Published using Google Docs
Мій урок ненаголошені Е, И.docx
Updated automatically every 5 minutes

Тема. Вимова і правопис слів із ненаголошеними [е], [и], які перевіряються наголосом.

Мета: формувати в  учнів уміння правильно вимовляти слова з ненаголошеними [е], [и] та ознайомити з правилом перевірки ненаголошених [е], [и] в коренях слів;  формувати вміння знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фонематичний слух, орфографічну  зіркість, увагу, пам'ять, мислення; виховувати охайність і старанність під час письма.

Обладнання: презентація, маленькі сонечка, фішки , картки для гри.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.  - Діти, сьогодні у нас на уроці присутні гості. Давайте їх привітаємо.

2. Емоційне налаштування.

Вправа «Сонечко»

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

[х]  - [с'] - [ш].

Сніг – сніжок                 ріка – річковий          ноги - ніжки

Гак – гачок                     птах – пташиний       щоки - щічки

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.  -    А от послухайте, що сьогодні сталося.

ІV.  Повідомлення теми уроку.

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка.

 - Оскільки ми сьогодні говоримо про слова з ненаголошеними [е], [и] то ці букви дуже поважні гості у нас на уроці. Давай гарно і каліграфічно їх запишемо. (Слайд 6)

       Ее Ии

жовтіє листя

молода зелень

- Поставте наголос у виділених словах. ( Учень: В слові листя наголос падає на перший склад. …)

2. Робота з віршем. (Слайд 7)

 - Послухайте вірш.

Став хвалитись малий листок:

Брати зелені,  я – золотий!

... Та де не взявся вітровій,

  Як налетів, як зашумів!

…Нема в лісочку хвалька-листочка.

2. Вимовляй так. (Підручник ст.78 «Вимовляй так»)

 - Вчимося правильно вимовляти слова з ненаголошеними [e],[и]. (Учні повторюють за вчителем).

3.   Казка.

 - Скажіть, ви щойно вимовляли слова з ненаголошеними [e],[и], вони вимовляються не чітко. Ви зможете безпомилково написати ці слова? (Ні)

 -  А що ж робити?

- Послухайте казку «Хитрі близнюки» (Слайд 9) 

- Жили-були на світі двоє близнюків. Одного звали И, а другого Е. Вони були такі схожі між собою, що часом, використовуючи це, дуже любили жартувати. І тоді у багатьох словах замість [и] чувся [е], і навпаки – замість [е] – [и]. Так було і цього разу. Ось послухайте, у слові [зиема] - чується звук [е], а у слові [веисна] - звук [и]. Як же  правильно писати – [е] чи [и].

            Та ось з’явився дядечко Наголос. (Слайд 10) А близнюки побоювалися свого старого родича, бо він був дуже серйозний. І от, лиш дядько Наголос «погукав» близнюків сталося диво: близнюки стали на свої місця, а самі слова змінилися: була зима, а стали зими; була весна, а стали весни; було село, а стали села. 

Отже, коли склади з ненаголошеними [е], [и] стали наголошеними, ніхто вже не міг помилитися яку ж букву слід писати Е чи И. 

І з того часу, коли близнюки починали бавитися, з’являвся дядечко Наголос і швидко наводив лад. 

4. Правило (ст. 79.)

 - Прочитайте правило ст.79.

 - І так, запам’ятайте, (Слайд 11) щоб перевірити, яку букву писати Е чи И, треба дібрати перевірне слово, щоб ненаголошений склад став наголошеним і якщо в наголошеному складі ми чітко чуємо звук  [е], то треба писати букву Е. Якщо в наголошеному складі ми чітко чуємо звук [и], треба писати букву И.

 - Добирати перевірні слова можна по-різному.

 - Можна змінити форму слова «один – багато», або «багато-один» і можна добирати спільнокореневі слова. Сьогодні ми навчимося добирати перевірне слово змінюючи форму слова «один – багато», або «багато-один» . (Слайд 12-15 з картинками «один-багато»)

       Верба – верби, озеро-озера, гриби-гриб, мечі-меч.

5. Робота з підручником. (Вправа 177)

- Запишемо словосполучення, вставимо пропущені букви. Усно будемо добирати перевірні слова.

 - Читаємо перше словосполучення. Стиглі жита. Міркуйте так: в слові жита вставляємо букву И, тому що перевірне слово жито. Записали. Підкреслюємо вставлену букву И. …

 - Добре, ще одне Сонечко засяяло у нас в класі.

6.  –  Яка зараз пора року?  (Зима.) Складіть речення із цим словом . (Відповіді дітей.)

 - Прочитайте ще одне речення про зиму. (Слайд 16)

Зима вкрила зелені ялинки білою пухнастою ковдрою.

 - Назвіть головні члени речення .

 - Молодці, ось вам ще одне Сонечко.

7. Фізкультхвилинка.  (Слайд 17)(Зайчик на снігу)

Пальчикова гімнастика.

Зайчик по сніжку біжить.

Мерзнуть вушка, мерзнуть лапки,

Бо без валянок і шапки.

 - Гарно виконували, заслужили Сонечко.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Робота в групах. (За комп’ютерами)

- Займіть свої місця за комп’ютерами.

 - Влаштуємо змагання. Вам потрібно вставити букви Е, И в словах. Якщо ви правильно виконаєте завдання  відкриється картинка.  Подивимося яка  група першою впорається із завданням.

 - Молодці. Впоралися. (Сонечко)

2. - А тепер давайте повернемось до вправи хлопчика і виправимо помилки, які ви зробили. (Учні добирають перевірні слова і вставляють правильну букву).

 - Думаю тепер ви можете отримати сонечко за виконання цього завдання.

3. Гра «Знайди своє місце»

- У вас на партах картки блакитного кольору. На них слово з пропущеною буквою. Подумайте, яку букву треба писати в вашому слові і підійдіть до цієї букви. (Букви в різних куточках дошки).

 -А тепер переверніть листочок і перевірте чи правильну букву ви обрали.

 - Ще одне Сонечко засяяло у нас.

VII. Підсумок уроку.

  1. Рефлексія.

Якщо так – підніміть картку зеленого кольору, якщо вам ще потрібно потренуватися – жовтого, а якщо ні – то червоного.

  1. Оцінка роботи на уроці.

VIII. Домашнє завдання. (Слайд)

Ст. 79 – вивчити правило. Вправа 178