Урок української мови

   з елементами українознавства

                         на тему:

      «Написання прислівників

          разом  і через дефіс»

                       (7 клас)

                                   

                                       

 

                                                                           

 

 

                                               -2-

 

Тема: Написання прислівників разом і через дефіс.

Мета: поглибити знання учнів про написання прислівників разом і через

           дефіс; удосконалювати орфоепічні та орфографічні навички;

          розвивати усне та писемне мовлення, увагу; збагачувати словниковий

          запас;виховувати  інтерес до народних звичаїв і традицій, до вивчення

              рідної мови.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, картки,  «писанки» із завданнями, мультимедійна

                       дошка, опорна схема, план завдань.

 Девіз: Щоб знання хороші мати, треба добре працювати.

 

                                           Перебіг уроку

І Організаційний момент

   1.1 Вітання.

 ІІ Актуалізація навчальних досягнень учнів.

   2.1 Перевірка домашнього завдання.                          СЛАЙД №1

        (Відповідь: непрохано, неждано, несміливо, заквітчано,  

       мило,ніжно,добре.)

           Параграф №30    Вправа 234                                                                 1 бали

 2.2  Вправа «Так» чи «НІ»                                               СЛАЙД №2           2 бали

          1.Якісно-означальні прислівники творяться від основ якісних

       прикметників за допомогою суфіксів –о або е: гарно, добре. (ТАК)

      2.Якісно-означальні прислівники утворюють форми вищого і найви-

         щого ступенів: легко-легше-найлегше.                                       (ТАК)

          3.У поданих прислівниках пишемо суфікс –о: легко, стисло,

        болячо.                                                                                        (НІ)

     4.У поданих прислівниках пишемо суфікс –е: хвилююче, добряче,

        легке.                                                                                          (НІ)

                                               

                                                      (Відповідь: Так, так, ні, ні.)

2.3 Усне повторення теоретичного матеріалу   методом       Слайд №3

           «Мозковий штурм»

  - Яка частина мови називається прислівником?                                         1 бал

   -Від яких частин мови  утворюються прислівники?                   .                 1 бал

   - Якими способами творяться прислівники?                                             1 бал

 ІІІ Мотивація навчальної діяльності.                            

 3.1-Весна в Україні. Воскресає природа, воскресає життя. Діти, а якого великого  свята ми чекаємо  у квітні? (Благовіщення, Вербна неділя, Великдень).

Правильно. Але найбільше з названих  є свято Світлого Христового Воскресіння. З чим асоціюється у вас це свято? (Кошик, писанки, пасха,

церква, освячення).

ІV.Оголошення теми та мети уроку, плану його проведення. СЛАЙД №4

4.1 Запишіть у зошитах сьогоднішнє число, класна робота . Тема нашого             

          уроку «Написання прислівників разом і через дефіс». Мета уроку:

          поглибити знання про написання прислівників разом і через дефіс;

          збагачувати словниковий запас, удосконалювати орфографічні навички.

4.2 Спочатку ми вивчимо теоретичний матеріал за підручником та опорною

         схемою.

4.3.Потім потренуємо пам’ять при виконанні вправ.

4.4  Ще ми будемо розвивати свої творчі здібності.

4.5  Працювати в групах.

4.6 Девізом нашого уроку будуть слова:

               «Щоб знання хороші мати, треба добре працювати».

СЛАЙД №5

            ( Один учень зачитує слова , а інші коментують).                  СЛАЙД №6     

ВЧ: -Чи є щось на світі гарніше за великодній світанок! З діда –прадіда цілюща й незрадлива сила вступає в кожного, хто зустріне його. Дзвони над

 

                                                  -4-

селом не дзвонять, а виспівують на весь світ велику радість: «Христос Воскрес!»

Неможливо уявити Великодня без пасхального кошика, а ось він перед нами.

Символом Пасхи, початку усього живого, стало яйце. Життя, яке зберігається в яйці, потрібно було захистити від злих сил, тому тонку шкарлупу

покривали фарбою і різноманітними знаками-символами. Пасхальні яйця називають крашанками, писанками.

