Дізнайтеся більше про наших доповідачів (відео)

Denisa Tomášková (Деніса Томашкова)

Біографія

Деніса Томашкова є провідним викладачем пермакультури та дизайнером у Чехії. Зараз вона викладає на сертифікаційних курсах пермакультурного дизайну та навчає садовому дизайну, утриманню води в ландшафті (створенню водойм, дизайну за методом ключової лінії) та міській пермакультурі переважно в центральній Богемії. Вона має досвід в садовій архітектурі і вивчала відновне та пермакультурне сільське господарство з Біллом Моллісоном, Джеофом Лотоном та Дарреном Догерті.

Презентація (онлайн)

Знайомство з пермакультурним фермерством

Основні ознаки та відмінності між сучасним сільським господарством, органічним та пермакультурним сільським господарством.

Знайомство з різними методами та типами пермакультурного фермерства у світі.

Відновне сільське господарство (Марк Шепард, Даррен Догерті, Річард Перкінс, Зепп Хольцер…), використання багаторічників та лісосадів в сільському господарстві, агролісівництво, лісопасовищна система та інші методи створення продуктивних систем, близьких до природних екосистем. Використання тварин в фермерському циклі.

Стратегія Джоела Салатіна (ферми Поліфейс (багатоликі)) для пермакультурного фермерства.

Дизайн ключової лінії Єумена - управління земельними та водними ресурсами.

Стале вирощування зернових: безорний метод Фукуоки-Бонфіла.

Холістичне управління - метод відповідального та функціонального планування та управління фермерськими системами.

Petr Marada (Петр Марада)Petr Marada.jpg

Професор Менделівського університету сільського господарства у Брно, консультант Міністерства сільського господарства Чехії. Використовує систему грантів міністерства сільського господарства та Міністерства довкілля для покращення здоров’я земель, управляння земельними та водними ресурсами, запобігання вітровій та водній ерозії завдяки висадці так званої “розкиданої рослинності” - вітроламів, невеликих гаїв, біокоридорів тощо. Див презентацію “Креативні підходи для щоденного догляду за екофермою” (англійською).

Виконання програми розвитку сільських територій в Чехії завдяки створенню екоагропідприємств, що надають екосистемні послуги

Alice Dvorská (Аліце Дворска)Alice.jpg

Біографія

Отримала ступінь кандидата наук в галузі хімії оточуючого середовища, після чого 8 років досліджувала стійкі органічні забрудники у довкіллі включаючи пестициди та вимірювала парникові гази. Має значний досвід волонтерської роботи, спрямованої на проблеми довкілля та досвід громадського активізму у міжнародному громадському супротиві економічній глобалізації. 

Презентація

Сільськогосподарська хімія

Термін “сільськогосподарська хімія” як правило стосується використання хімічних сполук у фермерстві. Проте хімія як дисципліна відіграє визначну роль у розумінні процесів у довкіллі, пов’язаних з вирощуванням їжі. Основні принципи феномену накопичення та розпаду хімічних сполук у довкіллі будуть обговорені та пояснені на окремих прикладах. Чи є біопестициди завжди зеленими та натуральними? Чи допомагає спалювання рослинних залишків удобрювати ґрунт та як воно впливає на якість повітря? Наскільки вдалою ідеєю є мульчування пластиковою плівкою?

Ján Šlinský (Ян Шлінскій)

Біографія

Засновник біоферми, що підтримуєтсья спільнотою та вирощує органічні овочі інтенсивним та оригінільним методом “кіл”.

Презентація

Інформація скоро буде. Див. презентацію Agrocircles - Implementation of sustainable Strategy of growing and sales of vegetables.

Ludovit_Vass-e1448476194409.jpg

Ludo Vass (Людо Васс)

Біографія

Презентація

Вирощування давніх традиційних та незвичних нових сортів фруктів та комерційне вирощування горіхів.

...чи це працює і чому воно мало поширене?

Інформація скоро буде. Див. презентацію Ovocinárstvo v súlade s prírodou (Словацькою).

