Published using Google Docs
ТЕМА.doc

ТЕМА. Кримінальна відповідальність неповнолітніх.

МЕТА:

- н:  з'ясувати суть поняття кримінальна відповідальність неповнолітніх;

  -р:   розвивати знання про відповідальність своїх дій у житті, розвивати  

             уміння брати приклад з хорошої поведінки підлітків; збагачувати

             словниковий запас учнів;

-в: виховувати почуття відповідальності за свої дії.

ОБЛАДНАННЯ. Конституція України, комп’ютер, проектор.

ХІД УРОКУ.

1 .Вступна частина.

Слайд №1.

2.0рганізація учнів  до роботи.

3.Ознайомлення з темою бесіди.

Слайд №2.  

4. Вступне слово вчителя. Тема нашої бесіди «Кримінальна відповідальність неповнолітніх».

Слайд №3.

  Ви вже дорослі і повинні знати про кримінальну відповідальність, повинні вміти розібратися в життєвих ситуаціях. Ось про це ми сьогодні з вами поговоримо.     І дамо відповідь на запитання « Чи можна все ж таки подолати злочинність?»

  Спочатку давайте дамо визначення поняттям: кримінальна відповідальність, злочин, покарання.

-Що ж таке кримінальна відповідальність?

Слайди № 4, 5, 6, 7.

(Діти висловлюють свої думки).

  Кримінальна відповідальність - це обов’язок особи дати звіт про  свої   дії   уповноваженим    на   те    державним органам , а також потерпіти  певні     обмеження,      страждання,     відчути     примусову     дію кримінального закону.  Частиною кримінальної відповідальності є застосування       покарання       щодо       винного.       Кримінальна відповідальність,  як  і  кожний  вид  юридичної відповідальності ґрунтується на конституційному принципі законності. Це означає, що   кримінальній   відповідальності   і   покаранню   підлягає  лише особа, винна у вчиненні злочину.

  Злочин — це суспільне небезпечне діяння, виявлене або в дії, або у бездіяльності.  Злочин  полягає у  активних  діях(крадіжка  чужих речей, вчинення тілесних ушкоджень іншим людям).

 Покарання – це кара за злочин, який учинила особа.

5. Обговорення ситуацій ( після їх розігрування).

КЛАСНИЙ КЕРІВНИК.   Ми вже не раз чули про те, що почастішали випадки дитячої злочинності. Багато причин є для цього у нашому сьогоднішньому житті. Але однією із головних, я вважаю, є те, що підлітки не знають законів. Зараз групи учнів будуть розігрувати перед нами різні ситуації. А ви будете оцінювати характер правопорушення і міру покарання, яка може бути присуджена  за дане правопорушення.

СИТУАЦІЯ 1.

За столом сидять двоє учнів.

Дмитро. . Сиджу на лавці. Раптом бачу іде мін колишній друг, а тепер ворог—Сашко. Ну, думаю, зараз я ч тобою розквитаюся. Хапаю палку—цей спосіб оборони або нападу я часто використовую і наздоганяю Сашка. Ударив ззаду. А то виявився не він, а якийсь незнайомець. Той від удару впав. Ну думаю, коли вже гак сталося, полізу почищу його кишені. Ну і сміхота! Витягнув гаманець, а в ньому всього 3 гривні, звичайно, і від них не відмовився, давай швидше тікати. Отак мені пощастило .

Максим. А зі мною теж сталася пригода. Іду, бачу Оксанка. Хотів пожартувати: смикнув за сумку і побіг. Біжу, захекався Вирішив оглянутися. Йой! А то не Оксана, а якась старушенція. Очі витріщила, щось шепоче, руки тремтять. Я з переляку чкурнув. Перевірив сумку. Теж не багато: 13 гривень. І число такс нещасливе. Хай йому грець!

Сашко. Що зажурились, синки? Чув я вашу розмову. Хто ж так ризикує? 2-3 гривні вкрали! Це треба бути останнім дебілом! Навчайтеся, синки, поки я добрий. Ось дивіться(  виймає гаманець із кишені Максима ).  Як бачите ніякого ризику,

ЗАПИТАННЯ. Давайте проаналізує всі три ситуації. Які злочини тут мали місце, яка міра покарання за них. 