 Подивіться, які вони різнобарвні, зачаровують своєю красою. Ми теж  у своїй роботі будемо використовувати символічні писанки, за якими приховані завдання.

Для фарбування яєць напередодні Пасхи використовували відвари

 різноманітних рослин. Жовту фарбу одержували з кори дикої яблуні, лушпиння цибулі, звіробою.

 

  І писанка жовтого кольору                                          СЛАЙД №7                                              

4.7  Робота з підручником. (Самостійно опрацювати теоретичний матеріал . Параграф ş31 стр.128)                                  2 бали

          Пояснення вивченого за допомогою схеми  (Опорна схема №1)

 4.8 Вибірковий диктант                                                 СЛАЙД №7            2 бали

1.         Навколо й насправді було по-особливому урочисто.

2.         Люди зі світлими усмішками поспішали до храму.

3.         Одягнені вони були по-святковому.

4.         В руках несли кошики, накриті чистими серветками або

рушниками, і радісно було у них на душі.

  4.9 Творче конструювання                                            СЛАЙД №8   2 бали

 Утворити від поданих слів прислівники  різними способами:

  День-вдень

 добрий-по-доброму

материнський-по-материнськи,

                                                   -5-

коли-будь-коли, казна –коли

дитячий-по-дитячому.

скільки-хтозна-скільки.

ВЧ: Синій колір давали сині мальви, ягоди бузини.

ІІ писанка синього кольору                                             СЛАЙД №9

4.10  Орфографічний практикум                                     2 бали

    Розкрити дужки. Пояснити правопис слів.

 (По) батьківськи, (по) моєму,  (до) дому, вряди (годи), де (не) де,

  (хтозна) відкіля, (на)весні, (по)діловому, (з)молоду,(по) третє,

  (ані)де.

 

 Вчитель:

Візерунки на писанки наносили так: на шкарлупі гарячим воском наводили місця,які хотіли залишити білими, і яйце занурювали, скажімо, у зелену фарбу.

ІІІ писанка зеленого кольору.                                      СЛАЙД № 10

 4.11 Вправа №239 письмово. (3,4 реч)                (за 1 речення )   1 бал

ВЧ: Таким чином можна було домогтися найрізноманітнішого поєднання кольорів і візерунків.Кольори, в які фарбували яйця, мали свою мову.Жовтий

-символ сонця,  зелений- символізує весну, воскресіння природи, а

червоний-радість життя.

ІV писанка червоного кольору                                СЛАЙД  № 11

4.12 Робота в групах.   (Об’єднайтесь у групи)                              2 бали

   (Спікерам отримати завдання)

 1-група. З поданого речення виписати прислівник і розібрати як частину

                    мови.

               У пасхальну суботу ввечері народ збирався біля церкви.

                   (Ввечері-прислівник, називає ознаку дії, розряд часу –  коли?

                     група-обставинний, пишемо разом).

 

                                                -6-

2 –група.  Розкрийте дужки, поясніть орфограми в прислівниках.Слайд№12

                    1. На серці тепло (тепло).                          

                    2.А як (по) моєму, (по) дідівському, треба за цю справу братися

                      (по) серйозному.

3 –група.Порівняйте і поясніть написання виділених  слів.          СЛАЙД№13

                    1.Пташки защебетали вже по-весняному.

                   2.По весняному небу пролетіли перші ластівки.

      (Запам’ятай: Прислівники означають ознаки дії,відповідають на питання

       ЯК?, відносяться до дієслова і не відмінюються.

        Прикметники, займенники з по-, означають різні ознаки і відповідають

         на питання: по якому? по чийому?  по котре? , відносяться до іменника і

         відмінюються.)

4-група Скласти речення з прислівнками                     СЛАЙД №14

                      Де-не-де, щодня, по-перше,по-друге.