Марія Пахолок

Біографія

Дипломований тренер з викладання основ оздоровлення, закінчила курс “Електропунктурна діагностика та тестування за методом Р. Фолля». Валеолог та віце-президент Міжнародної Федерації Бойового гопака, вивчає вплив цієї  технології  на стан здоров'я школяра. Займалася створенням Галицького художнього професійного ліцею сакрального мистецтва та народних ремесел Опілля.

Організатор багатьох фестивалів та конференцій на західній Україні: «Створення Карпатського бренду для місцевих традиційних продуктів та послуг» (2011), еко-фестивалю «Лолин 2015», екоплатформи ПОРТОФРАНКО ГОГОЛЬФЕСТ (2016), еко-етно фестивалю «Карпатське Коло» (2016).

Презентація

Дикороси для здоров'я і бізнесу.

Дикорослі рослини допомагають розширити раціон харчування, готувати нові смачні, корисні та дешеві стави, що компенсуватимуть нестачу вітамінів й мікроелементів.

Вирощування лікарських рослин завжди в кілька разів перевищує прибутковість культивування зернових: вдвічі для ромашки та валеріани та доходячи до 500 % і більше для окремих лікарських трав. Дохідність справи суттєво зростає, якщо переробляти сировину. За оцінками експертів ВООЗ, у найближче десятиріччя частка препаратів, що виготовляються з лікарської рослинної сировини, сягне 60% обсягу споживання фармацевтичних засобів.

Вирощування лікарських рослин у Карпатах – забутий бізнес, що міг би покращити екологічну, економічну і навіть соціальну обстановку. Зважаючи на те, що багато цінних карпатських рослинах майже вимирають через тотальну заготівлю, я займаюся їх вирощування їх на своїй садибі, в чому маю 30-річний досвід, яким хочу з вами поділитися.

Тетяна Чучко

Біографія

Займалась фітодизайном. Керівник ГО “Львівський Клуб Органічного Землеробства і Пермакультури”. У 2011 пройшла сертифікаційний курс пермакультурного дизайну (вчитель - Джордж Соболь). У 2013 пройшла курс для викладачів пермакультури (вчитель - Джордж Соболь). Співзасновниця та керівник напрямку “Освіта” в ГС “Пермакультура в Україні”. Викладач пермакультури, дизайнер та популяризатор пермакультури. Займаюсь створенням Центру Пермакультури і кооперативу екологічних виробників Львівщини.

Презентація

Вермифермерство - від одного ящика до ферми

Вермифермерство - це яскравий приклад перетворення відходів сільського господарства, харчової промисловості та міських кухонних відходів на доходи або цінні ресурси для вашої ферми. Доходи можуть бути різноплановими: добрива біогумус і вермичай, жива біомаса черв'я та надання послуг з утилізації сміття. З 1т. сировини утворюється приблизно 600кг біогумусу і 300кг біомаси черв'я.

Вермиферма може складатись/починатись з одного ящика або займати гектари площ, може стартувати без грошей, а може розпочинатись з вкладення десятків тисяч доларів...

Ми розглянемо різні варіанти, їх особливості, переваги та недоліки.

Грядки Розума" - створення родючості за дуже короткий термін

При освоєнні ділянки власники іноді стикаються з тим, що земля малопридатна для вирощування культурних рослин через низьку родючість ґрунту, мале водозабезпечення, у випадку освоєння цілини або сильно забур'янених ділянок. Теплі грядки розробки Володимира Микитовича Розума, шкільного вчителя з Тернопільщини - цікаве і зручне рішення таких проблем.

Суть цих грядок полягає в тому, що годується ґрунтова біота, а не самі рослини. Також в цих грядках завжди присутні необхідні для родючості волога, тепло і повітря. Після формування така грядка ніколи не перекопується і не переорюється.

Ефект підвищення родючості і зменшення захворювань, а також можливість застосування техніки при її організації дозволяє радити цю грядку фермерам, що займаються промисловим овочівництвом, садівництвом та ягідництвом, а також для тепличних господарств.

На конференції ви отримаєте докладну інструкцію зі створення такої грядки і приклади функціонування.