ВІДПОВІДЬ. Вчинок  Дмитра кваліфікується як розбій. У Карному Кодексі це ст. 142: Розбій—це напад з метою заволодіння індивідуальним майном громадян, поєднаний з насильством, небезпечним для життя або здоров'я людини, яка зазнала нападу або з погрозою застосування такого насильства. Карається позбавленням волі на термін до 5 років або виправними роботами на термін до 2 років. Максим  вчинив грабіж. Грабіж—це відкрите викрадання індивідуального майна, ст. 141 КК. Особа, що вчинила грабіж, карається позбавленням волі до 5 років або виправними роботами від 1 до 2 років Сашко здійснює крадіжки. Відповідальність за крадіжки ми уже обговорювали.

СИТУАЦІЯ №2

 До класу заходять троє дівчат і забирають із столу викладача книжки .

Таня. Підемо завтра в інше кафе. Дістанемо ще щось.

Марина. Згода.

ЗАПИТАННЯ.

Який злочин вчинили дівчата?

ВІДПОВІДЬ. Цей злочин передбачає ст. 82 КК. Розкрадання державного або колективного майна. Відкрите викрадання колективного майна карається позбавленням волі на термін до 4 років або виправними роботами на термін від 1 до 2 років.

5. Проведення бліц  - турніру.

КЛАСНИЙ КЕРІВНИК. Ми розглянули ситуації, взяті з реального життя, зроблені реальними людьми. Молоді люди, про яких ми почули, стали на хибну стежку Чи штовхав їх хтось, чи обрали самостійно? Та не вже, власне, не має значення. Всі вони відбували заслужене покарання. З їх життя випав великий відрізок часу, коли вони могли бути, як усі: вчитися, працювати, радіти життю, приносити радість рідним. Тому, перш ніж щось вчинити, задумайтеся, а які наслідки будуть від вашого вчинку. Не потрапляйте в подібні ситуації, які сталися з нашими „героями"!

А тепер бліц-турнір. Чи знаєте  ви?

1.Основний закон У країни. (Конституція)

2. Вищий законодавчий орган України, (Верховна Рада).

3.  Вищий виконавчий орган України. (Кабінет Міністрів).

4. Розшифруйте абревіатуру СБУ (Служба Безпеки України).

5. Спосіб прийняття законів або важливих рішень загального або місцевого значення шляхом голосування? (Референдумі.)

6, Людина, яка у суді виступає захисником звину Баченого. (Адвокат).

7,  Особа, яка була засуджена не один раз.(Рецидивіст).

8, Таємне викрадання індивідуального майна громадян.(Крадіжка).

9. Покарання за крадіжку. (Ст. 140 передбачає позбавлення волі на термін до 3 років або виправні роботи на термін до 2 років).

10.Відкрите викрадання індивідуального майна громадян. ( Грабіж).

11 .Як карається особа, яка вчинила грабіж? (Ст.. 141 передбачає позбавлення волі на термін до 5 років або виправні роботи на термін від 1 до 2 років ).

12.  Що не за злочин: напад із метою заволодіння індивідуальним майном громадян, поєднаний з насильством, небезпечним для життя й здоров'я особи, яка зазнала нападу? (Розбій).

13.  Яке покарання передбачено за розбій? (Ст. 142 передбачає позбавлення волі на термін від 3 до 10 років).

14. . Чи караються особи, які зчинили пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (залізниці, вагонів, дороги тощо). (Так. Ст. 78 передбачає за умисне зруйнування або пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів позбавлення волі на термін від 3 до 15 років),

15. Де відбувають покарання особи віком до 15 років (У виправно-трудових колоніях).

6. Захист міні – проекту.

Слайд № 8.

Проведення анкетування.

1. Яка, на вату думку, основна причина, що спонукає молодь до протиправних дій?

а)  вплив алкоголю та наркотиків;

б)  низький рівень доходів сім'ї;

в)  захист себе і близьких;

г)  упевненість у безкарності;

д] солідарність із компанією;

д)  бажання розважитися.

2.   Яке  ваше  ставлення   (негативне,  позитивне, допустиме в окремих випадках, важко відповісти) до таких протиправних дій:кКрадіжок:

застосування фізичної шли щодо іншої

особи;

уживання спиртних напоїв;

уживання наркотичних речовин;

азартних ігор;

проституції:

самогубства.

