ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ
БЕРДЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

БЕРДЯНСЬКА ГІМНАЗІЯ №1 «НАДІЯ»

C:\Users\Admin\Desktop\144 Герб гімназії.jpg

Виступ-презентація на педагогічній раді

Найбільш ефективні та продуктивні

педагогічні методи та технології,

спрямовані на розвиток

компетентностей і здібностей учнів

при навчанні англійської мови

у початковій школі

Підготувала

вчитель англійської мови

Дубяга В.М.

2016

Найбільш ефективні та продуктивні

педагогічні методи та технології,

спрямовані на розвиток

компетентностей і здібностей учнів

при навчанні англійської мови

у початковій школі

    Навчання іноземних мов сьогодні набуває особливого значення у контексті процесів інтеграції  України в європейський освітній простір. У зв’язку з цим виникає потреба перегляду підходів до викладання іноземних мов на всіх етапах навчання.  

(Слайд 1)

    Як зазначено у Державному стандарті загальної початкової освіти, метою вивчення іноземної мови є формування в учнів комунікативної компетенції з урахуванням комунікативних умінь, сформованих на основі мовних знань і навичок, оволодіння уміннями та навичками спілкуватися в усній і письмовій формі з урахуванням мотивів, цілей та соціальних норм мовленнєвої поведінки у типових сферах і ситуаціях. 

(Слайд 2)

    Оптимальному добору продуктивних технологій, методів та прийомів навчання, на мою думку, сприяють наступні їхні характеристики:

1) результативність (високий рівень досягнення кожним учнем поставленої мети);

2) економічність (засвоєння за одиницю часу достатньо великого обсягу навчального матеріалу при найменшій витраті зусиль на оволодіння ним);

3)  ергономічність (навчання в обстановці співпраці, позитивного емоційного мікроклімату, за відсутністю перевантаження і перевтоми);

4)  висока вмотивованість у вивченні предмета, що має сприяти підвищенню інтересу до занять, вдосконаленню найкращих особистісних якостей учня і розкриттю завдяки цьому його резервних можливостей.

    Для реалізації основної освітньої мети навчання англійської мови, а також для формування цілого ряду компетенцій, я використовую як традиційні, так і інноваційні технології навчання.

(Слайд 3)

    Виходячи з власного педагогічного досвіду, найбільш ефективними, результативними та такими технологіями, що відповідають вимогам до сучасного уроку англійської мови в початковій школі та зазначеним вищу характеристикам, я вважаю, наступні: проектні технології (метод проектів), інтерактивні технології, нестандартні уроки, технологія ситуативного моделювання, технологія організації групової навчальної діяльності та  новітні інформаційно-комунікаційні технології навчання.

(Слайд 4)

    Одним із дієвих способів організації мовної взаємодії, що застосовуються мною у педагогічній практиці є проектна методика. Метод проектів – це комплексний навчальний метод, який дозволяє індивідуалізувати навчальний процес, дає можливість учневі проявляти самостійність у плануванні, організації та контролі своєї діяльності. Ця технологія дозволяє учням проявити самостійність у виборі джерел інформації, способі її викладу і презентації. Проектна методика дозволяє вести індивідуальну роботу над темою, яка викликає найбільший інтерес у кожного учасника проекту, що, поза сумнівом, спричиняє за собою підвищену мотивовану активність учня. Він сам обирає об'єкт дослідження, сам для себе вирішує: чи обмежитися підручником з англійської мови (просто виконавши чергову вправу), або пошукати додаткову інформацію. Проте, часто діти звертаються до додаткових джерел інформації, аналізують, порівнюють, виокремлюють найважливіше й найцікавіше.

   У процесі навчання англійської мови учнів початкової школи я використовую наступні типи проектів: інформаційні, художні та рольово-ігрові (за тематикою та формою виконання) та індивідуальні, парні або групові (за способом організації).

    Отже, на мою думку, проектна робота є одним із способів активізації пізнавальної діяльності учнів та інтенсифікації процесу навчання іноземної мови.

(Слайд 5)

    Інтерактивна модель навчання (від англ. «interact», де «inter» – взаємний і «асt» – діяти; навчання у взаємодії) це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності, яка має конкретну, передбачувану мету – створити найсприятливіші, комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчуватиме свою успішність, інтелектуальну спроможність. Організація інтерактивного навчання передбачає модулювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, висловлювання своєї точки зору стосовно тієї чи іншої проблеми, вміння доказово міркувати, спільне вирішення питання на основі аналізу обставин та відповідної ситуації. Суть інтерактивного навчання у тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів з метою спільного вирішення комунікативних задач.  Під час навчання англійської мови учнів молодшої школи слід звернути увагу на такі інтерактивні технології навчання: робота в парах, робота в трійках, змінювані трійки, карусель, велике коло, мікрофон, незакінчене речення, розігрування ситуації в ролях, коло ідей тощо. Ці технології та їх складові ефективно використовуються мною як на уроках засвоєння, так і на уроках застосування знань, умінь і навичок, одразу ж після викладу нового матеріалу, як форма опитування або, як частина комбінованого уроку.