Teplie_gryadki_Rozuma.jpg

Ben Lazar (Бен Лазар)

Біографія

Подорожуючий вчитель пермакультури та заснивник освітнього порталу Permakultura.edu.PL, що координує створення пермакультурної мапи Польщі. Зараp проводить пермакультурні лекції у мітсах та майстер-класи на фермах Польщі. Також займається міськими садами та анімацією в громадських садах.

Бен є аніматором руху продовольчого суверенітету "Nyeleni Polska"

Посилання:

Презентація

Рух продовольчого суверенітету

Я розкажу про поточну ситуацію та розвиток пермакультури в Польщі, її соціальний вимір, заходи в місті та національну стратегію продовольчого суверенітету (також і в глобальному контексті). Див. Nyeleni Poland.

Також я розкажу про заняття, які я провожу влітку на польських фермах. Та про “Пермакультурний тур” великими містами Польщі - те, чим я зараз займаюся.

Alfréd Szilágyi (Альфред Сзілягі)

Біографія

Альфред вивчає органічне сільське господарство в магістратурі університету Szent Istvan в Угорщині. Він отримав диплом бакалавра з сільськогосподарської інженерії. Маючи інтерес до пермакультури, він написав диплом про пермакультурний дизайн музею під відкритим небом у Szenna, Угорщині. Під час практики на фермі Keveral у Великобританії він пройшов сертифікаційний курс пермакультурного дизайну з викладачами Клавдією Ван Гул та Бріном Томасом. Альфред долучився до створення угорської пермакультурної спілки (MAPER) і зараз є членом її правління, маючи інтерес до дослідницького боку пермакультури. Він започаткував неформальну платформу для об’єднання науковців та практиків, а також провів практикум та симпозіум у своєму університеті. Зараз він працює над дослідницьким проектом у співпраці з FIBL (дослідницький інститут органічного сільського господарства), Швеція та CAWR (центр агроекології та сталого управління водними ресурсами університету Кавентрі), Великобританія. Проект оцінює сталість різних фермерських систем. Також Альфред є активним членом двох громадських організацій, що займаються екологічною освітою та місцевими аспектмих сталого розвитку.

Доповідь

Наскільки сталою є пермакультура в порівнянні з сучасним та органічним фермерством?

Кількість наукових досліджень пермакультури, а також інших соціальних рухів та альтернативних сільськогосподарських концепцій невпинно зростає. Проте більшість вивчає соціальні аспектах, і лише деякі описують практики та ефективність таких систем. Я хотів дослідити, наскільки практикам пермакультури вдається досягти сталих цілей у порівнянні з сучасними та органічними фермерами.

Під час моєї презентації я познайомлю вас з системою SMART індикаторів, розроблених шведським інститутом FIBL на основі рекомендацій SAFA, опублікованих FAO (продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН) в 2013 році для оцінки функціонування ферм. Цього року я проаналізував діяльність 30 ферм у Угорщині: пермакультурних, органічних та сучасних, по 10 з кожної групи. Я представлю свої висновки та рекомендації.

Tamas Varga (Тамас Варга)Tamas_Varda.jpg

Біографія

Вчитель за освітою, Тамас більше 16 років працював в IT галузі. В 2003 році WWOOFing (вуфінг - стажування на органічних фермах) змінив його життя, і в 2009 році він започаткував організацію WWOOF Угорщина та почав працювати з місцевими фермерами та волонетерами. В 2012 році він був обраний директором Федерації WWOOF організацій, і з 2015 року працює заступником директора цієї федерації. Тамас бере участь у численних спільних проектах з сусідніми країнами та в проекті “Життя та навчання на оранічних фермах” - спільному проекті за участі 10 країн.

Доповідь

Знайомство з WWOOF та можливостями мережі органічних ферм

Всесвітні можливості на органічних фермах (WWOOF) є чудовим способом дослідити сільське життя, побачити гарні місця, отримати практичний досвід та дізнатися більше про стале виробництво здорової їжі. Мережа WWOOF була започаткована восени 1971 року, швидко стала міжнародною, а за 45 років і всесвітньою. Зараз є близько 60 регіональних організацій WWOOF, що пропонують можливості для стажування у 130 країнах. Національні групи є автономними, але постійно координують свою роботу для кращої роботи та поширення цього руху. Федерація WWOOF організацій (FoWO) є неприбутковою парасольковою організацією для об’єднання та співпраці національних груп по всьому світі.

