Укладач: Пасічна Л. І.
Лабораторна робота №4:
Дослідження електричного кола з послідовним з'єднанням провідників

Мета.
Навчальна.
Розвиваюча. Розвивати фізичну компетентність, цікавість до вивчення предмету.
Виховна. Виховувати культуру складання електричних кіл та оформлення їх схем.
Тип уроку. Формування знань, умінь, навичок.

Дидактичні матеріали:
- Підручник. Фізика 8 клас, Бар'яхтар В. Г. Довгий С. О., видавництво "Ранок"
- Зошит для лабораторних робіт. Фізика 8, Ф.Я.Божинова, О.О. Кірюхіна
- Обладнання. Джерело струму лабораторне, резистор на колодці, лампочка, з’єднувальні провідники, амперметр, вольтметр.
- Програмний педагогічний засіб “Електрика”. <<Закачати>>
План
- Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.
- Лабораторна робота №4: “Дослідження електричного кола з послідовним з'єднанням провідників”
- Запитання до уроку.
- Домашнє завдання.
- Перевір себе.
- Для допитливих.
Хід уроку
- Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
- Лабораторна робота №4: “Дослідження електричного кола з послідовним з'єднанням провідників”
Виконати лабораторну роботу згідно інструкції в зошиті на друкованій основі.


- Пригадайте правила техніки безпеки під час роботи з електричними колами.
- Роботу виконати згідно інструкції у зошиті для лабораторних робіт.



Лабораторна робота №4. Дослідження електричного кола з послідовним з'єднанням провідників (відповіді учнів)
- Запитання до уроку.
Запитання 49.1. Вкажіть причину незначних розбіжностей отриманих результатів в лабораторній роботі з законами паралельного з’єднання провідників.
- Домашнє завдання.
Підручник: § 32 - повторити.
Домашня лабораторна робота №4: “Дослідження електричного кола з послідовним з'єднанням провідників”
Підготуватися до письмового опитування: “Послідовне з’єднання провідників”.
- Перевір себе.
- Для допитливих.
Проведення лабораторної роботи з використанням ППЗ “Електрика”.
- Педагогічний програмний засіб "Електрика" <<Закачати>>
Ознайомтеся з проведенням експерименту та проведіть власне дослідження кола, представленого нижче.

Експеримент
Накресліть схему електричного кола, що складається з двох послідовно з’єднаних резисторів, ключа й джерела струму.
- Дослід 1. Порівняння сили струму на різних ділянках кола з послідовним з’єднанням провідників.
- Складіть коло за накресленою схемою.
- Виміряйте силу струму, приєднавши амперметр між джерелом струму і першим резистором. Результат вимірювання занесіть до таблиці 1. Накресліть схему отриманого кола.

- Виміряйте силу струму, приєднавши амперметр між ключем і другим резистором. Результат вимірювання занесіть до таблиці 1. Накресліть схему отриманого кола.

- Виміряйте силу струму, приєднавши амперметр між ключем і джерелом струму. Результат вимірювання занесіть до таблиці 1. Накресліть схему отриманого кола.

- Сформулюйте висновок.
Таблиця 1

Дослід 2. Порівняння загальної напруги на ділянці кола, що складається з послідовно з’єднаних резисторів, і суми напруг на окремих резисторах.
- У колі, складеному для проведення досліду 1, виміряйте напругу на першому резисторі. Результат вимірювання занесіть до таблиці 2. Накресліть схему отриманого кола.

- У колі, складеному для проведення досліду 1, виміряйте напругу на другому резисторі. Результат вимірювання занесіть до таблиці 2. Накресліть схему отриманого кола.

- У колі, складеному для проведення досліду 1, виміряйте напругу на обох резисторах. Результат вимірювання занесіть до таблиці 2. Накресліть схему отриманого кола.

- Сформулюйте висновок.

Опрацювання результатів експерименту
- Використовуючи результати дослідів 1 і 2, обчисліть опір першого резистора. Результати обчислень запишіть до таблиці 3.
- Використовуючи результати дослідів 1 і 2, обчисліть опір другого резистора. Результати обчислень запишіть до таблиці 3.
- Використовуючи результати дослідів 1 і 2, обчисліть опір ділянки кола, що містить обидва резистор. Результати обчислень запишіть до таблиці 3.

Аналіз експерименту та його результатів
Проаналізувавши експеримент та його результати, сформулюйте висновок, у якому зазначте:
- Які закони послідовного з’єднання ви перевірили.
- Які результати отримали.
- Вкажіть чинники, які могли вплинути на точність отриманих результатів.