 

Хвилинка відпочинку   «З народних джерел»            СЛАЙД №15

             (Вчитель українознавства Мітенко Галина Іванівна)

 Уявіть собі теплий весняний вечір. У світлиці зібралася сучасна українська сім’я. Мати розповідає своїм діткам про останній тиждень перед Великоднем.

ВЧ: Ця аура, яка створилася після хвилинки відпочинку, налаштує вас на творчість.

         Перейдемо у «Творчу майстерню»         СЛАЙД № 16                 4 бали

                Написати твір-мініатюру на тему:

                  «Великдень у моїй душі».

Вч: Молодь на Пасху влаштовувала різні ігри та забави.

 

   V писанка оранжевого кольору

                                           -7-

V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів

      5.1Картка накопичення балів.

      5.2 Домашнє завдання  ş31 Вправа 244

VІ.  Метод «Мікрофон»                                  СЛАЙД №17

        1 Що нового ви дізналися на уроці ?

         2. Чого навчилися на уроці?          

         3.Що було  для вас цікавим на уроці?

         4 Яке завдання було складним?

 

                                                                  Додаток1

Картка  накопичування балів     __________________

  Д/з

 

   1  

Вправа

 «Так»

   чи

 «НІ»

  2

 

 «Моз-кова

атака

 

1 1 1

 

 

 

Роб.

з підр

Виб.

дикт

  2

Творч.

конст.

Прак-

тикум

  1   2

Впр.

239

 

 

1

Робо-

та у

груп.

 

  2

Твір-

мініа-

тюра

 

   4

               ВСЬОГО:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                            Додаток  2

Опорна схема          

                                              Через дефіс

 

Префікс по-

  (прийменник)

      і

 

Префікси

 (частки)

 

Суфікси

 (частки)

 

Складання

 

суфікси

-ому (-ему),

   -и,-е

будь-

казна-,

хтозна-.

-небудь,

-таки,

-то,

-от

 

однакових

   чи

близьких

за змістом

слів

 

Разом  →з прийменниками: на, в, до, з, над, поза, у, під, по;

Разом → з частками:  ані, де, чи, що, як, сь.

                « Вузлики напам’ять»

видимо-невидимо                                 будь-що-будь

врешті-решт                                          віч-на- віч

з давніх-давен                                        де-не –де

з діда-прадіда                                         десь-не -десь

зроду- віку                                              коли-не-коли

навіки-віків                                             пліч-о-пліч

просто-напросто                                    хоч-не -хоч

сяк-так                                                     як-не-як

 

                                                                  Додаток 3

Група І

З поданого речення виписати прислівник і

зробити морфологічний розбір.

 У пасхальну суботу ввечері народ збирався біля церкви.

 

Група 2

Розкрийте дужки, поясніть орфограми в прислівниках.

 На серці тепло (тепло).

А як (по) моєму, (по) дідівському, треба за цю

справу братися (по) серйозному.

 

Група 3

Порівняйте і поясніть написання виділених слів.

 1.Пташки защебетали вже по-весняному.

2.По весняному небу прилетіли перші ластівки.

 

Група 4

Скласти речення з прислівниками:

 де-не- де, щодня, по-перше, по друге

                         

                                                             Додаток 4

          Словниковий  танок  «Покрученики»

Замініть словосполучення одним словом.

Дуже рідко-                             коли-не-коли

у призначену годину-            вчасно

на швидку руку-                     нашвидкуруч

кожний рік-                            щороку

перший раз-                            вперше

по ліву руку-                          ліворуч

босими ногами-                     босоніж

при всіх людях-                     привселюдно

своїми руками-                      власноруч

 

                      План уроку

1.Робота з підручником

   ş31 стр.128  Опорна схема.

   а) Вибірковий диктант

   б) Творче конструювання

2.Орфографічний практикум

3. Вправа 239  (третє і четверте речення)

4.Робота в групах

        а) Творча майстерня

5  Підсумок уроку.Оцінювання

        а) Метод «Мікрофон»