Я представлю рух WWOOF та федерацію, розповім, як ми можемо допомогти місцевим фермерам та спільнотам, як ця освітня мережа допомагає всім бажаючим навчатися органічному сільському господарству та сталому життю, та як фермери можуть ділитися своїми знаннями та досвідом про здорове життя та стале майбутнє.

WWOOF1.jpg

WWOOF2.jpg

Dr Dóra Drexler (Др. Дора Дрекслер)

Біографія

Генеральний директор

ÖMKi – Угорський науково-дослідний інститут органічного сільського господарства

Дора закінчила магістратуру за напрямком ландшафтного дизайну в університеті Корнівус, Будапешт. Вона отримала ступінь доктора в 2010 році в Технічному університеті Мюнхена, департамент ландшафтної екології. Перед початком роботи в ÖMKi Дора працювала науковим співробітником в шведському науково-дослідному інституті органічного сільського господарства (FiBL). Вона координувала національні дослідницькі проекти в галузі органічного сільського господарства (фермерські мережі) та брала участь у кількох європейських дослідницьких проектах, зокрема в 7 рамковому проекті Горизонт 2020. Серед них: Здорові другорядні злаки,  проекти DIVERSIFOOD та LIVESEED, спрямовані на різні аспекти сільськогосподарського різноманіття та збереження генетичних ресурсів.

Презентація

Урізноманітнення системи органічного харчування за рахунок другорядних злаків та місцевих сортів томатів

В своїй презентації я зосереджуся на можливостях урізноманітнення системи харчування завдяки використанню давніх культур, старих та місцевих сортів. Я представлю наш досвід стосовно місцевих сортів томатів та давніх злаків (полби та пшениці однозернівки), з якими ми зараз працюємо в рамках європейського дослідницького проекту DIVERSIFOOD. В своїй доповіді я розкрию основні питання диверсифікації від отримання посадкового матеріалу до просування на ринку нових продуктів переробки.

Emmer wheat.jpg

Полба

Eincorn wheat.jpg

Пшениця однозернівка

Федір РябінінРябинин Феодор Геннадьевич

Біографія

Спеціаліст в галузі органічного (природовідповідного) садівництва. Має багаторічний досвід проектування та посадки декоративних і плодових садів. Професійно займається формуванням, обрізанням і щепленнями плодових і декоративних рослин. Спеціаліст по створенню “живоплотів” і топіарі (фігурній стрижці кущів). У 2011 році заклав в місті Донецьк (Україна) Біологічний Комплекс «РАдісний Сад» де збирає унікальні матеріальні об'єкти живої та неживої природи. Проводить практичні та теоретичні семінари для любителів і професіоналів по всій Україні. Теми семінарів: проектування саду, формування, обрізка, щеплення. Автор базового курсу для любителів і професіоналів «РАдісний садівник» і спеціалізацій до нього. Проводить в своєму саду дослідження в галузі природовідповідного землеробства. Постійно тестує всі новинки на ринку садової техніки України та складає аналітичні огляди по цій тематиці. Захоплюється заточкою різних, в тому числі садових, інструментів і конструюванням обладнання для цього. Хобі - дайвінг.

