Published using Google Docs
що таке право власності 9 клас
Updated automatically every 5 minutes

Тема: ЩО ТАКЕ ПРАВО ВЛАСНОСТІ

  Мета.    Створити в класі атмосферу психологічного комфорту, яка має сприяти розвитку творчих здібностей учнів. Пояснити, що таке право власності, як людина стає власником та реалізує право власності. Розвивати вміння аналізувати правові ситуації, конкретні випадки на підставі положень цивільного законодавства. Формувати комунікативну компетентність інноваційної особистості. Сприяти правовому вихованню.

  Обладнання.  Підручники (автор О.Д. Наровлянський), мультимедійний екран,  картки із пізнавальними завданнями, витяги з Цивільного кодексу, Конституція України, Закон України « Про власність»; аркуші паперу, набори зображень об’єктів власності, клей.

Основні поняття: «власність», «форми власності», (приватна, державна, комунальна).

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І.   Підготовчий етап

1. Перевірка готовності класу до уроку.

2. Активізація пізнавальної діяльності учнів.

        - Доброго дня, діти. Я радо вітаю вас на уроці правознавства. Сподіваюся, ви прийшли на урок із гарним настроєм, готовністю плідно попрацювати, проявити свою ерудицію, отримати нові знання.

Попередній розділ, який ми з вами закінчили вивчати на минулому тижні, називався «Ти – людина, значить, маєш права». Давайте пригадаємо, які права людини вам уже відомі. (Учні називають права)

Пригадайте уривок із «Слова о полку Ігоровім»: «І сказав брат братові: «Се моє і се моє теж». Слайд 2 Про яке право заявляє один із братів? Я думаю, що ви вже здогадалися, що сьогодні ми більш детально розглянемо питання « Що таке право власності», яке розпочинає новий розділ « Ти – і цивільно-правові відносини». Право власності важливе для кожної людини.  Скажіть, як ви розумієте це поняття і що для вас означає власність.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Представлення теми уроку та очікуваних результатів        

Діти, скажіть, будь ласка, що ви очікуєте від уроку. Я також хочу поділитися з вами своїми очікуваннями. Слайд 3

Учні записують у зошит тему і план уроку. Слайд 4,5

III. Сприймання й опрацювання учнями нового навчального матеріалу 

Що таке право власності

Розповідь учителя. Власність – це магічне слово хвилює кожну людину. Адже кожна людина чимось володіє. Власність – це складне поняття, що є основою цивільних відносин.

Норми ці регулюються законами України,  а саме  –  Конституцією України,  Законом  « Про власність»,  Цивільним кодексом України. Згідно із Конституцією в Україні є такі форми власності: державна, комунальна, приватна. Закон України «Про власність» визначає, що може бути власністю громадян (житлові будинки, транспорт, акції, підприємства, ЗМІ тощо), зазначає, що кількість майна не обмежується. Коло власників досить широке:  фізичні та юридичні  особи,  держава,  муніципальні об’єднання. Конституція та закони України проголошують непорушність права власності.

Давайте звернемося до статті 41 Конституції і дізнаємося, про що в ній ідеться

 Стаття 41Конституції передбачає право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Слайд 6 – право власності. Слайд 7 – формулювання визначення «право власності»

Робота у групах з підручником (с. 91) та зображеннями на дошці. Виконати завдання за алгоритмом усно. Слайд №8   Ми обговорили і дійшли таких висновків:…

1. Наведіть приклади речей, якими ви можете користуватись, розпоряджатись, володіти?

2. У яких випадках ви маєте три повноваження одночасно?

3 Чому в деяких випадках ви не маєте всіх повноважень щодо речі?

Підведення проміжних підсумків. Бесіда за запитаннями

1. Що таке право власності?

2.Якими правами наділені громадяни?

3. Яка стаття Конституції України гарантує право власності?

 Форми власності в Україні

Розповідь учителя. Законодавством України передбачено такі основні форми власності - державна, комунальна, приватна. Працюємо із статтями 13, 41 Конституції. Що вони нам повідомляють про право власності?  Слайд №9 У вас є інформація про різні форми власності в Україні. Робота в групах над інформацією про форми власності: 3 хв. на опрацювання, 2 хв. на повідомлення. Перевіримо, наскільки ви були уважні, чи були хорошими учителями та учнями.

 Інтерактивна вправа « Колаж».

Ваше завдання: створити плакат (колаж),  що буде відображати одну із форм власності. Для цього візьміть  зображення, клей, папір  і підготуйте колаж у групах.

Учні об’єднуються в групи за переліком – приватна, колективна (муніципальна), державна. Час підготовки завдання – 5 хвилин. Виставка і захист робіт. Слайди 10-12

Шляхи набуття власності.

Якими є шляхи набуття власності? Слайд 13.  Чого не вистачає на слайді? Порівняємо з інформацією у підручнику. Давайте послухаємо експерта, який розповість про знахідку і скарб (с.94 підручника). Що у них спільного і відмінного? Як вони набуваються?

Чому важливо для людини мати право бути власником?

Отже, є чимало способів набуття власності, але якими є особливості права власності для неповнолітніх?

Власність і діти

Робота з ситуаціями (Слайди 14-16). Є різні думки з приводу, але нам потрібно дізнатися, які з них правильні, а які потребують доопрацювання. Знайомство з витягом із Цивільного кодексу (с.95-96) і повторне коментування ситуацій. Слайд 17 – види дієздатності.

IV.        Закріплення вивченого матеріалу

Гра "Одним словом"

Одним словом назвати, що: 1 група –було уже відомо, 2 –  дізналися нового, 3 –хотіли би дізнатися більше

V.        Підсумки уроку

Учні висловлюють свої міркування щодо важливості реалізації права на власність

Повернімось до наших очікувань. Чи справдилися очікування, що були  на початку уроку?  Слайд 18 

Учитель дякує всім за успішну роботу. Оцінювання навчальних досягнень учнів

■  .        ■      ■ ■

VI.        Домашнє завдання

  1. Опрацювати матеріал § 12 підручника.

2. Виконати творче завдання. Запропонувати правову ситуацію, у якій порушено право власності (суб'єкт – ви, об'єкт – гроші, будинок, власні речі, ваш винахід тощо).

9-річний хлопчик отримав на день народження цифровий фотоапарат. Однак він не вміє ним користуватися, фотографувати йому не цікаво. Хлопчик хоче поміняти фотоапарат на іграшку – автомобіль із дистанційним управлінням, який пропонує його 18-річний знайомий. Чи може відбутися такий обмін?

15-річна дівчина брала участь у зйомках рекламного відеоролика й отримала за роботу значну суму грошей. Вона прийняла рішення придбати моторолер, про який давно мріяла. Мати і батько дівчини категорично проти покупки, уважаючи її небезпечною. Між батьками та донькою виник конфлікт. Як його вирішити, чи має право дівчина розпоряджатися грішми?

7-річний хлопчик і його батьки несподівано дізналися, що двоюрідна бабуся залишила йому в спадок будинок і значну суму грошей на банківському рахунку. Чи може хлопчик отримати спадщину й користуватися нею?

Освіта  Повага

Громадянство

Життя   Житло

Свобода

Соціальний захист

Життєвий рівень

Недоторканність

Зібрання

Власність