3.  Як часто ви палите, вживаєте спиртні напої, токсичні речовини?

а)  не вживаю;

б)  інколи;

в)  1-2 рази на тиждень;

г)  щоденно.

4.  З ким би ви хотіли провести бесіду з питань профілактики правопорушень?

а)  з лікарем,

б)  з юристом;

в)  з представником правоохоронних органів.

5.   Чи ваші батьки, спілкуючись з вами, торкаються  проблем   правопорушень,   уживання  алкоголю,  тютюнопаління,  уживання наркотиків:

а)так;

б)  ні;

в]  інколи.

Питання міні – проекту: Чи можна здолати злочинність? ( Так спочатку необхідно осягти припинення росту злочинності, а потім і помітного його скорочення.

7. Розгляд бюлетенів, зроблених учнями. ( Додаток).

8. Поради класного керівника.

Щоб не потерпіти від злочину та уникнути інших неприємностей:

1.   Не   гуляй   сам   і   не   шукай   собі   пригод   у небезпечних   місцях    (на   пустирях,    будівельних майданчиках, у лісосмугах тощо).

2.   Пам'ятай,   що   надмірна  цікавість   не   веде до добра; не чіпай знайдені предмети, не втручайся у

справи інших, особливо у сварки та бійки, почувши постріли, тікай в Інший бік.

3.  Не ходи вулицями у пізній час без дорослих, намагайся   виглядати   чистим   і   охайним,    аби   не справляти враження бездоглядного.

4.  Будь обережним, коли заходиш до під'їзду. Якщо там темно, дочекайся сусідів.

5.  Ніколи не відчиняй двері квартири стороннім людям.

6.   Не  спілкуйся  з  підозрілими  особами.  

7.   Не  дозволяй  незнайомцям  заманити  себе  у пастку   —    не    вір    обіцянкам,    відмовляйся    від подарунків або запрошень «у гості».

8.  Не вживай речовин сумнівного походження, що можуть    викликати    отруєння    чи    втрату   самоконтролю. Май на увазі, що правопорушення, скоєне у  стані  алкогольного  або  наркотичного   сп'яніння, обтяжує провину

9.   Не   будь   надто   самовпевненим,   у   сумнівній ситуації   звернися   за   допомогою   до   будь-кого   з дорослих (зроби вигляд, ніби вони — твої знайомі.

10.  Уникай місць, де збирається збуджений натовп та можливі порушення громадського порядку.

11.  Під час проведення масових заходів не привертай до себе уваги зухвалою поведінкою, гучними вигуками, незвичним одягом.

12.  Не наближайся до п'яних, а також тих людей, які поводяться дивно й можуть бути  здатними на непередбачені дії.

13.  Не носи з собою предмети (ніж, кийок, патрони тощо), наявність  яких може викликати підозру або бути поставлена у вину; а ось учнівський квиток, паспорт чи інше посвідчення особи тобі не завадять.

14.  Не вдавай із себе героя, будучи в небезпеці, тікай   у   людне   чи   освітлене   місце,   користуйся міліцейським    свистком,    що    завжди    має    бути напоготові.

Якщо ж усі запобіжні заходи не допомогли і тебе затримують:

1. Не тікай,  не чини  опір:  краще  потрапити до міліції, ніж під колеса автомобіля чи до лікарні.

2.   Будь  чемним  з   працівниками  міліції,   не  намагайся залякати їх своїми «впливовими» батьками.

3.   При   можливості   проси  друзів   якнайшвидше повідомити про твоє затримання власних батьків. Не роби дурниць, не потрапляй у міліцію « за компанію».

4.  Не бреши працівникам міліції: якщо не хочеш казати правду — мовчи та плач; але й не дозволяй себе залякати: не давай свідчень проти себе, не бери на себе зайвого — кожен має відповідати за свої вчинки сам.

5.   Знай,   що права та інтереси неповнолітніх захищає   Закон;   якщо   тебе   затримано,   вимагай   від працівників     міліції    пояснення     причин     твого затримання та роз'яснення власних прав.

