи освіти в Україні .

Учитель контролює виконання учнями  завдання

Робота з правовими джерелами

1.          Учні знайомляться зі змістом ст. 53 Конституції України і відповідають на такі запитання:

1.         У чому полягає право на освіту?

2.         Що означає доступність освіти за законом і як вона забезпечена в Україні?

3.         Що означає безперервність та різноманітність освіти?

4.         Що означає вибір форми навчання?

2.          Учні опрацьовують Закон України «Про загальну середню освіту» і мають дати відповідь на запитання:

•            В яких ще школах можна здобути середню освіту?

Учні опрацьовують статті основних нормативних документів з питання освіти

Учитель контролює виконання завдання та допомагає порадами

Творчі завдання. Колективна робота.

Вчитель дає учням завдання , над якими вони працюють самостійно протягом 5 хвилин.

Якщо дітям складно зорієнтуватися, вчитель може запропону­вати тему ситуації, наприклад бажання батьків перевести свою ди­тину на навчання екстерном або бажання не дуже здібного учня взяти участь в олімпіаді тощо.

Створення сенкану  до слова «Освіта».

Обов'язкова та бажана.

Навчає, розвиває, виховує.

Навчання — світ, а не навчання — тьма.

Майбутнє...

 

Опрацювавши правила для учнів,моделюють та по 1-2 ситуації, що ілюструють взаємовідносини учнів з учителями, адміністра­цією, між собою,

по­в'язані із взаємовідносинами батьків з вчителями, адміністра­цією школи, дітьми стосовно проблем навчання дітей.

 

 

IV.        Підсумки уроку

Рефлексія

1.         Чому освіті приділяється так багато уваги, навіть є окремі зако­ни та статті Конституції?

2.         Як ви зрозуміли поняття «доступність освіти»?

3.         Чому сьогодні освіта відіграє важливу роль у житті людини? Як освіта впливатиме на майбутнє кожного з вас?

Учні пропонують свої варіанти відповіді

Учитель підтверджує відповіді учнів відповідними нормативними фактами

V. Оцінювання учнів

VІ.        Домашнє завдання

Підготувати твір-роздум «Які права мені насправді потрібні в школі».

Підготувати листівку-заклик: «Краще навчатися в школі, ніж...» (палити на дворі із друзями, бешкетувати на вулиці, гра­ти в комп'ютерному клубі тощо).

 

 

 

Учні записують завдання в щоденник

Учитель перевіряє наявність записів у щоденниках та виставляє оцінки.