Published using Google Docs
УРОК 2.doc
Updated automatically every 5 minutes

УРОК 2

Тема.

Проблематика та характеристика головних образів роману М.Булгакова «Майстер і Маргарита».

Мета:

допомогти учням усвідомити широту філософсько-етичної проблематики роману, значення системи образів для розкриття ідейного задуму твору; розвивати навички визначення головного, коментування його, усного мовлення, логічного та образного мислення; виховувати свідоме ставлення до питань моральності, прагнення до гуманістичних ідеалів.

Обладнання:

портрет письменника; видання твору; ілюстративні матеріали до нього.

Тип уроку:

комбінований

Не буть ніколи раю

У цім кривавім краю.

П.Тичина

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Питання про добро і зло, моральний вибір, справедливість і відповідальність, взаємини особистості з владою, покликання мистецтва завжди хвилювали людство, перебували в центрі уваги багатьох митців.

Про те, як ці проблеми набули художнього втілення в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита», поміркуємо на уроці.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Літературний диктант

1) Про що сперечалися Берліоз і Бездомний із незнайомцем біля Патріарших ставів? (Чи існував Ісус насправді?)

2) Які художні деталі 1-го розділу свідчать про радянську дійсність 1930-х років? (Згадка про Соловки, «шпигуноманія», атеїзм)

3) Чому Єшуа називав усіх «добрими людьми»? (Уважав, що немає злих людей.)

4) Що свідчить про те, що Понтію Пилату були притаманні риси людини, а не лише героя міфу?  прокуратора була мігрень — боліла голова.)

5) Як збувається перше «пророцтво» іноземного професора?                  (Берліоз потрапляє під трамвай.)

6) Як у будинку літераторів реагують на трагічну звістку?                   (Спочатку літератори були вражені, та через кілька хвилин продовжили розважатися.)

7) Які «фокуси» продемонстрував Воланд і його почет московській публіці?

(Улаштував «грошовий дощ», модний магазин та ін.)

8) Де опинився поет Іван Бездомний після пригод у Грибоєдові?                     (У психіатричній лікарні)

9) «... Вискочило перед нами, як із-під землі вискакує вбивця у провулку, й уразило нас одразу обох!» Про що говорив гість Івана Бездомного в його лікарняній палаті? (Про кохання)

10) Як сприйняв майстер критику його роману й відмову друкувати?           (Це довело його до відчаю, до хвороби.)

11) Що відбувалося в природі під час страти Єшуа? (Гроза)

12) На що зважилася Маргарита, щоб дізнатися про майстра?                  (Стала відьмою: натерлася дивним кремом і пішла на бал за запрошенням незнайомця.)

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

  1. Спостереження над текстом художнього твору
  1. Читання епіграфа до твору та його пояснення
  2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

Очікувані відповіді:

Проблеми: морального вибору; взаємин особистості з владою; віри та безвір'я; кохання; честі й справедливості; бездуховності, міщанства; співвідношення добра і зла; істини; ролі мистецтва та ін.

  1. Робота з таблицею «Герої роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита»

(Створена система образів роману, погляди, думки, шляхи й долі героїв  постійно переплітаються).

Герої

Біблійного

 світу

Герої

земного

світу

Фантастичні

 герої

Герої, пов'язані з темою кохання, мистецтва

Єшуа,

Пилат,

Левій Матвій

Каїфа (первосвященик), Марк ІЦуробій,

Берліоз,

Бездомний, Латунський,

Варенуха,

Ласточкін,

Римський та ін.

Воланд,

Азазелло,

Коров'єв Фагот,

кіт Бегемот,

Гелла

Майстер, Маргарита

Висновки. Автор порушує проблему розриву цих світів. Люди перестали думати про Бога, всесвіт, втративши духовну систему цінностей, і тому роман є застереженням людству про катастрофічність наслідків такого розриву.

- Чому на землю приходить диявол? Чому він приймає образ обивателя?

- Як у творі автор використовує біблійний сюжет?

- У чому надзвичайність людини Єшуа?

- Яким чином автор пропагує істини, мораль Євангеліїв?

- Який ідейний зміст автор втілює в образі Воланда?

- Хто такий Понтій Пилат? Це могутній прокуратор чи звичайна людина, знесилена головним болем?