6.  У якій би ролі ти не потрапив до міліції (потерпілого,   свідка чи  правопорушника),   твої  права відстоюватимуть законні представники, насамперед, це   батьки  чи   особи,   котрі  їх   заміняють,   а,   при потребі, й фахівці (адвокат, педагог, лікар).

Пам'ятай:

1.  Працівники міліції мають право  затримати підозрілого неповнолітнього тільки на три години для з'ясування   його   особи.   Відлік  часу   починається   з моменту складання протоколу про затримання,

2.  При складанні протоколу краще бути ввічливим і чемним,  давати тільки  загальну інформацію  про себе (прізвище, ім'я, вік та адресу).

3.   Якщо  ти   приховуватимеш  ці  відомості,   і  твої батьки  через  це   не   будуть  знайдені,   тебе  можуть помістити   на   ЗО   діб   до   дитячого   приймальника -  розподільника для встановлення твоєї особи. Звичайно, перебування в цьому закладі не піде тобі на користь,

4.   Про   затримання   мають   біти   негайно   повідомлені твої батьки або особи, які їх заміняють.

5.  Важливо, щоб протокол затримання був оформлений   правильно,   тому   прочитай   його   уважно   і зверни   увагу   на   зазначені   б   ньому   дату   і   час затримання, бажано запам'ятати зміст протоколу, а також  прізвища та  посади  працівників  міліції,  дії яких, можливо, доведеться оскаржити.

6.  Про свої потреби та права краще вести розмову не з рядовим міліціонером, а з офіцером,  бажано з працівником інспекції у справах неповнолітніх.

7.  Тобі зобов'язані надати медичну допомогу при пораненні,   хронічній  хворобі   (наприклад,   діабеті), дозволити   скористатися   туалетом,   ти   маєш   право зателефонувати батькам.

8.  Тебе не мають права тримати у камері попереднього затримання разом із дорослими.

9.  Щире розкаяння може полегшити твою долю; краще,  щоб тебе вважали наляканою дитиною, ніж досвідченим і самовпевненим злодієм.

10. Триваліше затримання (арешт) можливе тільки з санкції прокурора у випадках, передбачених законом: коли неповнолітній був затриманий на місці злочину, впізнаний   як   злочинець   свідками,   на   його   одязі виявлені сліди злочину (наприклад, плями крові) або в нього виявлено знаряддя злочину (зброя тощо).

11. Міліція немає права допитувати тебе інакше, ніж у присутності твоїх законних представників — батьків, адвоката, педагога, лікаря: адвокат має бути допущений до участі у твоїй справі не пізніше  24 годин після затримання; через 72 години тобі має бути пред'явлено звинувачення або тебе повинні звільнити, передати на поруки чи на підписку про невиїзд

12. Якщо впродовж ЗО діб твої батьки чи опікуни не будуть   знайдені,   то   рішенням   комісії  у   справах неповнолітніх   тебе   буде   відправлено   до   закритого виховного закладу. Звісно, туди краще не потрапляти.

13.  Якщо ти потрапив до відділення міліції або до дитячого приймальника-розподільника, не вдавай із себе «крутого», Придивляйся до того, як поводяться інші,   будь   слухняним   і   мовчи.   Якщо   знаєш   якісь цікаві історії та анекдоти — розваж інших, але не перестарайся, аби не перетворитися на блазня. Будь готовим до «приколів» і насильства. Зберігай почуття гумору й будь готовим постояти за себе, не жалійся, якщо тебе образили. Уникай участі в «іграх заради цікавості», нікому не довіряй, ні про що не проси, не дозволяй іншим принижувати себе.

14.  Якщо тебе помістили до слідчого ізолятору - справи   кепські,   стережися,   наслідки   можуть   бути трагічні   Слухай тільки порад свого адвоката та не втрачай надії на краще.

15.  У слідчому ізоляторі неповнолітні повинні знаходитись окремо від дорослих.

16.  Якщо тобі довелося побувати у міліції в будь-якій ролі (свідка, потерпілого або правопорушника), головне — зробити з цього правильні висновки. Про такі  випадки іншим  краще  не  розповідати:  це  не додасть   тобі   ані   слави,   ані   авторитету,   а   радше викличе непотрібні розмови та чутки.

9. Підведення підсумків виховної години.