Published using Google Docs
გაკვეთილის გეგმა - გიორგი ლეონიძე
Updated automatically every 5 minutes

გაკვეთილის თემა

გიორგი ლეონიძე „ყივჩაღის პაემანი“

სწავლების საფეხური

მე-3 საფეხური, მე-12 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა

27  მოსწავლე

განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლკეთა რაოდენობა

არ არის

  გაკვეთილის მიზანი

გააზრებული კითხვის, ანალიზისა და მსჯელობის უნარის განვითარება, მოსწავლე იაზრებს, მსჯელობს და აანალიზებს, ჯგუფური მუშაობის უნარის განვითარება, ინფორმაციის მოძებნის უნარის განვითარება

   ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი

XII, 1, 5, 7, 13

  წინასწარი ცოდნა

 გიორგი ლეონიძის ბიოგრაფია, ლიტერატურული მიმდინარეობა, სიბმოლიზმი, გოგლას სხვა სიმბოლისტური ლექსები

  მნიშვნელობა აქტუალობა

 მოსწავლეები შეისწავლიან გიორგი ლეონიძის შმოქმედებას, ლიტერატურულ მიმდინარეობას, სიმბოლიზმს, პოეტის მიერ განვლილ ცხოვრების გზას- „სიმბოლიზმიდან-ცოცხალ ხალხურ სიტყვამდე“ განივითარებენ ლოგიკური აზროვნებისა და მსჯელობის უნარს.

   მოსწავლეები დაეუფლებიან კითხვის ტექნიკას, შეძლებენ ლექსის კომპოზიციური თავისებურებების გააზრებას, ლექსში გამოყენებული ტროპული მეტყველების სახეების შესახებ მსჯელობას, ლექსის იდეისა და თემის შსახებ საკუთარი მოსაზრებების გამოთქმას, ისტორიული ეპოქის გახსენებას.

 

აქტივობები

  I აქტივობა

 გონებრივი იერიშით განვლილი მასალის განმეორება, მოსწავლეები ისაუბრებენ სიმბოლიზმზე, გაიხსენებ რა იციან გიორგი ლეონიძს შესახებ. ნახავენ მასწავლებლის მიერ მომზადებულ პრეზენტაციას.                                                                             (5 წუთი)

   II აქტივობა

 პროვოცირება, გაიაზრონ სათაური და ივარაუდონ  რა შეიძლება იყოს გადმოცემული ლექსში, რა იყოს ლექსის შექმნის მოტივი ყივჩაღის სახის ჩვენება თუ სიყვარულის მარადიულობა. იმსჯელონ რატომ ფიქრობენ ასე.                                                                              (3 წუთი)

   III აქტივობა

 მიმილექცია, სიყვარულის მარადიულობა, ავტორის მიერ ლექსის აუდიო ჩანაწერის ჩვენება.

(ინტერნეტიდან მოძეული)                                                                                (5 წუთი)

   IV აქტივობა

 ჯგუფური მუშაობა, მასწავლებლის მიერ ლექსის გამომეტყველებით წაკითხვის შემდეგ კლასს დავყოფ ოთხ ჯგუფად.

   I-II  ჯგუფები

 წაიკითხონ ტექსტი და გააკეთონ პერიფრაზი კომენტარებით.

   III ჯგუფი

  იმსჯელონ იმაზე, თუ როგორ განსაზღვრავენ ლექსის თემასა და იდეას, გამოკვეთონ ლექსის პრობლემატიკა ეპოქასთან კავშირში, იმსჯელონ ლექსის მთავარ სათქმელზე.

  IV ჯგუფი

  იმუშაონ ლექსის მხატვრულ მხარეზე, ამოწერონ ტროპის სახეები.

ოთხივე ჯგუფი მუშაობს კომპიუტერთან. შესაბამისი წყაროების გამოყენებით გაარკვიონ უცხო სიტყვების მნიშვნელობა, იმსჯელონ ლექსში გამოხატულ გრძნობებზე.                                                                              (15 წუთი)

   V აქტივობა

 პრეზენტაცია- თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს თავის დავალებას.                                                                              (12 წუთი)

 

  შეფასება

 ვაფასებ ჯგუფურ მუშაობას მოსწავლეთა ჩართულობასა  და პრეზენტაციას შეფასების რუბრიკით. ტექსტზე მუშაობისა და ანალიზის უნარის შსაფასებლად ვაკეთებ განმავითარებელ კომენტარებს.                                                                                   (3 წუთი)

   საშინაო დავალება

   

  რესურსები

  ესე- „სიყვარულის მარადიულობა“                                                                             (2 წუთი)

ლიტერატურის სახელმძღვანელო, პროექტორი, 4 კომპიუტერი