  1. ) Робота в творчих групах

Завдання: підготувати розгорнуту відповідь.

Перша група: Біблійний світ твору. Порівняти зображення його в романі з текстом Біблії (у вигляді таблиці). 

Наприклад:

Євангеліє від Луки

„Майстер і Маргарита”

Ісус Христос

Єшуа Га-Ноцрі

значення – „помазаний”

значення – „хай помагає Бог”

Єрусалим

Єршалаїм (давньоєврейська назва Єрусалима)

„Євангеліє” – „добра, блага вість” про любов, милосердя, Царство Боже, спасіння людей

ідея добра, морального вдосконалення людини, утвердження ідеї можливості для людини йти шляхом Христа

Ісус творив чудеса, воскрешав людей

провідна ідея: „люди – боги”, здатні змінити світ

Син Бога

звичайна людина з надзвичайними здібностями

Апостоли, Діва Марія, наявність Христа, розп’яття, воскресіння

не має послідовників, не робить чудес і не воскресає

проповідує спасіння людей

Друга група: Земний світ.

План

1. Безроздільна воля кесаря; прагнення до добра і правди – злочин із погляду закону.

2. Сприйняття будь-якої віри як підриву державного устрою.

3. Роман – своєрідна модель держави з тоталітарним режимом, у якій знищується людина.

4. Розкрити образи „обыкновенных людей… В общем напоминающих прежних…” (два-три герої охарактеризувати).

5. Чому роман був визнаний „нелегальною літературою”?

6. Реакція Пилата на думку про те, що з часом влада „не будет надобна” була миттєвою: „На свете не было, нет и не будет никогда более великой и прекрасной для людей власти, чем власть императора Тиверия!” У чому причина такої відданості?

7. „… на плите в полумраке стояло около десятка потухших примусов. Один лунный луч, просочившись сквозь пыльное, годами не вытираемое окно, скупо освещал тот угол, где в пыли и паутине висела забытая икона…” Побутові зарисовки як розкриття наслідків правління „великой и прекрасной для людей власти”. (Порівняти з описом картин життя в Петербурзі в романі Ф.Достоєвського „Злочин і кара”).

8. Степан Лиходіїв, Семплеяров, Римський – яскраві представники радянських функціонерів.

Третя група. Фантастичний світ.

План

1. Місячні ночі – протиставлення прозі московського побуту: польоти Маргарити, Великий бал сатани, скакання майстра і Маргарити з Воландом і його асистентами до вічного притулку.

„Далеко внизу, в зимней черноте, вспыхнуло новое озеро электрического света и подвалилось под ноги летящей, но оно тут же завертелось винтом и провалилось в землю. Всего несколько секунд – такое же ночью явление…”

„Земля поднялась к ней, и в бесформенной до этого черной гуще и обозначились ее тайны и приметы во время лунной ночи. Земля шла к ней, и Маргариту уже обдавало запахом зеленеющих лесов…”

2. Сутність гротеску і сатири у зображенні реакції героїв на фантастичні події, наприклад, Миколи Івановича, що просить дати посвідчення в тому, що провів „ніч у сатани”.

3. Здатність людини вірити у надзвичайне, як можливість позбавлення стереотипів мислення. Наприклад, професор Іван Миколайович, який вірить Воланду, що той снідав із Кантом. Раз на рік душа героя відкривається назустріч непізнаному, загадковому, вічному: „Тогда луна начинает неистовствовать, она обрушивает потоки света прямо на Ивана, она разбрызгивает свет во все стороны, в комнате начинается лунное наводнение, свет качается, поднимается выше, затопляет постель. Вот тогда и спит Иван Николаевич со счастливым лицом”.

Завдання: за виступами творчих груп скласти тези.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

ІІ-ІІІ рівні

  1. Назвати представників трьох світів роману?
  2. Які загальні риси притаманні радянським обивателям, функціонерам?
  3. Навести приклад опису побуту Москви, проаналізувати, розкрити значення, визначити художні способи зображення.

ІУ рівень

Дати відповідь-роздум на питання: „Чому Булгаков у творі звернувся до біблійної теми, образу Ісуса Христа? Ваше розуміння цінності християнства”.

VІ. Домашнє завдання

Знати зміст роману.

Уміти характеризувати проблематику твору, систему його образів.

VІІ. Підсумки уроку