Published using Google Docs
Разработка урока.doc
Updated automatically every 5 minutes

THEME OF THE LESSON: “A LETTER TO YOUR PEN-FRIEND”

Form 5

Мета: формування навичок писемного мовлення; розвиток навичок письма з використанням накопиченої лексики; розвиток вміння отримувати необхідну інформацію з тексту; розвиток уміння слухати співрозмовника; формування пізнавальних інтересів учнів; розвиток логічного мислення

Навчальні завдання: повторення лексики за темою: «Describing peoples’ character and appearance»; оволодіння графічними та орфографічними навичками; самостійна робота учнів із систематизації отриманих знань

Методи навчання: пояснювально-ілюстративний, навчальна гра.

Обладнання уроку: підручник Enterprise 1, Beginner, (Unit 4). Автори: Virginia Evans - Jenny Dooley, вид. Express Publishing, презентація в Power Point, проектор, екран.

Лексичний матеріал: greeting, introduction, conclusion, appropriate ending.

Хід уроку

I Warm Up.

1. Привітання. Оргмомент.

T. Good morning.

P. Good morning

T. I’m glad to see you. Sit down, please.

T. What date is it today?

P. Today is the ...

2. Повідомлення теми та мети уроку.

T. Сьогодні ми будемо вчитися писати листа другові.

3. Мовленнєва зарядка.

T. Look at the blackboard, please. Here you can see words which we learnt at the previous lesson. But some letters are missed. Come to the blackboard and write down these letters.

Kind- добрый

Beautiful

Gorgeous- великолепный

Patient- терпеливый

Lazy

Rude- грубый

Pretty- прелестный

Bossy- распоряжающийся всеми

T. Now, let’s read these words one by one.

II Main Body.

1. Презентація нового матеріалу.

T. Now, look at the screen. [Додаток 1].

A good letter should consist of:

Greeting (Dear John, Dear Mum)

Introduction: Paragraph 1 reasons for writing

Main body: Paragraphs 2, 3 development of the subject

Conclusion: Final paragraph we sum up what we talked about before

An appropriate ending (Yours/ Best wishes, + your first name)

T. Давайте тепер подивимося на план нашого листа. За допомогою такого плану не складно написати будь-який лист.

Dear + (your friend’s first name),

Introduction

Paragraph 1: Who are you?
How old are you?
What is your occupation?
Where do you live?
What do you look like?

Main Body

Paragraph 2: How many members are there in your family?
Who are they?
How old are they?
What does your father/mother do?
Where do you live?

Paragraph 3: What do you like doing?
What do you hate doing?

Conclusion

Paragraph 4: Ask your pen-friend to write back.

Best wishes/Love,
(your first name). 

(Open your books on p 26, ex 4. Let’s find answers to these questions)

T. А тепер давайте складемо свого листа, використовуючи дану інформацію.

Dear Laura,

Introduction

Para 1: Who are you: Sandra Jones 
How old are you: 14
What is your occupation: student
Where do you live: Sydney, Australia
What do you look like:
 tall, slim, long curly red hair, green eyes

Main Body

Para 2: How many members are there in your family: 4
Who are they: parents- Greg and Tara, brother- Kenny/12, me
What does your father/mother do: father- vet, mother- lawyer
Where do you live: large house in the city centre

Para 3: What do you like doing: playing the piano, riding a horse
What do you hate doing:
 cleaning room, playing computer games

Conclusion

Para 4: Write back/ tell about yourself

Best wishes/Love,
Sandra. 

Dear Laura,

My name is Sandra Jones and I’m fourteen years old. I’m a student and I live in Sydney, Australia. I’m tall and slim with long, curly, red hair and green eyes.

There four of us in my family. My parents, Greg and Tara, my brother, Kenny, aged twelve, and, of course, me. My father is a vet and my mother is a lawyer. We live in a large house in the city centre.

I love playing the piano and riding my horse. I hate cleaning my room or playing computer games.

Well, that’s all about me. Write back and tell me about yourself.

T. Now, I give you 10 minutes to write a letter to your pen-friend. But don’t write your names.

Гра «Guess your pen-friend». Учитель збирає листи, потім кожен учень витягує для себе лист, зачитує його вголос і вгадує від кого лист.

T. Look at these sentences. Let’s read and say if it is true or false.

  1. T
  2. T
  3. F
  4. F
  5. T

III Ending the lesson.

1. Підведення підсумків.

T. What did we learn today?

2. Пояснення й записування домашнього завдання.

Написати листа своєму кумирові.

3. Оцінювання роботи учнів і виставлення оцінок.