Презентація

Технологія омолоджування плодових дерев зі зміною сорту

З усіх дерев, з якими я мав справи на початку своєї карь'єри садівника, більш за всіх, мені додавали клопоту сортові дерева прищеплені на сіянці. Вони пізно, в порівнянні з іншими підщепами, починали родити. Давали, кожен рік, великий приріст, тому потребували великої, за об'ємом, обрізки. Але справжні проблеми починалися тоді, коли, з будь-яких причин, обрізка  припинялась на термін більше ніж 3 роки. Зона плодоношення, в таких деревах, швидко починала зміщатися догори, а в місцях зручного доступу  формувалась зона відмирання. Після 8 років єксперіментів, я знайшов рішення, яке дозволяє одночасно: зменьшити висоту крони перерослих дерев в 3 рази (до 2-3 метрів); частково змінити сорти на більш сучастні та врожайні; значно омолодити старі дерева. Пропоную цю технологію до уваги фермерам та дизайнерам пермакультури, оскільки вона дає можливість, без корчування та висадки нових саджанців, мати гарантовані врожаї сучасних сортів протягом десятиліть. Вважаю, що вона також перспективна при створенні лісосадів на ділянках, де є несортові сіянці плодових дерев.

Ryabinin2.jpg

Ryabinin1.jpg

Богдан ПоповPopov3.jpg

Коваль та еколог,  керівник агенції екопроектування «Кузня Екорішень», що базується у Закарпатті.    Спеціалізується на створенні  екосанітарних систем в гірських умовах. Учень Б. Моллісона, перекладач та редактор його книжок, виданих російською.

Пермакультурна санітарія для ферм та туризму

Санітарія може бути ключовим елементом пермакультурного дизайну для ферм та туристичних закладів, який замикає колообіги води та поживних речовин.  Завданням є створення таких систем, що вписуються в локальний контекст, тобто є доступними з фінансового боку, відповідають очікуванням, не є занадто складними та вимагають адекватного вкладу енергії та ресурсів, водночас добре виконуючи свої функції.  

Богдан Попов, пермакультурист  та експерт з санітарії розповість про свій практичний досвід із створення таких систем  в Україні та опише майбутні екосанітарні тренди, що будуть корисними для  пермакультурного дизайну.    

Popov1.jpg

Popov2.jpg

Béla Baji (Бела Байі)

Біографія

Освіта: Університет садівництва, Будапешт, 1978. Курс пермакультурного дизайну з Леа Харрісоном, 1991. Диплом за спеціальністю пермакультура під керівництвом Пітера Біркетта, Брно, 1999.

Сфери інтересів: дендрологія (ботаніка, вирощування екзотичних дерев та кущів), органічне садівництво, пермакультурне садівництво, пермакультурне дизайнерське консультування.

Член Угорської пермакультурної спілки.

Презентація

30 років пермакультурного досвіду на експериментальній ділянці

Презентація базуватиметься на слайдах, що демонструють результати деяких моїх проектів та експериментів, на які мене надихнули принципи пермакультури.

Я представлю наступні проекти:

Erdőkert árnyékban 1.JPG

Tó a napcsapda felől.jpg

Любов Маргітай

Народилася у 1970 році в мальовничому селі на Закарпатті. Кандидат біологічних наук, доцент кафедри плодоовочівництва і виноградарства Ужгородського національного університету, сільськогосподарський експерт-дорадник. Викладаю грунтознавство, меліорацію, агрохімію. Маю більше 80 наукових і методичних публікацій, близько 15 разів участь у зйомках телепередач для телеканалу Тиса, 21 каналу, виступи на міжнародних конференціях. Одружена. Маю чотирьох синів. Займаюся пермакультурним дизайном; органічними технологіями підвищення родючості грунту, органічним вирощуванням фруктів, овочів, ягід, винограду, лікарських і пряно-ароматичних рослин та декоративних культур, а також екобудівництвом.

Органічне вирощування овочів, фруктів, ягід, винограду, лікарських і декоративних рослин в сиcтемі пермакультурного дизайну

Розглянуто особливості вирощування рослин за органічними технологіями та основні заходи по підвищенню родючості ґрунту та стійкості створеного агробіоценозу. Узагальнено  практичний досвід створення пермакультурного господарства на ділянці площею 0,48 га з спорудженням валоканав на дерново-підзолистому поверхнево оглеєному важкоглинистому грунті на алювіальних відкладах в колишній заплаві річки Латориці на території Латорицької осушувальної системи на Закарпатті, вирощуванням лісосаду з плодовими, ягідними, овочевими, лікарськими, пряноароматичними і декоративними культурами та виноградом.