    Використання інтерактивних технологій на уроці сприяє: ефективному повторенню вивченої лексики, поповненню словникового запасу; глибокому засвоєнню навичок правильної артикуляції; розвиткові уваги, пам’яті, мислення; розвиткові вмінь працювати в парах групах тощо.

(Слайд 6)

    Зі своєї практики бачу, що дітям дуже подобаються нестандартні уроки.

Нестандартний урок - це імпровізоване навчальне заняття, що не має традиційної структури. Учитель не дотримується чітких етапів навчального процесу, традиційних методів, видів роботи. Назви уроків дають деяке уявлення про цілі, завдання і методику проведення таких занять. Істотно важливе значення для нестандартного уроку має організаційна форма навчання. Найпоширенішими серед нетрадиційних уроків є урок-гра, урок-казка, урок-прес-конференція, урок-аукціон, урок-рольова гра, урок-змагання, урок-конкурс, урок-телепрограма, урок-свято, урок-екскурсія, урок-подорож тощо.

    Нестандартні уроки спрямовані на активізацію навчально-пізнавальної діяльності учнів, бо вони глибоко зачіпають емоційно-мотиваційну сферу, збуджують творчі сили, розвивають творче мислення. Для нестандартних уроків характерною є інформаційно-пізнавальна система навчання – оволодіння готовими знаннями, пошук нових даних, розкриття внутрішньої сутності явищ через диспут, змагання. Ці уроки більше подобаються учням, ніж буденні навчальні заняття. Насамперед тому, що навчальний процес тут має багато спільного з ігровою діяльністю дітей. Майже всі прийоми, особи, дії нестандартних уроків відзначаються ігровим стимулюванням.

    Я вважаю, що нестандартні уроки дозволяють урізноманітнювати форми й методи роботи, позбавлятися шаблонів, створюють умови для виховання творчих здібностей школяра, розширюють функції вчителя, дають змогу враховувати специфіку певного матеріалу та індивідуальні особливості кожної дитини.    

(Слайд 7)

    Невід’ємними у навчанні іноземних мов учнів початкової школи стали сьогодні інформаційно-комунікаційні технології. Застосування інформаційних технологій навчання сприяє мотивації до навчання, ефективнішому запам’ятовуванню інформації, а також відповідає інтересам сучасних молодших школярів, які щодня мають справу з продуктами інформаційного суспільства. Разом з тим сьогодні відсутня чітко розроблена методика використання комп’ютерних технологій у ранньому шкільному навчанні іноземних мов, що дозволяє вчителеві імпровізувати і залежно від мети уроку створювати власні матеріали. Застосування інформаційних технологій на уроках в початковій школі, зокрема іноземних мов, дозволяє впливати на емоційну сферу учня, сприяючи мотивації, активізації навчальної діяльності та підвищенню пізнавальної та іншомовної активності молодших школярів.

    Найбільшої популярності з-поміж сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у навчальних закладах набули інтерактивні дошки.    Їх раціональне використання сприяє формуванню мовленнєвої та інших компетенцiй учнів, робить урок англійської мови в початковій школі цiкавим та дiнамiчним, створює гарний настрій на уроці, пiдвищує пізнавальний інтерес учнів та ефективність навчального процесу.

    Під час роботи з інтерактивною дошкою засвоюють інформацію не тільки через аудіовізуальний канал сприйняття, але й через кінестетичний. Кожен учень інтуїтивно обирає найзручніший для себе спосіб сприйняття інформації під час роботи з цим універсальним приладом. Обґрунтування доцільності використання інтерактивних дошок у навчально-виховному процесі в початкових класах спирається також на наступне психологічне дослідження про те, що учень запам’ятовує 20% почутого, 40% побаченого, 60% побаченого і почутого, 80% побаченого, почутого і зробленого самостійно.

(Слайд 8)

    Поєднання у навчанні англійської мови у початковій школі традиційних та інноваційних методів та технологій дозволяє підвищити якість навчання, забезпечує психолого-емоційний комфорт, розширює можливості у формуванні комунікативної компетенції, самореалізації кожного учня. Це сприяє якісному оволодінню учнями всіма видами мовленнєвої діяльності та розвиває навички самостійної та спільної діяльності в межах навчального процесу.

5